Air India Uçak Bileti

Air India Uçak Bileti
  • Ülke: Hindistan
  • Sahibi: J. R. D. Tata
  • CEO:  Shri Pradeep Singh Kharola
  • Uçak Sayısı: 109
  • Çalışan Sayısı: 20.956
  • Telefon Numarası: +(022) 2279 63 30, 2831 80 97, 2831 80 98, 2279 66 66, 2202 30 31, 2202 10 96 
  • E-Posta: customersupport@airindiaexpress.in 
  • Ticaret Unvanı: Air İndia Limited
  • Tescilli Marka Adı: Air İndia
  • Merkez Adresi: Air India Building, 1st Floor, Nariman Point, Mumbai 400 021

Air İndia Limited Hava Yolları Hakkında

Air İndia Limited Hava Yolları, ilk olarak 1932 yılında kurulmuş olmasına karşın faaliyetlerine başlaması daha sonra gerçekleşmiştir. Bunun farklı nedenleri bulunurken özellikle II. Dünya Savaşı öncesinde yaşanan gelişmeler ve savaş, şirketin faaliyetlerine ancak 1946 yılında tam olarak başlamasına olanak vermiştir. Ülkenin bayrak taşıyıcı firması olmasından dolayı farklı havalimanlarında etkin olarak faaliyet göstermektedir. Fakat Yeni Delhi ve Chhatrapati kentlerinde yer alan havalimanlarını merkez alarak hizmet verdiğini söylemek çok daha doğru olacaktır. Bu havalimanlarından yapılan seferler ile özellikle ülke içinde yolcu taşımacılığı yapılmaktadır.

Air İndia Limited Hava Yolları, Hindistan’ın en önemli hava yolu şirketlerinden birisidir. Söz konusu şirket, aynı zamanda ülkenin bayrak taşıyıcısı konumunda yer alır. Şirket büyüklük olarak ülkede üçüncü sırada yer almaktadır. Listenin ilk sırasında İndiGo bulunurken ikinci sırada ise Jet Airways vardır. Air İndia Limited Hava Yolları, adından da anlaşılacağı gibi adını taşıdığı şirkete aittir. Air İndia ismi bundan dolayı dünya çapında daha fazla kullanılmaktadır.

air india hakkında

Air İndia Hava Yolları, 2014 yılında dünyanın en önemli hava yolu ittifaklarından birisi olan Star Alliance’ye katıldı. Şirket, bu ittifaka katılan 27.üye olmayı başardı. Gerek bu ittifak gerekse de yapılan diğer ortaklıklar neticesinde şirketin uçuş ağının oldukça geniş olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ayrıca bu ağ, her geçen gün biraz daha geliştirilmektedir. 109 uçaktan oluşan filosu ile dünyanın farklı kentlerine yolcu taşımacılığı yapan şirket, filosunu yenilemek için de zaman zaman çalışmalar yapmaktadır. Boeing 747-400, Airbus A319, Airbus A330, Boeing 777-200LR, Boeing 777-300ER, ATR-42, Airbus A320, Airbus A321 ve Canadair 700 şirketin filosunu oluşturan uçaklardır. Bunlardan geniş gövdeli olan Airbus modelleri, özellikle uzun mesafeli yolculuklar için etkin olarak kullanılmaktadır.

Şirketin hizmet kalitesi, yolcular tarafından genellikle beğenilmektedir. Yapılan geniş çağlı değerlendirmelerde yolcular tarafından Air İndia şirketinin hizmetlerine 5 üzerinden 3,9 verilmiştir. Bu da kalite seviyesinin kötü olmadığını göstermesi açısından önemli bir rakam olarak kabul edilebilir. Fakat Air İndia şirketi bu rakamın biraz daha yukarı çıkarılması için bir takım çalışmalar yapıldığı açıkladı. Bundan dolayı yakın gelecekte söz konusu puanın biraz daha yükselebileceği tahmin ediliyor.

Air İndia Limited Hava Yolları Ortakları

Airİndia Hava Yolları, ülkenin bayrak taşıyıcı şirketidir. Şirketin sahibi ise Air İndia Limited adındaki kamu şirketidir.

Air İndia Limited Hava Yolları Uçtuğu Yurt İçi İller

Air India Limited Hava Yolları İstanbul üzerinden dünyanın pek çok bölgesine uçak seferleri düzenlemektedir. 

air india uçak bileti

Air İndia Limited Hava Yolları Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Air İndia, ülke içinde etkin olduğu kadar ülke dışında da etkindir. Söz konusu durum nedeniyle farklı kıtalara kadar yolcu taşıması yapılmaktadır. Şirketin seferler yaptığı ülkelerden bazıları Rusya, Kanada, İtalya, İspanya, Yunanistan, İsveç, İsviçre, Meksika, Irak, Macaristan, Avusturya, Fransa, Almanya, Amerika, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri’dir.

Air İndia Limited Hava Yolları Haberleri

Air İndia, uçuş ağını her geçen gün biraz daha arttırmak için farklı çalışmalar yürütmektedir. Ülke içindeki etkinliği şimdilik yeterli seviyede gören şirket özellikle yurt dışı noktaların sayısını biraz daha arttırmak istemektedir. Bu kapsamda yapılan çalışmalardan bir tanesi yakın zamanda sonuç verdi ve şirket Hindistan’dan Ortadoğu’da bulunan İsrail’e seferler yapacağını açıkladı. Söz konusu seferlerin sayısının şimdilik haftada dört olacağı bildirilirken talep durumuna göre bu sayının artabileceği de belirtildi. İsrail haricinde de farklı ülkelere seferler başlatılacağı fakat bununla ilgili çalışmaların henüz tamamlanmamasından dolayı kararların ilerleyen dönemlerde açıklanacağı gelen diğer haberlerdir.

air india uçuşları

Air İndia tarafından yapılan çalışmalar sadece uçuş ağının genişletilmesiyle ilgili değildir. Özellikle uçuşların daha kaliteli ve güvenli yapılması için ülkeler ile kod paylaşımı noktasında da bazı çalışmalar yapılmaktadır. Bu kapsamda yapılan son anlaşma Etiyopya ile yapıldı ve ülkeler arasındaki anlaşmanın uzun süreli olacağı açıklandı.

Şirket tarafından hizmet kalitesini arttırma noktasında yapılan çalışmalar, özellikle personellerin eğitimleri ve filonun yenilenmesi üzerinde yoğunlaştı. Bu kapsamda yapılan çalışmalar sayesinde şirketin zaman içerisinde filosunu yavaş yavaş yenilemesi bekleniyor.