Galler Uçak Bileti

Galler Uçak Bileti

Ülke Adı: Galler
Başkent: Cardiff
Nüfusu: 3.006.000
Yüz Ölçümü: 20.735 km2
Komşuları:  Galler’in komşuları, Cheishire, Shropshire, Gloucestershire ve Herefordshire kırsal bölgeleri, Bristol Kanalı, St.George Kanalı ve İrlanda Denizi’dir. 
Konuşulan Dilleri: Galce ve İngilizce
Telefon kodu: +44
Başkan: Theresa May
Para Birimleri: Sterlin (GBP)

Galler Kuruluş Yılı

Galler olarak tanınmış olan bölgede ilk yaşamın Buzul Çağı’nın sonunda başladığı bilinmektedir. İlk yerleşimcilerin kimler olduğuna dair net bir kanıt olmasa da ilk tarihi kayıtın Britanya’nın Roma işgali zamanından kalma olduğu bilinmektedir. Tarihi kayıtın ait olduğu dönemlerde Galler Bölgesinde çok farklı kabilelerin yaşadığından bahsedilmektedir. Bölgede yaşayan Romalılar ise Galler’in kuzeyinde yaşamaktadır. Bazı anlatılan efsanelere göre Roma İmparatorları’nın sonuncusu olan Magnus Maximus’un dönemin Gal şeflerinden birinin kızı olan Helen veya Elen ile evlenmiştir. 4.yüzyılda yani Roma İstilası’nın yaşandığı dönemde Gal halkı Hıristiyanlık ile tanışmıştır. 

Galler Uçak Bileti

410 yılında Roma İmparatorluğu Britanya’da düşüşe geçmiştir. Bu dönemde Galler bölgesi de birkaç krallığa ayrılmıştır. Bölünmüş olan krallıklar Anglosakson kabilelerinin tehdidi ile karşılaşmıştır. Galler halkının direnişi Anglosakson kabilelerini mağlup etti. Anglosaksonlar, bölgeyi yabancı anlamına gelen Wales kökünden türeyen Walha olarak adlandırmıştır. Bölgenin halkı ise kendilerini Cymro veya Cymry olarak ve ayrıca Britonlar olarak isimlendirmektedir. 

1066 yılında Normanlar İngiltere’yi işgal etti. Bu işgalden sonra Galler’in bağımsızlık durumu daha da zorlaşmıştır. İngiltere Kralı I.Edward, Galler bölgesinin son bağımsız prensi Llywelyn The Last’ı yenilgiye uğratmıştır. İngiltere Kralı I.Edward elde ettiği bölgeyi koruyabilmek için çok sayıda taş şato inşa ettirmiştir. Bu taş şatoların en çok tanınanları Conwy, Beaumaris, Caenarfon, Harlech’tir. The Wales and Berwich Act anlaşması 1746 yılında imzalandı. Bu anlaşmadan sonra İngiltere’de uygulanan bütün kanunlar aynı zamanda Galler bölgesi için de geçerli olmaya başladı. 

Galler Gezilecek Yerler

Ülkenin tarihi, doğası büyüleyici bir etkiye sahiptir. Ülkede konuşulan dil ise Avrupa’nın eski dillerinden olan Galce olunca ülkenin etkileyici özelliği daha da artmaktadır.

Galler gezilecek yerler

İngilizceden biraz daha farklı olduğundan Galler’e giderken biraz Galce öğrenmek faydalı olacaktır. Ülke en çok kaleleri ile ünlüdür. Celtic kültürü kadar etkileyici olan heybetli kaleler muhakkak ziyaret edilmelidir.  

David’s Katedrali

Ortaçağ’da dini yapılardaki mimari tarzın en güzel örneklerinden olan David’s Katedrali, ülkenin koruyucusu olduğuna inanılan Aziz David için inşa edilmiştir. 6.yüzyılda Katolik Kilisesi’nde Galce piskoposu olan Aziz David için yapılan manevi yapı Pembrokeshire ilçesinin St. David şehrinin merkezinde bulunmaktadır.

David s katedrali

1180 yılında yapımına başlayan yapıda mor renkli kumtaşı kullanılmıştır. Norman Katedralinde, 13.yüzyıldan kalma gümüş kadehler, 800 yıllık piskopos görevliler, altın, Galler İncil’inin 1620 baskısı ve çok sayıda değerli eşya bulunmaktadır. 

Brecon Beacons National Park

İçinde 900 metrelik Brezilya tepeleri, otlak alanları, kayalık nehir vadileri, su çayırları manzarası bulunan çok güzel bir parktır. Ayrıca Galleri’in uzun tarihini yansıtan Norman Kaleleri parçaları, Demir Çağ kaleleri, Neolitik kerevitler ve Bronz Devri taşları kalıntıları da bulunmaktadır. 

Cardiff

1955 yılında ülkenin başkenti olmuş olan Cardiff aynı zamanda ülkenin en önemli liman kentidir. Cardiff’in başkent olması ülkede ekonomik, sosyal ve kültürel birçok gelişmeye neden olmuştur. Çünkü antik liman şehri başkent olunca yepyeni projeler hayata geçirildi. Tiyatro, dans gibi çeşitli sahne sanatlarının uygulamalarının ve gösterilerinin yapılabilmesi için Milenyum Spor salonu yapıldı.

Galler Cardiff

74.200 koltuklu spor salonun yanında fütüristik Galler Milenyum Merkezi kenti ve ülkeyi geliştirmek amaçlı uygulamaya konun projelerdir.  Ulusal bir müze hizmeti görecek olan Cardiff Kalesi restore edilerek yakın tarihlerde ziyarete açılmıştır. Cardiff Kalesi’nin içinde Tunç Devri’nden kalma bazı takılar ve roma Seramikleri sergilenmektedir. 

Conwy

Kuzey Galler’de Conwy Estuary’de yer alan zengin bir geçmişe sahip olan antik şehir Comwy, Snowdonia ormanlarına oldukça yakındır. İngiltere kralı I.Edward tarafından kenti korumak amacıyla 1280 yılında yaptırılmış olan Conwy Kalesi kentin en güzel manzaraya sahip alanıdır. Günümüzde halen kalenin sekiz yuvarlak kulesi ve mamut perdeleri durmaktadır. Bu yapılar kaleyi gösterişli ve sağlam kılmaktadır. 

Pembrokeshire Coast

Ülkenin güneybatı yarımadasını ve açık deniz adalarını içine alan Pembrokeshire, ülkedeki tek kıyı milli parkına da ev sahipliği yapmaktadır. Milli park, yarımada ve küçük adaçıklardan oluşan milli park her yıl 4 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Milli parkın içinde güneşlenmek isteyenler için doğal plajlar, küçük balıkçı köyleri, yüzlerce çeşitlilikte kuş türleri, antik kaleler de yer almaktadır. 300 kilometre uzunluğundaki Pembrokeshire sahil yolunun bazı kısımlarında uçurumlardan ve sarp kıyılardan oluşmaktadır. Dileyen sörf yapabilirken dileyen ziyaretçiler de uçurtma uçurmaya çok müsait olan kayalıklardan uçurtmalarını uçurabilirler. 

Llandudno

Ülkenin eşsiz güzelliklerine sahip çekici bölgesi olan Llandudno, Kuzey Galler’de yer almaktadır. Galler’in en büyük sahil beldesi olan kentte ziyaret edilecek çok fazla alan bulunmaktadır. 1950’lili yıllarda ülkenin en zengin ailelerinden Mostyn ailesi tarafından inşa ettirilen yazlık tesisin bulunduğu bölge Viktorya döneminin ihtişamını taşımaktadır. Şehrin kıyı şeridi boyunca uzanan kumsalı ise oldukça keyif vericidir. Kumsala oldukça yakın mesafede körfez ve iskele bulunmaktadır.  

Smowdonia

Ülkenin en fazla ziyaret edilen noktalarından olan Snowdonia Ulusal Parkı dağları, Kuzey Galler Bölgesinde yer almaktadır. Dağın tepelerinin yüksekliği ortalama 900 metreyi bulmaktadır. Çok yüksek olmamasına rağmen dik ve ormanlık yamaçlar zirveye tırmanmayı zorlaştırmaktadır.

Smowdonia

En popüler etkinlik olan yürüyüşü yaparken bira dikkatli olmakta fayda vardır. Hüzünlü bir resim manzarası sunan Snowdonia Ulusal Parkı’nda, küçük köyler, göller, nehirler, Neolitik mezarlar, Roma kalıntıları, İngiltere’nin yüzyıllar öncesinden kalmış objeler bulunmaktadır.

Aberystwyth

Ülkenin batı kıyısında bulunan ve tarihi üniversite kenti olan Aberystwyth, Galler halkı tarafından Aber olarak bilinmektedir. Yıllık 7 bin gencin okula devam ettiği kentte gençler için oldukça popüler bir tatil beldesidir. Viktorya döneminin zengin mimarisine sahip olan sahil şeridinde dileyen gezinti yapabilirken dileyen de güneşlenebilir. 

Galler Caernarfon

Ülkenin en iyi korunmuş kalelerinden biri olarak kabul edilen kaleye ev sahipliği yapan Caernarfon kenti Kuzey Galler’de bulunmaktadır. 13.yüzyılda yapılmış olan kale, kraliyet sarayı olarak yapılmıştır. I.Edward’ın askeri kale olarak kullandığı Caernarfon Kalesi, iç binası ve daireleri zamana meydan okuyarak dimdik ayakta kalmıştır. 

Galler Hay on Wye

Brecon Beacons Ulusal Parkı sınırları içinde yer alan Hay on Wye, Wye Nehri üzerinde kurulmuş küçük bir kasabadır. Bu küçük kasabada her yıl Guardian Gazetesi’nin sponsorluğunda Hay Festivali düzenlenmektedir. 1988 yılından beri yapılan bu festival için ünlü filozoflar, yazarlar ve sanatçılar davet edilerek sanatı tartışmaktadırlar. 

Galler Yemek Kültürü 

Galler topraklarının büyük bir bölümü tarıma ayrılmıştır. Ayrılmış olan alanların çok az bir bölümü tarıma uygun olsa da yinede bazı tarımsal faaliyetler yapılmaya çalışılmaktadır. Ülkenin genelinin dağlık olmasından dolayı daha yoğunluklu olarak küçük ve büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır. Hayvancığın daha aktif olması ülkede et, süt ve süt ürünleri daha fazla gelişmiştir. İngiltere’de kırmızı et denilince Galler akla gelmektedir. Sığır ve koyun yetiştirilse de ülkenin yerel yemeklerinde daha çok koyun eti tercih edilmektedir.

Galler yemek kültürü

Koyun eti daha makbuldür. Ülkenin yerel lezzetleri arasında meyvelerden yapılan Bara Bread, pırasadan yapılan pırasa çorbası Cawl Cennin, deniz börülcesinden yapılan Laverbread, tostlarda kullanılan bölgeye has peynir olan Welsh Rarebit’tir. Ayrıca tatlı olarak en fazla Welsh Cakes tüketilmektedir.