Hollanda Antilleri Uçak Bileti

Hollanda Antilleri Uçak Bileti

Ülke Adı: Hollanda Antilleri
Başkent: Willemstad
Nüfusu: 227.049 ( 2009 yılı İtibariyle )
Yüz Ölçümü: 999 Kilometrekare
Komşuları:  Karayip Denizi içerisinde yer alması yönü ile komşusu yoktur. Yakın konumda Venezuela ve Kolombiya bulunmaktadır.
Konuşulan Dilleri: Felemenkçe, İngilizce, Papiamento ve İspanyolca konuşulmaktadır. 
Telefon kodu: +599
Başkan: Emily de Jongh Elhage
Para Birimleri: Hollanda Antilleri Guldeni

Hollanda Antilleri Kuruluş Yılı

Hollanda Antilleri, Karayip Denizi içerisinde bulunması dolayısıyla popüler bir yaşam alanıdır. Ülkenin adalarında yaşantının çok eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Bilinen tarih içerisinde ülke toprakları İspanyollar, İngilizler ve Hollandalılar tarafından sömürge amaçlı olarak işgal edilmiştir. On yedinci yüzyıl boyunca Hollandalılar tarafından kontrol altında tutulmuş olan adalar özellikle köle ticareti noktası olarak kullanılmıştır. 

hollanda antilleri ucak bileti

1863 yılında köle ticaretinin yasaklanması sonrasında Hollanda’nın etkisi adalar üzerinde azalmıştır. Ancak Hollanda’nın sömürge etkisi bitmemiştir. 1954 yılına kadar devam eden Hollanda etkisi sonrasında 1954 yılında Hollanda’ya bağlı özerk bir bölge haline dönüştürülmüştür. Dört farklı bölgeden oluşan ülke 1986 yılında bir tane bölgenin ayrılması ile azalmıştır. 2010 yılında da ülke içerisinde ayrılıklar yaşanmıştır. Dağılma sonrasında Bonaire, Seba, Sint Eustatius, Hollanda’nın uç bölgesi olarak, Aruba, Curaçao, Sint Maarten ise doğrudan Hollanda’ya bağlı olarak yönetilmiştir. 

Hollanda Antilleri Gezilecek Yerler

Hollanda Antilleri, adalarda oluşması ve dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesi içerisinde yer alması sayesinde pek çok gezilip görülebilecek yere sahiptir. Ülkeye seyahat edecek olanların gezip görebilecekleri yerlerden birkaç tanesi şunlardır;

Willemstad

Hollanda Antilleri’nin başkenti ve en büyük şehridir. Şehrin sokakları ve binaları pek çok Avrupa ülkesi ile benzerlik göstermektedir. Renkli evlerin bulunduğu dar sokakları ile bilinen şehir turistler için görülmesi gereken yerlerin ilk sırasında yer alır.

willemstad

Bin sekiz yüz yıllarının başında Hollandalılar tarafından düzenlenen şehir dikkat çekmesi için renkli şekilde tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra beyaz ve tonlarının bazı rahatsızlıklara iyi gelmediğinin bilinmesi sonrasında yapılar renkli şekilde boyanmaya başlanmıştır. Renkli yapıların bulunduğu tarihi şehir içerisinde görülmesi gereken pek çok eski yapı bulunmaktadır. 

Klein Curaçao

Hollanda Antilleri içerisinde bulunan, üzerinde yaşam olmayan bir adadır. Daha önce yaşayanların yapmış olduğu yapılar ada üzerinde bulunmaktadır. Adaya düzenlenen günlük turlar ile burayı gezip dolaşmak mümkündür. Sahil kesimindeki güzelliklere ek olarak eski deniz feneri ve evler bulunmaktadır. Ayrıca adanın etrafında dalış yapmak için tercih edilen birkaç nokta bulunmaktadır. 

Jan Theil Köyü

Çuraçao Adası içerisinde yer alan eski bir köydür. Tatil köyü olarak yoğun şekilde kullanılan köy doğal güzellikleri öne çıkmaktadır. Karayip Denizi kıyısında bulunan köy sahili ve sahilinde bulunan palmiyeleri ile güzel manzaralar sunmaktadır. Kusursuz bir sahile sahip olması tatil için pek çok kişinin burayı tercih etmesini sağlamaktadır. 

Çuraçao Kumsalları

Hollanda Artilleri içerisindeki Çuraçao Adasının etrafında bulunan kumsallardır. Ada çevresinde altı adet özel kumsal bulunmaktadır. Bu kumsallar özellikle yüzmek ve dalış yapmak isteyenlere çok farklı deneyimler sunmaktadır. Denizin ve güzel kumsalların tadını çıkartmak isteyenlerin gezi listesinde mutlaka bulunması gereken kumsallardır. 

Riffort Bölgesi

Başkent Willemstad içerisinde yer alan bölge Unesco Dünya Mirası Listesinde bulunaktadır. İçerisinde bulunan tarihi yapıların korunması için alınmış olan bu karar sonrası bölge ziyaretçi sayısı bakımından artış görmektedir. Sömürge döneminden kalan tarihi yapıları görülmesi gereken yerler arasında gösterilebilir.

riffort

Tarihi yapılara ek olarak doğal güzellik bakımında da şanslı sayılabilecek bir bölgedir. Rengârenk ağaçların ve çiçeklerin bulunduğu bölgenin doğası el değmemiş denilebilecek orijinalliktedir. Ülkenin en hareketli gece hayatının yaşandığı yer olarak da bilinmektedir. 

Curaçao Sualtı Parkı

1983 yılından beri faaliyette olan sualtı parkı Karayiplerin önemli parkları arasında yer alır. Curaçao Adası içerisinde yer alan park, Karayiplerin su altı dünyasını en iyi şekilde görmek için ideal yerlerden birisidir. Balıklar, su altı canlıları, mercanlar ve benzeri pek çok deniz canlısı burada doğal ortamında görülebilir. Dalış turizmi için çok fazla tercih edilmektedir. Suyun berraklığı ve canlıların çeşitliliği bu konuda etkili olmaktadır.  

Saba Adası

Saba Adası, Hollanda Antilleri’nin içerisinde bulunan adalardan bir tanesidir. Volkanik bir ada olması, gezilip görülecek yerler listesine yer almasını sağlamaktadır. Adanın ortasında bulunan büyük volkanik dağ, adanın oluşumunda etki sahibidir. Aktif bir yanardağ olan bu dağın yüksekliği sekiz yüz metreyi bulmaktadır. Ada içerisinde dört adet köy bulunmaktadır.

saba

Bu köylerde ada ve ülkenin kültürünü en iyi şekilde görebilir ve gezebilirsiniz. Adanın yüksek noktasında bulunan dağ aktif olması ve bazı durumlarda tehlikeli olarak görülmesine rağmen oldukça güzel manzaraya sahiptir. Okyanus ortasında bulunan adanın çevresi denize girmek ve dalış yapmak için seçeneklere sahiptir. 

Saint Eustatius

Hollanda Antilleri içerisindeki adaları büyüklerinden birisidir. Daha önce Amerika tarafından kullanılmış bir adadır. Adanın içerisinde güvenlik amaçlı olarak inşa edilmiş yapılar bulunmaktadır. Turistler için çok popüler bir yer olmaması sessiz ve sakin bir yer olmasını sağlamaktadır. Bu huzur verici ortamı Karayip doğası ile birleşince pek çok kişi için ideal tatil alanı olarak tercih edilmektedir. 

Hollanda Antilleri Bonaire Adası

Turistlerin en çok tercih ettiği noktalar arasında Bonaire Adası da bulunmaktadır Adanın içerisinde seksenden farklı dalış noktası yer alır. Bu kadar fazla dalış noktası bulunmasında adanın çevresinin doğal güzellikler ile dolu olması etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra ada ve çevresinde Karayipler için özel olan üç yüzden fazla balık türü bulunmaktadır.

bonaire

Çok güzel bir doğaya sahip olan ada içerisinde bir de milli park bulunmaktadır. Milli parka yakın konumda bulunan tuz madeni, manzaranın daha renkli olmasını sağlamaktadır. Dalışa ek olarak adanın çevresinde görülen rüzgârlar, sörf ve yelken gibi sporların da yapılmasını mümkün kılmaktadır. 

Hollanda Antilleri Devekuşu Çiftliği 

Santa Catharina bölgesinde bulunan devekuşu çiftliği, Karayiplerin en büyük çiftliği olarak bilinmektedir. Dünyanın en büyük ikinci deve kuşu çiftliği olması gezi listelerinde bulunmasını sağlamaktadır. Rehber eşliğinde yapılan geziler, çiftlik ve devekuşları hakkında en iyi bilgiyi almanızı sağlar. Devekuşu yumurtalarına yapılan hediyelik eşyaları hatıra amaçlı olarak buradan satın alabilirsiniz. İsterseniz devekuşuna da binebilir ve ufak bir gezinti yapabilirsiniz. 

Hollanda Antilleri Kraliçe Emma Köprüsü

Dünyanın en uzun yaya köprüsü olarak bilinmektedir. Başkent içerisinde bulunan köprü yaklaşık olarak yüz altmış beş metre uzunluğa sahiptir. 1888 yılında inşa edilmiş olan köprünün ayakları beton ve metal, üst kısmı ise ahşaptan yapılmıştır. Nehrin üzerine bulunan köprü iki farklı mahalleyi birleştirmektedir. Farklı bir görüntü sunması ile bilinen köprü gezilmesi gereken yerler arasındadır. 

Hollanda Antilleri Yemekleri

Hollanda Antilleri yemekleri içerisinde hem Amerika hem de Avrupa esintileri bulunmaktadır. Hollanda’nın uzun süre hüküm sürmesi yemek kültürünün etkilenmesine neden olmuştur. Amerika kıtasına yakın bulunması da yetiştirilen sebzelerin yemeklerde kullanılmasını sağlamıştır.

hollanda antilleri yemekleri

Yapılan yemeklerde deniz ürünleri ve balıklar ilk sırada kullanılmaktadır. Birbirinden farklı balıklar lezzetli şekillerde pişirilebilmektedir. Balıkların yanında yetiştirilen patates gibi sebzeler kullanılmaktadır. Kırmızı et sadece biftek tarzında tüketilmektedir. Yetiştirilen lezzetli meyveler sofralarda önemli yer tutmaktadır.