Azerbaijan Airlines Uçak Bileti

Azerbaijan Airlines Uçak Bileti
  • Ülke: Bakü, Azerbaycan
  • Sahibi: Azerbaycan Hükümeti
  • CEO: Jahangir Askerov
  • Uçak Sayısı: 23
  • Çalışan Sayısı: 1.250
  • Telefon Numarası: +994 (12) 598 88 80
  • E-Posta: info@swtravel.az
  • Ticaret Unvanı: Azerbaycan Hava Yolları
  • Tescilli Marka Adı: Azerbaycan Hava Yolları
  • Merkez Adresi: 84, Nizami Street, Baku, AZ-1010

Azerbaijan Airlines Hakkında

7 Nisan 1992 yılında kurulan Azerbaijan Airlines bu tarih itibari ile ülkenin ilk sivil hava yolu şirketi olarak tarihe geçmiştir. İlk yıllarında son derece zorlanan firma sonraki yıllarında devletin ciddi katkılarını alarak bölgede önemli ve prestijli markalar arasında yer almıştır. Bakü sınırlarında yer alan Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanını merkezi olarak belirleyen Azerbaijan Airlines , bu alanı hub olarak belirlemiştir ve seferlerini de bu havalimanı üzerinden gerçekleştirmektedir. Yanı sıra başka bir Azerbaycan şirketi konumundaki Buta Airways’de Azerbaycan Hava Yollarına aittir. Hava Yolu firması dünya genelinde 71 destinasyona tarifeli sefer düzenlemektedir. Bu destinasyonlar içerisinde Türkiye’de yer almaktadır.

azerbaijan hava yolları

Azerbaycan Hava Yolları ülkenin resmi bayrak taşıyıcı hava yolu firması olarak nitelendirilmektedir. Sivil havacılık siciline kayıtlı olan şirket devlete bağlı olarak hizmet sunan bir firmadır. Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan firma ülkenin en büyük hava yolu firmasıdır. Şirketin uçak filosu Bakü’de bulunmaktadır. Bakü Haydar Aliyev havalimanında tutulan Azerbaijan filosu oldukça güçlü uçaklardan oluşmaktadır. Gerçekleştirdiği tarifeli seferlerini bu merkez üzerinden gerçekleştiren Azerbaijan Airlines IATA üyesi olmasa bile dünyanın birçok ülkesine yolcu taşımaktadır. Hava Yolu firması Asya, Avrupa ve Amerika kıtalarına tarifeli seferler düzenlemektedir. Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan Azerbaycan yaklaşık 1 yıl sonra kendi ulusal hava yolu firmasını kurmuştur.

Filosu içerisinde 27 adet ticari yolcu uçağı barındıran Azerbaijan Hava Yolu firması kuruluşundan bu yana kalite ve güvenlikten asla ödün vermemiştir. Ülkenin en önemli ve büyük hava yolu firması olan Azerbaijan Airlines Azerbaycan’ı Amerika sınırına bağlayan en önemli marka olarak bilinmektedir.

Azerbaijan Airlines bünyesinde toplam 27 adet ticari jet bulunmaktadır. Bunlar arasında Boeing ve Airbus ürünleri de yer almaktadır. Şirketin denizaşırı seferlerinde kullanılmak üzere ise Airbus A340 ve 787 Dreamliner kullanılmaktadır. Yanı sıra, Boeing 767 serileri de filo da yer almaktadır. 2 adet Embraer, 4 adet de 787-8 kullanıma alınacak uçaklar arasında yer almaktadır. VIP filosuna da sahip olan firma özel nitelikli uçakları ile hava yolu taşımacılığı gerçekleştirmektedir.

Azerbaijan Airlines Ortakları

1992 yılında hizmete başlayan Azerbaijan Airlines devlet tarafından kurulan ve yönetilen bir firmadır. Firmasına bağlı Buta Airways’te kuruluşları arasında bulunmaktadır.

azerbaijan hava yolları nerelere uçuyor

Azerbaijan Airlines ’nın Uçtuğu Yurt İçi İller

Azerbaijan Airlines firması; Ankara, İstanbul, Antalya, Trabzon, İzmir ve Bodrum şehirlerine doğrudan uçak seferleri düzenlemektedir.

Azerbaijan Airlines ’nın Uçtuğu Yurt Dışı Ülkeler

Dünya genelinde 72 destinasyona sefer düzenleyen Azerbaycan’ın en prestijli firması olan Azerbaijan Airlines ; Hollanda, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri, İtalya, İngiltere, Amerika, Fransa, Çek Cumhuriyeti, İsrail, Kırgızistan, Ukrayna, Gürcistan ve İspanya gibi ülkelere uçak seferleri düzenlemektedir.

azerbaijan hava yolları uçak bileti

Azerbaijan Airlines Haberleri

1992 yılında Azerbaycan Hükümeti’nin talimatı ile kurulan Azerbaijan Airlines Bakü’yü merkez üssü olarak yolcularını dünyanın pek çok yerine taşımıştır. 72 farklı destinasyona sefer düzenleyen firma, 17 Temmuz 2018 tarihi itibari ile Skytrax’ın prestij ödülüne layık görülmüştür. Azerbaycan Hava Yolları'nın hizmet kalitesi açısından küresel havacılık pazarında dünya devleri arasında yer alması bu ödül ile tasdik edilmiştir. Azerbaycan Hava Yolları, “Orta Asya ve Hindistan'daki En İyi Bölgesel Hava yolu” ödülüne aday olarak, Skytrax tarafından ilk defa bu kadar yüksek bir puan almayı başarmıştır.

Orta Asya ve Hindistan’da en iyi bölgesel hava yolu ödülüne layık görülen AZAL, müşterilerini memnun etme noktasında da ciddi başarılara imza atmıştır. Personel çalıştırma standartları, hizmet kalitesi, şirket internet sitesi içeriği, rezervasyon kolaylıkları gibi kriterler göz önüne alınarak derecelendirme gerçekleştirilmiştir. Yanı sıra ödüle layık bulunan şirket kabin durumu, tasarımı ve temizliği, mürettebat üniformaları, yolcularla iletişim ve çalışma verimliliği gibi konular değerlendirilerek ödül firmaya verilmiştir.

Mayıs 2018'de Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'nın Bakü'de maksimum 5 yıldız kategorisinde bir havalimanı olduğu belirtilmiştir. Böylece havalimanı; Skytrax Dünya Havalimanı Ödülleri'ne göre dünyanın en iyi 9'u arasında yer alırken bununla birlikte ülke Sovyet ülkeleri arasında da ilk sırada yer almıştır.