Aruba Uçak Bileti

Aruba Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Aruba, Hollanda
  • Başkent: Oranjestad 
  • Nüfusu: 112.000
  • Yüz Ölçümü: 180 km2
  • Komşuları: Aruba’nın komşuları, Küçük Antiller, Venezuella, Bonaire ve Çuraçao’dur.
  • Konuşulan Dilleri: Papiamento ve Hollandaca
  • Telefon kodu: +297
  • Başkan: Kral Willem Alexander ve Vali, Alfonso Boekhoudt
  • Para Birimleri: Aruba florini

Aruba Kuruluş Yılı

Adadaki ilk yerleşimin milattan önce 3.yüzyılda olduğu bilinmektedir. Hint kabileleri olan Arawakslar adanın ilk yerleşenleridir. Yüzlerce yıl boyunca Arawakslar geçimlerini avcılık ve avlanma ile sağlamışladır. Kariblerin 14. yüzyılda fethi ile adanın tarihi dönüm noktası gerçekleşmiştir. İlk sömürü faaliyetleriyle ada 15. yüzyılda tanıştı. Ve adaya gelen sömürgeciler de Hollandalı gezginlerdir. 

İlk koloniler ise 16. yüzyılın başlarında İspanyollar tarafından kurulmuştur. Adanın bütün yerli halkı koloniler kurulunca bakır madenlerinde çalışmak üzere Santo Domingo’ya götürülmüştü. İspanya ve Hollanda ise 17. yüzyılın ortalarına doğru ada için savaşmıştı. Hollandalılar bu savaşlar sırasında adayı işgal etmek için 1636 yılında adaya çıkarma yaptılar ve adayı işgal ettiler. 18. yüzyılın sonlarında ada üzerinde hak sahibi olabilmek için Britanyalılar ve Hollandalılar arasında çatışmalar yaşandı.

Britanyalılar verdiği mücadele neticesinde kısa bir süreliğine bütün Aruba topraklarına sahip olmuştur. Fakat Hollanda yeniden adayı ele geçirmeyi başarmıştır. Bu süreçler yaşanırken adanın tarım ve sanayi sektörleri 19. yüzyılda aktif olarak çalışmaya başlamıştır. Antillerin bir parçası olan Aruba 1986 yılında tam bağımsızlığını kazanmıştır.

aruba tatil

Aruba Gezilecek Yerler

Ada ülkesi denilince gezilecek yerler olarak plaj ve kumsallar akla gelmektedir. Aruba ülkesinde de denizin, kumsalın ve güneşin tadının çıkarılacağı harika plajlar bulunmaktadır. Sörf, dalış, şnorkelle dalış gibi su sporlarının yapıldığı ülkede pastel renklerle süslenmiş yapıları görmek mümkündür. Özellikle başkentte görülebilecek bu yapılar insanlarına ve şehirlere canlılık katmaktadır.

Palm Plajı

Ülkenin en lüks turistik restoranları, barları, alışveriş merkezlerinin bulunduğu yer Palm Plajı’dır. Plajda hediyelik dükkândan kumarhaneye kadar her türlü mekân bulunmaktadır. Denizi ise sakin olduğundan yüzmek için oldukça ideal bir yerdir. Araca ihtiyaç olmadan bile gezilebilen plaj eğlenmek isteyenler için çok güzel mekanlar sunmaktadır.

Oranjestad

Ülkenin en popüler yolcu gemisi limanın bulunduğu Oranjestad, aynı zamanda Aruba’nın en büyük şehri ve başkentidir. Geminin limana yaklaşması ile birlikte kentin sokakları turistlerle dolmaktadır. Kentte sömürü döneminde kalma binalar vardır. Başkentin en eski binası 1789 yılında yapılmış olan Fort Zoutman’dır. Fort Zoutman günümüzde her Salı düzenlenen yerel festivale ev sahipliği yapmaktadır.

Bu eski binaların yanında ise yeni yapılmış lüks binalar yer almaktadır. Yemek için restoran aramaya veya hediyelik eşya almak için dükkân aramaya gerek bırakmayacak kadar çok dükkân ve restoran bulunmaktadır. Aracı olmayanların kenti rahat gezmesi için ücretsiz tramvay hizmeti bulunmaktadır.

aruba nasıl gidilir

Arikok Ulusal Parkı

Doğayı sevenlerin muhakkak uğraması gereken yer Arikok Ulusal Parkı’dır. Adanın nerdeyse yüzde 20’sini kaplayan parkta çok çeşitli hayvan görmek mümkündür. Kedi Gözü Yılanı, çukur kazan baykuş, muhabbet kuşu görülebilecek hayvanlardan sadece bir kaçıdır. Park içinde 3 tane plaj bulunmaktadır. Park içinde bulunan doğal havuz Conchi en sevilen aktivitelerden biridir.

Bebek Plajı

Çocukların bile çok sevdiği, sığ, güzel, insan yapımı lagünlerle kaplı Bebek plajı ülkenin en bilinen plajlarından biridir. Çok özel yer statüsünde kabul edilebilecek Bebek Plajı’nda kite ve rüzgâr sörfü yapılmaktadır. Lagün tarafı sakin olsa da Karayip Denizi bölümü sakin değildir. Akıntıların çok güçlü olduğu zamanlar olmaktadır. Bu dönemlere özellikle dikkat etmekte fayda vardır.

Antilla Gemi Enkazı

1940 yılında sefere çıkan Alman gemisini mürettebatı teslim etmek yerine batırmayı tercih etmiştir. SS Antilla gemi enkazı Karayiplerdeki en büyük ikinci gemi enkazıdır. Hollandalılara teslim etmek yerine batırılan gemide günümüzde doğal resif alanı olmuştur. Balıkları yuvası haline gelen gemi turistlerin ise dikkatlerini çekmektedir. Karayiplerde ziyaret edilebilecek en güzel gemi batağıdır.

aruba nerede kalınır

California Deniz Feneri

Aruba’nın dünyaca ünlü simgelerinden biri olan California Deniz Feneri 1914 ile 1916 yılları arasında taştan yapılmıştır. S.S California Gemisi 1910 yıllarında ada yakınlarında batmıştır. Batan geminin ismini alan deniz feneri Arashi Plajı yakınlarındadır. Yakın zamanlarda restorasyondan geçirilmiştir. Gemilerin yol bulması için artık deniz fenerlerine ihtiyaçları yok. Fakat deniz feneri tarihi yapısı ile turist ağırlama görevini yerine getirmektedir. Fenerin güzel manzarası eşliğinde, fenerin eski bekçisinin restoran dönüştürülen evinde yemek yenilebilir. 

Eşek Koruma Alanı

Adanın öz yapısında eşek bulunmamaktadır. Fakat adanın ekonomisinin kalkınmasında eşeklerin büyük katkısı olmuştur. Motorlu araçların olmadığı zamanlarda yerliler taşıma işlerini eşekler vasıtası ile yapmışlar. Ülkenin kurtuluşunda önemli payları olan hayvanlar arabaların gelmesi üzerine serbest bırakılmışlar. Zaman içinde hayvanların bir kısmı hastalıktan diğerleri ise çeşitli kazalarda ölmüştür.  Yapılan sayımda 1970 yılında ülkede sadece 20 eşeğin kaldığı fark edilince hayvan severler eşeklerin korunması için bir alan oluşturulması için faaliyetlere başlamışlar. Oluşturulan bu alana giriş ücretsizdir.

Alto Vista Şapeli

Aruba’da yapılan ilk kilise olmasından dolayı daha da değer kazanan şapelin resmi ismi Alto Vista Meryem Ana’dır. Katolik kilisesi olan bu yapı Katolik olmayanların da muhakkak görmesi gereken özelliklere sahiptir. Arkasında deniz bulunan şapel sarı renkte çatısı ise kırmızıdır. Bulunduğu ortamlar çok büyük uyum yakalamış olan şapel her gün 5 ile 7 arasında açıktır. Salı günleri ise ayin yapılmaktadır.

Ziyaret edilen şapel 1952 yılı yapımıdır. Fakat şapelin bulunduğu alanda 175 yılından beri şapel bulunmaktaymış. Ayrıca Barış Labirenti de görülmesi gereken yerler arasındadır.

aruba tur

Aruba Bushiribana Altın Madeni

Dünya üzerinde yeni yerler keşfedildiğinde o yerde kaşiflerin ilk aradıkları şey altın olmuştur. Adada arayışlar güzel sonuçlarla bitmiştir. Çünkü 12 yaşındaki bir çoban havyalarını otlatırken 1824 yılında altın bulmuştur. Tonlarca altın adadan çıkarılmıştır. Aruba adının da altında geldiğini söyleyenler bile bulunmaktadır. Bushiribana Altı Madeni tonlarca altının çıkarıldığı madenlerden biridir. Günümüzde madenlere ATV, at veya yürüyerek giderek ziyaret edilebilmektedir.

Aruba De Palm Adası

Aruba adasında tam gün veya yarım günlük ada turları yapılmaktadır. Bu turlar sayesinde adada yapılabilecek aktivitelerden azar azar yapma fırsatı yakalanmaktadır. Salsa dersleri, zepline binmek bunlardan birkaç tanesidir. Tur içine dahil olan De Palm Adası’nın içinde özel bir su parkı bulunmaktadır. De Palm, mercan adası olduğundan adanın etrafı balık kümeleriyle doludur. Balıkları seyretmek, şnorkelle yüzmek, belli bir miktar ücret ödeyerek masaj yaptırmak adanın faaliyetleri arasındadır. Adada yapılacak en özel aktivite ise kaskları giyerek dalgıç gibi okyanusun gizemini keşfe çıkmaktır.

Beyaz kumu, masmavi denizi, harika manzarası ve tropik iklimi ile Aruba, Karayiplerin en fazla turist ağırlayan adaları arasındadır. Çok fazla turist ağırlandığı için çok fazla tatil köyü ve otel bulunmaktadır. Denizin ve güneşin tadı bu oteller ve tatil köyleri vasıtası ile daha da güzelleşmektedir.

aruba uçak bileti

Aruba Yemek Kültürü 

Aruba ada ülkesinin lezzetli yemekleri gurmeleri bile kendine hayran bırakacak tattadır. Ada ülkesi olduğundan deniz mahsulleri ve deniz ürünlerinden yapılan yemeklere sıklıkla rastlanmaktadır. Ülkenin yerel halkı daha çok ıstakoz tüketmektedir. Halkın günlük sofrasında ıstakoz görmek mümkündür. Uzun yıllar Hollanda’nın hakimiyetinde yaşamış olan ülkenin damak lezzetinde Hollanda’nın etkilerini görmek mümkündür. Bira tüketmesiyle meşhur olan Hollanda ülkede bira fabrikası kurmuştur. Halen daha üretime devam eden bu fabrikaların en bilineni Balashi’dir.