Antigua ve Barbuda Uçak Bileti

 Antigua ve Barbuda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Antigua ve Barbuda
  • Başkent: St. John’s
  • Nüfusu: 92.738
  • Yüz Ölçümü: 440 km2
  • Komşuları: Antugua ve Barbuda, Karayip Denizi’nin doğusunda yer alan Küçük Antiler Adalar grubuna bağlı bir adadır.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili İngilizcedir. Ayrıca, Antigua yerel dili ve İspanyolca da konuşulmaktadır. 
  • Telefon kodu: +1-268
  • Başkan: II. Elizabeth olup valisi Rodney Williams’tır.
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Doları

Antigua ve Barbuda'nın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ada devletinin yerli halkı topraklara milattan önce 2400 yılında gelmiş ver yerleşmişlerdir. Kristof Kolomb 1493 yılında ikinci seyahati sonucunda adaya çıkmıştır. Adaya çıkınca topraklarda bulunan kiliseden dolayı adaya Antigua adını vermiştir. Antigua adası 17. yüzyılda İngilizlerin kolonisi haline gelmiştir. 1632 yılında İngiliz sömürgesine giren ada 1666 yılında kısa bir süre Fransız egemenliğinde yaşamıştır. Adaya ilk gelen İngilizler, Karayip yerlilerinin saldırısına maruz kalmışlardır. Ülkede başlangıçta tütün yetiştirilip satılırken sonraları daha karlı bir işe geçilerek şeker üreticiliği yapılmıştır.

1666 yılında Barbuda İngiliz kolonisi haline gelmiştir. 1685 yılında ada Codrington ailesine verilmiştir. Adanı köle yetiştirme merkezi olması planlanmıştır. Fakat durum ailenin düşündüğü gibi olmadı. Çünkü buraya getirilen köleler kendi düzenlerini kurmuşlar ve kölelik yapmamışlardır. Barbuda 19. yüzyılda aileden alınarak tekrar kraliyete devredilmişti. Zaman içinde yaşanan olaylarla birlikte tamamen Antigua’ya bağlanmıştır.

1834 yılında köleliğin kaldırılmış olması adadaki şeker üretimini sıkıntıya sokmuş ardından 1843 yılında yaşanan deprem ve 1847 yılında yaşanan kasırga adanın ekonomisinin giderek kötüleşmesine neden olmuştur. Rüzgaraltı Adalar Kolonisi’nin 1956 yılında dağılması ile birlikte Antigua adası 1958 yılında Batı Hint Federasyonuna katılmıştır. Batı Hint Federasyonu 1962 yılında dağılınca 1967 yılında İngiliz hükümeti adaya içişlerinde bağımsızlık hakkı tanıyan 1967 Batı Hint Yasası’nı çıkardı. İç işlerinde bağımsız olan ada dış işlerinde ve savunmada Birleşik Krallığa bağlıydı.

George Walter 1970 yılına adanın bağımsızlığı için bir hareket başlattı. Bu hareketin neticesinde Antigua ve Barbuda 1981 yılında bağımsızlıklarını kazandılar. 1981’den sonra Vere Bird ülkenin ilk devlet başkanı olarak seçildi. Doğu Karayip Devletleri Örgütü, Birleşmiş Milletler ve İngiliz Milletler Cemiyeti ülkenin katıldığı topluluklardır. 1984 ve 1989 yılında yapılan seçimlerde de kazanan Vere Bird ülke yönetiminde sıkı bir kontrol meydana getirdi.

 Antigua ve Barbuda

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Karayip Denizi’nde bulunan ülkeye adını veren muazzam güzelliklere sahip iki adacıktan oluşmaktadır. Her iki ada da özellikle görsel güzellikleriyle gelenleri büyülemektedir.

St. John’s

Ülkenin başkenti olan St. John’s en kalabalık şehirdir. Ana liman merkezi olan kentte St. John Katedrali, Botanik Bahçesi, St. John Antigua Light Deniz Feneri, Bağımsızlık Meydanı ve Barok Kuleleri muhakkak görülmelidir. Şehirdeki restoranlarda yöresel yemekleri bulmak mümkündür.

Falmouth

700 kişinin yaşadığı küçük bir tatil kasabasıdır. Kasabanın muhteşem manzarası eşliğinde sessiz ve sakin bir tatil için ideal bir yerdir.

Codrington

Ülkenin en önemli kentlerinden biri olan Cadrington’da yaklaşık olarak 1250 kişi yaşamaktadır. Barbuda adasının kuzeybatısında yer alan kent 1685 yılında John Cadrington ve Christopher Cadrington tarafından kurulmuştur. Yaşanan kasırga nedeniyle 2017 yılında ada tamamen boşaltılmıştır. Ülkeye gelenler muhakkak kentin yapılarını ziyaret etmelidir.

 Antigua ve Barbuda gezilecek yerler

Shirley Heights

Shirley Heights ülkenin askeri bölgesinde yer alan tarihi bir yapıdır. Askeri bölgede karargâh, mühimmat deposu, karakol gibi alanlar bulunmaktadır. Turistleri yapıya çeken asıl etken harika manzarasıdır. Mekândan İngiliz limanı ve Atlantik Okyanusu’nun göz alıcı fotoğraflarını çekmek mümkündür. Kamp kurmak içinde güzel bir alanı bulunan Shirley Heights’te sadece manzara olmayıp müzik dinleyip dans edilecek mekanlar da bulunmaktadır.

Darby Mağarası

Barbuda adasını en ilginç doğal güzelliklerinin bulunduğu Darby Mağarası Cadrington Kasabasına 6 km uzaklıktadır. Mağara içindeki sarkıt ve dikitler kadar alanda bulunan hayvan ve bitki türleri de ayrıca dikkatleri çekmektedir. Ada ülkesinin doğal güzelliklerini keşfetmek için güzel bir başlangıç noktasıdır.

 Antigua ve Barbuda tatil

Şeytan Köprüsü

Devasa okyanus dalgalarının aşındırması sonucunda oluşan doğal bir köprü olan Şeytan Köprüsü hakkında halk arasında Şeytanlar tarafından yapıldığına dair dedikodular dolaşmaktadır. Anlatılan diğer hikayelere göre Afrika’dan getirilen kölelerin buraya gelip intihar ettiğidir. Güzel fotoğraf kareleri yakalamak için çok güzel bir yerdir.

Frigate Kuş Cenneti

Frigate Kuş Cenneti, Barbuda Adasının kuzeybatısında bulunmaktadır. Karayipler’in en büyük kuş parkı olan Frigate Kuş Cenneti’nde 100 binden fazla kuş çeşidi bulunmaktadır. Kuş cennetine ulaşım sadece tekneler ile yapılmaktadır.  Normal kara parçalarında görülmeyen bir buçuk metre uzunluğunda kanatları ve parlak kırmızı renkteki boğazları ile deniz kuşları gelenleri hayran etmektedir. Deniz kuşları gibi farklı özelliklere sahip daha birçok kuş çeşidi bu parkta görülmektedir.

Antigua ve Barbuda Müzesi

Ülkenin en büyük kenti aynı zamanda başkenti olan St. John’s’da bulunan müze 1747 yılında inşa edilmiştir. Antigua ve Barbuda Müzesi Adliye mahkemesinde hizmet vermektedir. Adanın tarihi hakkında bilgi edinmek isteyenler müzeyi muhakkak ziyaret etmelidir. Müzede ada ülkesinin tarihine dair belge, fotoğraf ve tarihi kalıntılar bulunmaktadır.

Half Moon Koyu ve Smilling Harry

Deniz, kum, güneş ve kumsalın tadını çıkarmak isteyenler için Antigua adasının güney doğu kıyısında bulunan Freetown Köyüne gitmelidir. Freetown Köyü’nün yakınlarında bulunan Half Moon Koyu ve Smiling Harry tam anlamıyla tatilcilere hitap etmektedir. Burada bulunan plaj adanın en güzel ve gözde plajıdır. Adada yöre lezzetlerini tam kıvamında tattırmak için kurulmuş işletmelerinden biri Smiling Harry’dir. Smiling Harry’a gidenler yöresel lezzetlerini en güzel tatları ile tatma zevkine ulaşabilirler. Yemekleri tadarken çeşitli hikayeler dinlemek mümkündür.

Tarihi Nelson Tersanesi ve İngiliz Limanı

Ada ülkeleri için tersane ve liman çok değerlidir. Ülkenin Antigua adasının güneyinde bulunan Tarihi Nelson Tersanesi görülmesi gereken yerler arasındadır. Tarihi seyir içerisinde çok önemli rol oynamış olan İngiliz Limanı ise zamanında çok değerli subayları yetiştirmiştir. Bu subaylar ülkenin geleceğinde önemli görevler yapmıştır. Tarihe adını altın harflerle yazdıran bu subaylar gibi subayla günümüzde de bu limanda yetiştirilmektedir.

Tarihi Nelson Tersanesi, İngiliz Limanı’nın içinde yer almaktadır. Aynı zamanda ülkede adından sıklıkla bahsedilen Clarence Evi ve Shirley Tepesi de tersanenin içinde bulunmaktadır. Tarihi Nelson Tersanesi’nin içinde hediyelik eşya dükkanları, müze, postane, eğlence mekanları ve ultra lüks restoranlar bulunmaktadır. Ülkeye gelenlerin uğraması gereken ve uğramadan dönmedikleri mekanlardır.

 Antigua ve Barbuda uçak bileti

Antigua ve Barbuda'nın Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Karayip Denizi’nin doğusunda yer alan ada ülkesinin yemek kültüründe daha çok Karayip esintileri görülmektedir. Uzun süre İngiliz egemenliğinde kalmış olması mutfak kültürünü etkilemiş olsa da Karayip etkisi kadar fazla değildir. İri mısır ununun haşlanması ile yapılan Fungie ülkenin en meşhur lezzetidir. Sofralarda genellikle tuzlu balık, ıstakoz gibi deniz mahsulleri tüketilmektedir.

Ducana tatlı patatesten yapılan bir tür hamur işidir. Kültürel sofralarda muhakkak Ducana bulunur. Baharatlı pilav, tuzlu balık ve ıstakoz mutfaklarının vazgeçilmezidir. Ülke genelinde kahvaltılarda yumurta, patlıcan, marul, tuzlu balık tüketilmektedir. Öğlen ve akşam yemeklerinde makarna, pilav ve sebze yemekleri tercih edilmektedir. Akşam yemeklerinde bazı zamanlar kırmızı et, domuz eti, tavuk ve balık da kullanılmaktadır.