Air Berlin Uçak Bileti

Air Berlin Uçak Bileti
  • Ülke: Almanya
  • Sahibi: Kim Lundgren
  • CEO: Thomas Winkelmann
  • Uçak Sayısı: 151
  • Çalışan Sayısı:8481
  • Telefon Numarası: 0049 (0)30 34 34 34 34
  • E-Posta: info@airberlin.com
  • Ticaret Unvanı: Air Berlin
  • Tescilli Marka Adı: Air Berlin
  • Merkez Adresi: Air Berlin PLC & Co. Luftverkehrs KG Saatwinkler Damm 42-43 D-13627 Berlin              

 

Air Berlin Hakkında

1978 yılında Almanya Berlin’de kurulan Air Berlin Almanya’nın ikinci büyük hava yolu şirketi olarak hava yolu taşımacılığı sektöründe yer almaktadır. 1997 yılında IATA yani Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği’ne, 2011 yılında ise AEA Avrupa Hava Yolları Birliği’ne üye olmuştur. Air Berlin Avrupa hava yolları arasında 7. Sırada yer almaktadır. Küresel Hava Yolu Birliği olan, Oneworld üyesi olan şirket kendisini sürekli olarak yenileyerek güvenilirliği ve kalitesini arttırmaktadır. Yolcu sayısını her geçen gün arttıran firma, sürdürmüş olduğu tutarlı anlaşma politikaları ve stratejik ortaklıkları sayesinde başarılı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Farklı birçok hava yolları ile ortak uçuşlara sahip olan, 151 adet uçak filosuna sahip olan ve dünyada 171 ayrı uçuş noktası bulunan Air Berlin ile uçuş kolaylıkla sağlanmaktadır. 

air berlin ucuz uçak bileti

Almanya’da önemli bir hava yolu firması olan Air Berlin uçuşlarını aktarmalı olarak Tegel Havalimanı ve Düseldorf Havalimanı üzerinden gerçekleştirmektedir. “Sizin havayolunuz” sloganı ile uçuşlarını gerçekleştiren Air Berlin’in de aralarında bulunduğu Oneworld üyeleri arasında; Qantas, Qatar, American Airilnes, Cathay Pacific, British Airways gibi hava yolu ittifakları yer almaktadır.

Almanya’nın en büyük 2. Hava yolu firması olan Air Berlin’in on yedi iç hat olmak üzere toplamda yüz yetmişten fazla noktaya aktarmasız uçuş gerçekleşmektedir. Firma uluslararası güzergahları; Avrupa, Afrika, Kuzey Amerika ve Asya’yı kapsayan kırktan fazla ülke şeklindedir. 2010 yılından bu yana Oneworld birliği üyesi olan hava yolunun kullandığı havalimanları; Tegel Havalimanı, Düsseldorf Havalimanı, Hamburg Havalimanı, Palma de Mallorca Havalimanı ve Stuttgart Havalimanı’dır. Çoğu uçağında ekonomi sınıfı kabin bulunan uçaklarında uzun mesafeli ve ekonomik yolculuklar gerçekleştirilebilmektedir. Eskiden Avrupa düşük maliyetli havayolu şirketlerinin üyesi olan Air Berlin diğer düşük maliyetli olan; Belair, Niki ve LTU gibi firmalar ile ittifak gerçekleştirmiştir. 

air berlin havayolu

Air Berlin Ortakları

Air Berlin 1978 senesinde kurulmuştur. Özel bir kuruluş olan havayolu firması Kim Lundgren tarafından kurulmuştur. 2017 itibari ile Lutfansa tarafından bir kısmının satın alınacağı da resmi olarak belirtilmektedir. 

Şirketten en fazla payı alan hissedar %29,21 ile Birleşik Arap Emirlikleri ulusal havayolu “Etihad Airways”dir.

%12,02 ile ikinci büyük hissedar ise Türkiye menşeili ESAS Holding’dir. %58,77’lik bölümü ise Almanya’da piyasaya serpiştirilmiş şekilde dağıtılmıştır. Şirketin 2016 yılında 3,785 milyar Euro cirosu 781,9 milyon Euro zarar etmesine neden olmuştur. Yıl sonu itibari ile 8481 çalışan ve 28,92 milyon yolcu bu zararı kapatmaya yetmemiştir. 

Sabancı Grubunun kuruluşu olan ESAS Holding genellikle sağlık ve hava yolu alanlarında çalışmalar yürütmektedir. Hatta; Pegasus, Med Air ve İzmir Air firmalarının tamamı Holding’e aittir.

air berlin uçak bileti

Air Berlin’in Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Toplam 171 farklı noktaya uçuş gerçekleştiren Air Berlin Havayolu firması; dış hat uçuşlarında Abu Dhabi, Miami, Milan, New York, Paris, Palma de Mallorca, Tenerife, Tel Aviv Yafo, Vienna, St Petersburg, Moscow gibi ülkelere sefer düzenlemektedir. 

air berlin uçaklar

Air Berlin Haberleri

Air Berlin Almanya’nın en büyük 2. havalimanı olarak büyük ilgi görmektedir. Kaliteli hizmet anlayışı ile bütün seferlerini en iyi şekilde gerçekleştiren Air Berlin’in bir bölümü 2018 yılı itibari ile Lufthansa Havayolu şirketine satılacaktır. Almanya’nın 1. büyük hava yolu firması olan Lufthansa Grubu’nun Air Berlin’in yan kuruluşları olan Walter ve Niki’yi devralacağı belirtildi. Bunların yanı sıra 20 uçağı da devralacağı bildirildi. 

Eylül 2017 tarihi itibari ile iflasını açıklayan Air Berlin filosunu devralmak isteyen Lufthansa ve EasyJet ile müzakereler gerçekleştirerek en iyi teklifi sunan firmaya satışın yapılacağı düşünülmektedir. Lufthansa’nın Air Berlin firmasına yaklaşık olarak 210 milyon avro ödeme yaparak, satın alma işlemlerini gerçekleştireceği belirtilmektedir. 27 Ekim 2017 tarihinde son uçuşunu yapan Air Berlin şu anda uçak seferleri yapmamaktadır. Şirketin tamamını ise Lufthansa havayolları satın almıştır.