Güney Kore Uçak Bileti

Güney Kore Uçak Bileti

Ülke Adı: Güney Kore
Başkent: Seul
Nüfusu: 51,47 milyon
Yüz Ölçümü: 100.210 km2
Komşuları:  Çin, Japonya, Kuzey Kore
Konuşulan Dilleri: Korece
Telefon kodu: +82
Başkan: Lee Nak-yeon
Para Birimleri: Güney Kore Wonu

Güney Kore Kuruluş Yılı

Kore’nin tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanmaktadır. Kore ilk olarak Çin’in eline geçmiş ve bu halkın benimsediği Budizm’in etkisi altında kalmıştır. Ardından 7.yüzyıl ile 20.yüzyıl arasında farklı birçok hanedanın idaresi altına girmiştir. 1910 yılında Japonların Kore’yi işgal etmelerinin üzerine Kore halkı koloni haline gelmiştir. 1945 yılına kadar devam eden bu durum İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya’nın yenilmesi üzerine Güney Kore’yi ABD işgal etmiştir. 

Güney Kore uçak bileti

Güney tarafındaki halk demokratik rejimle yönetilmiştir. 1950 yılında Kuzey Kore birlikleri adanın tamamında komünizmin hakimolması için Güney halka saldırı düzenlemiştir. İstila sonrası Birleşmiş Milletler Güney Kore için harekete geçmiştir. Güney Kore’nin kurtarılmasına karar veren BM bölgeye asker göndermiştir. Bu ordu içerisinde Türkiye de bir tugayla katılmıştır.İşgal eden komünist birlikleri Güney Kore’den uzaklaştırma noktasında Türk orduları başarı göstermiştir. Türklerin bu zaferi takdir toplamıştır birçok ülke tarafından. Tüm bunların ardından Güney Kore yapılan görüşmeler sonrasında 1953 yılında ateşkes imzalamıştır. Güney Kore ile Kuzey Kore arasında sınır belli olmuştur yapılan ateşkesle birlikte. Güney Kore’de savaşın ardından Başkanlık sistemi benimsenmiş olup demokrasi rejimine geçilmiştir. 

Ülke tarihinde uzun süreler boyunca çeşitli ülkelerin işgali altına kalmış olup savaşlara da maruz kalmıştır. Yarımadanın ikiye bölünmesi durumu İkinci Dünya Savaşı’nın bitiminde olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri ve Sovyetler Birliği’nin işgalinden kurtularak Kuzey Kore ile başa çıkmıştır. İşgal sonrasında Güney Kore ekonomisi düzelerek gelişmeye başlamıştır. Böylece kalkınan ülke Doğu Asya’nın da bölgesel bir gücü haline gelmiştir. 

Güney Kore Gezilecek Yerler

Güney Kore hem tarihi yapıları hem de doğal güzellikleri ile her şehri gezilip görülmek istenecek ülkelerden biridir. Şehirlerin ticari ve turistik bakımdan gelişmiş olduğu Güney Kore fotoğraflanması gereken caddeleri, sunduğu görsel şölenleri ile dikkatinizi çekmeyi başaracaktır.

Güney Kore gezilecek yerler

Güney Kore’de yer alan turistik mekânlar, plajlar, katedraller, pazarlar ve marketler çokça ziyaretçi ağırlamaktadır. 

Nampo - Dong

Güney Kore’de Busan şehrinde bulunan turistik değer bakımından zengin olan bölgelerden biridir. Şehrin sokak isimlerinden biri olan Nampo-Dong  iki köprünün birleştiği kısımda bulunmaktadır. Uzun bir sokak olup geniştir de. Yürüyüş alanları da yer almaktadır. Çevresi ise manzara, restoran, mağaza ve heykellerle doludur. Bu sokakta zaman zaman sergilere de yer verilmektedir. Ana yolun yanı sıra çevresinde bulunan sokaklarda da her daim hareketlilik korunmaktadır. Güneye ilerlediğinizde Gukje Pazarı ve Kangtong Pazarlarından alışveriş yapılabilir. Burada ithal ürünler bulunmakta ve acıkanlar için sokak yemekleri vardır. 

Gamcheon

Busan şehrine yakın konumda olan Gamcheon, Kore Savaşı esnasında ülkenin farklı kesimlerinden gelerek dört bin mültecinin bu topraklara yerleşerek ve inşa ettiği yerdir. Zamanla bu bölgeye göç gerçekleştiren Kore’li sayısının artması ile bölge nüfusu 20 bin kişiyi bulmuştur. Mimari yapısı ile dikkatlerinizi çekecek olan yapı tepede konumlandırıldığı için manzarası da oldukça güzel bir mekan olup şimdilerde ise ilk olarak kasabanın turizm merkezi haline getirilmesine ön ayak olan öğrencilerin ilk adımlarını atmaları ile gerçekleşmiştir.

Dar sokaklardan oluşan kasabanın dört bir yanında sanatsal dokunuşlara rastlanmaktadır. İçerisinde bulunan sokak sanatı eserleri, ufak tefek sanat galerileri, restoranlar ve butikler turizm merkezini canlandırmaktadır. 

Haeundae Plajı

Güney Kore’nin Busan şehrinde bulunan Haeundae Plajı, ismini Silla Hanedanlığı döneminde Koreli bilgin olarak bilinen Choi Chi Won’un Adada yürürken taş duvara Hae Un Dae sözcüklerini kazımasıyla almıştır. 1.5 km uzunluğa sahip olan plaj 50 metre genişliğe sahiptir. Güney Kore’nin popüler bir plajı olmakla beraber şehrin merkezine ve havaalanına yakınlığı ile de turistlerin en sık tercih ettiği plajlardan biridir. Burada konforlu bir konaklama için kaliteli oteller de bulunmaktadır. 

5.18 Anı Parkı

18 Mayıs 1980’de olan demokrasi ayaklanmasının bir anısı olan kurulan 5.18, hem tarihsel önemi itibariyle hem de dönemin izlerini en iyi şekilde yansıtan bir yapıt olması nedeniyle bu heykeller mutlaka görmeniz gerekenler arasında yerini almalıdır.

anı parkı

Gerçekleştirilen demokrasi ayaklanması sırasında katledilen 207 öğrenci anısına yapılan bu anı parkı, içerisinde Mugaksa Tapınağı’nı da bulundurmaktadır. 5.18 Anı Parkı içerisinde bir de yürüyüş parkuruvardır.

Yangdong Market

Alışveriş sevdalılarının uğrak noktalarından biri olarak Yangdong Market, geleneksel pazaryeri şeklinde kurularak başlanmış fakat günümüzde bu özelliğine ek olarak meyve, sebzeden elde edilen el yapımı ürünlerine yer verilmektedir. 300’ü aşkın mağazası ile Türk çarşılarına benzer özellikler göstermekte ve hediye almak için de uğranması gereken yerlerdendir. 

Güney Kore Yemek Kültürü 

En eski uygarlıklar arasında yer alan Kore, siyasi anlaşmazlık nedeni ileikiye ayrılarak Kkuzey Kore ve Güney Kore isimlerini almıştır. Bu iki tarafın da yemek kültürlerinde çok farklılığın olduğu söylenemez. Ülkenin yarım ada olması deniz ürünlerinin fazla tüketilenler arasında olmasına neden olmaktadır. Kore’de eskiden sebze yemekleri sıkça tüketilirken sebzeler yerini et ve et ürünlerine bırakmıştır. Asya’nın zengin mutfaklarından biri olan Kore mutfağında kızartmalar, susam yağları ve soya sosları sık sık kullanılmaktadır. Yemek pişirme çeşitli farklılıklar içerse de en fazla kullanılan teknikler kızartma ve kavurmadır. Güney ve Kuzey Kore mutfak kültürleri zaman zaman farklılıklar içerebilmektedir. Kuzeye kıyasla Güney Kore’de yemeklerin yapımında daha çok baharat kullanılmaktadır. 

Kore milli yemeği Kim Chi’dir. Bu yemeğin yapımında beyaz lahana yaprakları kullanılmaktadır. Aslında bu bir baharatlı bir turşudur.Kore sofralarından eksik olmayan bu lezzet ister aç olun ister tok rahatlıkla tüketilebilir. Aynı zamanda Güney Kore’de pilav kültürü de oldukça gelişmiş bir halde olup sofralarda sık sık tercih edilir. Kore mutfağında kahvaltıların ana yemeklerden farksız olduğu söylenilebilir. Akşam yemeklerinde tüketilenlerle aynı yiyeceklere kahvaltılarda da yer verilmektedir. Yani kahvaltı sofralarında çorba ve pilava rastlamanız mümkündür. Ekmek tüketimi yerine de pilav tercih edilmektedir. 

Guney Kore Yemekleri

 

Sofra servisleri sırasında yemeklerin hepsi aynı anda sofrada yer almaktadır. Çorba, ana yemek, pilav ve kim chi klasiklerden biridir. Enerji veren besinlerin yoğun olduğu sofralar kurulmaktadır. Ünlü yemekler arasında bulunan Mayak Gimbap, sushi’ye benzemektedir. Seul’da çeşitli restoranlarda bulunan bu lezzet kurutulmuş deniz yosunu içerisine pirinç eklenerek dolma haline getirilerek yapılmaktadır. Yeopjeon Lunchbox, Kore’ye ait geleneksel yemeklerden biri olup oldukça da lezzetlidir. Yukhoe isedana etinden elde edilmekte olup özellikleri soya sos, soğan, şeker, tuz, susam yağı, sarımsakla terbiyelenerek çiğ olarak sunulmasıdır. Servis aşamasında ise orta kısmına yumurta sarısı eklenmekte ve lezzeti arttırılmaktadır. 

Geleneklerine bağlı mutfaklardan biri olarak Kore mutfağı çay tüketimine de önem vermektedir. Bu çayların farklı tatları mevcuttur: tatlı, tuzlu, sert veya ekşi. Kore çaylarından önde gelenleri arasında Gingseng Çayı meşhurdur. Bal, hurma ve çam fıstığı barındırır içerisinde. Bu çayın enerji verdiği bilinmektedir. Aynı zamanda sindirim ve dolaşım sistemine faydalı olduğu söylenmektedir. İştah açıcı bir etkiye sahiptir.