Yurt içi aktarmalı uçuş nasıl oluyor?

Yurt içi uçuşlarda direkt uçuş olanağının bulunmadığı durumlarda aktarmalı uçuşlar devreye girmektedir. Aktarmalı uçuşlar iki veya çok daha fazla uçuş üzerinden yolcunun gitmek istediği adrese ulaşması olarak da tanımlanabilir. Bu sayede hem bagaj aktarımı hem de transit uçuşların zamanlanmasının pratik bir şekilde yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Yurt içi aktarmalı uçuş sayesinde direkt uçak seferleriyle ulaşılması mümkün olmayan şehirlere ulaşım olanağı da mümkündür.

Aktarmalı uçuşlarda birtakım bilgileri biliyor olmanız, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. Şayet aktarmalı uçuşlarınızı ülkeler arasında yapacaksanız ilk olarak transit olarak kullanacağınız ülkeye ait vizeniz bulunup bulunmadığıdır. Daha doğrusu transit olarak kullanacağınız ülkenin sizden vize isteyip istemediğin de dikkat etmelisiniz. Şayet ilgili ülke transit yolculardan da vize istiyorsanız, aktarma sırasında pasaport kontrol noktasında sorun yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Aktarmalı uçuş seçeneğini değerlendirirken iki farklı havayolunu kullanacaksanız; firmalar arasındaki bagaj ve birlik anlaşmalarının bulunmasına dikkat etmelisiniz. Zira bu anlaşma iki havayolu firması arasında da mevcut ise, aktarmalarınızın sorunsuz bir şekilde yapılabilmesi de mümkün olacaktır. Yapacağınız transit uçuşlarda iki farklı havayolu tercih etmişseniz ve bu iki havayolu arasında bir bagaj anlaşması da yoksa bu sefer uçağınız iniş yaptıktan sonra kendi bagajınızı alarak, diğer havayolunun uçağına geçiş yapmak durumunda kalırsınız.

Şayet aktarmalı uçuş yapıyorsanız özellikle dış hatlar üzerinden gelerek iç hatlar üzerinden seyahat edecekseniz; bagajınızı dış hatlar geniş bölümünden almanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu işlem sırasında görevlilerin anonslarını da dikkatli bir şekilde takip etmenizi öneriyoruz. Aktarmalı uçuşlarınızda da check-in yapmanız gerekmektedir. Bu işlem ilk uçuşunuzda da ikinci uçuşunuzda da gerekli olan bir işlem olarak karşınıza çıkacaktır.

Rötarlı uçuşlarda yolcu hakları nedir?

Uçağınızın planlandığı saatte iniş ve kalkış yapmaması durumu rötarlı uçuş olarak isimlendirilmektedir. Özellikle elverişsiz hava şartları ile teknik sorunlar uçak rötarlarının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Elbette ki uçuşlarda rötarların yaşanılması neticesinde yolcuların da birtakım hakları bulunmaktadır. Bu noktada yolcu hakları gündeme gelmektedir. İşte rötarlı uçuşlardan kaynaklanan yolcu hakları:

  • Rötarlı uçuş söz konusu olduğunda havayolu firmasının sizin eşinizle ya da ailenizle iletişim kurabilmenizi mümkün kılması gerekecektir. ( En az 2 telefon görüşme hakkı)

  • Şayet 2-3 saatlik bir gecikme mevcutsa, sıcak ya da soğuk içecekler servis edilmesini talep edebilirsiniz. Bunun için yer hizmetleri ekibiyle görüşebilirsiniz.

  • Gecikme süresi 3-5 saat kadarsa size havayolu firmasının yemek servisi yapmak durumunda olduğunu bilmelisiniz.

  • 5 saat ve üzeri gecikmelerde havayolu firmasının yeme ve içmenizi karşılamakla birlikte şayet aktarmalı bir uçuşunuz mevcut ise ve bu uçuşunuzu kaçırmışsanız, ilgili firma sizin masrafınızı karşılamak zorundadır.

  • Şayet rötar süresi 8 saat ve üzeri ise sizin tüm transferlerinizi karşılamakla birlikte konaklama hizmetlerinizi de havayolu firması karşılamak durumundadır.

  • Şayet Avrupa çıkışlı bir havayolu firmasından bir uçak bileti aldıysanız ve uçağınız 3 saatten fazla gecikmeyle kalkarsa, tazminat alabilirsiniz.

  • 1500 kilometre üzeri mesafeler için 250 Euro, 1500 km ile 3000 km arasındaki mesafeler için 400 Euro ve 3500 km mesafe üzerindeki uçuşlar için ise 600 Euro tazminat alabilirsiniz.

En popüler şehirlerimiz hangileri

Ülkemizde havayolu ulaşım ağının etkili bir şekilde geliştiğini söyleyebiliriz. Bu durum ülkemizde pek çok şehrin havayolu ulaşımı konusunda ön plana çıkmasını da mümkün kılmaktadır. Elbette ki uçuş güzergahları bakımından en popüler ilimiz; İstanbul’dur. Zira İstanbul, hem ulusal hem de uluslar arası uçuşların etkili bir şekilde yapıldığı bir merkezdir. Yapılan yeni havalimanı ile birlikte artık İstanbul’un tam anlamıyla uçak seferlerine etkili bir şekilde merkezlik ettiğini söyleyebiliriz.

Turizm sektörünün etkili bir şekilde gelişim gösterdiği şehirlerimizin başında yer alan Antalya, iç hat seferleri bakımından da yoğunluğun yaşanıldığı bir kent olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Özellikle yaz aylarıyla birlikte Antalya’ya yapılan iç hat seferlerinin sayısında ciddi oranda bir artış yaşanıldığı bilinmektedir.  Ayrıca İzmir ve Muğla gibi turizmin gözde şehirlerinde de iç hat seferlerinin özellikle yaz aylarında oldukça popüler olduklarını söyleyebiliriz.

Ankara başkent oluşundan dolayı iç hat seferlerinin popüler olduğu bir kentimiz olarak karşımıza çıkmaktadır. Ankara’ya yapılan iç hat seferlerinin yılın her mevsiminde yoğunluğunu devam ettirdiği bilinmekle birlikte yaz aylarında sefer sayın da bir artış gözlenmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında ülkemizde havayolu ulaşım olanağının gelişmesine paralel olarak iç hat seferlerinde popüler olan il sayısında da ciddi bir artış yaşanılması kaçınılmazdır.

Kısa süren Yurt içi uçuş mesafesi

Ülkemizde havalimanı sayısının artış göstermesine paralel olarak kısa süreli yurtiçi uçuşların sayısında da ciddi oranda bir artış gözlenmektedir. Uçuş sayısının fazla olması sayesinde yurt içi uçak bileti söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek de çıkabilmektedir. Özellikle büyük şehirlerimiz arasında günlük uçuş sefer sayılarının oldukça fazla olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle turizm sezonunun yoğun olduğu dönemlerde yurt içi uçak seferi sayılarında ciddi oranda bir artış göstermektedir.

Ülkemizde yurt içi uçak seferlerinin en fazla yapıldığı bir şehir olan İstanbul ile Ankara arasındaki uçuş mesafesinin ortalama 1 saat 5 dakika olduğunu söyleyebiliriz. Yine İstanbul ile Uşak şehri arasındaki uçuş mesafesinin 1 saat kadar olduğunu da söylemek mümkün olmaktadır. Yurt içi kısa süreli uçuş mesafesi söz konusu olduğunda İstanbul ile Antalya şehirleri arasındaki 1 saatlik uçuş mesafesi akıllara gelmektedir. Özellikle turizm sezonunda bu iki kent arasındaki uçak seferleri sayısında ciddi oranda bir artış gözlenmektedir.

İzmir ile İstanbul arasındaki uçuş mesafesi söz konusu olduğunda karşımıza 1 saat 5 dakikalık bir uçuş mesafesi çıkmaktadır. Yine Ankara ile Antalya arasındaki uçuş mesafesinin 1 saat 5 dakika, İstanbul ile Isparta arasındaki uçuş mesafesinin de 1 saat 15 dakika kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Ülkemizde kısa süreli uçuş mesafeleri söz konusu olduğunda ortalama 1 saat ve üzeri uçuşlar aklımıza gelmektedir.

Uzun süren Yurt içi uçuş mesafesi

Ülkemizde artık havayolu aracılığıyla pek çok kentimize seyahat etmek mümkün olmaktadır. Bu durum birbirinden çok uzak olan şehirlerin ulaşılabilirliğini de olumlu yönde etkilemektedir. Birbirlerine çok uzak iki şehir arasında yurt içi uçak bileti satın aldığımızda oldukça kısa bir süre içerisinde ulaşım olanağına kavuşabiliyoruz. Ülkemizde uzun süreli yurt dışı uçuş mesafeleri söz konusu olduğunda genellikle İstanbul’dan doğu ve güneydoğu bölgesine yapılan uçuşlar akıllara gelmektedir.

İstanbul ile Muş arasındaki uçuş mesafesinin 1 saat 22 dakika kadar sürdüğünü söyleyebiliriz. Yine İstanbul ile Kars arasındaki uçuş mesafesinin 1 saat 41 dakika kadar olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Şırnak ile İstanbul arasındaki uçuş mesafesinin 2 saat kadar sürebildiği bilinmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında ülkemizde uzun süreli uçuş mesafeleri söz konusu olduğunda ortalama 1 buçuk saat ve üzeri uçuş mesafelerinden söz edebiliriz. Elbette ki bu süreler karayolu ulaşım süresine göre çok daha kısa süreler olduğu için havayolu ulaşımına olan ilgi her geçen gün artış göstermektedir.

Yurtiçi aktarmalı uçuş nedir?
Direkt uçuş olmayan yerlere 2 veya daha fazla uçuş üzerinden ulaşılma durumunda aktarmalı uçuş denir. Aktarmalı uçuşlar farklı havayolu firmalarıyla da yapılabilmektedir.
Yurtiçi ucuz uçak biletini nasıl alınır?
Ucuz uçak bileti alabilmek için bilet tarihinden önce ve esnek tarihlerde bilet arayabilirsiniz. Genel olarak sabah erken saatler ve geç saatlerde uçak biletleri daha ucuz olabilmektedir.
Yaz ve Kış yurtiçi uçak bileti fiyatları neden değişir?
Uçak bileti fiyatları genel olarak talep ve yoğunluğa bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle yaz ve kış mevsimlerinde bilet fiyatları değişiklik gösterebilir.
Aktarmasız yurtiçi uçak bileti nasıl bulunur?
Yurtiçi tüm şehirler arasında aktarmasız uçak biletleri bulunmayabilir veya hergün aktarmasız uçuşlar olmayabilir. Bu nedenle farklı günlerde ve farklı havayolu firmalarında uçuş arayabilirsiniz.
Yurtiçi rötarlı uçuş hakları nedir?
Havayolu firması rötarlı uçuş yapması halinde, rötar saatine bağlı olarak, yeme-içme, otelde konaklama ve uçak bileti ücretini iade gibi hizmetler sunmaktadır..