Ağrı Uçak Bileti

Ağrı Uçak Bileti
 • Ülke: Türkiye
 • Dil: Türkçe
 • Kordinatlar: 39°,43′,18,0048’K 43°,3′,24,0012’D
 • Bölge: Doğu Anadolu
 • Alan:  11.376 km2
 • Nüfusu: 283. 556
 • Rakım: 1640 m
 • Plaka Kodu:04
 • Telefon Kodu: (+90) 472
 • Posta Kodu: 04000
 • İklimi: Karasal İklim

Ağrı Hakkında Genel Bilgi

Ağrı Adı Nereden Gelmektedir?: Ağrı ismini Ararat Dağından almaktadır. Ararat Dağı Ağrı sınırları içerisinde yer almaktadır. Ağrı isminin öncesinde bölgeye Argı, Han Argı, Arkuru gibi değişik şekillerde isimler verildiği de bilinmektedir. 

Ağrı’nın Coğrafi Yapısı: Bölge dağlık ve volkanik kökenli bir coğrafi özelliğe sahiptir. Ülkemizin en büyük dağı olma özelliğindeki Ağrı Dağı bu ilimizin sınırları içinde yer almaktadır.

Ağrı’nın Dağları: Büyük ve Küçük Ağrı Dağı, Tendürek Dağı, Kösedağ, Süphan Dağı, Aras Güney Dağları, Mergezer Dağları, Tahir Dağları, Çemçe Dağları, Aladağ, Çift Öküz Dağları, Çakmak Dağları ve Mirgemir Dağları bu bölgede bulunmaktadır.

Ağrı’nın Akarsuları: Murat Nehri, Körçay, Güzeldere, Taşlı Su, Kopuz Çayı, Kesik Çayı, Bağdişen Dağı, Yağmurlu Çayı gibi irili ufaklı çok sayıda akarsu bölgede bulunmaktadır.

ağrı hakkında

Ağrı İlinin İklimi: Bölgede yoğun bir şekilde Karasal İklimin etkileri görülmektedir. Ayrıca bölgede şimdiye kadar ölçülmüş olan en düşük soğukluk değeri; -43 derecedir. Ağrı, ülkemizin en soğuk bölgeleri arasında yer almaktadır. 

Ağrı’nın Komşuları: Erzurum, Van, Muş, Kars, Bitlis, Iğdır Ağrı ilinin komşuları arasında yer almaktadır. Ayrıca Ağrı ilinin İran’a da sınırı bulunmaktadır.

Ağrı İlinin İlçeleri: Doğubayazıt, Eleşkirt, Diyadin, Hamur, Taşlıçay, Patnos ve Tutak Ağrı ilinin ilçeleri arasında yer almaktadır. 

Ağrı Şehrinin Ekonomik Yapısı: Bölgenin en önemli geliri tarım ve hayvanlıktır. Ayrıca madencilik sektörü de bölgede etkili olmaktadır. 

Ağrı’ya Nasıl Gidilir?

Bölgeye karayolu ve havayolu ile ulaşmak mümkün olmaktadır. 

Havayolu Ulaşımı: Ağrı ilinde Ahmed-i Hani Havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanı üzerinden yurtiçi direk uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Ankara Esenboğa ve İstanbul Atatürk Havalimanlarına bölgeden uçak seferleri düzenlenmektedir. 

Karayolu Ulaşımı: Van, Kars ve Erzurum istikametindeki otoyollar vasıtasıyla Ağrı iline karayoluyla ulaşmak mümkün olmaktadır. Ayrıca Ağrı ilindeki otogar vasıtasıyla ülkemizin hemen her bölgesine seyahat etmek mümkün olmaktadır. 

Ağrı'ya nasıl gidilir

Denizyolu Ulaşımı: Bölgede denizyolu ulaşımı bulunmamaktadır.

Demiryolu Ulaşımı: Bölgeye en yakın demiryolu; Erzurum ilinde yer almaktadır. 

Bölgede şehir içi ulaşım ise belediye otobüsleri, dolmuşlar ve taksiler aracılığıyla yapılmaktadır.

Ağrı’da Nerede Kalınır

 • Grand Cenas Hotel (4 Yıldız)
 • Birlik Şahin Hotel (3 Yıldız)
 • Hatemoğlu Hotel (3 Yıldız)
 • Metecan Hotel
 • Kılıçaslan Hotel

ağrı nerede kalınır

Ağrı’da Ne Yenir?

Ağrı mutfağı denilince akla tahıllar ve et gelmektedir. Zira bölgedeki iklim özelliklerinden dolayı yemeklerde sebze ve meyvelere az rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra hayvanlığa bağlı olarak süt ve süt ürünlerine dair yemekler de oldukça fazladır. Hengel, kete, kuymak, çiriş ve halise bölgenin önemli lezzetleri arasında yer almaktadır. Yine Abdigör Köftesi, Goşteberg et ve sac kavurması bölgedeki önemli lezzetler arasında yer almaktadır. 

ağrı ne yenir

Ağrı’nın En İyi 5 Restoranı

 • Beyazit Restoran
 • Derya Restoran
 • Ergül'ün mutfağı
 • Tad Restoran
 • Ekin Lahmacun Pide Lavaş Salonu

Ağrı’da Gezilecek Yerler

Ağrı farklı uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için bölgede çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Kudret Köprüsü: 40 metre yüksekliğinde ve 30 metre eninde inşa edilmiş olan bu köprü, Murat Nehri üzerine yapılmıştır. 

Diyadin Kalesi: Azerbaycan Hükümdarı, Ziyaeddin zamanında yapılan bu kale, Diyadin ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

ağrı gezilecek yerler

Nuhun Gemisi: Ağrı Dağının güney bölgesinde yer alan mitolojik olarak değerlendirilen bu yapı Üzengili ve Telçeker köyleri arasında bulunmaktadır.

Bayazıt Kalesi: Sarp kayalıkların çok olduğu bir bölgede bulunan bu kale, hangi medeniyet tarafından kurulduğuna dair esrarengiz gizemini korumaktadır.

İshakpaşa Sarayı: Doğubayazıt ilçesine yaklaşık olarak 7 km mesafedeki bu saray, Topkapı Sarayından sonra en ünlü saray olma özelliğine sahiptir. Sarayı ilginç kılan bir diğer özellik ise; sarayda kullanılan taşların 100 km uzaktan taşınmış olması ve taşların sıralandırılmış olmasıdır. 

Ağrı’da Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Bölgede kültür sanat organizasyonları kapsamında tiyatro gösterimleri ve voleybol, futbol turnuvaları da düzenlenmektedir. 

 

Ağrı kentinde havalimanı var mıdır?
Ağrı kentine hizmet sunan Ahmedi Hani Havalimanı oldukça modern bir havalimanı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu havalimanı Ağrı merkezde yer almaktadır.
Ağrı için ucuz uçak bileti alacağımız yerler neresidir?
Elbette ki Ağrı için uygun fiyatlı bir şekilde uçak bileti satın almak için Fastfly platformunu tercih edebilirsiniz. Fastfly sayesinde hem ucuz hem de hızlı bir şekilde Ağrı uçak bileti alabilirsiniz.
Ağrı denildiğinde ilk akla ne gelir?
Ağrı kentini adı söz konusu olduğunda elbette ki ilk akla görkemiyle ve güzelliğiyle insanları kendine çeken ve ülkemizin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı gelmektedir.
En lezzetli Ağrı yemeği hangisidir?
Abdigör Köftesi Ağrı şehrinin simge lezzetleri arasında yer alan bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Ağrı kentine özgü bir diğer lezzet Haşıl adındaki yemektir.
Ağrı tarihi gezilecek yerler hangileridir?
Günümüzde Ağrı kentine özgü gezilecek yerler söz konusu olduğunda karşımıza tarihi dokusuyla ve mimari güzelliğiyle ün yapan İshak Paşa Sarayı çıkmaktadır.