Kırıkkale Uçak Bileti

Kırıkkale Uçak Bileti

⦁ Ülke : Türkiye
⦁ Dil : Türkçe
⦁ Koordinatlar : 39° 50' 23.2188'' Kuzey ve 33° 30' 31.9572'' Doğu
⦁ Bölge : İç Anadolu Bölgesi
⦁ Alan : 4.791 km2
⦁ Nüfusu : 278.749
⦁ Rakım : 712 m
⦁ Plaka Kodu : 71
⦁ Telefon Kodu : (+90) 318
⦁ Posta Kodu : 71xxx
⦁ İklimi : Karasal İklim
⦁ Belediye Başkanı : Mehmet Saygılı

Kırıkkale Hakkında Bilgiler

Kırıkkale Cumhuriyet’ten önce bir köy olan kentte içerisinde yüksek bir tepede kalede bulunmaktadır. Burada yer alan köyün adı ise Kırık Köy idi. Bu ikisi birleştirerek buraya Kırıkkale adı verilmiştir.

Kırıkkale hakkında

Kırıkkale’nin Coğrafi Yapısı : Kentin genel yapısında düzlükler ve dağlar bulunmaktadır. Platoların geniş yer kapladığı doğu bölümünde ise dağlar daha ağırlıktadır.

Kırıkkale’nin Dağları : Kent içerisinde önemli dağlar bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Dinek Dağı’dır ve buranın yüksekliği 1.500 metreden daha fazladır. Bunun dışında Koçubada Dağları, Kızılada Dağları da vardır.

Kırıkkale’nin Akarsular : Ülkemizin en büyük akarsularından bir tanesi olan Kızılırmak buradan geçmektedir. Kızılırmak’ı besleyen çok sayıda küçük akarsu da bulunmaktadır.

Kırıkkale İlinin İklimi : Karasal iklime sahip olan Kırıkkale’de bunun etkileri net olarak gözlenmektedir. Kışları kar yağışlı ve soğuk geçerken yaz ayları ise sıcak ve kuraktır. Ortalama sıcaklığın 13 derece olduğu kentteki en düşük sıcaklık -21 derece iken en yüksek sıcaklık ise 39 derecedir. 

Kırıkkale’nin Komşuları : Ülkemizin ortasında bulunan bölgede yer alan kentin komşuları Ankara, Kırşehir, Çorum, Yozgat ve Çankırı’dır.

Kırıkkale İlinin İlçeleri : Kırıkkale sonradan il olan bir kent olmasına rağmen buraya bağlı ilçelerin sayısı fazla kabul edilebilir. Kırıkkale’ye bağlı olan ilçeler Karakeçili, Keskin, Sulakyurt, Yahşihan, Bahşili, Balışeyh, Çelebi ve Delice’dir.

Kırıkkale Şehrinin Ekonomik Yapısı : Kırıkkale’nin gelişmesinin ve il olmasının temel nedeni buraya kurulan sanayi tesisleridir. Bundan dolayı da kent ekonomisi sanayiye dayanmaktadır. Sanayi dışında ise tarım ve hayvancılık da yapılmaktadır.

Kırıkkale’ye Nasıl Gidilir?

Kırıkkale konumu itibariyle çok önemli bir noktada bulunmaktadır. Toplamda 40’tan fazla ile giden yolun kesişim noktasında bulunduğu için buraya karayolu ile ulaşılabilmektedir. Ayrıca yine trenler aracılığı ile de buraya gelinebilmektedir. Kent içerisinde havalimanı olmadığı için buraya uçakla gelmek mümkün değildir. Fakat Ankara’da yer alan Esenboğa Havalimanı buraya nispeten yakın bir konumda bulunduğu için insanlar burayı kullanmaktadır.

Kırıkkale nasıl gidilir

Karayolu Ulaşımı : 40’tan fazla şehre giden yolun kesişim noktasında yer alan Kırıkkale çok sayıda kentten karayolu ile gelinebilmektedir. Ankara, Kırşehir, Yozgat ve Çorum gibi komşu iller dışındaki illerden de insan otobüslerle buraya direkt ulaşabilmektedir. Kırıkkale kent merkezi içerisinde yer alan otogardan yapılan seferler ile de insanlar ülkenin her yerine gidebilmektedir.

Demiryolu Ulaşımı : Kırıkkale’nin tam merkezinde yer alan tren garı kullanılarak farklı noktalara gidilebilmektedir. Ankara’dan gelen tren hattı buradan geçmektedir.

Kırıkkale’de şehir içi ulaşım ise otobüs, minibüs, dolmuş ve taksilerle sağlanmaktadır. Kent merkezindeki toplu taşıma araçları ile tek seferde istenilen noktalara gidilebilmektedir. 

Kırıkkale’de Nerede Kalınır

Kırıkkale nerede kalınır

3 Yıldızlı Oteller :   

⦁ Kırıkkale Enar otel
⦁ Dem Otel
⦁ Beyaz Saray Otel

Kırıkkale Yemekleri

Kırıkkale’nin sonradan il olması buradaki yemek kültürünü de derinden etkilemiştir. Çünkü buraya Anadolu’nun farklı yörelerinden insanlar iş nedeniyle gelmiş ve mutfak kültürünün değişmesine neden olmuştur. Kent içerisinde hazırlanan yemeklerde genellikle tahıllar ve et ürünleri kullanılmaktadır.

Kırıkkale ne yenir

Anadolu’nun bir karışımı olan Kırıkkale’de en fazla tercih edilen yemekler yoğurtlu tarhana, un tarhanası, guymak, pelte, ekmek aşı, madımak ve mantıdır. Bunlardan bazıları sadece buraya özgüdür.

Kırıkkale’nin En İyi 10 Restoranı

⦁ Köfteci Yusuf
⦁ Enar Otel Restaurant
⦁ Melih Et Mangal
⦁ Vural Alabalık
⦁ Gölet Kebap
⦁ Yıldırımlar Dinlenme Tesisleri
⦁ BeykonaklarıCafe Bistro Restaurant
⦁ HocapaşaRestaurant
⦁ Kandemirler Restaurant
⦁ Yıldızlar Sofrası

Kırıkkale Gezilecek Yerler

Kırıkkale’nin sonradan il olması tarih boyunca buradaki medeniyetlerin buraya fazla eser bırakmadığını göstermektedir. Fakat çok daha önceki dönemlere ait farklı eserlerin bulunduğu kentte ayrıca farklı doğal güzellikler de bulunmaktadır.

Kırıkkale gezilecek yerler

Bunların dışında ise kent içerisinde müzelerde bulunmaktadır.

MKE Silah-San Müzesi

Kırıkkale’de bulunan silah fabrikasında üretilen silahlar ordumuzun çok önemli bir ihtiyacını karşılamaktadır. Bu kapsamda fabrikada üretilen silahlar ve geçmiş döneme ait eserlerin yer aldığı bir silah müzesi bulunmaktadır. 1990 yılında hizmete açılan müzenin içerisinde geçmiş yüzyıllara ait farklı silahlar bulunmakta ve insanlar buraya gelerek bunları çok daha yakından görebilme fırsatı yakalamaktadır. Sergilenen silahların bir bölümü Türk Devletlerine ait iken yabancılara ait silahlar da burada sergilenmektedir.

Kozlu Yöresi Antik Kenti

Kırıkkale sınırları içerisinde yer alan eserlerden birisi olan bu antik kentin çok uzun zaman önce inşa edildiği bilinmektedir. Yapılma tarihi ise şuana kadar tam olarak tespit edilememişse de Roma İmparatorluğu döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Kırıkkale’nin ilçelerinden olan Sulakyurt’a sadece 7 km uzaklıkta bulunan antik kenti ziyaret etmek isteyen kişilerin buraya özel araçları ile gitmeleri gerekmektedir.

Ceritkale Kaya Mezarları

Bölgenin en eski yerleşim merkezlerinden birisi olduğu bilinen bölge Kırıkkale’nin Keskin ilçesine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Buranın da tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemektedir. Fakat elde edilen bulgular demir çağını işaret etmektedir. Kaya mezarları özellikle tarih severler tarafından ilgi görmektedir. Buraya gelmek için özel araç ya da taksi seçeneğinden birisinin tercih edilmesi gerekmektedir.

Celal Bayar Parkı

Kırıkkale sınırları içerisinde geçen Kızılırmak’ın çevresine kurulan park doğa severlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Irmağın ve ağaçların oluşturduğu muhteşem ortamda insanlar dinlenebilmekte ve keyifli zamanlar geçirebilmektedir. Ayrıca ırmağın bazı bölümlerinde balık tutmakta serbest ve bunun için buraya uzak noktalardan gelen insanlar bulunmaktadır. Bahşili ilçesinde bulunan park, kent merkezine sadece 5 km uzaklıkta ve buraya gelen toplu taşıma araçları bulunmaktadır.

Sulu Mağara

Keskin ilçesi içerisinde yer alan mağara tam olarak Arzu Bayırı mevkiinde bulunmaktadır. Toplamda 285 metre olan mağara üç farklı galeriden oluşmaktadır. Bazı bölümler doğal iken bazı bölümler ise yapaydır.

Kırıkkale’de Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Kırıkkale’de kültür ve sanat son derece zengindir. Bunun en önemli sebeplerinden bir tanesi farklı bölgelerden gelen kişilerin yapmış olduğu katkılardır. Bundan dolayı yılın farklı dönemlerinde sanat ve kültür etkinlikleri yapılmaktadır. Söz konusu etkinliklerin bazılarında da ürünler tanıtılmaktadır.

Kırıkkale kültür sanat

Kentte farklı amaçlarla yapılan etkinlikler ve festivallerden bazıları şunlardır : 

⦁ Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği

Kırıkkale Eğlenilecek Yerler

Kırıkkale’de insanlar geceleri farklı şekillerde eğlenmektedir. Bu kapsamda farklı etkinlikler yapıldığı gibi insanlar eğlence mekanlarına giderek de eğlenebilmektedir. Öğrenci sayısının fazla olması ve kentin birçok önemli merkeze yakın olması eğlence mekanlarının sayısının fazla olmasına neden olmaktadır.

Kırıkkale eğlenilecek yerler

Bunların bir kısmı Zafer Caddesi üzerinde yer alırken diğerleri ise farklı noktalardadır.

Söz konusu mekanlardan bazıları şunlardır : 

⦁ Home GardenCafe& Bistro
⦁ Villa Cafe&Restaurant

Kırıkkale iline en yakın havalimanı neresidir?
Kırıkkale ilinde aktif bir şekilde hizmet sunan bir havalimanı bulunmadığı için kente en yakın olan Ankara Esenboğa Havalimanı tercih edilmektedir.
Kırıkkale uçak ile nasıl ulaşılır?
Kırıkkale kentine uçak ile ulaşabilmek için Ankara Esenboğa Havalimanına gitmek, ardın araç kiralayarak ya da otobüsle Kırıkkale kentine gitmek gerekmektedir.
Kırıkkale İstanbul uçak bileti seçenekleri nelerdir?
Kırıkkla İstanbul uçak bileti seçenekleri arasında en mantıklı seçen Fastfly platformudur. Bu kapsamda Fastfly platformunun uygun fiyatlı uçak biletinin adresi konumunda olduğu da biliniyor.
Kırıkkale merkezde gezilecek yerler nerelerdir?
Celal Bayar Parkı ile Silah Sanayi Müzesi Kırıkkale kentine özgü gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan gezi alanlarıdır. Ayrıca Nur Camii de gezilecek yerler arasındadır.
Kırıkkale en bilinen yemekleri hangileridir?
Keskin Tava Kırıkkale kentine özgü en tanınan yemek olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca Katma Aşı da kentin en çok sevilen yemekleri arasında bulunuyor.