Pegasus Uçak Bileti

Pegasus Uçak Bileti
 • Ülke: Türkiye
 • Sahibi: Esas Holding
 • CEO: Mehmet Tevfik Nane
 • Uçak Sayısı: 83
 • Çalışan Sayısı: 5.257
 • Telefon Numarası: 0888 228 12 12
 • E-Posta: info@flypgs.com
 • Ticaret Unvanı: Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş.
 • Tescilli Marka Adı: Pegasus Airlines
 • Merkez Adresi: Aeropark Yenişehir Mah. Osmanlı Bulvarı, No:11/A 34912 - Kurtköy/İstanbul

Pegasus Hakkında

Tam adı Pegasus Hava Taşımacılığı Anonim Şirketi olan Pegasus, İstanbul merkezli olarak kurulmuş bir hava yolu firmasıdır. Düşük maliyetli hava yolu firması olarak ünlenen Pegasus, kısa süre içerisinde yolcu sayısını arttırarak başarı elde etmiş bir firmadır. ‘’Low cost’’ yani düşük maliyetli hava yolu firması demek;  yolcularına uygun fiyatlı olarak yolculuk edebilme olanağı sunan hava yolu şirketi anlamına gelmektedir. Ayrıca ek ücretler dahil edilerek uçuş konforunun çok daha nitelikli olarak sunulabilmesine olanak tanıyan Pegasus, uluslararası kalite standartlarına uygun bir şekilde hizmet veren bir hava yolu olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Kısa ve orta menzile sahip olan hatlarda uçuş yeteneği sergileyen firma, noktadan noktaya uygun fiyatlı olarak da yolcuların seyahat etmesine elverişi olmaktadır.

pegasus uçak bileti fiyatları

Pegasus, 1990 yılı itibariyle kurulmuş bir hava yolu firmasıdır. Silkar Yatırım, Net Holding ve Aer Lingus’un girişimiyle kurulmuş olan firma; düzenlemiş olduğu charter uçuşları sayesinde sektöre giriş yapmıştır. Firma esas gelişmesini ise 2005 yılından sonra sağlamıştır. Zira bu tarih itibariyle Şevket Sabancı öncülüğünde yer alan Esas Holding tarafından satın alınmıştır. Yine 2005 yılının Kasım ayında ise; tarifeli olarak iç hat seferleri yapmaya başlayan Pegasus, tarifeli olarak ülkemizde faaliyet yürüten 4. hava yolu firması olmuştur.  Pegasus’un yönetim kurulu başkanlığını Ali Sabancı yürütmektedir. Firmanın genel müdürlük görevinde ise; Mehmet Tevfik Nane yer almaktadır.

Pegasus Sahibi ve Ortakları

pegasus uçak bileti en ucuz

Sabancı Ailesi Pegasus Hava Yollarının büyük bölümüne sahiptir. Pegasus’un bir kısım payı ise halka açılmıştır.

Gerçek Kişi Nihai Hâkim Pay Sahibi                            Doğrudan ve Dolaylı Pay Oranı Toplamı

 • Şevket Sabancı ve Ailesi                                                                  %65,49
 • Halka Açık                                                                                          %34,51

Pegasus Hava Yolları firmasının ortaklık yapısı ise; Emine Kamışlı; %20 ve Ali İsmail Sabancı %20 oranında paya sahiptir. Yine Şevket Sabancı %16.44 ve Zerrin Sabancı %16.44’lik bir oranda ortaklık payına sahiptir. Kazım Köseoğlu %11.19 ile Can Köseoğlu %11.19’lik bir oranda ortaktır. Fethi Ali Kamışlı %01.19, Kerem Kamışlı %01.19, Emrecan Şevket Sabancı %01.19 ve Kaan Ali Sabancı %01.19 olarak şekillenmektedir.

pegasus uçak bileti en uygun

Pegasus hisse senedi paylarının %34,51’lik bölümü halka arz edilmiş durumdadır. Bu halka arz işlemi 26 Nisan 2013 yılı itibariyle Borsa İstanbul vasıtasıyla gerçekleşmiştir. Ülkemizde borsaya Kote olma başarısı gösteren ilk özel hava yolu firması olan Pegasus, borsada PGSUS işlem koduyla işlem görmektedir. Cirosunu sürekli olarak arttırma başarısı yakaladığı için yatırımcısına sürekli kazandıran Pegasus, bu özelliği sayesinde borsanın gözdesi konumundadır.

Pegasus Uçtuğu Yurt İçi İller

Pegasus Uçak Bileti satın al

Pegasus Hava Yolları yurt içinde toplam 38 noktaya uçmaktadır. Bu iller ise; İstanbul, Ankara, İzmir, Tekirdağ, Balıkesir, Muğla, Denizli, Uşak, Kastamonu, Sinop, Samsun, Giresun, Amasya, Kayseri, Sivas, Konya, Antalya,  Adana, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Malatya, Adıyaman, Diyarbakır, Mardin, Batman, Elazığ, Bingöl, Erzincan, Erzurum, Trabzon, Muş, Ağrı, Kars, Van, Alanya olarak sıralanmaktadır.

Pegasus Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

pegasus uçak bileti sorgulama

Pegasus Hava Yolları’nın toplam 42 ülkede 71 uçuş noktasına sefer düzenlediği bilinmektedir. Bu ülkeler ise şu şekilde sıralanmaktadır: Fransa, İngiltere, İsveç, Hollanda, Almanya, İtalya, Avusturya, Macaristan, İspanya, Yunanistan, Kosova, Arnavutluk, Avusturya, Romanya, Sırbistan, Bosna-Herkes, Bulgaristan, Ukrayna, Kıbrıs, İsrail, Lübnan, Irak, Kuveyt, İran, Dubai, Bahreyn, Gürcistan, Tacikistan, Kazakistan, Kırgızistan, Hindistan, Pakistan, Rusya, Makedonya, İsviçre, Çek Cumhuriyeti, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Danimarka, Azerbaycan, Kazakistan ve KKTC’dir.

Pegasus Haberleri

Ülkemizde hizmet veren hava yolu firmaları içerisinde en genç filolardan birisine sahip olan Pegasus uçakları; 5,5 yaş ortalamasına da sahiptir. Bu doğrultuda firma bünyesinde Boeing 737 – 800, Airbus A320 – 200ceo, Airbus A320 – 200neo ile Boeing 737 – 400 model uçaklara sahiptir. Toplamda 83 uçaktan oluşan bir filoyla hizmet sunan Pegasus, hizmet kalitesini sürekli olarak arttırmaktadır.  Günümüzde Avrupa başta olmak üzere; Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ile Orta Asya ülkelerine ulaşım olanağı sunabilen firma, dış hat sefer sayısını sürekli olarak artırmaktadır. Bunun yanı sıra iç hat seferleri bakımından da sürekli olarak uçuş sayısını artıran firma, tarifeli sefer sayısını sürekli olarak artırabilme başarısını da göstermektedir.

pegasus uçak biletini sorgula

Pagasus Hava Yolları, 2012 yılı itibariyle toplamda 12 milyar dolarlık uçak filosu siparişi vermiştir. Toplam 100 uçaklık filo siparişi veren firma; bunların 25’ini opsiyonlu olarak gerçekleştirmiştir. Söz konusu sipariş Türk Sivil Havacılık tarihinde verilmiş olan en büyük sipariş olarak tarihe geçmiştir.

Pegasus Kargo taşımacılığı bakımından da hizmet sunabilen bir hava yolu firmasıdır. 1 Nisan 2010 yılında kargo sektöründe de hizmet sunmaya başlayan firma, CASS ve IATA üyesi olarak hizmet sunmaktadır. Firmanın yakın zamanda Doha ve Tiran başta olmak üzere çok sayıda farklı uçuş noktasını hizmet alanına kattığı bilinmektedir. Yine yurt içi uçuşlarda da Denizli ve Amasya (Merzifon) gibi yeni uçuş noktalarını da ulaşım ağına katan firma, gün geçtikçe uçtuğu nokta sayısını artırmaktadır.