Senegal Uçak Bileti

Senegal Uçak Bileti

Ülke Adı: Senegal Cumhuriyeti
Başkent: Dakar
Nüfusu: 13.711.597
Yüz Ölçümü: 196.722 km2
Komşuları:  Senegal’in komşuları, Atlas Okyanusu, Moritanya, Gine ve Gine Bissau’dur. 
Konuşulan Dilleri: Resmi dili Fransızca, tanınan dilleri ise Soninke, Wolof, Seereer- Siin, Diola, Maninka ve Fula’dır. 
Telefon kodu: 221
Başkan: Macky Sall
Para Birimleri: Batı Afrika CFA Frangı

Senegal Kuruluş Yılı

Senegal’in ilk tarihi hakkında kesin ve net bilgiler mevcut değildir. Bundan dolayı tarihçiler ülkenin tarihinin 11.yüzyıldan başlatırlar. Tarihi, 11. asırda İslam’la tanışarak, Senegal Nehri’nin orta bölgesinde kurulan Tekrur Krallığı ile başlamaktadır. Ülkeye Avrupalılar 15.yüzyılda gelmiştir. İlk gelen Avrupalılar Portekizliler ‘dir. Sonrasında 17.yüzyılda ülkeyi Fransızlar hakimiyetleri altına aldırlar.  Bir müddet Fransız Batı Afrikası olarak kalan Senegal 1960 yılında bağımsız oldu. 

Senegal Kuruluş

1960 yılından sonra Fransa’nın nüfusu altında demokratik bir ülke olarak ilk başkanını seçti. İlk başkan Leopold Senghor’dur. Ülkede 1963 yılında darbe teşebbüsü, 1968 yılında da işçilerle anlaşmazlıklar yaşandı. 1981 yılında emekliye ayrılan Leopold Senghor’un yerine Abdou başkan oldu. 1982 yılında Gambia ile ortak bir federasyon kuruldu. Kurulan federasyon ülkelerin bağımsızlığını koruyarak mali ve savunma konularında birleşmesini sağlamaktadır. Anlaşmazlıkların çıkması sonucunda federasyon 1988 yılında bozuldu. Ülkede yaşanan karışıklıkların üstesinden gelmek için büyük atılımlar gerçekleştiren yönetim 1988 yılında olağanüstü hal ilan etti. 1991 yılına kadar başkanlığa devam eden Abdou yerini 1991 yılında Habib Thiam’a devretti. 1993 yılında yapılan seçimlerde ise Abdou tekrar başkan seçildi. 

Senegal Gezilecek Yerler

Uzun yıllar Fransız sömürgesinde yaşadıktan sonra 1960 yılında bağımsızlığını elde eden Senegal’de görülmesi gereken çok sayıda köle ticaretinin yapıldığı dönemden kalma tarihi mekan bulunmaktadır.

Senegal gezilecek yerler

Müze, doğal güzellikler ve kültürel alanların da çok olması ülkeyi turistik cazibe merkezi haline getirmektedir. 

Goree Adası

Günümüzde ülkenin en popüler turistik alanlarından biri olan Goree Adası, Senegal’in sömürge yıllarında köle ticaretinde kullanılan adadır. O yıllarda köleler adadaki mahzenlere hapsedilir, gemi geldiğinde gemilerle gitmeleri gereken ülkelere gönderilirmiş.

Goree Adası

Köle ticaretinin vahşetini gözler önüne seren Goree Adası, kölelerin tutulduğu mahzenler, ellerine ve ayaklarına bağlanan prangalar ve yemek yedikleri kapların sergilendiği Köleler Evi Müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Goree Adası, 1978 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiştir. Adada bulunan ve Cap Vert yarımadasına bakan küçük limanda ülkede gezilmesi gerekenler listesinde olmalıdır. 

Retba Gölü

Dünyaca ünlü seyahat dergileri vasıtasıyla bilinirlik kazanan Retba Gölü, Cap Vert Yarımadasının kuzeyi boyunca uzanmaktadır. İçindeki Dunaliella Salina isimli su yosunu sayesinde pembe görünen suyu ile insanları kendine hayran bırakan Retba Gölü, yüksek oranda tuz içermektedir.

Retba Gölü

Pembe görünmesinde tuzun da etkili olduğu bilinmektedir. Retba Gölü etkileyici fotoğraf kareleri yakalamak için oldukça güzel bir mekandır. 

Dakar

Ülkenin gezilecek yerler bakımından en zengin yerlerinin başında başkent Dakar gelmektedir. Afrika kıtasının birçok konuda merkezliğini yapan Dakar’da bulunan, Les Mamelles Deniz Feneri, Goree Adası, İles de Madeleines Ulusal Parkı ve Afrika Rönesans Anıtı kesinlikler görülmelidir. 

Djoudj Kuş Barınağı

Kuşlar için verimli alanlar sunan dünyadaki sayılı mekanlardan olan Djoudj Kuş Barınağı, Senagal Nehri’nin güney doğunda yer almaktadır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan kuş barınağında flamingolar ve pelikanlar olmak üzere yaklaşık 400 kuş türü yaşamaktadır. Barınağın bulunduğu alandaki bir kısım sulak arazi, kuşlar için oldukça verimli üreme alanları oluşturmaktadır. 

Köleler Evi

1960 yılında ülkede gerçekleştirilen köle ticaretinin bütün vahşetini gözler önüne seren ve ülke için oldukça önemli bir değere sahip olan Köleler Evi, Gorre Adası’nda yer almaktadır. Köleliğin insanlara yaşattığı vahşeti gözleriyle görmek isteyenler mutlaka köleler evini ziyaret etmelidir. 

IFAN Afrika Sanatlar Müzesi

Afrika kıtasının birbirinden değerli eserlerinin sergilendiği IFAN Müzesi, Senagal’in en eski sanat müzelerinden biridir. Oldukça zengin bir koleksiyona sahip olan IFAN Afrika Sanatlar Müzesi, kıtanın kültürel geleneklerini ve değerlerini tanıtmaktadır. Cheikh Anta Diop Üniversitesi’nin  bir parçası olan müze aynı zamanda Fransız Batı Afrika kolonilerinin ana kültür araştırma merkezidir.  Müzede geçici ve daimi olmak üzere iki sergi salonu bulunmaktadır. 

Saloum Delta Milli Park

Çok çeşitli canlının yaşadığı Saloum Delta Milli Parkı, Saloum Nehri’nin ve Kuzey Atlantik bölgesinin bağlantı noktasındaki Saloum Deltasında yer almaktadır.

Saloum Delta Milli Park

1976 yılında 60 bin kilometrekarelik alana kurulmuş olan milli park UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunmaktadır. Parkın 8 bin metrekarelik alanın ormanlık bir alan oluşturmaktadır. 

Zaferler Katedrali

1936 yılında oldukça görkemli bir şekilde inşa edilmiş olan Zaferler Katedrali, Senegalin en büyük kilisesidir. Bir dizi restorasyon çalışmasından geçerek aslına uygun şekilde hizmet vermeye devam eden kilise başkentteki La Republique Bulvarı’nda yer almaktadır. Sudan tarzı kuleleri ile Bizans tarzı kubbeleriyle dikkatleri çeken Katolik kilisesi, dönemin en ünlü mimarı Charles Albert Wulffleff tarafından tasarlanmıştır. Senegal’in önde gelen şahsiyetlerinin cenaze törenlerinin yapıldığı Zaferler Katedrali ülkenin önemli turistik mekanlarındandır. 

Senegal Regional de Thees Müzesi

Thies kentinin tarih öncesi dönemden günümüze kadar olan gelişimini anlatan eserlerin sergilendiği Thies Bölge Müzesi, ülkedeki en önemli gezi adreslerinden biridir. Sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasında ziyarete açık olan müzede bölgenin tarihçesinden kültürel etkinliklerine kadar biçok konuda bilgi sahibi olunabilir. 

Senegal Niokolo Koba Parkı

Gambiya Nehri’nin üzerindeki büyük bir ormanlık alana kurulu olan Niokolo Koba Parkı, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Niokolo Koba

Pek çok canı türüne ev sahipliği yapan park 1954 yılında milli park ilan edilmiştir. 1969 yılında genişletilen park 2007 yılında Tehlike Altında Olan Alanlar listesine alınmıştır. 

Senegal Yemek Kültürü 

Balık ve pirinçten oluşan Ceebu Jen adlı yemeğin oldukça fazla tüketildiği Senegal mutfağı, Fransız yemek kültüründen etkilenmiştir. Kırsal kesimlere göre büyük kentlerde dünya mutfağı yemeklerinden daha fazla bulmak mümkündür. Büyük şehirlerde özellikle Lübnan, Japon, Fas ve Meksika mutfağı yemekleri daha fazla tüketilmektedir. Baharatın çok fazla kullanıldığı yerel yemeklerin nerdeyse hepsi pilav eşliğinde servis edilmektedir. Yerel yemeklerin yapıldığı restoranlar da bulunmaktadır. Bir kere tadanların tekrar yemek istedikleri Yassa ülkenin tercih edilen bir yemeğidir. Yassa, yer fıstığı yağında iri doğranmış soğan, tavuk ve sebzeden yapılmaktadır. 

Senegal Yemek

Ülkenin yöresel yemekleri arasında birinci sırada olan Balıklı Pilav olarak tanımlanabilecek Thieboudienne’dir. Deniz ürünlerinin yoğunlukla tüketildiği ülkede, havuç, enginar gibi sebzelerin balık ve limonla buluşması olan Thieboudienne’nin harika bir lezzeti vardır. Ülkenin en uzak geçmişinde bile var olan Sombi, sütlü, pirinçli birazda şekerli bir yöresel çorbadır. Sombi ülkenin en fazla beğenilen çorbasıdır. Ülkenin en fazla yağılan popüler yemeklerinden biri olan Paella, pirinç, sebze, et veya deniz ürünleri kullanılarak hazırlanmaktadır. Ülkede denemesi gereken lezzetlerden biri olan Paella hem görüntüsü hem de lezzetiyle oldukça başarılıdır. Ülkenin ünlü restoranlarının menülerinde bulunan Thiebou Guinarı, soğan, zencefil, sarımsak, defne, biberiye ve tavuk etiyle yapılmaktadır. Yer fıstığı yağı ile yapılarak lezzetlendirilen yemek ülkenin popüler lezzetleri arasındadır.