Kosova Uçak Bileti

Kosova Uçak Bileti

Ülke Adı: Kosova Cumhuriyeti 
Başkent: Priştine
Nüfusu: 1.836.529
Yüz Ölçümü: 10.877 km2
Komşuları:  Kosova Cumhuriyeti’nin komşuları, Arnavutluk, Sırbistan, Karadağ ve Makedonya’dır. 
Konuşulan Dilleri: Resmi dilleri, Sırpça ve Arnavutça, Tanına diller ise Boşnakça, Türkçe, Romanca ve Goranca’dır.
Telefon kodu: +383
Başkan: Hashim Thaçi
Para Birimleri: Euro

Kosova Kuruluş yılı

Kosova toprakları Slav ve Arnavut halkının 8.yüzyıldan beri birlikte yaşadıkları bir bölgedir. Sırplar devletlerinin doğduğu yer olarak görmektedirler. 14.yüzyılın ortalarına kadar Sırp İmparatorluğu’nun merkezi olan Kosava’ya Methoia adını vermişlerdir. 1389 yılında Sırplar, Kosova Savaşında Osmanlı’ya yenilmiştir. Böylece bölgenin yönetimi Müslümanların eline geçmiştir. 1913 yılına kadar Kosova’nın yönetimi Osmanlı’nın elindeydi. Fakat 1913 yılında ülke toprakları Sırpların eline geçmiş sonrasında ise Yugoslav Federasyonu’na bağlandı. 

kosova uçak bileti

Yugoslav Federasyonu’nun devlet başkanı Tito’nun ölümü bağlı olan devletlerdeki bağımsızlık eğilimlerini artırdı. 1989 yılında Yugoslavya devlet başkanı Slobodan Miloşeviç, bölgenin özerklik haklarını geri alma için adımlar attı. Çünkü Miloşeviç, Kosova’nın Yugoslav Federasyonu’ndaki etkisinden rahatsızlık duymaktaydı.  Bölgede gerginlerin artması neticesinde 1990’lı yılların ortalarında Kosova Kurtuluş Ordusu, Sırp hedeflerine saldırılarını artırdı. Kosova’nın bu adımına Yugoslav askerler çok daha büyük ve şiddetli olarak karşılık verdi. Bağımsızlık isteyen ülkelerin gerginliklerine daha fazla dayanamayan Yugoslavya Federasyonu 1992 yılında dağılmaya başladı. 

1992 yılında Makedonya, Bosna Hersek, Hırvatistan ve Slovenya bağımsızlıklarını ilan ettiler. Devletlerden bazıları 1992 yılında bağımsızlıklarını elde ederken Kosova sırp baskısı ve askeri müdahalelerin güçlü olmasından dolayı bağımsızlığını alamadı. 1995 yılında ülke topraklarına giren Sırp askerleri çok sayıdaki sivil Kosovalıyı katlettiler. NATO birlikleri 1999 yılında müdahalede bulunarak Kosova’yı Sırbistan idaresinde kopardı. 17 Şubat 2008’de tek taraflı bağımsızlık ilan edilmiş ve AB, NATO ve ABD, Kosova’nın bağımsızlığını tanıma konusunda hemfikirdirler. 

Kosova Gezilecek Yerler

Osmanlı hakimiyeti altında uzun süre kalmış olan Kosova, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahip olan ülkesidir. Tarihi mekanlarının yanı sıra doğal ve kültürel turistik alanları bakımından da zengin olan Kosova’da gezilecek ve görülecek çok yer bulunmaktadır.

Visoki Decani

Sırp Ortodoks Hıristiyan manastırı olan Visoki Decani, ülkenin Deçan kasabasında yer almaktadır. 1327 yılında inşa edilen büyük manastır Serbo-Byzantine mimari stili ile yapılmıştır. Ülke Sırbistan hakimiyeti altında iken koruma altına alınan Visoki Decani 2004 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. 

Sinan Paşa Camii

Kosova’nın Prizen kentinde inşa edilmiş olan Sinan Paşa Camii, Osmanlı İmparatorluğu’nun hakim olduğu dönemlerin eseridir. 1615 yılında hizmete açılmış olan tarihi cami, Osmanlı mimarisinin Avrupa’daki en güzel örneklerinden biridir. Muhteşem mimarisiyle Sinan Paşa Camii, yıl içerisinde çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

Cuma Camii

1200’lü yıllarda katedral olarak kullanılan Cuma Camii, Osmanlı İmparatorluğu döneminde camiye çevrilmiştir. Oldukça şaşalı bir yapısı olan manevi yapı Prizren kentinde Yeni Mahalle ilçesinde yer almaktadır. 1950 yılından sonra tekrar kiliseye çevrilmiş olan Cuma Camii 1999 yılında ibadete kapatılmıştır. Müslüman ve Hıristiyanların yıllarca ibadet ettiği manevi yapı 2004 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. 

Pec Patrikhanesi

14.asırda inşa edilerek ibadete açılan Pec Partikhanesi ülkenin tarihi şehirlerinden Pes yakınlarındadır. Sırp Ortodoks manastırı olan patrikhane, kentin başpiskoposluğu olarak hizmet vermektedir. Rugova Kanyonu girişinde mükemmel bir konuma sahip olan manevi yapı Kosova Ortaçağ Anıtları’dan biri olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir. Serbo-Byzantine mimarisinin eşsiz özelliklerinden biri olarak inşa edilmiş olan yapıl yılda milyonlarca turist tarafından ziyaret edilmektedir. 

Gracanica Manastırı

Ülkenin başkenti yakınlarında bulunan Gracanica kasabasında yer alan manastır Arnavut Manastırı olarak da bilinmektedir. 6.yüzyıldan kalma eski bir bazilikanın üzerine 1321 yılında Sırp Kralı Stefan Milutin tarafından yaptırılan Gracanica Manastırı Sırp Ortodoks manastırı olarak hizmet vermektedir.

Gracanica Manastırı

UNESCO Tehlike Altındaki Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan manevi yapı Kosova’nın ziyaret edilmesi gereken yerleri arasındadır. 

Kosova Etnografya Müzesi

Kosova Etnografya Müzesi, Emin Gjikolli ailesinin uzun yıllar yaşadığı evde hizmet vermektedir. Osmanlı Döneminde yaşam tarzını, giyim kuşamın sergilendiği müzede eski silahların sergilendiği bir bölüm de bulunmaktadır. 

Prizen Kalesi

Ortaçağ savunma kalesi olan Prizen Kalesi, Dusan Kalesi veya Prizrenski Grad olarak da bilinmektedir. 976 ile 1025 yılları arasında Prizren’e hakim tepelerden birine inşa edilmiştir. Prizren’in Sırp İmparatorluğu’nun başkenti olmasında önemli rol oynayan kale imparatorluğun çöküşü yıllarında soylu ailelere ev sahipliği yapmıştır. 15.asırda Osmanlı İmparatorluğu’na geçen kale 1948 yılında Olağanüstü Önemli Kültür Anıtı olarak ilan edilmiştir. 

Miruşa Şelaleleri

Miruşa Deresi’nde oluşan Miruşa Şelaleleri Kosova’nın merkezinde bulunan Klina kasabasında yer almaktadır. Aktığı bölgede mağara ve kanyonlar oluşturan şelale topluluğu 12 kademeden oluşmaktadır. Tertemiz havası ve harika manzarasıyla turistleri çeken Miruşa Şelaleleri’nin en yüksek kademesi 22 metredir. 

Kosova Rugova Kanyonu

Harika bir güzelliğe sahip olan Rugova Kanyonu, Pec kentinin Karadağ sınırında yer almaktadır. Uzunluğu 25 kilometre olan nehir kanyonunun bazı yerlerin derinliği bin metreyi bulmaktadır. Avrupa’nın en derin ve en uzun kanyonları arasında bulunan Rugova Kanyonu, 1985 yılında Ulusal Doğal Miras olarak ilan edilmiştir. 

Kosova Yemek Kültürü 

Sırbistan’dan 2008 yılında sorunlu şekilde ayrılmış olan Kosova halkı bağımsızlığın ilanın ardında gelen ilk yıllarda bazı sıkıntılar çekmiştir. Yugoslavya, Sırbistan, Osmanlı ve Nazi Almanyası ile tarihinde bağları olmuş olan Kosova mutfağı bu kültür çeşitliliğinden etkilenmiştir.  Pizzayı İtalyanlar kadar güzel yapan Kosovalılar aynı zamanda Türk mutfağının lezzetlerini de mutfaklarına yerleştirmişlerdir. Osmanlı Devleti’nin etkisinin görüldüğü konu öğünlerdir. 

Kosova’da, hala eski Osmanlı Balkanlarında olduğu gibi iki öğün yemek yenmektedir. Kuşluk ve akşam yemeği olan bu öğünlerden kahvaltıya akşam yemeği kadar önem verilmemektedir. Kahvaltı kuşluk vaktinde sabah saat 11 gibi yenilir. Arada öğlen yemeği yenmez ve akşam yemeği de saat 17 gibi yenilir. Akşam yemeklerinden sonra genellikle başka yemek yenmez. Sadece uzun kış gecelerinde çayla birlikte ayvar adı verile biber çeşitleri yenilir. Bu biberler kızartma, ekşimikli biber, içi kaymaklı biber turşusu veya sarımsak soslu olarak tüketilmektedir. 

Kosova Yemekleri

Osmanlı mutfağının etkisi ile yemeklerin birçoğunun adı Türkçe olarak kalmıştır. Börek, baklava, dolma, çorba, güveç, helva, gevrek büryan bunlara örnek olarak gösterilebilir. Kol Böreği, Boşnak Böreği, revani ve baklava çayın yanında ikram edilmektedir. Genellikle Türk lokumu ile birlikte servis edilen Türk kahvesi ülkede yaygın olarak tüketilmektedir. Kahve bazı bölgelerde Trileçe tatlısı ile birlikte içilmektedir. Son zamanlarda çok yaygın olan Trileçe, Balkanların en meşhur tatlısı olup üç farklı sütten yapılmaktadır. Kahve asla tek olarak getirilmeyip muhakkak yanında Kosovalıların ekşi su dedikleri maden suyu ve soda ile servis edilir. 

Geniş meraların ve doğal otlaklıklarda otlayan hayvanlardan elde edilen et ülkede çok fazla tüketilmektedir. Meralarda otlayarak beslenen hayvanların etleri lezzetli olduğundan et yemekleri de oldukça lezzetlidir. Et yemekleri bakımından oldukça zengin olan Kosova’da etten çeşitli yahniler, tavalar, güveçler yapılmaktadır. Hamur ve etin yoğunlukla kullanıldığı Kosova mutfağında hazmı kolaylaştırmak için yoğurt ve sirke sıklıkla kullanılmaktadır. Zeytin üretilmediğinden zeytinyağı kullanımı ve zeytinyağlı yemekler yaygın değildir.