Aegean Airlines Uçak Bileti

Aegean Airlines Uçak Bileti
 • Ülke: Yunanistan
 • Sahibi: Star Alliance
 • CEO: Dimitrios Gerogiannis
 • Uçak Sayısı: 38
 • Çalışan Sayısı: 2.493
 • Telefon Numarası: 00 30 21 0626 1000
 • E-Posta: contact@aegeanair.com
 • Ticaret Unvanı: Aegean Airlines
 • Tescilli Marka Adı: Aegean Airlines
 • Merkez Adresi: 31, Viltanioti Str. 145 64, Kifisia, Athens, Greece  

Aegean Airlines Hakkında

1987 yılında Aegean Aviation ismi ile kurulmuş olan hava yolu firması, 28 Mayıs 1999 tarihinde ise ilk kez kendi ismiyle yani, Aegean Airlines adı ile hizmete başlamıştır. Firma; Yunanistan’ın bir diğer hava yolu firmalarından olan Olympic Air’de Aegean Airlines’a aittir. Merkezi Yunanistan’ın Kifisia kentinde bulunmaktadır. Şirketin yıllık yaklaşık olarak 80 milyon olan karı, toplam gelire vurulduğunda yıllık olarak 912 milyon şeklinde açıklanmaktadır.

Star Alliance üyesi olan Aegean Airlines, Yunanistan’ın en büyük ve tanınmış hava yolu şirketi olarak nitelendirilmektedir. Yan kuruluşu Olympic ile beraber Aegan Airlines, Atina’dan birçok şehre uçuş yapmaktadır. Bu uçuşlar en büyük havalimanı olan Elefterios Venizelos Havalimanı’ndan Avrupa’nın birçok merkezine gerçekleştirmektedir. Aegean Airlines, 2010 yılında Lufthansa tarafından 1997 yılında kurulmuş olan Star Alliance bünyesine dahil edilmiştir. Oldukça önemli bir katılım olarak değerlendirilen bu üyelikle birlikte firma uçuş kalitesini arttırmıştır. Yanı sıra birliktelik sayesinde ortak uçuş yapabilme şansında da artışlar meydana gelmiştir.

Aegean Airlines hava yolu

Aegean Airlines Ortakları

1999 yılında hizmete başlayan Aegean Airlines, 2010 yılında Star Alliance ile ortaklık anlaşması imzalamıştır.

Gerçek Kişi Nihai Hâkim Pay Sahibi

 • Aegean Airlines
 • Olympic Air/Yan Kuruluş

Aegean Airlines’ın Uçtuğu Yurt İçi İller

Aegean Airlines firmasının ülkemizde uçuş gerçekleştirdiği iller arasında İstanbul ve İzmir yer almaktadır.  

Aegean Airlines Uçak Bileti

Aegean Airlines’ın Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Agean Airlines; Hollanda, İspanya, Almanya, Fransa, Romanya, Gürcistan, İtalya, Slovenya, İrlanda, Danimarka, Ukrayna, İngiltere, Hırvatistan, Finlandiya, Kıbrıs, Polonya, Malta, Lüksemburg, Portekiz, Arnavutluk, İsveç, İsviçre ülkelerine uçak seferi düzenlemektedir.

Aegean Airlines Haberleri

1987 yılında Yunanistan’da kurulan Aegean Airlines ilk özel hava yolu şirketidir. Atina merkezli hava yolu firması iç ve dış tarifeli seferlerine 1999 yılında başlayan firma Learjet uçakları ile VIP uçuşlarını gerçekleştirmesi ile bilinir. Selanik, Girit ve Larnaka merkezli hava yolu şirketi 2010 yılında Star Alliance üyesi olmuş ve ortaklık imzalamıştır. Filosunda 29 adet Airbus uçağa sahip firma, code share uçuşlar düzenlemektedir. Tarifeli uçuş seferleri düzenleyen hava yolu firması 12 ayrı havalimanından 20 ülkede 160 ayrı noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Aegean Airlines bölgesinde en iyi havayolu şirketi olarak bilinmektedir. Şirketin yıllık ortalama 80 milyon civarında cirosu bulunmaktadır. Toplam gelire bakıldığında ise yıllık 912 milyon civarında olduğu görülmektedir.

Aegean Airlines Uçak Bileti al

Yerel açıdan önemli bir firma olan markanın merkez üssü Elefterios Venizelos Havalimanı olmakla birlikte Aegean Airlines, Selanik Uluslararası Havalimanı ve Larnaca Uluslararası Havalimanı’nda da birçok uçağı bırakabilmektedir. Bu şekilde de farklı birçok noktaya hizmet sunma imkânı sağlamaktadır. Her geçen gün kalitesini arttıran ve büyümeyi hedefleyen firma, 2014 yılı içerisinde almış olduğu “En iyi bölgesel hava yolu” unvanı ile alanında ne kadar iyi bir firma olduğunu kanıtlamıştır. Bu alanda aldığı tek ödül sayesinde son derece başarılı bir iş çıkaran firmanın birçok uçağı bulunmaktadır. Uçaklarının tamamına bakıldığında kısa ve orta menzilli uçuşlar için kullanıldığı görülmektedir. Bu durum uçuş süresini, nereye gidilebileceğini de yakından etkilemektedir. Bu durumda, Aegean Airlines’ın 5 saatlik uçuş süresinden daha uzun süren yolculuklar konusunda bilet satışını yapmayacağı ortaya çıkmaktadır.

Aegean Airlines Uçakları

Kalkış yeri Atina olan firma Avrupa ve Ortadoğu’dan başka herhangi bir güzergâh yönüne uçuş sağlayamamaktadır. 1999 yılından itibaren bünyesinde barındırdığı uçak modellerine bakıldığında; 1 tane Airbus A319-100, 30 tane Airbus A320-200 ve 7 tane Airbus A321-200 olduğu görülmektedir. Firmasında bulundurduğu uçaklarla okyanus ötesi uçuşlar gerçekleştiremeyen firma 2010 yılına kadar ciddi sorunlar yaşamıştır. Sonrasında Star Alliance ile ortaklık anlaşması imzalaması ile doğrudan bilet satışları ile Amerika ve Asya’ya ulaşımın sağlanması mümkün hale gelmiştir. Aegean Airlines’dan bilet alan kişi Star Alliance üyesi olmaktadır. Sonrasında ise bu ortaklık nedeni ile farklı bir havayolu aracılığı ile aktarma gerçekleştirmek istediği destinasyona ulaşması da mümkün olabilmektedir. Özetle; Star Alliance firmasının Lufthansa ve Lufthansa Grup’ta bulunan; Swiss, Austria, Türk Hava Yolları’nı bünyesinde bulundurması sebebi ile Aegean Airlines yolcularına bazı kolaylıklar sağlanmıştır.