Air Canada Uçak Bileti

Air Canada Uçak Bileti
 • Ülke: Kanada
 • Sahibi: Star Alliance 
 • CEO:  Calin Rovinescu 
 • Uçak Sayısı: 169
 • Çalışan Sayısı: 30.000
 • Telefon Numarası: 1-888-247-2262
 • E-Posta: media@aircanada.ca
 • Ticaret Unvanı: Air Canada
 • Tescilli Marka Adı: Air Canada
 • Merkez Adresi: 7373 Boulevard de la Côte-Vertu,  Saint Laurent,  QC    H4S 1Z3

 

Air Canada Hakkında

Air Canada ilk olarak 1936 yılında faaliyetlerine başladı. Bu tarihte şirketin adı Trans Canada Airlines idi. Uzun bir süre bu isimle faaliyetlerini sürdüren şirket 1965 yılında isim değişikliğine giderek şu anda kullandığı ismi aldı. O tarihten sonra bir daha isim değişikliği yaşanmadı. Kanada’nın en büyük hava yolu şirketi olan Air Canada, ülkenin bayrak taşıyıcı firması konumundadır.

Air Canada kurulduktan sonra ilk uçuşunu British Columbia ile Washington eyaletleri arasında gerçekleştirmiştir. Tarifeli hatta başlayan bu seferler, şirket için çok önemli bir adım olarak görülmektedir. Bu adımdan sonra sürekli büyümeye başlayan firma, 1980 yılına gelindiğinde Kanada içerisinde 60 civarındaki noktaya aktarmasız ya da aktarmalı seferler yapmaya başladı. İç hatlarda böylesine bir başarı gösteren şirket, dış hatlarda da benzer bir başarıya imza atmış ve yolcularını farklı kıtalara taşımayı başarmıştır. Air Canada, günümüzde 5 kıtadaki 170 civarındaki noktaya seferler düzenlemektedir. Bu seferlerin bir kısmı tarifeli iken bir kısmı ise charter uçuş şeklindedir.

Kanada’nın başkenti olan Montreal’de merkezi olan şirket, dünyanın en önemli hava yolu ittifaklarından birisi olarak kabul edilen Star Alliance’nin kurucuları arasında yer almaktadır. Filosu son derece geniş olan şirketin toplamda 169 uçağı bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan uzun menzilli uçaklar, geniş gövdeli bir yapıya sahiptir. Bu sayede yolcular uzun süre uçakta rahat bir şekilde yolculuk yapabilmektedir. Kısa mesafeli uçuşlarda şirket genellikle Airbus firmasına ait A320 model uçağı kullanmayı tercih ediyor. Şirketin filosunda yer alan diğer uçak modelleri ise Embraer 190, Airbus A330-300, Boeing 777-200, Boeing 787-8, Boeing 787-9, Boeing 767-300, Airbus A319-100, Airbus A320-200, Airbus A321-200 ve  Boeing 777-300ER şeklindedir.

air canada uçak bileti

Gün içinde yaklaşık 1300 civarında uçuş düzenleyen şirket Toronto, Montreal ve Calgary içerisinde bulunan havalimanlarını çok fazla kullanmaktadır. Bölgesel noktalara daha etkin yolcu taşımak için farklı hava yolu şirketleri ile anlaşma yoluna gitmekte ve böyle aktarmalı seferleri farklı noktalara daha rahat bir şekilde yapmaktadır. Bu ise şirketin uçuş ağının biraz daha genişlemesine neden olmaktadır.

Yolcular tarafından değerlendirme sistemleri kullanılarak verilen notlar dikkate alındığında şirketin 5 üzerinden yaklaşık olarak 3,8 aldığı görülmektedir. Bundan dolayı da hizmet kalitesini biraz arttırması son derece önemlidir. Böyle bir adım atılır ise, şirketten hizmet alan yolcu sayısının da artacağı tahmin edilmektedir.

Air Canada Ortakları

Air Canada, ülkesinin bayrak taşıyıcı şirketi konumunda bulunmaktadır. Buna bağlı olarak, şirket devlete aittir. Dönemsel olarak kurulan ortaklıklar bu durumu etkilememektedir.

Air Canada’nın Uçtuğu Yurt İçi İller

Air Canada İstanbul Atatürk Havalimanına uçak seferleri düzenlemektedir. Yine Ankara Esenboğa Havalimanına uçuşlar gerçekleşmektedir. Her iki havalimanından da yurtdışı seferleri düzenlenebilmektedir.

air canada nerelere uçuyor

Air Canada’nın Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Air Canada, dünyanın farklı ülkelerine de yolcu taşımaktadır. 5 kıtadaki çok sayıdaki ülkeye taşınan yolcular, şirketin hizmet ağını göstermesi bakımından son derece önemlidir. Şirket tarafından seferler yapılan ülkelerden bazıları Hollanda, Almanya, Fransa, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna, Brezilya, Meksika, Yunanistan, Avustralya, İngiltere, Japonya’dır.

air canada uçakları

Air Canada Haberleri

Air Canada şirketi ile farklı hava yolu şirketleri arasında dönemsel olarak ortaklıklar kurulmaktadır. Bunun son örneği Air China firmasıyla yapıldı. Bu ortaklık tarihteki bir ilk olması açısından da son derece önemlidir. Tarihte ilk defa bir Çin hava yolu şirketi ile Kuzey Amerikalı bir hava yolu şirketi arasında ortaklık kuruldu. Taraflardan yapılan açıklamada, bu ortaklığın her iki taraf için de son derece olumlu olduğu yönündedir. Bu ortaklık sebebi ile yaklaşık 1 milyar doları bulan bir gelir beklenmektedir. Bu anlaşma için tarafların yaklaşık 4 yıldır görüşmesi, anlaşmanın büyüklüğünü göstermesi bakımından son derece önemlidir.

Air Canada, bu ortaklık dışında destinasyon noktasında yaptığı çalışmalarla da dikkat çekiyor. Yapılan son açıklamalara göre şirketin uçuş ağının biraz daha genişlediği öğrenildi. Bu genişleme sayesinde toplamda 400’den fazla rotada hizmet vermeye başlayan şirket, bu alanda kendini biraz daha geliştirdi.