Angola Uçak Bileti

Angola Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Angola Cumhuriyeti
  • Başkent: Luanda
  • Nüfusu: 25.789.024
  • Yüz Ölçümü: 1.246.700 km2
  • Komşuları: Angola’nın komşuları, Namibya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Zambiya ve Atlas Okyanusu’dur.
  • Konuşulan Dilleri: Umbundu en fazla konuşulan dildir. Aynı zamanda Kimbundu, Kikongo, Portekizce ve Kituba da konuşulmaktadır.
  • Telefon kodu: +244
  • Başkan: Joao Lourenço
  • Para Birimleri: Angola Kwanzası

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Angola topraklarının ilk sakinlerinin Khoisan topluluğu olduğu bilinmektedir. Bantu halkı tarafından uzaklaştırılan Khoisanlıların yerini bir dönem Bantu halkı almıştır. 15. yüzyılda Portekizliler başta olmak üzere Avrupalılar ülkenin çeşitli yerlerine ticaret merkezleri kurmuşturlar. Ülkenin bugünkü sınırlarının tamamen işgal edilmesi 19. yüzyılın sonlarına doğru olmuştur. İşgaller 1920’li yıllara kadar devam etmiştir.

Portekizli denizciler ile başlayan ilişkiler 1920’li yıllarda sömürüye dönüşmüştür. 1920 ile 1960 yılları arasında ülke sömürü sistemi ile Portekizliler tarafından yönetilmiştir. Ülkenin koloni döneminde ekonomisini tarım ve hayvancılık oluşturmaktaydı. Tarım ve hayvancılık Avrupalı yerleşimciler tarafından büyük işletmelerde yapılırken yerli halk tarafından aile işletmesi şeklinde sürdürülmüştür. Ülkede çıkarılan elmasın ihracatı ise önemli ve değerli bir kaynağı oluşturmaktaydı.

1950’li yıllarda milliyetçi direnişler baş göstermeye başlamıştır. 1961 yılında bu direnişler silahlı mücadeleye dönüşmüştür. 1960 yılında 18 Afrika ülkesinin kendini sömüren ülkelere karşı bağımsızlık ilan ettiği yıldır. Afrika yılı olarak da bilinen bu yılda diğer Afrika ülkelerinde yaşanan olaylar Angola’daki olayları tetiklemiştir.

angola havalimanı

 1962 yılından itibaren ülkede köklü değişiklikler yapılarak geç sömürge dönemi devreye sokulmuştur. Bu durum ülkede bazı şeyleri değiştirmiş olsa da ülkenin bağımsızlığı için herhangi bir katkıda bulunmamıştır. 1974 yılında Portekiz’de Kadife Devrim’i yaşanmıştır. Kadife Devrim’i ile birlikte ülkedeki diktatör askeri cunta devrilmiş yerine demokratik rejim gelmiştir. Demokratik hükümet sömürge ülkelerinden çekilmeyi hızlandırmıştır.

Portekizlilerin ülkeden çekiliyor olması bağımsızlık mücadelesi veren fakat farklı etnik gruplardan olan hareketlerin birbirine düşmesine neden oldu. İktidarı ele geçirmek isteyen Uniao Nacional Para a Independecia Total de Angola (UNITA), Angola Ulusal Kurtuluş Cephesi (FNLA) ve Angola’nın Bağımsızlığı İçin Halk Hareketi (MPLA) arasında yoğun silahlı çatışmaların olduğu mücadele başladı.

Başlayan silahlı mücadelede Amerika, Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Güney Afrika Cumhuriyeti FNLA ve UNITA cephesinde yer almıştı. Sovyetler Birliği ve Küba ise MPLA tarafındaydı. Çatışmaların neticesinde MPLA mücadeleyi kazanarak Luanda’da 1975 yılında bağımsızlığı ilan etmiştir. Fakat aynı yıl FNLA ve UNITA ise Huambo’da bağımsızlık açıklamasında bulunmuştur. Yapılan açıklamalardan sonra iç çatışmalar daha da artmış ve ölen sayısı da yükselmiştir.

UNITA ve FNLA’nın mücadelesi çok uzun sürmese de çatışmaların yoğun olmasına neden olmuştur. FNLA mücadeleden erken ayrılmış fakat UNITA’nın lideri 2002 yılında vefat edinceye kadar mücadelesini sürdürmüştür. Bu sırada ülkenin iktidarını ele geçiren MPLA sosyalist ekonomik sistemi rol model alarak ülkenin yönetimini düzenlemiştir. Yeni kurulan düzen 1990-91 yılları arasında iç savaşta yaşanan kısa süreli duraklamaya rağmen çok partili sistem adına lehine olmuştur. 1992 yılında yapılan seçimlerde UNITA ve MPLA parti olarak katılmıştır. Seçim sonucunda ortaya çıkan karmaşık süreç 2002 yılına kadar devam etmiştir. UNITA’nın bir bölümü hükümette rol alırken askeri kanadı seçimlerden sonra silahlı mücadele başlatmıştır. Böylece ülke otoriter bir devlet başkanlığı yönetimi altında ezilmeye mahkûm edilmiş ciddi yıkımlar yaşamıştır.

Ülkede bulunan petrol rezervleri ve diğer yer altı zenginlikleri ülkede yeni yapılanmayı beraberinde getirmiştir. 2010 yılında kabul edilen yeni anayasa iktidarda bulunan MPLA’yı daha çok güçlendirmektedir. Partiyi güçlendirdiği kadar devlet başkanına daha otoriter bir yönetim ortamı hazırlamaktadır.

angola tatil tur

Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar

Afrika’nın küçültülmüş hali olarak tanıtabileceğimiz Angola 2002 yılına kadar iç savaşla mücadele etmiştir. 2002 yılından itibaren ülkenin doğal, kültürel ve tarihi güzelliklerini turizme açılmıştır. Çok sayıda ulusal park, dağ ve kilise bulunmaktadır.

Luanda Kutsal Kurtarıcı Katedrali

1628 yılında inşa edilen Kutsal Kurtarıcı Katedrali ülkenin başkentinde bulunmaktadır. Tipik Roma kilisesi özellikleri taşımaktadır. Ülkenin başpiskoposluk merkezi olarak da kullanılmaktadır. Mimari yapısından dolayı en çok turist çeken yerlerden biridir.

Quiçama Ulusal Parkı

1957 yılında ulusak park ilan edilen Quiçama yaklaşık 9 bin 960 kilometrekarelik bir alandadır. Başkente 70 kilometre uzaklıkta bulunan ulusal parkta çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır. Yaşanan iç savaş sırasında bile açık bulunan park özellikle safari meraklısı olanların dikkatini çekmektedir.

Angola gezilecek yerler

Saint Miguel Kalesi

1576 yılında Portekizliler tarafından inşa edilmiş olan kale, Aziz Michael Kalesi olarak da bilinmektedir. Günümüzde müze olarak kullanılan kale zamanında şehrin savunmasında önemli rol oynamıştır. Başkentin yakınlarında bulunan kale müze ülkenin yakın tarihi ile ilgilenenlerin dikkatini çekecektir.

Kalandula Şelaleleri

Afrika kıtasının en büyük şelaleleri arasında yer alan Kalandula Şelaleleri yaklaşık 105 metre yüksekliğinde 410 metre genişliğindedir. Görkemli bir görüntüsü olan şelalenin kıvrılarak akması görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Muhteşem bir manzaraya sahip olan şelalelerin yakınlarında konaklama alanları olmadığından başkentten gelip girmek gerekmektedir.

Ulusal Esaret Müzesi

1977 yılında Angola Ulusal Enstitüsü tarafından ziyarete açılmış olan müze Morro da Cruz bölgesinde yer almaktadır. Kölelerin gemilere bindirilip farklı ülkelere götürülmesini tasvir eden resimler ve kölelerin tarihçesini anlatan çeşitli eserler bulunmaktadır. Kölelikle ilgili gerçekleri gözler önüne sermek isteyen müze turistlerin dikkatini çekmektedir.

angola nasıl gidilir

Silahlı Kuvvetler Müzesi

Saint Miguel Kalesi’nin içinde bulunan Silahlı Kuvvetler Müzesi 1975 yılında hizmete açılmıştır. Ülkenin silahlı kuvvetlerinde kullandıkları eski silahlar, savaş araçları, iki motorlu savaş uçakları sergilenmektedir. Özellikle çok eskilerde kullanılan silahlar müzenin en fazla dikkat çeken eserleridir.

Miradouro da Lua

Başkentin 40 kilometre uzaklığındaki Miradouro da Lua, dağlık bir bölgedir. Özellikle dış güçlerin etkisi ile meydana gelen bu doğal uçurumlar otantik görüntüsü ile birçok filmde yer almıştır. Dağcılık sporuna ilgisi olan yerli yabancı binlerce insan her yıl ülkenin en popüler turistik mekânı olan Miradouro da Lua’yı ziyaret etmektedir.

Caba Ledo Plajı

Dalga sörfü ile meşhur olan Caba Ledo Plajı, başkent Luanda’da yer almaktadır. Dalga sörfü yapıp, denizin, güneşin ve sahilin tadını çıkarmak isteyenler için oldukça ideal bir yerdir.

Mussulo Adası

Luanda’ya karadan bağlantısı olan tropik ada her yıl çok sayıda turist tarafından harika manzarası, plajı ve bakir doğal ortamından dolayı ziyaret edilmektedir. Karmaşadan uzak huzurlu ve sessiz tatil yapmak isteyenler için oldukça güzel bir yerdir.

Tundvala

2200 metreyi bulan sarp dağlardan oluşan dağlık bir arazi olup ülkenin en etkileyici manzarasına sahiptir. Başkente yaklaşık olarak 18 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Tundvala ziyaretçilerine görsel bir şölen sunmaktadır. Adrenalin meraklıları ve macera severlerin ziyaret ettikleri mekânda harika fotoğraflar çekmek mümkündür.

Angola festival

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Angola çok uzun süre Portekiz sömürgesinde kalmıştır ve bu yüzden de yemek kültürünü doğrudan etkilemiştir. Yemeklerinde kullanılan ana malzemeler, pirinç, fasulye, un, domuz eti, balık, tavuk eti, tatlı patates, çeşitli sebzeler, bamya, soğan ve domatestir. Yemeklerde ve yemeklerin yanında çeşitli lezzetlerde soslar kullanılmaktadır. Maddi durumu iyi olmayan ailelerin sofrasında en fazla Funge adı verilen bir çeşit lapa tüketilmektedir. Evde varsa et veya fasulye ile birlikte tüketildiği de görülmektedir. Muamba de Galinha yemeği özel bir yemektir. Tavuk eti ile hazırlanmaktadır. Tavuk etinin yanında yemeğin içinde hurmadan yapılmış hamur, hurma yağı, sarımsak ve bamya bulunmaktadır. Muamba de Galinha pirinç veya Funge ile servis edilir.