Alitalia Uçak Bileti

Alitalia Uçak Bileti
  • Ülke: İtalya
  • Sahibi: Alitalia - Compagnia Aerea Italiana
  • CEO: James Hogan
  • Uçak Sayısı: 98
  • Çalışan Sayısı: 12.000
  • Telefon Numarası: +39 (06) 65 62 1
  • E-Posta: info@airmoldova.md
  • Ticaret Unvanı: Compagnia Aerea Italiana
  • Tescilli Marka Adı: Alitalia
  • Merkez Adresi: Piazza Almerico da Schio - Palazzina RPU 00054 Fiumicino (RM)

Alitalia Hakkında

Alitalia ülkenin en büyük hava yolu şirketi olarak 16 Eylül 1946 yılında kurulmuştur. İtalya’nın ulusal bayrak taşıyıcısı olarak kurulan Alitalia - Italiane Internazionali Aerolinee merkezi Roma’nın Fiumicino’dur. Firma, uçuşlarını Leonardo da Vinci Havalimanı’ndan gerçekleştirmektedir. Alitalia 27 Haziran 2001’den bu yana da Sky Team ittifakının bir ürünü olarak hizmet sunmaktadır. Şirket 2014 yılında hisselerinin %49’unu Etihad Hava Yolları’na satarak iş birliği gerçekleştirmiştir. Alitalia, 2016 senesinde en çok gelişme gösteren 7. hava yolu şirketi olarak seçilmiştir.

Alitalia 2009 yılında başka bir İtalyan Hava Yolu şirketi olan Air One ile birleşerek uçak sayısını arttırmış ve İtalya’daki hedef uçuş sayısını 74’e yükseltmiştir. Haftalık uçuş sayısı ise 2.500’e çıkan firma uçuşlarını 6 ayrı havalimanından gerçekleştirmiştir. Havalimanları; Leonardo da Vinci, Milano, Turin, Venedik, Napoli, Catania şeklindedir. Alitalia, İtalya’nın en büyük hava yolu şirketi konumundadır. Alitalia uzun mesafeli uçaklara ve orta mesafeli uçaklara sahip dünyanın en verimli filolarına sahiptir. 2017 verilerine bakıldığında firma 21,3 milyon yolcu taşımış ve 2018 yaz programında 26 yerel ve 68 uluslararası destinasyon dahil olmak üzere toplamda 94 noktaya uçuş gerçekleştirmiştir. Alitalia, SkyTeam ittifakının bir üyesi konumundadır. Firma, 2010 senesinde hava yolu sektöründe lider konumdaki Transatlantik ortak girişimi olan Air France-KLM ve Delta Air Lines grubuna katılım sağlamıştır. Bu şirketler arasındaki ortak girişim ile yolcular dünyanın en büyük transatlantik ağına sahip olmaktadır ve ayrıcalıklarından faydalanabilmektedir.

Alitalia uçak bileti

Alitalia firmasında hizmet kalitesi, yolculara gösterilen özen, yüksek performans ve mürettebat eğitimi daimi olarak gerçekleşmektedir. Alitalia’nın kendine özgü olan İtalyan tarzı ve konforu müşteri memnuniyetini tetiklemektedir. Uzun mesafeli uçuşlarda Alitalia üç farklı hizmet sunmaktadır. Magnifica, Premium Economy ve Economy sınıfı şeklindedir. Magnifica 180 derecelik genişliği ve 15,4 inç genişliğe sahip koridor koltuklarına sahiptir. Film, müzik, oyun gibi eğlence sistemleri uçaklarında yolcularına sunulan hizmetler arasında bulunmaktadır. Kişisel bakım malzemelerinin bulunduğu makyaj seti Ferragamo tarafından sağlanmaktadır. Kabinlerinde sunulan enfes lezzetler İtalyan mutfağı ve Richard Ginori tarafından hazırlanan menüsü ile hizmete sunulmaktadır. İtalyan mutfağını yolcuların ayağına getiren Alitalia on-board yemek deneyimini geliştirerek sekiz yıl üst üste “En İyi Hava Yolu Mutfağı” ödülüne layık görülmüştür. Büyük ödül, seyahat ve turizm endüstrisinde mükemmellik şeklinde yorumlanmaktadır.

Alitalia uçak filo bakımı firmanın mühendislik ve bakım servisi tarafından itina ile gerçekleştirilmektedir. Gece gündüz 600 farklı teknisyen uzun saatler çalışarak gereken bakımı maksimum seviyede gerçekleştirmektedir. Profesyonel yaklaşım sayesinde diğer hava yollarından farklı olarak çok sayıda faaliyet geliştirmesi mümkün hale gelmektedir. Yanı sıra kargo taşımacılığı da yapan firma müşteri taleplerini karşılamak adına geniş ürün yelpazesine sahiptir. İtalya’da bulunan pek çok moda, sanat, gıda ve sağlık ürünleri yolcu ya da charter uçakları ile taşınmaktadır.

Alitalia Ortakları

Firmanın %61’i Compagnia Aerea Italiana’ya aittir. Haziran 2014 yılı itibari ile Abu Dabi merkezli olan UAE Hava Yolu şirketi Etihad Airways firmanın %49’unu satın almıştır.

Ortaklık Dağılımı

Ana hissedarları olan Intesa Sanpaolo (%20,59),

Poste Italiane (%19,48),

UniCredit (%12,99) olan bir İtalyan Hava Yolu şirketi.

Alitalia İç Uçuşlar

İstanbul, Ankara ve Antalya şehirlerine uçak seferi düzenlenmektedir.

Alitalia nerelere uçuyor

Alitalia'nın Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Gerçekleştirilen dış uçuşlar; Yunanistan, Çin, Amerika, Almanya, İngiltere, İspanya, Almanya, Fransa, Japonya, Ukrayna, Rusya, Güney Kore, İtalya ve Macaristan gibi ülkelere uçak seferleri düzenlenmektedir.

Alitalia uçakları

Alitalia Haberleri

Alitalia, mükemmel olan eğitim akademisi ile uçuş ekibi ve yer personelinin eğitimini her daim detaylı olarak takip etmektedir. Pilotların ve uçuş görevlilerinin yüksek teknoloji kullanarak gerçekleştirdikleri eğitimlerinde simülatörler, güvenlik egzersizleri gerçekleşmektedir. Eğitimlerin tamamı on bin saatin üzerinde gerçekleşmektedir. Sertifikalı eğitimler düzenleyen firma bireylere veya farklı şirketlere de eğitim kursları düzenlemektedir. Uçmayı planlayan herkes için "Voglia di volare" programını tasarlayan firma ile 1997'den beri 3 binden fazla insan uçmayı deneyimlemiştir.

Eğitimlerinde uçmanın teknik ve psikolojik yönlerine aşina ederek, uçak ve mürettebatı tanımak suretiyle uçma korkusu gibi sorunları ortadan kaldırmıştır. Katılımcıların %90'ından fazlası düzenli olarak uçmaya başlayarak korkularını yenmiştir. Seminer ile uçamayan ve anksiyete sorunu yaşayan insanlar rahatlıkla uçmayı başarmıştır.