Air Astana Uçak Bileti

Air Astana Uçak Bileti
 • Ülke: Kazakistan
 • Sahibi: Samruk Holdings JSC
 • CEO: Peter Foster
 • Uçak Sayısı: 32
 • Çalışan Sayısı: 5100
 • Telefon Numarası: +7 (727) 244 44 77
 • E-Posta: callcentre@airastana.com
 • Faks: +7 (727) 259 87 01
 • Ticaret Unvanı: Air Astanan Kazak Hava Yolu Şirketi
 • Tescilli Marka Adı: Air Astana
 • Merkez Adresi: Zakarpatskaya Caddesi 4A, Almatı, 050039, Kazakistan

 

Air Astana Hakkında

Kuruluş tarihi 200 olan şirketin 1 Ekim 2005 tarihinden beri şirket yöneticisi Peter Foster’dır. Kazakistan’ın başkenti olan Astana’da kurulan havayolu şirketi Air Astana’nın genel merkezi Almatı/ Kazakistan’da bulunmaktadır. Merkezleri Almatı Havalimanı ve Astana Havalimanında bulunan Air Astana filosunda bulunan 32 uçakla hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Araç sayısını arttırmayı planlayan şirket hızlı bir gelişme göstererek yurt içi ve yurt dışında seyahat imkânı sunmaktadır. Korta ve kısa mesafe uçakları ile uygun fiyatlı uçuşlarını gerçekleştiren Air Astana düşük maliyetlerle seyahat fırsatları ile birçok yolcuya güvenilir hizmeti sunmaktadır.

Başkentin adını alan Air Astana, ilk uçuşlarını gerçekleştirdiği 2001 tarihinden bu yana gelişime açık bir şirket olmuştur. 5000’e yakın çalışanı ile hizmetlerinde hassas olan Air Astana, kaliteli hizmetin adresi olmakla beraber sivil havacılık alanında adından söz ettirmeyi başararak rakip firmalarla yarışır durumdadır. Şirket misyonu, Kazakistan Cumhuriyeti’nin ulaşım hizmetlerine daha kolay ulaşımını sağlamak ve bu ihtiyaçlarını ne iyi şekilde sağlamasına olanak sağlarken gerek yurt içi gerekse yurtdışı seferlerinde güvenlik ve havacılık alanında standartlara uygun hizmet sunmaktır.

air astana uçak bileti

Air Astana’nın Ortakları

Air Astana hisselerinde ortaklık payına sahip olan;

 • Kazakistan Cumhuriyeti Hükümeti hisse payı %51
 • İngiltere kuruluşlu BAE Systems PLC Şirketi %49 hisse payına sahiptir.

 

Air Astana’nın Yurt içi Seferleri

Türkiye’de THY ile anlaşması bulunan firma, İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir, Bodrum, Samsun, Ordu, Adana, Diyarbakır, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Erzurum, Malatya şehirlerine uçak seferleri düzenlemektedir.

 

air astana nerelere uçuyor

Air Astana’nın Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeleri

Air Astana çeşitli noktalara sefer düzenlerken birçok ülkeye yolcu taşımaktadır. Kazakistan en yoğun uçuşların bulunduğu ülke olmak üzere ardından Rusya, Özbekistan, Türkiye, Çin, Azerbaycan, Gürcistan, Tayland, Güney Kore, Ukrayna, Kamboçya gibi ülkelere ulaşımda sıklıkla tercih edilen bir hava yolu şirketi konumundadır.

Air Astana Hava Yolu Şirketi Haberleri

Air Astana yurtdışında birçok noktaya uçuş düzenlese de filosundaki uçak sayısını arttırma yoluna gitmeyi planlamaktadır. Daha iyi bir hizmet için gereklilikleri planlayarak uygulayan şirket filosundaki araç sayısını 43’e çıkarmayı hedeflemektedir.

Air Astana bilet satın alma veya rezervasyon işlemleri için online web sitesi kullanılarak uygun seferler görüntülenebilir. Böylelikle, avantajlı fiyatlarla bilete sahip olmak mümkün olmaktadır. Kalkış ve varış noktalarının seçilmesin ardından koltuk seçimi işlemleri yapılmaktadır. İstenen kabin sınıfından koltuk seçme imkânı bulunan yolcular araçlarda sağlanan konfordan memnun kalmaktadır. Son derece rahat ve araç içi eğlence imkânları ile yolcuları memnun etmeyi başaran şirket kendini geliştirmeye devam etmektedir.

air astana uçakları

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği güvenlik denetimine tabi tutulan Air Astana EASA tarafından başarıyla sonuçlanan bir denetimden geçmiştir. Hava yolu yıldız değerlendirmesinde ise Air Astana 4 yıldız almıştır. Çeşitli yıllarda en iyi hava yolu taşımacılığı hizmetlerini sunan firma ödülüne layık görülmüştür. Güvenilir hava yolu hizmetlerini yürüten şirket hizmet kalitesini arttırma hedefleri doğrultusunda yeniliklere açıktır.

 

Air Astana filosunda Boeing 767, Airbus A320, Airbus A321, Airbus A320 neo, Boeing 757 ve Embraer 190 tipi araçlar ile hizmet vermektedir. 32 araçla hizmet veren Air Astana filosunu genişletmektedir. Uçaklarda ortalama 6 kabin görevlisi bulunmaktadır. 2 pilotla uçuşlarını gerçekleştirerek saatte ortalama 835 hızla uçuşlar gerçekleştirilmektedir. Uçak tipine göre değişiklik göstermekle beraber ortalama 20 adet business class kabini bulunmaktadır. Ekonomi sınıfı yolcu kabini ise, ortalama 140 adet bulunmaktadır. Gerek koltuk aralığı gerekse genişliği bakımından en iyi konforu vermek üzere tasarlanmıştır. Filosunda yer alan uçakların ortalama yaşı ise 6’dır. Air Astana çeşitli ödül ve sertifikalara sahip bir havayolu şirketi olarak planlı çalışmalarını sürdürmektedir.