Martinik Uçak Bileti

Martinik Uçak Bileti

Ülke Adı: Martinik
Başkent: Fort de France
Nüfusu: 402.000
Yüz Ölçümü: 1.128 km2
Komşuları:  Martinik’in komşuları, Saint Lucia, Barbados, Dominik Adaları’dır.
Konuşulan Dilleri: Fransızca
Telefon kodu: +596
Başkan: Emmanuel Macron
Para Birimleri: Euro

Martinik Kuruluş Yılı

Kristof Kolomb, Martinin adasına ilk olarak 1502 yılında ayak basmıştır. Adada Güney Amerika’dan gelmiş göç etmiş ve isimleri Arawak olan yerliler yaşamaktaydı. Ada 1635 yılında Fransızlar tarafından işgal edildi ve 1674 yılında Fransız toprağı olarak ilan edilmişti.

Martinik uçak bileti

Fransız sömürgesi haline gelen Martinik Adası, 1946 yılında Fransa’nın bir vilayeti haline getirildi. İlerleyen yıllar içerisinde değişen şartlardan sonra ada 1974 yılında Fransa’nın bölgesi oldu. Günümüzde ise Martinik Adası halen, Fransız Parlamentosunda iki senatör ile temsil edilmektedir. 

Martinik Gezilecek Yerler

Fransa’nın Karayiplerdeki bölgelerinden biri olan Martinik Adası, Küçük Antiller’de bulunmaktadır. Adada gezilecek çok sayıda plaj, bahçe, park, doğal güzellik ve tarihi yapı bulunmaktadır. Bu güzelliklerden yalnızca birkaç tanesi şunlardır:

Pelee Dağı

1397 metre yüksekliğindeki Pelee Dağı, bir yanardağdır. En son 8 Mayıs 1902 yılında çok müthiş bir şekilde patlamış olan yanardağ, yakınlarında bulunan Saint Pierre kentini yerle bir etmişti. 1902 yılında yaşanan bu olayda yaklaşık olarak 30 bin kişi hayatını kaybetmişti. Yaşanan patlamanın unutulmaması için kentteki bazı yerler olduğu gibi bırakılmıştır.

pelee

Dağı ziyaret eden turistler 100’den daha uzun süre önce gerçekleşen bu olayın izlerini hala daha görebilmektedir. Patlama sonucunda oluşan harika oluşumları görmek, şehrin manzarasını izlemek için rehber eşliğinde yapılan turlara katılıp Pelee Dağı’nın zirvesine çıkabilir. 

Saint Pierre

Eski kalıntılar arasında inşa edilmiş olan Saint Pierre kentinin harika volkanik Plee Dağı manzarası bulunmaktadır. Bir zamanlar ülkenin en değerli liman kenti olan Saint Pierre, 1902 yılında Plee Dağı’nın patlaması neticesinde nerdeyse tamamen yıkılmıştır. Yıkılan bazı yerlerin hatıra olarak bırakıldığı kenti ziyaret edenler patlamanın dehşetini hissedebilmektedir. 

Mesee de la Pagerie

Şirin görünümlü taş bir ev olan Mesee de le Pagerie, Napolyo’nun eşi Marie Josephine Rose Tascher de la Pagerie’nin doğduğu yerdir. Restore edilmiş olan taş evde, Napolyo’nun eşinin kişisel eşyaları, Napolyon’a yazdığı aşk mektupları sergilenmektedir. Marie Josephine’nin çocukluğuna ve Napolyon ile evliliğine dair ilginç hikayeleri anlatan rehber eşliğinde gezildiğinde mekan daha da dikkat çekici olmaktadır. 

Les Salines

Tam bir deniz cenneti olan Les Salines, ülkenin güneyinde Saşnte Anne’ye yakın bir konumda bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 1,k kilometre uzunluğunda bir sahile sahip olan Les Salines’te ülkenin en popüler plajları bulunmaktadır.

les salines

Huzurlu bir tatilde dinlenmek isteyenlere, adanın deniz turizmi için en çok tercih edilen kentlerinden olan Les Salines’in sahilleri aranılan deniz, kum ve güneş güzelliklerini birlikte sunmaktadır. 

Sainte Anne

Harika bir tatil köyü olan Sainte Anne, adanın en güneyinde yer almaktadır. Sainte Anne’de, çok sayıda mağaza, restoranü el sanatları pazarı ve plajla bulunmaktadır. Kenti meşhur eden özelliği ise beyaz kuma ve mavi denize sahip olan plajlarıdır. Kentin muhteşem güzelliklere sahip manzaralarını keşfedip, kumsalında uzanıp, denizinde girip harika bir tatil geçirmek için Sainte Anne harika bir yerdir. 

Le Carbet

Le Carbet kenti, adada yerel sanatçıların, müzisyenlerin ve şovmenlerin daha fazla tercih ettikleri yerdir.  1502 yılına Kristof Kolomb’un ilk adaya adım attığı ve gemisin demirlediği yer olduğu yer olan Le Carbet, Gauguin’in yaşadığı yerdir. 

Grand Riviere

Ülkenin kuzeyinin ucunda yer alan küçük bir balıkçı köyü olan Grand Riviere’nın sınırları içinde harika doğal güzelliklere sahip alanlar bulunmaktadır. Güneşin, kumun ve denizin keyfinin sürülebileceği bu balıkçı kasabasında en lezzetli balıkların yenilebileceği restoranlar vardır. Köyden Dominik’e geçiş bulunmaktadır. Köyün harika güzellikleri yürüyerek keşfedilebilir. 

Fort de France

Ortalam 90 bin kişilik nüfusu ile ülkenin en büyük kenti ve başkenti olan Fort de France, gezilip görülecek turistik mekanları bakımından oldukça zengin bir kenttir.

Fort de France

Görkemli Aziz Louis Katedrali, heykeller, nefes kesen güzelliklere sahip bahçeler ve parklar, çok değerli eserlerin bulunduğu müzeler, farklı mimarı stillerle inşa edilmiş tarihi yapılar kentin güzellikleri arasındadır. 

Pointe Du Bout

Tam bir tatil kenti olan Pointe Du Bout, Karayip Denizi’nin kıyısında kurulmuştur. Adanın en popüler merkezlerinden biri olan kenti her yıl binlerce turist ziyaret etmektedir. Gece hayatı ile meşhur olan Pointe Du Bout, harika plajlarında muhteşem tatil yapmak için ideal bir rotadır. 

Martinik Ajoupa Bouillon

Plee Dağı’nın eteklerinde kurulmuş tatil kasabası olan Ajoupa Bouillon, ülkenin kuzeyine kalmaktadır. Doğal güzelliklere sahip şirin köyleri ile bilinen kasaba gezisinde harika fotoğraf kareleri yakalanabilir. Nefes kesen doğal güzellikler, doğa yürüyüşü ile keşfedilebilir. 

Martinik Rounte de la Trace

Nefes kesen doğal güzelliklere sahip olan ülkede bir çok yürüyüş rotası bulunmaktadır. Farklı yerlerden başlayan ve farklı yerlere ulaşan bu rotaların en meşhur olan Rounte de la Trace, ormanlardan başlayıp Plee Dağı’na kadar uzanmaktadır. Bol oksijenli, sağlıklı yürüyüş yapıp harika fotoğraf kareleri yakalamak için bu rota oldukça güzeldir.

Martinik Caravelle Peninsula

Martinik’te görülmesi ve keşfedilmesi gereken yarımada olan Caravelle Peninsula, ülkenin doğu kısmında kalmaktadır. Tartane Plajı, Dubuc Kalesi gibi ünlü mekanların yanı sıra daha birçok tarihi ve doğal güzelliklere sahip olan yarımada özellikle doğaseverlerin uğraması gereken bir yerdir. 

Martinik Balata Botanik Bahçesi

Cennetten bir bahçe deyiminin karşılığı olan Balata Botanik Bahçesi, ülkenin başkenti olan Fort de France yakınlarında yer almaktadır. Botanik bahçesinde, lotus çiçeği, su lilyumları ile süslenmiş havuzlar ve yaklaşık olarak 3 bin bitki türü bulunmaktadır.

Martinik Balata Botanik Bahçesi

Bitkileri izleyip rahatlamak ve botanik dünyası hakkında yeni bilgiler öğrenmek isteyenler mutlaka Balata Botanik Bahçesi’ni ziyaret etmelidir. 

Martinik Balat Katedrali

Martinik yerel mimari tarzı ile yapılmış olan Balata Katedrali, zamanın siyasi çatışmalarına karşı durmuş bir manevi yapıdır. Yapının dış kısmında kullanılan malzeme volkanik kayalar ile mercanların bileşimi olduğundan oldukça dikkat çekicidir. Duvar yapısı normalden farklıdır. İçi ise beyaz çimento ile kaplanmış olan Balata Katedrali, yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında ülkenin turistik mekanları arasına katılmıştır. 

Martinik Yemek Kültürü 

Tam anlamıyla gurmelerin tadabileceği lezzette yemeklere sahip olan adada kullanılan temek besin deniz ürünleridir. Martinik mutfağında her yerde rastlanmayan nadir deniz ürünlerini tadabilme fırsatı yakalanır. Yerel balıkçılar, farklı balık türlerini, kabuklu deniz ürünlerini, yengeçleri, mürekkep balıklarını yakalamakta ve çeşitli lezzetlerini yapmaktadır. Yerel balıkçılar sabahın erken saatinde denize açılıp farklı deniz ürünlerini yakalamakta ve bunları balık pazarlarında satmaktadırlar. Turistler balık pazarlarını da ziyaret etmektedir. Restoranlar ise yemeklerinde taze tutulan deniz ürünlerini kullanmaktadır. 

Martinik yemek kültürü

Martinik mutfağı lezzetlerinde Afrika, Fransa, Karayip ve Güney Asya mutfaklarının esintilerine rastlanmaktadır. Gelenekse Martinik yemeklerinde et ve sebze ağırlıklıdır. Kırmızı etin yanında beyaz etin de yoğunluklu kullanıldığı yerel yemekler oldukça lezzetlidir. Fransız mutfağının etkisi daha fazladır. En popüler yemekler arasında olan coconut shrimps, Hindistan cevizine batırılarak kızartılan bir çeşit yemektir. Ülkenin yerel yemekler yapan restoranların menülerinde muhakkak karides ve ıstakoz bulunmaktadır. Yerel yemeklerde kullanılan baharatlardan biri olan piment antillois bilinen bütün acılardan daha acıdır. Çeşitli sebze ve baharatların karışımı olan Accra ise Martinik mutfağında sıklıkla kullanılmaktadır. Hindistan cevizi sütüne yatırılmış kuzu etinden yapılan Colombo de Martinique, domates, acı biber sosu ve tuzla servis edilen Lambis ülkenin spesiyalleri arasındadır.