Avusturya Uçak Bileti

Avusturya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Avusturya Cumhuriyeti
  • Başkent: Viyana
  • Nüfusu: 8.838.171
  • Yüz Ölçümü: 83.879 km2 
  • Komşuları: Avusturya Cumhuriyeti’nin komşuları, Lihtenştayn, İsviçre, İtalya, Slovenya, Macaristan, Slovakya, Almanya ve Çek Cumhuriyeti’dir.
  • Konuşulan Dilleri: Avusturya Almancası
  • Telefon kodu: +43
  • Başkan: Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Şansölye ise Sebastian Kurz’dur.
  • Para Birimleri: Euro

Avusturya'nın Kuruluş Yılı

İlk yerleşik hayatın ne zaman başladığına dair net bilgi olmasa da M.Ö. 100 yıllarında Romalılar tarafından işgal edildiği bilinmektedir. Şarlaman tarafından 803 yılında Almanya ile birlikte olan Avusturya’ya Doğu Marklığı unvanı verilmiştir. Verilen bu unvan ile Germen İmparatorluğu’nun bir parçası olarak kuruldu. Habsburg Hanedanlığı’nın hükümdarlığı sırasında ülke en güçlü zamanlarını yaşamıştır. Avrupalıları ve Hıristiyanların en güçlü olduğu 15. yüzyılda Avusturya Osmanlı İmparatorluğu’na karşı yapılan taarruzların başını çekmiştir.

16. yüzyılın başlarında Osmanlı saldırıya geçerek önce Macaristan’ı sonra Avusturya’yı yenmiştir. Yaşanan olayların ardından İmparator I. Ferdinand Macaristan’ın Osmanlı’ya bırakılmasını ve 30 bin duka altın vergi vermesi şartını kabul eden anlaşmayı imzaladı. İmzalanan anlaşmanın ardından Osmanlı İmparatorluğu saldırılarına son verdi.

avusturya hakkında

Osmanlı İmparatorluğu ile Kutsal İttifak arasında yaşana savaşlar neticesinde Macaristan, Osmanlı’dan ayrılarak Avusturya ile imparatorluk kurdu. Avusturya I. Dünya Savaşından sonra Avusturya Macaristan İmparatorluğu’ndan ayrılmıştı. Almanya ile birleşmek istemesine rağmen baskın güçler buna müsaade etmedi. Önce bağımsız bir devlet olarak kurulan Avusturya 1938 yılında Hitler tarafından Almanya’ya katıldı. II. Dünya Savaşı’ndan yenik ayrılan Almanya’dan ayrılan Avusturya’yı Sovyetler Birliği, Amerika, Fransa ve İngiltere işgal etmişti. İşgal eden devletlerle 1955 yılında anlaşma imzalanmış ve Avusturya bağımsız bir devlet olarak hüküm sürmeye başlamıştır.

Avusturya'da Gezilecek Yerler

Orta Avrupa’nın değerli ülkelerinden biri olan Avusturya tarihi şehirleri, kaleleri, kuleleri, kiliseleri ve sarayları ile ünlüdür.

Schönbrunn Sarayı

Avrupa’nın en şaşalı saraylarından biri olan Schönbrunn Sarayı başkent Viyana’dadır. Avrupa ülkelerinden birçoğunu asırlarca yöneten Habsburg Hanedanı’nın yaz aylarında kullandığı saray Avusturyalı meşhur mimarları Nicolo Pacassi ile Johann Bernhard Fischer von Erlach tarafından tasarlanmıştır. 1699 yılında kullanıma açılan sarayda Rokoko tarzı kullanılmıştır. İmparator Maximilian saraya yakın bir yerde su içmiş. İçtiği suyun tadını çok beğenince buraya bir çeşme yapılmasını emretmiş. Yapılan bu çeşmeye Schönbrunn denmiştir. Güzel çeşme anlamına gelen bu isim sonrasında sarayın adı olmuştur.

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Hofburg Hanedanı’nın, birçok imparatorun ve cumhurbaşkanlarının ikamet ettikleri Hofburg İmparatorluk Sarayı 1279 yılından bu yana resmi olarak kullanılmaktadır. Ülkenin en değerli ve önde gelen mimarlarının ortak tasarısı olan saray ülkedeki Barok mimari tarzının en güzel ve gözde örneklerinin başında gelir. Sarayın içinde yaklaşık 4 bin 500 civarında tarihi eser bulunmaktadır. Yüzyıllar boyunca resmi konut olarak kullanılan saray ülkede görülmesi gereken yerlerin başında yer alır.

avusturya saraylar

Belvedere Sarayı

Başkentin merkez ilçelerinde Landstrasse’de bulunan Belvedere Sarayı 1668 ile 1745 yılları arasında yapılmıştır. Yapımı oldukça uzun süren saray Aşağı ve yukarı Belvedere olarak çift bölümden meydana gelmektedir. Barok mimarisi ile yapılmış olan sarayın içinde mükemmel çizimlerden oluşan eserler bulunmaktadır. Mimari yapısı ve içindeki eserlerden dolayı sanat müzesi olarak hizmet vermektedir.

Aziz Stefan Katedrali

Ülkenin manevi sembolü olan Aziz Stefan Katedrali meşhur mimar Anton Pigram tarafında tasarlanmıştır. Yapımına 1147 yılında başlanmış ve 1160 yılında hizmete açılmıştır. Ülkenin ana kiliselerinden biri olarak kullanılan katedral, Gotik ve Romanesk mimari tarzından oluşmaktadır. Roma Katolik kilisesi olarak hizmet veren katedralin yüksekliği yaklaşık 137 metre, kubbesinin yüksekliği 107 metredir. 70 metrelik bir genişliğe sahip olan katedral ülkenin manevi dinamiklerinden biridir ve mutlaka görülmesi gereken etkileyici güzelliğe sahiptir.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi

Avusturya’nın en önemli sanat tarihi müzesi olarak kullanılan Viyana Sanat Tarihi Müzesi imparator I. Franz Joseph’in talimatı ile yaptırılmıştır. 1872 ile 1891 yılları arasında inşa edilen müzenin binası dikdörtgen şekilde tasarlanmıştır. Viyana Sanat Tarihi Müzesi, her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Müze içinde çok değerli sanatçıların eserleri sergilenmektedir.

Hohensalzburg Kalesi

Deniz seviyesinden ortalama 506 metre yükseklikte, şehri görebilecek hâkim bir noktada bulunan kale Salzburg kentindedir. Yapımına 1077 yılında başlanmıştır. Yaşanan saldırıların tedirginliğinden dolayı kaleye eklemeler ve genişletme çalışmaları yapılmıştır. Yapılan bu çalışmalar neticesinde 150 metre genişliğe, 250 metre uzunluğa ulaşan kale 17. yüzyılda ancak bitirilmiştir. Çok estetik ve mükemmel kuleleri bulunan Hohensalzburg Kalesi Avrupa’da bulunan en büyük Orta Çağ kalelerinden biridir.

avusturya uçak bileti

Mirabell Sarayı

Salzburg kentinde bulunan Mirabell sarayı, mimar Wolf Dietrich Raitenau tarafından sevgilisi için tasarlamıştır. Barok tarzı ile yapılmış olan saray, 1606 yılında bitirilmiştir. Özel olarak tasarlanmış olan bahçeleri ile ülkenin en önemli turistik merkezlerinden biri haline gelmiştir. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan sarayın adı İtalyancada mükemmel anlamına gelmektedir. 1710 yılında tekrar düzenlenmiş olan saray ülkenin görülesi yerleri arasındadır.

Hellbrunn Sarayı

Barok tarzında inşa edilmiş olan Hellbrunn Sarayı, Salzburg kentinin güney kısmında yer almaktadır. Kentin Başpiskoposu ve prensi tarafından yaptırılan saray 1613 ile 1619 yılları arasında inşa edilmiştir. Yemyeşil bahçesi, su fıskiyeleri, havuzları, heykelleri ve rengarenk çiçekleri ile yapılış sebebine hizmet edecek şekilde tam bir yazlık konut havasındadır. Saray Salzburg kenti ile özdeşleşmiştir.

Avusturya Albertina Müzesi

Yaklaşık 1 milyon baskı, 65 bin çizim ve grafik çalışmalarının bulunduğu Albertina Müzesi, Viyana’da bulunmaktadır. 1745 yılında hizmete açılmış olan müzede erken 20.yüzyıl ve Empresyonist sanatın iki önemli koleksiyonları da sergilenmektedir. Mimari çalışmaların dikkatleri çektiği müzede geçici sergiler de yapılmaktadır. Avrupa’nın en değerli sanat müzelerinden biri olan Albertina Müzesi sanatseverlerin ziyaretini beklemektedir.

Avusturya Doğal Tarih Müzesi

Başkentte bulunan müzenin ilk koleksiyonları 1750’lili yıllara aittir. Viyana’da faaliyet veren Doğal Tarih Müzesinde bilim insanlarının hayvanlar ve insanlar üzerinde yaptığı çalışmalar sergilenmektedir. Müzede yaklaşık 30 milyon nesne bulunmaktadır. Sıradan bir müzeden daha farklı modern sergi ve çağdaş sunumları bulunmaktadır. İlk 1889 yılında hizmet vermeye başlayan müzede buluna koleksiyonlar her geçen gün eklenen yenileri sayesinde genişlemektedir.

avusturya tatil tur

Avusturya Ambras Kalesi

Saray görünümündeki Ambras Kalesi ülkenin İnnsburck kentinde bulunmaktadır. Rönesans mimarisinin etkisi ile inşa edilmiş olan kale, deniz seviyesinden 587 metre yükseklikte şehre hâkim bir noktada bulunmaktadır. 16. yüzyılda yapılmış olan kale en eski sanat eserlerine de ev sahipliği yapmaktadır. 16. yüzyılın başlarından itibaren 42 yıl boyunca Arşidük II. Ferdinand tarafından özel konut olarak kullanılmıştır.

Avusturya Grossglockner

Doğu Alpler kısmında bulunan ve Hohe Tauern olarak bilinen bölgenin en zirvesi olan Grossglockner ülkenin en yüksek dağıdır. Yaklaşık 3798 metre olan dağ, dağ sporları yapanların ve dağcıların ilgi odağı olmuştur. 1800’lü yıllarda ilk defa tırmanılan dağda kış sporları yapılmaktadır. Bölge özellikle kış aylarında yoğun olarak turist ağırlamaktadır.

Avusturya Yemek Kültürü 

Tarihinde birçok milletle iç içe yaşamış olan Avusturyalıların mutfak kültürü bu birliktelikten etkilenmiştir. Ülkenin mutfağında özellikle Alman, Macar, İtalyan ve Osmanlı’nın etkilerini görmek mümkündür. Ülkenin mutfağı her ne kadar Viyana mutfağı ile özdeş tutulsa da aslına birbirinden farklıdırlar.

Macarların çok fazla kullandıkları kırmızıbiber yani paprika Avusturyalılar tarafından da sıklıkla kullanılmaktadır. Baharat kullanmayı seven halk özellikle tarçın, karanfil ve karabiberi birçok yemek ve tatlıda kullanmaktadır.

Pasta ve kurabiye tüketmeyi seven Avusturyalıların mutfağından çok çeşitli pasta ve kurabiye bulunmaktadır. Ülkenin en ünlü olan pastası Sachertorte’nin yapımı da oldukça zahmetlidir. Ayrıca vanilyadan yapılan Germknödel ise çok sevilen ve tüketilen bir kurabiye çeşididir. Avusturyalılar kahveyi çok sevmektedirler. Özellikle tatlıların yanında kahve içmektedirler.

Et, Avrupalıların sevdiği bir gıdadır. Aynı şekilde Avusturyalılar da yemeklerinde dana ve tavuk etini fazlaca kullanmaktadırlar. Et yemekleri genellikle sebze, salata veya makarna çeşitleri ile servis edilmektedir.