Aksaray Uçak Bileti

Aksaray Uçak Bileti
 • Ülke: Türkiye
 • Dil: Türkçe
 • Koordinatlar: 38° 22' 7.0536'' Kuzey ve 34° 1' 46.9236'' Doğu
 • Bölge: İç Anadolu Bölgesi
 • Alan: 7659 km2
 • Nüfusu: 402.404
 • Rakım: 971 m
 • Plaka Kodu: 68
 • Telefon Kodu: (+90) 382
 • Posta Kodu: 68xxx
 • İklimi: Karasal İklim

Aksaray Hakkında Genel Bilgi

Tuz Gölü’ne olan yakınlığı ile bilinen Aksaray’ın ilk ismi ArchelaisGarsaura idi. Türkler Anadolu’ya gelerek burayı aldıklarında Taksara olarak anmaya başlamışlardır. Daha sonraki dönemlerde Selçuklu Sultanı buraya beyaz mermerden bir saray yaptırınca kente Aksaray denilmeye başlanmıştır.

Aksaray’ın Coğrafi Yapısı: Aksaray ilinin büyük bir bölümünde ova ve platoların oluşturduğu düzlükler yer almaktadır. Tuz Gölünün buna etkisi oldukça fazladır. Bunun dışında kent sınırları içerisinde dağlar da bulunmaktadır.

Aksaray’ın Dağları: Bölgenin diğer kentlerine göre Aksaray’daki dağ sayısı oldukça azdır. Şehir sınırları içerisinde bulunan en önemli dağlar Hasan Dağ ve Ekecek Dağı’dır.

Aksaray’ın Akarsular: Dağların sayısının az olmasından dolayı akarsuların sayısı da azdır. Kentin en önemli akarsuları Melendiz Çayı ve Karasu’dur. Bunlarda küçük kabul edilecek akarsulardır.

aksaray hakkında

Aksaray İklimi: İç Anadolu Bölgesinin genelinde olduğu gibi burada da kışlar soğuk ve kar yağışlı geçerken yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Kış aylarında sıcaklıkla genellikle 0’ın (sıfır) altında seyrederken yazları ise 30 derece civarında bir sıcaklık görülmektedir.

Aksaray’ın Komşuları: İç Anadolu’nun ortasında yer alan Aksaray’ın komşuları Ankara, Kırşehir, Konya, Nevşehir ve Niğde’dir.

Aksaray İlçeleri: Aksaray sonradan il olmuş ve buna bağlı olarak da ilçe sayısı azdır. Aksaray’a bağlı olan ilçeler Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy, Sarıyahşi, Ağaçören ve Eskil’dir.

Aksaray Şehrinin Ekonomik Yapısı: Aksaray içerisinde yeterince sanayi kuruluşu olmadığı için ekonomi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Platolarda genellikle küçük baş hayvancılık yapılmakta ve bunlardan elde edilen ürünler satılarak gelir sağlanmaktadır. Ayrıca halı ve kilim dokuması da yapılmaktadır.

Aksaray’a Nasıl Gidilir?

Aksaray’a karayolu ile birçok noktadan rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Bunun dışında kent sınırları içerisinde havalimanı olmadığı için hava yolu ile buraya ulaşmak mümkün değildir. Bundan dolayı insanlar çevrede bulunan diğer illere giderek buradaki havalimanlarını kullanmaktadır.

aksaray nasıl gidilir

Karayolu Ulaşımı: Ülkemizin ortasında yer alan Aksaray önemli karayollarının geçtiği bir merkez olarak dikkat çekmektedir. Güneydoğu Anadolu’ya gitmek isteyen kişilerin kullanabileceği yollardan bir tanesi buradan geçtiği için Aksaray’a çok sayıda ilden direkt gelmek mümkündür. Mersin, Adana, İstanbul, Ankara, Konya ve Niğde gibi illerden buraya direkt gelinebilmektedir. Ayrıca kent içerisinde yer alan otogardan farklı yerlere otobüs seferleri yapılmakta ve insanlar böylece buralara rahat bir şekilde gidebilmektedir.

Şehir içi ulaşım ise otobüs, minibüs, dolmuş ve taksilerle sağlanmaktadır.

Aksaray’da Nerede Kalınır

4 Yıldızlı Oteller: 

 • Grand Altuntaş Hotel
 • Otel Ahsaray
 • Grand Saatçioğlu Otel
 • Melendiz Otel

3 Yıldızlı Oteller: 

 • Aksaray Uluırmak Oteli
 • Tapan Karasu Serra Otel

Aksaray’da Ne Yenir?

Aksaray içerisinde yapılan hububat üretimi yemeklere de yansımış durumdadır. Ayrıca yine kentin farklı bölgelerinde hayvancılığın gelişmiş olması yemeklerde et ürünlerinin daha fazla görülmesine neden olmaktadır. Kentin kendine özgü yemekleri olduğu gibi farklı yörelere ait yemeklerde sık sık burada yapılmaktadır.

aksaray ne yenir

Arapaşı, Bamya Çorbası, Kuskus, Şeker Pancarı Yahnisi, Kaygana, Mantarlı Bulgur Pilavı ve Karıştırma en fazla yapılan yemekler arasında yer almaktadır.

Aksaray’ın En İyi 10 Restoranı

 • Ağaçlı Restoran
 • Has Döner
 • Şen Lokanta & Pide Salonu
 • Kurtuluş Pide
 • Antepli Hasan Usta
 • Van Kahvaltı Sarayı
 • Belisirma Restoran
 • Kampüs Et Mangal
 • Öz Karadeniz Pide Salonu
 • TheGarden Bistro &Cafe

Aksaray’da Gezilecek Yerler

Anadolu’daki geçiş noktalarından birisinde yer alan Aksaray buna bağlı olarak tarihin farklı dönemlerinde farklı medeniyetlerin hakimiyeti altında yaşamıştır. Burada hüküm süren medeniyetler de zaman içerisinde buraya eserler yapmışlardır. Kent içerisinde farklı dönemlere ait tarihi yapılar bulunduğu gibi doğal güzellikler de yer almaktadır.

Ihlara Vadisi: 14 km uzunluğunda olan vadi, Ihlara kasabasından başlamakta ve Hasan Dağ’ın kuzey doğusuna doğru uzanmaktadır. Melediz Çayı bu vadiyi baştan sona kat etmekte ve buna bağlı olarak yer yer 200 metreye kadar derinlikte olan bölgeler oluşmaktadır. Tarih boyunca bu bölgeye çok fazla önem verilmiş ve özellikle bir takım dini yapılar burada faaliyet göstermiştir. Buna bağlı olarak vadinin farklı yerlerinde çok sayıda kilise bulunmakta ve buraya gelen insanlar bu kiliseleri ziyaret etmektedir. Ülkemizin en önemli turizm noktalarından bir tanesi olan Ihlara Vadisini daha yakından görmek için çok sayıda turist Aksaray’a gelmektedir.

aksaray gezilecek yerler

Eğri Minare: Kent merkezinde bulunan minare eğri olmasına rağmen yıllardır ayakta kalmayı başarmaktadır. Bu minarenin 1221 ile 1236 yılları arasında yapıldığı tahmin edilmektedir. Kırmızı tuğladan inşa edilmiş olması nedeniyle minare kiremit rengindedir ve bundan dolayı buraya Kızıl Minare de denilmektedir. Minare Selçuklu Sultanları tarafından yaptırılmış olup daha sonra da yanına camii inşa ettirilmiştir. Minare daha sonradan eğilmemiş olup yapımı bu şekildedir. Kaygan bir zemin üzerinde yer alan yapı adeta bir mimarlık başarısı olarak dikkat çekmektedir. Kente gelen kişiler burayı ziyaret etmeden kentten ayrılmamaktadır.

Sümbüllü Kilise: yapım tarihi tam olarak bilinmeyen kilisenin 11 ile 12.yüzyıl arasında inşa edildiği tahmin edilmektedir. Yapılan araştırmalarda kilisenin bir manastıra ait olduğunu gösteren farklı deliller ortaya konulmuşsa da tam olarak ispatlanamamıştır. Kilisenin farklı yerlerinde bulunan freskolar bugüne kadar gelebilmeyi başarmıştır ve insanların yoğun ilgisini çekmektedir. Yine kilise içerisinde farklı tasvirler de yer almaktadır. Kent merkezine yaklaşık 35 km uzakta bulunmasına rağmen buraya ulaşmak isteyen kişiler toplu taşıma araçlarından yararlanabilmektedir.

Acemhöyük: İl merkezine yaklaşık olarak 18 km uzaklıkta bulunan tarihi yapının Erken Tunç Çağı’na ait olduğu tahmin edilmektedir. 4 bin yıl önce burada maden üretimi yapıldığı da bilinen bir başka detay olarak dikkat çekmektedir.

Aksaray’da Kültür ve Sanat Etkinlikleri

Farklı kültürlerin yer aldığı Aksaray’da buna bağlı olarak kültür ve sanat oldukça gelişmiştir. Yıl içinde gerek kültür ve sanat gerekse de yöresel ürünler ve özellikleri tanıtmak amacıyla kent içerisinde çok sayıda festival yapılmaktadır. Yapılan festivallere ülkenin farklı noktalarından gelen turistler de katılmaktadır.

aksaray kültür sanat

Kent içerisinde yapılan festivallerden bazıları şunlardır:

 • Aksaray Ihlara Kültür Ve Turizm Festivali
 • Taşpınar Belediyesi  Kültür Turizm Ve Halı Festivali Şenlikleri
 • Yunus Emre Anma Etkinlikleri

Aksaray’da Eğlence Yerleri

Aksaray’da gece hayatı diğer yerlere göre biraz daha durgundur. Kentte yaşayan halk akşamları genellikle ev gezmelerini tercih etmektedir. Fakat üniversitenin açılmasıyla birlikte şehirde artan genç nüfus eğlenmek için kafe ve barlara gitmeyi tercih etmektedir. Kent içerisinde yer alan kafelerin önemli bir kısmı Elbulfeyz Elçibey Caddesi üzerinde yer almaktadır. Kentte yer alan eğlence mekanlarından bazıları şunlardır:

 • Live Cafe
 • Gönül Kahvesi
 • ÖzsütCafe ve Kahve Dükkanı
 • Kız Kulesi Restaurant&Cafe
 • Balıklı Göl Cafe
 
Aksaray havalimanına neyle gidilir?
Aksaray kenti için havalimanı söz konusu olduğunda Kapadokya ile Kayseri Havalimanları devreye girmektedir. Kente en yakın olan havalimanları bu iki bölgede bulunmaktadır.
Avantajlı Aksaray uçak bileti nasıl alırım?
En avantajlı bir şekilde Aksaray uçak bileti satın alabilmek artık oldukça kolaylaşmıştır. Çünkü Fastfly platformu sayesinde oldukça ucuz bir şekilde Aksaray uçak bileti satın almak mümkün oluyor.
Aksaray kentine özgü mekanlar neresidir?
Günümüzde Aksaray kentine özgü mekanlar söz konusu olduğunda ilk aklımıza doğal güzelliğiyle ziyaretçilerini büyülemeyi başaran Ihlara Vadisi gelmektedir.
Aksaray gezi rotası nasıl olmalıdır?
Aksaray iline özgü gezi rotası söz konusu olduğunda Selçuklu döneminden kalmış Eğri Minare ile Aksaray Zinciriye Medresesi ilk akla gelen seçenekler olarak karşımıza çıkmaktadır.
En lezzetli Aksaray yemekleri hangileridir?
Sıkma olarak isimlendirilen yemek Aksaray kentinin en ünlü yöresel yemeği olarak tanımlanmaktadır. Yine Dolma Mantı yemeği de bölgenin önemli bir lezzeti olarak karşımıza çıkmaktadır.