Air Moldova Uçak Bileti

Air Moldova Uçak Bileti
  • Ülke: Moldova Cumhuriyeti
  • Sahibi: Moldova Cumhuriyeti Devleti
  • CEO: Mircea Maleca
  • Uçak Sayısı: 7
  • Çalışan Sayısı: 550
  • Telefon Numarası: + 373 (22) 52 55 02
  • E-Posta: info@airmoldova.md
  • Ticaret Unvanı: Air Moldova
  • Tescilli Marka Adı: Air Moldova
  • Merkez Adresi: Dacia bd. 80 ⁄ 2, Airport, MD 2026, Chisinau, Moldova    

Air Moldova Hakkında

Devlete ait hava yolu şirketi olan Air Moldova, 12 Ocak 1993 yılında ülkenin Cumhurbaşkanının kararı ile kurulmuştur. Uluslararası birçok sefer düzenlenen Air Moldova Hava Yolları’nın genel merkezi Moldova başkenti Kişinev’dir. Geçmişe bakıldığında şirketin 1944 yıllarında PO-2 stil uçağı ile faaliyete başladığı, uçuş ekibinin o dönem de var olduğu görülmektedir. Şirket üssü Kişinev olan Air Moldova 90’ların başlarında hava endüstrisinin yeniden yapılanması ile birlikte kurulmuştur. Yeniden oluşum çalışmaları sırasında uçuş ve hizmet bölümleri bulunan Air Moldova ortaya çıkmıştır. Air Moldova Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği yani IATA’nın aktif üyesi olmuştur. Air Moldova filosunda; A320, A319 ve Embraer 190 tipi farklı 7 uçak barındırmaktadır.

air moldova uçak bileti

Özelleştirme kapsamında alınan Air Moldova; filonun yenilenmesi, hizmet kalitesinin arttırılması, hizmetlerin çeşitlendirilmesi, transit yolcu sayısının arttırılması amacı ile özel sermaye ihtiyacını gidermek amacı ile satışa çıkarılması planlanmaktadır. Satış fiyatı henüz açıklanmayan Air Moldova’nın kayıtlı sermayesi 301,5 milyon olarak belirtilmektedir. Yani, yaklaşık olarak 18,2 milyon ABD dolar olduğu kayıtlarda görünmektedir. Air Moldova hava yolu şirketi Moldova havacılık pazarının %43’lük payına sahiptir. Firma varlıkları arasına bakıldığında 3 uçak bulunduğu görülmektedir. Ancak diğer 4 uçağın leasing ödemelerinin devam ettiği bilinmektedir. Özelleştirme başvuruları 27 Temmuz ile 4 Eylül 2018 tarihleri arasında başlamıştır. Bu konuda başvuru ve yatırım yapmak isteyen kişilerin Moldova Cumhuriyeti Kamu Mülkiyet Ajansı ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Air Moldova Ortakları

Air Moldova Uluslararası Hava Yolu Şirketi devlet bünyesinde 12 Ocak 1993 tarihinde kurulmuştur. Özelleştirilmesi planlanan firma günümüze kadar devlet tekelinde olup 2018 yılı itibari ile satışa çıkarılmıştır.

Air Moldova İç Uçuşlar

Ülkemizde İstanbul iline uçuşlar gerçekleştirmektedir.

air moldova nerelere uçuyor

Air Moldova Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Toplam 33 ülkeye sefer düzenleyen Air Moldova Hava Yolu firması; dış hat uçuşlarında Yunanistan, İspanya, İtalya, Belçika, Romanya, Birleşik Arap Emirlikleri, Almanya, Kıbrıs, Portekiz, Rusya, Fransa, İsrail, İrlanda gibi ülkelere uçak seferi düzenlemektedir.

Air Moldova Haberleri

Air Moldova 27 Temmuz- 4 Eylül 2018 tarihleri arasında özelleştirme kapsamına alınmış olup, başvurular bu tarihler arasında yapılmaktadır. Moldova Ulusal Hava Yolu firması olan Air Moldova hizmet kalitesinin arttırılması, uçak filosunun yenilenmesi, hizmetlerinin çeşitlenmesi için ilk kez satışa çıkarılmıştır. Halihazırda 7 uçağa sahip firmanın kayıtlı sermaye bedelinin ortalama 18 milyon dolar olduğu açıklanmıştır. 

Türk Hava Yolları ve Air Moldova arasında 2018 yılından itibaren geçerliliği olan kod paylaşımı anlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşma kapsamında, her iki firmanın karşılıklı uçuşlarında bir diğerinin seferine kendi uçuşunu koyabileceği belirtilmektedir. Yapılan bu anlaşma ile düzenlenecek olan ortak uçuşların yolcuların daha fazla uçuş alternatifinden faydalanmasına, uçuş konforlarının artmasına imkân tanıması hedeflenmektedir.

air moldova uçakları

Air Moldova’nın IATA Operasyonel Güvenlik Denetimi (IOSA) kaydına dahil edilmesi ve IOSA sertifikasını alması uluslararası güvenlik gerekliliklerine uygun bir hava yolu taşıyıcı firma olduğunu göstermiştir. Air Moldova, dünyanın bilinen hava şirketleri ile olan dinamik iş birliğini genişleterek yolcu uçuşlarını dünyanın tüm şehirlerine düzenlenmesini sağlamıştır. Air Moldova’nın; Lufthansa, Delta Airlines, United Airlines, Aeroflot, Alitalia, El Al Israel Airlines gibi devletlerle yaklaşık 80 uluslararası firma sanayi, TAP Portekiz vb. interline anlaşmaları bulunmaktadır. Air Moldova yurt içi ve yurt dışında ağını genişleterek bilet satışlarını arttırmak için çok fazla çalışmıştır. Bu kapsamda birçok ülke ile yakın temaslar gerçekleştirerek farklı üyeliklere dahil olmuştur. İngiltere, Almanya, Yunanistan, İrlanda, İtalya, İspanya, Portekiz, Romanya, Türkiye, Fransa ve Kanada olmak üzere 11 ülkenin dahil olduğu BSP üyesi olmuştur ve ARC’ye katılmıştır.