ABD Küçük Harici Adaları Uçak Bileti

ABD Küçük Harici Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: ABD Küçük Harici Adaları
  • Nüfusu: 150 (2009 Yılı İtibariyle)
  • Yüz Ölçümü: 7,4 Kilometrekare
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +246
  • Para Birimleri: Amerikan Doları (USD)

ABD Küçük Harici Adaları Kuruluş Yılı ve Geçmişi

ABD Küçük Harici Adaları, Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı küçük dış adaları olan 8 adadan oluşmaktadır. En bilindik adalar ise, Wake Adaları, Midway Adaları, Johnston Atolü ve Palmyra Atolü’dür. Wake Adaları, Pasifik Okyanusu içerisinde bulunan dört adet adadan oluşmaktadır. Adalar ilk olarak 1792 yılında İngilizler tarafından bulunmuştur. Adalara 1899 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından el konuldu. Üzerine inşa edilmiş olan havaalanı Amerika’dan Japonya ve çevresinde bulunan ülkelere yapılacak uçuşlar için orta nokta amacı ile yapılmıştır. Uzun süre Amerika Hava Kuvvetleri tarafından yönetilmiş olan ada günümüzde İçişleri Bakanlığı’na devredilmiştir. Midway Adaları ise, Kuzey Pasifik içerisinde Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı olarak yönetilen adalar topluluğudur.

Adaların ilk keşfi 1859 yılına dayanmaktadır. Bu dönemde Amerikalı kaptan ve kâşif Kaptan Middlebrooks tarafından keşfedilmiştir. Daha sonra 1903 yılında Amerika Birleşik Devleti Deniz Kuvvetleri’nin bir birimi olarak yönetilmiştir. 1988 yılında adalar Amerikan Deniz Kuvvetleri tarafından boşaltılmış ve doğal hayatı koruma alanı olarak belirlenmiştir. Amerika Birleşik Devletleri İçişleri Bakanlığı tarafından yönetilmektedir. Hawaii’nin 700 mil güneybatısında yer alan mercan atolü olan Johnston ise, 9 mil uzunluğundaki bir resifte yer alan dört adadan oluşmaktadır. Bu adalar, Kum Adası, Akau Adası, Johnston Adası ve Hikina Adası’dır. Mercan atolü olan adada Amerika Birleşik Devletleri nükleer füzeleri test etmek ve fırlatmak için kullanmaktadır.

abd küçük harici adaları midway kumsalları

Johnston Atolü’ndeki tesisler 2003 yılında kapatılmış, pist kapalı olarak işaretlenmiştir. 2004 yılının 15 Haziran’ında son uçuşunu gerçekleştirmiş olan resmi personelin adadan ayrılması planlanmıştır. Bu tarihten itibaren resmi personel adayı terk etmiştir. Belli bir nüfusu olmayan ve Amerika Birleşik Devletleri’ne ait bir atol olan Palmyra Atolünde ise günümüzde sadece dönemsel çalışan bilim insanları kalmaktadır.

ABD Küçük Harici Adaları Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı küçük dış adaları olan 8 adadan oluşan ABD Küçük Harici Adaları’nda gezilecek yerler şunlardır. Siz de ABD Küçük Harici Adaları uçak bileti fiyatlarına bakmak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Wake Adaları okyanus ortasında uzak bir noktada bulunmaktadır. Bu sebeple çok fazla tercih edilen bir tatil noktası değildir. Ancak doğal güzellikleri ve mercan adaları sayesinde deniz ya da hava ulaşımı ile adaya gelenlerin mutlaka görmesi gereken bazı yerler bulunur. Wake Adaları’nın gezilmesi gereken yerlerinden birkaç tanesi şunlardır:

Wake Adası Doğa Koruma Parkı

Wake Adasının doğu kısmını kaplayan bir doğu koruma adasıdır. Pasifik Okyanusu içerisinde Amerika hükümeti tarafından ilan edilmiş bir koruma bölgesidir. Burasının koruma bölgesi ilan edilmesinin birçok nedeni bulunmaktadır. Öncelikle deniz kuşlarının okyanus içerisinde sığınma noktası olarak bilinmektedir.

Yağmur Suyu Yakalama Noktaları

Wake Adasının kuzey kesiminde yer alan iki adet havuzdan oluşmaktadır. Tropikal bir iklime sahip olan ve çok fazla yağmur alan bu adada su, hayati öneme sahiptir. Kara bağlantısı olmayan ve en yakın kara parçasına kilometrelerce uzakta olan adada kullanılmak üzere yağmur sularını toplamak önemlidir. Bu amaçla inşa edilmiş olan havuzlar ilginç sistemleri ile dikkat çeker.

abd küçük harici adaları yağmur ormanları

Wilkes Adası

Wake Adaları’nın batı kısmında yer alan bir adadır. Havaalanının başlangıç noktası olarak bilinen ada merkeze ufak bir kara parçası ile bağlanmış durumadır. Ada üzerinde önceki dönemlerde kullanılmış olan su depoları bulunmaktadır. Bu depolar adanın yoğun olarak kullanıldığı İkinci Dünya Savaşı döneminde hayat kurtarıcı olmuştur.

Midway Adaları, Kuzey Pasifik olarak adlandırılan kesimde bulunmaktadır. Aslına bu alan adalardan çok atol olarak adlandırılan mercan alanlarından oluşmaktadır. Mercanların yüzeye çıkması veya üzerinde kayalık bulunması sonucunda ada şeklinde oluşabilmektedir. Üzerinde sürekli olarak yaşantı bulunmaz. Sadece araştırmacılardan oluşan bir ekip belirli aralıklar ile çalışmalar yürütmektedir. Midway Adaları ve çevresinde gezilip görülebilecek yerlerden bazıları şunlardır:

Midway Adası Doğal Hayatı Koruma Merkezi

Doğu koruma merkezi, Amerikan Deniz Kuvvetlerinin adadan çekilmesi sonrasında kurulmuştur. Bu merkezin kurulmasındaki en büyük amaç ada ve çevresinde bulunan onlarca çeşit kuş ve deniz canlısının korunmasıdır. Doğal hayatı koruma merkezi içerisinde sürekli olarak yaşayan kişi bulunmaz. Bu merkez sadece gözlem ya da araştırma yapılacağı dönemler için kullanılmak üzere tasarlanmış olan bir merkezdir.

Midway Dalış Alanları ve Mercanlar

Midway Adası ve çevresinde bulunan küçük adacıklar dalış amaçlı olarak kullanılmaktadır. Deniz turizminin en önemli amacı olarak görülen dalış için ideal noktalardan bir tanesidir. Renkli balıklar ve mercanlar ile dolu olan deniz mavi suyu ile birlikte oldukça muhteşem bir görüntü oluşturmaktadır. Dalış yapacak olan tecrübeli kişiler hiç zorlanmadan buralarda fotoğraf çekebilir ve su altında dolaşabilir.

Midway Kumsalları

Midway Adası’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında kumsalları bulunmaktadır. Hawaii Adası’na benzer bir iklime ve doğaya sahip olan adaların çevresi genellikle kumsallar ile çevrilidir. İkinci Dünya Savaşı döneminde Amerikan Askerlerinin en fazla zaman geçirdikleri yer burasıdır. Kumsalların çevresinde bulunan palmiye ağaçları, kumsalda zaman geçirmek için ideal serinlik sağlamaktadır. Özellikle sakin bir denize sahip olan ada ve çevresi oldukça keyifli zaman geçirmek için değerlendirilebilir. Yat ve benzeri deniz araçları ile gezmek için gelenlere uygun alanlar da bulunmaktadır.

Balık ve Vahşi Yaşam Servisi’nin, vahşi hayvanların yaşayabileceği bir atol haline getirilmesi için çalışmalarına devam ettiği Johnston Atolüne giriş şu anda kapalıdır. Yönetimin ihtiyaçları için sınırlı erişimin sağlandığı atole sadece Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri Yetki Belgesi ve ABD Balık ve Yaban Hayatı Koruma Hizmetlerinden özel kullanım izni alanlar girebilmektedir. 70 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri ordusunun altında olan atolde, bir hava üssü, bir deniz yakıt ikmal deposu, bir gizli füze üssü, bir nükleer sınama sitesi, biyolojik silah deneme binası, bir kimyasal silah ve Ajan Orange depolama yeri ve kimyasal maddeleri imha yeri bulunmaktaydı. Atolde yapılan faaliyetler çevreye zarar verdiği ve kirlettiğinden dolayı kapatılması gerektiğine karar verilmiştir. Johnston Atolü, üs kapatıldıktan sonra Pasifik Okyanus’undan geçen birçok gemi ve içindeki insanlar tarafından ziyaret edilmiştir. Çünkü atol üzerinde yapılan faaliyetler nedeniyle insanların dikkatini fazlaca çekmekteydi.

Atolün Canlıları

Atolün kıyı sularında ve mercan resiflerinde yaklaşık olarak 300 civarında balık türü keşfedilmiştir. Kıyı suları, Hawaii adaları kıyı sularından gelen foklar ve yeşil kaplumbağalarının da uğrak mekanlarından biridir. Birçok memeli deniz hayvanının göç ettiği düşünüldüğü atol sularında en çok görülen ise gagalı balinalardır.

Tropikal bir cennet olan Palmyra Atolünde bulunan ormanların iç kısımları oldukça gürdür. Yılda en az 4, en fazla 20 kişinin kaldığı belirlenmiştir. Kalan kişiler ise bilim adamlarıdır. Ada insanların çevre üzerindeki etkisini gözlemlemek amacıyla araştırma merkezi olarak kullanılmaktadır. Palmyra Atolü, dünya üzerindeki en büyük koruma alanının bir parçasıdır. Jarvis Adası, Baker Adası, Johnston Atolü, Kingman Resifi, Howland Adası ve daha birçok adadan oluşan yaklaşık 490 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Pasifik Uzak Adaları Deniz Ulusal Anıtı’na dahildir.

abd küçük harici adaları mercan resifleri

Mercan Resifleri

Tarihi boyunca hiçbir zaman nükleer testler için kullanılmamış olan Palmyra’nın faunası ve florası ilk günkü kadar güzeldir. Radyasyondan etkilenmemiş olması atol için büyük bir şanstır. National Geographic’in yaptığı araştırmaya göre atolde 130 taşlı mercan türüne rastlanmıştır. Atole gidip gezmek ve keşifte bulunmak isteyenler Amerika Birleşik Devletleri'nin Balık ve Yaban Hayatı Hizmetlerinden özel izin almaları gereklidir. İzin almadan adaya giriş yapılamamaktadır. Adada konaklamak için herhangi bir tesis bulunmadığından adada kalmak için en fazla 7 gün izin verilmektedir. Bunun nedeni bazı hayvanların sığınağı olmasıdır. 

Yağmur Ormanları

Dünyanın en uzak yalıtılmış yerlerinden biri olan Palmyra Atolü, Hawaii Adasının 1600 kilometre güneybatısında, Kiribati adalarının 690 kilometre güneydoğusunda yer almaktadır. Üzerinde sadece araştırma yapan bilim adamlarının dönemsel uğradıkları bir ada olduğundan ada hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Donanmasının burada konakladığını saymazsak, atol genellikle Amerikan gemilerinin en popüler yakıt ikmal istasyonu olarak kullanılmıştır.

ABD Küçük Harici Adaları Mutfağı ve Yemek Kültürü

ABD Küçük Harici Adaları üzerinde nüfusun az olmasından veya yaşam olmaması nedeniyle mutfak kültürü yoktur. Wake Adası’nın yoğun şekilde kullanıldığı dönemlerde keçi ve domuzlar ile sebze yetiştiriciliği yapılmıştır. Ancak günümüzde adanın içerisinde yaşayan kişilerin beslenme ihtiyaçları tamamen dışarıdan karşılanmaktadır. Adanın içerisinde bir şeyler yemek ve içmek için birkaç tane restoran ve kafe bulunmaktadır. Midway Adası ise üzerinde herhangi bir yaşantının olmadığı bir ada topluluğudur. Sürekli olarak yaşantının olmaması herhangi bir şeyin yetiştirilmemesi sonucunu doğurmaktadır. İçerisinde bulunan birkaç meyve ağacı dışında herhangi bir şeyin yetişmediği adaların üzerinde bir şeyler yemek istediğiniz zaman mutlaka dışarıdan getirmeniz gerekmektedir. En yakın kara parçasının binlerce kilometre uzakta olduğu düşünüldüğünde tedbirli olmakta fayda vardır. ABD Küçük Harici Adaları’nın bir parçası olan Johnston Atoll’de ise hiçbir zaman yerli bir halk olmaması nedeniyle adaya özel yemek kültüründen söz etmek mümkün değildir. 20. yüzyıldan itibaren Amerikan askeri personelleri adada görev yapmaktadır. Amerikan Birleşik Devleti’nin yönetiminde olan mercan adalarında yemek ve mutfak denilince Amerikan yemekleri akıllara gelecektir.