Almanya Uçak Bileti

Almanya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Almanya Federal Cumhuriyeti
  • Başkent: Berlin
  • Nüfusu: 82 milyon 800 bin
  • Yüz Ölçümü: 357.021 km2
  • Komşuları: Almanya’nın komşuları, Kuzey Denizi, Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, İsviçre, Fransa, Lüksemburg, Belçika ve Hollanda’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Almanca
  • Telefon kodu: +49
  • Başkan: Angela Merkel
  • Para Birimleri: Euro

Almanya Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Almanya’ya ilk yerleşmiş olan milletlerin Keltler ve Germen kavimleri olduğu bilinmektedir. Kavimler göçünün ardından bölgeye gelen Keltler, bölgenin doğusunda bulunan Slavlar ile Orta çağ boyunca karışarak zamanla Alman halkını oluşturmuştur.

Almanya’nın tarihi Charlemange İmparatorluğu ile başlamaktadır. Kurucusu olan Charlemange’nın vefatının ardından imparatorluk uzun bir zaman dayanamadı ve orta ve doğu Frank Krallıklarına bölündü. Alman Devleti’nin kuruluş tarihi olarak Doğu Frank Krallığı’nın kralı, I. Otto’nun Roma’da imparator olarak ilan edilmesi kabul edilir. 2 Şubat 962 yılında gerçekleşen bu olayla birlikte Doğu Frank Krallığı, Kutsal Roma Germen İmparatorluğu’na dönüşerek Almanya’nın temeli atılmıştır.

Almanya geçmişi

Batı Frank Krallığı ise zamanla Fransa’ya dönüşmüştür. Kutsal Roma Germen İmparatorluğu yıllar içerisinde geçirdiği mücadeleler sonrasında giderek küçük devletlere bölünmüştür. 1618 ile 1648 yılları arasında yaşanan 30 yıl savaşları ile imparatorluğun ismi sadece tarih sayfalarında kalmıştır.

1789 yılında Fransız Devrimi yaşanmıştır. Bu devrimin ardından II. Dünya Savaşı’nın bitimine kadar Almanya ile Fransa arasında bir düşmanlık yaşanmıştır. Bu düşmanlığın temelinde ise Napolyon Bonaparte liderliğindeki Fransız işgalinin yaşanmasıdır. Napolyon, kurulmuş olan Avrupa düzeninin silinip eski devletçikleri oluşturmuştur. Viyana Kongresi sonucunda Almanya birliğini kendi egemenliğinde tutabilmek için iki rakip Alman devleti Prusya ile Avusturya Macaristan’ın rekabetini artırmıştır. Bu rekabeti Prusya kazanmıştır. 1871 yılındaki Alman Fransız savaşında Almanya galip gelmiştir. Almanların galip gelmesinden sonra Prusya Kralı I. Wilhem, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun dışında kaldığı, Prusya İmparatorluğu olarak adlandırıldıkları devleti kurmuş oldu.

Almanya tarihi

1. Dünya Savaşı’nda Almanların yenilmesi, onların Weimar Cumhuriyeti dedikleri, imparatorluğun kaldırıldığı dönemin başlamasına neden olmuştur. Bu dönem beraberindeki Almanların Versay Anlaşmasına tepki göstermeleri Almanları, Hitler’in sosyalist diktatörlüğüne götürmüştür. Hitlerin bu karanlık dönemi tarihte karanlık bir sayfa olarak anılmaktadır. Yahudi soykırımının da yaşandığı bu süreç, İkinci Dünya Savaşında Almanların yenilmesi ile son bulmuştur. 1945 yılında Amerika, İngiliz, Fransız ve Sovyetler tarafından işgal bölgelerine ayrılmıştır. Batı’da işgal edilen bölgede 23 Mayıs 1949’da Federal Alman Cumhuriyeti, Sovyetlerin egemenliğinde bulunan bölgelerde ise 7 Ekim 1949 yılında Demokratik Alman Cumhuriyeti kurulmuştu. Doğu Blok’unun çökmesinin ardından Demokratik Alman Cumhuriyeti 3 Ekim 1990 yılında Federal Alman Cumhuriyeti’ne katılmıştır. Böylece tek Alman Birliği sağlanmıştır.

Almanya Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Almanya gezilecek yerler

16 federal bölgeden oluşan Almanya, geçirdiği zorlu tarihinden birçok eseri sınırları içerisinde barındırmaktadır. Felsefe, resim, müzik ve tiyatro gibi birçok sanat alanında Avrupa medeniyetlerine katkıda bulunmuştur. Bundan dolayı, her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Ülkede çok fazla tarihi ve turistik mekan olmasına rağmen en çok tercih edilenlerinden kısaca bahsetmekte fayda vardır.

Almanya Romantik Yol

1950 yılında savaştan sonra ülkenin turizmini canlandırmak için kurulmuş olan bu yolu her yıl 25 milyon kişi ziyaret etmektedir. Romantik Yol, Füssen ile Würzburg arasında yer almaktadır. 410 kilometre uzunluğundaki yol üzerinde bulunan kent ve kale ziyaret edilmektedir.

Almanya Zugspitze Dağı

Turizmin en yoğun olduğu yerlerden biri olan 2 bin 962 metrelik Zugspitze Dağı, ülkenin en yüksek dağıdır. Dağın zirvesine çıkmaya başlanılan noktada 700 m ve 80 m derinliğindeki iki kanyon ziyaret edilmektedir.

Almanya Berlin Duvarı

Berlin, 1961 yılından 1989 yılına kadar Berlin Duvarı ile Doğu ve Batı olmak üzere ikiye bölünmüştü. 1989 yılında yıkılan bu duvarla birlikte Almanya ikilikten kurtulmuş oldu. Duvarın bıraktığı izler hala şehrin bazı bölgelerinde hissedilmektedir. Eskiden sınır olan Berlin Duvarı’nın bir bölümüne kadar günümüzde yaya ve bisiklet yolu yapılmıştır.

Almanya Berlin Duvarı

Friedrichshain bölgesindeki Berlin Duvarı’nın 1,3 kilometrelik bölümü olan renkli East Side Gallery, 1990 yılında dünyanın dört bir yerinden gelen sanatçılar tarafından boyanmıştır.

Almanya Konstanz Gölü Bölgesi

Almanya’nın güneyinde bulunan Konstanz Gölü, rüzgarı, harika adaları, büyüleyici kentleri ile tam bir Akdeniz hissini uyandırmaktadır. Bölgedeki Manastır Adası Reishenau ve çiçek adası Mainau turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerdir. Mainau ve Reishenau, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer almaktadır.

Almanya Rothenburg ob der Tauber

Dünya üzerindeki Orta Çağ’dan kalan yapıların olduğu gibi korunduğu tek bölgedir. Küçük bir kasaba olan Rothenburg ob der Tauber’i gezerken görülen kuleler, kapılar, evler kişinin zaman içinde yolculuğa çıktığını zannetmesini sağlamaktadır.

Almanya Berlin Brandenburg Kapısı

Bölünmenin ve yeniden birleşmenin sembolü olan Berlin Duvarı’nın geçtiği Brandenburg Kapısı 28 yıl boyunca sınır bölgesi olarak kullanılmıştır.

Almanya Heidelberg Kalesi ve Tarihi Merkez

Geçmişi ve bugünü içinde barındıran Heidelberg Şatosu’nun büyüleyici bir etkisi bulunmaktadır. Şato, Almanya’nın romantik döneminin izlerini taşımaktadır. Şatonun eteklerinde Almanya’nın en eski üniversitesi bulunmaktadır. Üniversiteyi, meydanı, sokakları ile eski şehir merkezini gezmek mümkündür.

Almanya gezisi

Almanya Köln Dom Katedrali

Dom Katedrali’nin yapımına Ren kentinde 1248 yılında başlamıştır. İnşası uzun yıllar süren katedral, Gotik Mimariyle yapılmıştır. 1880 yılında bitirildiğinde dünyanın en büyük yapısı ve Gotik mimarinin başyapıtı olarak kabul edilmiştir. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki katedral her yıl milyonlarda kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Almanya Neuschwanstein Şatosu

Bavyera Kralı II. Ludwig tarafından Orta Çağ’da yaptırılmış olan şatonun inşasına 6 milyon mark gibi yüksek bir miktar harcanmıştır. Masallardaki şatoları andıran Neuschwanstein 1886 yılında tamamlanmıştır.

Almanya Europa Park Rust

Özellikler çocukları ile Almanya gezisi düşünenlerin muhakkak uğraması gereken bir yerdir. Almanya’nın en büyük eğlence ve temalı parkı olan Europa Park Rust’ta, uçuş similatörü, 4D sinema ve 100’den fazla etkinlik bulunmaktadır.

Almanya Mutfağı ve Yemekleri 

Alman yemek kültüründe ilk dikkati çeken bira ve patatestir. Ülkenin mutfağı bira ve patatesten oluşmasa da çok tüketildiğinden akıllarda bu şekilde kalmıştır. Almanya’nın mutfağını Saksonya, Thüringia ve Saksonya - Anhalt olarak ele almak mümkündür. Bu bölgelerin her birinde farklı gıdalar tüketilmektedir. Farklı bölgelerde tüketilen farklı gıdalar zengin Alman mutfağını oluşturmaktadır.

Almanya yemekleri

Almanlar et ve et türevlerini çok fazla tüketmektedirler. Özellikle rosto ve biftek Almanların vazgeçemediği lezzetlerdir. Kümes hayvanlarından yapılan rosto, schnitsel türevleri, Macarların etkisiyle Alman mutfağında yer bulan et yahnileri ise kesinlikle denenmeye değerdir. Balık fazla tüketilmemekle birlikte Alabalık nadiren de olsa tüketilir. Mutfaklarında 1500 çeşidini bulundurdukları sosis ise Almanların en temel etli gıdasıdır.

Patatesi bir sebze olarak görmeyen Almanlar onu bütün özel yemeklerin yanında tamamlayıcı olarak kullanmaktadırlar. Et yemeğinin yanına genellikle patates, havuç, ıspanak ve fasulyeden oluşan garnitür konulmaktadır. Genellikle tuzlayıp haşlanmasını tercih eden Almanlar patatesin kızartmasını, püresini ve toplarını da büyük bir keyifle tüketmektedir.

Almanya mutfağı

Almanya’da pasta ve tatlılar genellikle taze meyvelerden yapılmaktadır. Çilek, elma, erik ve diğer meyve çeşitlerinin ve Quark peynirinin kullanılarak yapıldığı cheescake en çok tercih edilen tatlılarıdır. Meyveli cheescakenin yanı sıra ince hamura sarılan rulo tatlılar ve son dönemlerin en çok beğenileni Bretzel Alman mutfağının tatlıları arasındadır.

Çavdarlısından yulaflısına kadar 600 ekmek çeşidinin bulunduğu Almanya’da güzel bir gün tereyağlı ekmekle başlar. Ülkemizde olduğu gibi Alman gençlerin tercihi ise fast food’dan yanadır. Caddeler üzerinde çok çeşitli fast food markalarını görmek mümkündür.