Amerika Uçak Bileti

Amerika Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Amerika Birleşik Devletleri
  • Başkent: Washington
  • Nüfusu: 324 milyon 365 bin730
  • Yüz Ölçümü: 9.629.091 km2
  • Komşuları: Amerika Birleşik Devletleri’nin komşuları, Kanada, Meksika, Alaska Bölgesi, Bering Boğazı’nın diğer tarafında bulunan Rusya, Hawai Eyaleti ve Karayipler’dir. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu:+1
  • Başkan: Donald Trump
  • Para Birimleri: Amerikan Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

236 yıllık bir geçmişe sahip olan Amerika 1492 yılında İtalyan denizci Kristof Colomb tarafından keşfedilmiştir. Colomb buranın bir Hint adası olduğunu düşünürken Amerigo Vespucci ise orayı Yeni Dünya olarak isimlendirmiştir. Keşfedilen bu kıtaya İspanyollar, İngilizler, Fransızlar, Portekizliler akın etmeye başladı. İngiltere kıtada Boston, New Yor, Washington ve Philadelphia’nın da bulunduğu 13 koloni kurmuştur. İngilizlerin aldığı vergiler altında ezilen kolonilerin isyan etmesine neden olmuştur. 13 koloninin başlattığı isyan George Washington tarafından büyütülmüştür.

4 Temmuz 1776 yılındaki Amerika Bağımsızlık Bildirgesi ile Amerika bağımsızlığını ilan etmiştir. Bütün dünyaya ilan edilen Amerika Bağımsızlık Bildirgesi’nde, devletin görevinin insanların özgürlüklerini korumak olduğunu ve bütün insanların özgür doğduğunu, özgür yaşadığını belirtmektedir. Yeni bir hükümet kurulacağı ve hükümetin yönetim şeklinin de demokrasi olacağı bu bildiri de açıklanmıştır. İngilizler ile Amerikalılar arasında yapılan 1783 Paris Antlaşması ile İngiltere Amerika’nın bağımsızlığını kabul etti ve ABD 1787 yılında resmen kurulmuş oldu. 

amerika uçak bileti al

Gezilecek Yerler ve Tarihi ve Turistik Mekanlar

Dünyanın lideri konumundaki Amerika tarihi, turistik ve kültürel açıdan zengindir. Ülkede gezilecek ve görülecek çok fazla mekân olmasına rağmen aşağıdaki mekanlar turistlerin en fazla rağbet gösterdikleri yerlerdir. 

Disneyland

Kalifornia Eyaleti’nin Anaheim şehrinde bulunan Disneyland dünyanın en meşhur ve en büyük tema parklarından biridir. Çocukların çok büyük ilgi gösterdiği park 1955 yılında Walt Disney tarafından kurulmuştur. Çizgi film kahramanlarının canlandırılması, eğlenceli oyuncakların ve çeşitli aktivitelerin düzenlendiği park sadece çocukların değil büyüklerin de ilgisini çekmektedir. 

Empire State Binası

New York denilince 381 metre yüksekliğindeki Empire State gökdeleni akıllara gelmektedir. Gregory Johnson ve William f. Lam tarafından ortaklaşa tasarlanan bina 102 katlıdır. Binanın yapımı 1932 yılında tamamlanmıştır. 1932 yılından sonraki 40 yıl boyunca dünyanın en yüksek binası olma unvanını taşımıştır. Kentin iş dünyasında önemli bir konuma sahip olan gökdelen kiremit ve çelikten yapılmıştır. Çok sayıda ofis ve şirkete ev sahipliği yapan bina aynı zamanda ülkenin turizmine de ciddi katkı sağlamaktadır. Binanın en yüksek noktasından şehri izlemek için her yıl milyonlarca insan yapıyı ziyaret etmektedir. 

YellowStone Ulusal Parkı

Dünyanın ilk milli parkı olma özelliğini taşıyan Yellowstone Ulusal parkı 1872 yılında ulusal park olmuştur. Montana Eyaleti park sayesinde dünyaca ünlü bir yer haline gelmiştir. 900 hektarlık araziye kurulmuş olan parkın içince yüzlerce küçüklü büyüklü şelale ve gayzer, bitki çeşidi, çakal, geyik, kuş, sürüngen çeşidi bulunmaktadır. Yerli ve yabancı doğasever turistler tarafından ziyaret edilmektedir. 

amerika nasıl gidilir

Beyaz Saray

5 100 metrekarelik alana kurulmuş olan Beyaz Saray’ın yapımına 1792 yılında başlanıp 1800 yılında bitirilmiştir. Benjamin Henry Latrobe, James Hoban, Nathan c. Wyeth ve Charles Follen Mc Kim tarafından yapılmış olan saraydan Amerika yönetilmektedir. Aynı zamanda devlet başkanının resmi konutu da bu binadır. Dünya ve ülkenin en önemli kararlarının alındığı Beyaz Saray aynı zamanda ülkenin sembolü haline de gelmiştir. 

Times Meydanı

Amerikan’ın en canlı noktası olan Times Meydanı, New Yokr’da Broadway Caddesi ile 7.cadde’nin birleştiği bölgede bulunmaktadır. Meydan yılbaşı akşamlarında binlerce insanı özel eğlenceler ve havai fişek gösterileri ile ağırlamaktadır. Bu gelenek meydanda 100 yılı aşkın bir süredir devam etmektedir.  Bazı turistler sadece Times Meydanı için bile ülkeyi ziyaret etmektedir. 

Özgürlük Heykeli

New York’taki Liberty Adasında bulunan Özgürlük Heykeli 1875 ile 1886 yılları arasında yapılmıştır. Amerika’nın en değerli sembolü haline gelen heykel ünlü mimarlar Gustave Eiffel, Frederic Auguste Bartholdi, Eugene Violette le Duc ve Richard Morris Hunt’un ortak eseridir. Fransız mimarlar tarafından yapılmış olan eserin yüksekliği 93 metredir. Amerika’nın kuruluşunun 100.yılında Fransız mimarlar tarafından hediye edilmiştir. Heykelin başında 7 kıtayı temsil eden 7 köşeli sivri taç, sol elinde altını göğsüne dayadığı bir kitap, sağ elinde ise meşale bulunmaktadır. 

1984 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne giren Özgürlük Heykeli dünya üzerindeki özgürlüğün simgelerinden biri olarak kabul edildiğinden her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir. 

amerika özgürlük heykeli

Golden Gate Köprüsü

Yapımına 1933 yılında başlanan köprü 1937 yılında faaliyete geçmiştir. 2 727 metre uzunluğunda, 227 metre yüksekliğinden olan köprü çelik yapımdır. Kalifornia Eyaleti’nin büyük merkezlerinden biri olan San Francisco’nun sembolü olan köprü bölgenin ulaşımını da olumlu yönde etkilemektedir. Amerika’ya giden herkes muhakkak köprüde fotoğraf çektirmektedir. 

Grand Canyon

466 metre uzunluğuna sahip olan Grand Canyon, Arizona Eyaleti’nde bulunmaktadır. Kolorada Nehrinin dik olarak oyduğu bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Yaklaşık olarak 2 milyar yıllık bir tarihi olduğu düşünülen kanyonda tırmanış, gezi gibi aktiviteler yapılarak bölge keşfedilmektedir. 

Thousand Adaları

2002 yılında UNESCO Dünya Biyosfer Rezervi’ne alınmış olan adalar Aziz Lwrence Nehri Akanada ve sınırda bulunan 1864 adadan oluşmaktadır. Harika bir doğaya sahip olan adaların 20’ye yakını milli park ilan edilmiştir. 

Yukarıda sıraladığımız doğal, tarihi ve kültürel yerlerin yanında Central Park, Ulusal Doğa Tarihi Müzesi, Metropolitan Sanat Müzesi, Los Angeles Belediye Binası, Chrysler Binası ve Aziz Patrik Katedrali muhakkak görülmelidir. 

amerika da nerede kalınır

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Günümüzdeki Amerikan mutfağı mozaiğinin oluşmasında Kuzey Amerika2nın keşfedilmesinin ve ülke içinde yaşanan iç savaşların etkisi büyüktür. Mozaik içinde Kızılderilileri, yerlilerin, Avrupalıların, hatta Osmanlının bile etkisini görmek mümkündür. Amerikan mutfağı dünyaya patates ve mısır gibi sebzeleri hediye etmiştir. Dünya çapına yayılmış olan ve genellikle doktorların sağlıksız olduğundan dolayı asla tavsiye etmedikleri fast foodun memleketi de Amerika’dır. Sağlıksız olmasına rağmen tüm dünyada beğenilerek tüketilmektedir. Tabi aynı zamanda fast foood ülkede de genci yaşlısıyla bütün halkın rağbet gösterdikleri bir türdür.  Ülkede yemek kültürü iki dönemde incelenmektedir. Bu dönemler Sanayi Devriminden Önce ve Sonra’dır. 

Ülkede en çok tüketilen gıdaların başında et ve et ürünleridir. Ayrıca okyanus ülkesi olmasından dolayı balık ve balıktan yapılan yemekler de tercih edilmektedir. Geleneksel Amerikan sofralarında fırınlanmış alabalık, mavi yengeç, Osmeridae gibi balıkla ilgili yiyecekler görülmektedir. Yeni nesil sofralarında ise Deniz kokteyli, Gordon Blue ve fileto balıketlerinin galeta gibi çeşitli unlara batırılıp kızartılarak servis edilen Hushpupy tarzı yiyecekler bulunmaktadır. 

Amerikalıların mutfağında peynir ve peynir çeşitleri eksik olmaz. Özellikle fast food tarzın hamburgerlerinde kullanılan çeşitli çeşnileri bulunan Krem peynir ve eskilerden kalma Cottage, colby, Monterey Jack peynirlerini sıklıkla kullanılmaktadır. 

Amerika’da en fazla tüketilen et çeşitleri dana, domuz ve hindi etidir. Domuz eti sabah kahvaltılarında pastırma, salam ve sosislerde kullanılmaktadır. Bir Amerikalı için en güzel kahvaltıda muhakkak domuz pastırmalı omlet olmalıdır. Dana eti ve hindi etini ise Amerikalılar öğle ve akşam yemeklerinde yemeyi tercih edeler. Hindi eti özel yemeklerde yahni olarak da tüketilmektedir. Kestaneli pilav doldurularak yapılan Noel Yahnisi Amerikan kültüründe önemli bir yere sahiptir. Her çeşit eti kızartma ve ızgara şeklinde tüketmekten hoşlanırlar. Yemeklerin büyük çoğunluğu susuz olduğundan su ihtiyacını şarap, soda, maden suyu ve bira gibi içeceklerle gidermeye çalışmaktadırlar. 

Et ve diğer yemeklerin yanında hazır olarak alınan turşu çeşitlerini görmek mümkündür. Amerikan mutfağında çorba pek bulunmamaktadır. Barbekü, ülkede davetlerde ve hafta sonlarında yapılan bir etkinliktir. Erkekler barbekü yaparken bayanlar diğer yemekleri hazırlarlar. Çok yaygın olan barbekü etinin yanında salata ve çeşitli mezeler ikram edilmektedir.