Bahamalar Uçak Bileti

Bahamalar Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Bahama Milletler Topluluğu
  • Başkent: Nassau
  • Nüfusu: 391.232
  • Yüz Ölçümü: 13.878 km2
  • Komşuları: Bahama Adaları, Amerika’nın Florida Eyaleti, Küba, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili İngilizce
  • Telefon kodu: +1-242
  • Başkan: Genel Vali; Marguerite Pindling
  • Para Birimleri: Bahama Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Kristof Kolomb 1492 yılında bu adaya çıkmıştır. Adada yaşayan yerlilere adaya Gunabani adı vermişlerdi. Kristof Kolomb ise adaya San Salvador adını verecektir. Bu ada hakkında net bilgiler olmasa da genel kanaat bu adanın Watting Adası olabileceği yönündedir. Bahama Adalarının yerlilerini Kristof Kolomb, Lukayalar olarak adlandırmıştır. Bu adada yaşayan yerli Aravaklar aynı zamanda Büyük Antiller’de de barış içinde yaşamlarını sürdüren bir topluluktur.

Kristof Kolomb’un adayı ziyaretinin ardından 25 yıllık süre içinde Lukayalar’ın bir kısmı madenlerde çalıştırılmak üzere günümüzdeki Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’ne sürülmüştür. Geriye kalanlar ise adaya gelen İspanyolların getirdiği salgın hastalıkları nedeniyle ölmüştür. Adaya İngiliz denizcileri gelinceye kadar bir müddet boş kalmıştır.

1600’lü yıllarda İspanyol gemilerine saldıran korsanlar ve İngiliz ile Bermudalı sömürgeciler boş olan adaya ilk yerleşim alanlarını kurmaya başladılar. 1648 yılı ise İngiliz sömürgecilerin adaya ilk ayak bastıkları tarihtir. 1656 yılında ilk yerleşim yeri New Providence’de kuruldu. Yapılan Versailles Anlaşması ile 1783 yılında adalar İngiltere’nin malı olarak görüldü.

bahamalar ucuz uçak bileti

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan Bağımsızlık Savaşı’ndan kaçan krallık yanlıları ve köleler adalara sığınmıştır. Amerika’dan gelen bu insanlar pamuk üretimini artırarak üstün verim elde etmişlerdi. Elde edilen bu başarı adanın ekonomik durumunu düzeltmiştir. Fakat 1834 yılında köleliğin kaldırılması adalarda yeniden yoksulluğa neden olmuştur.

Uzun süre yoksullukla mücadele eden adalar II. Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan turizm yoğunluğu ile gelir durumunu düzeltmeye başladı. Günümüzde bile adaların ekonomik gelir kaynağı turizmdir. Yıllarca İngiliz sömürgesi altında yaşayan ülke 1964 yılının 7 Ocak tarihinde özerkliğini kazandı.

 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

700 civarında ada ve binlerce sayıdaki çıplak kayadan oluşan Bahama Adaları renkli kültürü, güneşi, kumsalı, doğal ve tarihi güzellikleri ile dikkatleri çekmektedir. Adalar ülkesinde daha çok doğal güzellikler bulunsa da tarihi eserleri de mevcuttur.

Atlantis Paradise Island

141 dönümlük eğlence alanlarının bulunduğu bir tesistir. Atlantis Paradise Island adaların Cennet Adası’nda yer almaktadır. Tesiste su kaydırakları, konaklama alanları, tuzlu ve tatlı su lagünleri bulunmaktadır. 1998 yılında uluslararası bir şirket tarafından kurulmuş olan tesiste misafirlerin rahatça kullanabilecekleri çok sayıda lüks otel bulunmaktadır. Çok amaçlı olarak kurulmuş olan tesis muhteşem güzelliği ile turistlerin ilgi odağı olmaktadır. Bahamalar’a gitmek isteyen biri muhakkak bu tesisleri görmelidir.

Blue Lagoon Island

Maymun, İguana, tavus kuşu gibi her yerde görülmesi mümkün olmayan hayvan çeşitlerine ev sahipliği yapan Blue Lagoon Island’da 5 binden fazla palmiye ağacı bulunmaktadır. Başkent Nassau’ya 5 kilometrelik mesafede bulunan ada çok özeldir. Yaklaşık 2 bin yıllık bir yerleşim yeri olan Blue Lagoon Island birçok defa el değiştirmiştir. Günümüzde ise Bahama Adaları’nın masmavi suları, deniz üstündeki ağaç yolları ve plajları ile cenneti andıran en turistik yerlerinden biridir.

bahamalar havalimanı

Ardastra Bahçeleri Hayvanat Bahçesi ve Koruma Merkezi

1937 yılında açılmış olan Ardastra Bahçeleri Hayvanat Bahçesi ve Koruma Merkezi, adalarda bulunan hayvanları korumak amacıyla kurulmuştur. Flamingoların üremesi ve korunması amacıyla merkeze 1950 yılında flamingolar getirilmiştir. Ardastra Bahçeleri Hayvanat Bahçesi ve Koruma Merkezi içinde 200’den fazla hayvan çeşidi bulunmaktadır. Çocukları dikkatini çeken merkez Bahamalar’ın önemli yerlerinden biridir.

Junkanoo

Adalar ülkesinde 26 Aralık’ta Boxing Day, 1 Ocak’ta ise yılbaşı kutlanmaktadır. Bu kutlamalara Junkanoo denmektedir. Bu kutlamalarda insanlar adaya özgü kostümlerini giyerek keçi postundan yapılan davulların sesi eşliğinde dans ederek gösteri yapmaktadırlar. Doyasıya eğlencenin yaşandığı bu kutlamalar birbirinden renkli sahneler görüntülenmektedir. Bu kutlamalara katılmak için 26 Aralık ile 1 Ocak tarihleri arasında adada olunmalıdır. Birde adada Junkanoo adında Bahamalar’ın en çok tercih edilen, harika manzaraların olduğu plajı vardır.

Montagu Kalesi

İnşasına 1742 yılında başlanıp 1742 yılında bitirilen Montagu Kalesi ülkenin doğu kıyısında yer almaktadır. Bölgede yapılan savaşlardan şehri korumak için yapılmış tarihi bir kaledir. Hazırda bulunan kalelerin yetersiz olduğunu düşünen zamanın yöneticisi John Tinker, askeri mühendis olan Henry Bruce’dan kaleyi yapmasını istemiştir. Özel olarak tasarlanmış olan kale Amerikan Bağımsızlık Savaşı ve daha birçok saldırıda önemli bir rol oynamıştır. Ada halkının geride bıraktığı izleri taşıyan kale ziyaret noktalarından biridir.

bahamalar nasıl gidilir

Bahamalar Hükümet Binası

1806 yılında inşa edilmiş olan hükümet konağı, başkentin Duke Caddesinde bulunmaktadır. Batı Hint Adaları içerisinde en iyi hükümet binası olarak gösterine Bahama Hükümet Konağı, Avrupa mimarisi ile yapılmıştır. Kendine has ahşap renkli dış görüntüsü ve Neo Klasik mimari yapısı binayı diğer hükümet konaklarından ayırmaktadır.

Fincastle Kalesi

Rab Dunmore tarafından 18. yüzyılda yapılmış olan Fincastle Kalesi, New Providence adasında yer almaktadır. Şehre hâkim bir konuma yapılmış olan muhteşem kale 1793 yılında kentin en stratejik noktasına yerleştirilerek yapılmıştır. Bir kısmı üçgen diğer kısmı yuvarlak olan kale 1817 yılına kadar deniz feneri olarak kullanılmıştır. Kalenin farklı noktalarına yerleştirilen 3 obüs hala daha durmaktadır. Diğer kalelere benzemeyen Fincastle Kalesi mutlaka gezilmelidir.

Charlotte Kalesi

İngiliz Koloni dönemine ait olan Charlotte Kalesi Nassau liman kentine hâkim bir noktada yapılmıştır. Başkente yürüyüş mesafesinde bulunan kale İngiliz Sömürgecisi Valı Rab Dunmore tarafından 18. yüzyılda yaptırılmıştır. Amerikan Devrim Savaşı’ndan sonra 1789 yılında hizmete açılan kale kireç taşından yapılmıştır. Ülkenin tarihi mekanlarından olan kale savunma amaçlı yapılmıştır.

bahamalar nerede kalınır

Bahamalar Ulusal Sanat Galerisi

2003 yılında açılmış olan Bahamalar Ulusal Sanat Galerisi’nde özellikle 20.yüzyılın sonlarına ait sanat eserleri sergilenmektedir. Nassau kentinde bulunan merkezde çok sayıda sanat eseri bulunmaktadır. Özellikle Bahamalı sanatçı Winslow Homer'in yaptığı manzara konulu çalışmalar dikkatleri çekmektedir. Ülkenin ilk sanat galerisi olma özelliğine sahip olan galeride resim, seramik, heykel, tekstil ve fotoğrafçılık alanlarından eserler bulunmaktadır.

Dean's Blue Hole

Dünyanın tespit edilmiş en derin tuzlu su mavi deliğinin de bulunduğu Dean's Blue Hole Log Island olarak bilinen bölgedeki Clarence kentindeki doğa alanıdır. Yağmur sularının meydana getirdiği karstik süreçlerin ve kaya kırıklarının oluşturduğu Dean's Blue Hole’de tam 202 metreye dalış yapılabilmektedir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Bahamalar denilince akla gelen ilk şey deniz olduğundan yemek kültüründe de deniz ürünleri bolca kullanılmıştır. Yemeklerde genellikle istiridye, ıstakoz, balık çeşitleri, karides bol miktarda kullanılmaktadır. Deniz ürünleri büyük çoğunlukla siyah fasulye ile ikram edilmektedir. Ülkenin yöresel lezzetleri bol baharatlarla zenginleştirilmektedir. Yöresel yemekler arasında kum yengeci ve dikenli ıstakoz bulunmaktadır.

Ülke tropikal meyveler bakımından zengin olduğundan sofralarda muhakkak tropikal meyvelerden yapılmış serinletici içecekler bulunur. Sebze olarak tüketilen en meşhur sebze salatalıktır. Adada tarım çok gelişmediğinden dolayı tropikal meyveler birçok lezzetin içine girmektedir.

Bir molüks çeşidi olarak yapılan conch adaların ulusal lezzetlerindendir. Karayiplerde yapılanlardan farklı olarak pirinçle servis edilmektedir. Bahama sokaklarında gezerken ünlü fast food markalarını ve dünyaca ünlü restoranları görmek mümkündür.