Barbados Uçak Bileti

Barbados Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Barbados
  • Başkent: Bridgetown
  • Nüfusu: 277.821
  • Yüz Ölçümü: 439 km2
  • Komşuları: Güney Amerika kıtasına bitişik olan Barbados’un komşu adaları, Saint Lucia, Granda, Saint Vincent, Grenada, Trinidad ve Tobago’dur.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Bajan
  • Telefon kodu: +1- 246
  • Başkan: Genel Vali; Sandra Mason
  • Para Birimleri: Barbados Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Barbados Adasında ilk olarak yerleşen millet Amerikan göçebeleridir. Milattan önce 350 yıllarında Güney Amerika’ya yani, Venezüella’nın Orinocco Vadisi’ne kanoları ile gelen bu Amerikalı göçebelerin üç büyük dalgası Kuzey Amerika’ya doğru hareket ettiler. Barbados’un ilk sakinleri olan bu göçmenlerin ilk dalgası Barrancoid ve Saladoid grubudur. Barrancoid ve Saladoid grubu balıkçı ve çiftçilerdi.

Topraklara gelen ikinci dalga ise Avarak insanlarıdır. Avarak insanları Güney Amerika’ya tahminen M.Ö. 800 yılında varmışlardı. Avarakların adada yerleştikleri yerler Chandler Bay, Stroud Point, Aziz Luke Su Kanalı ve Mapp’ın mağarasıdır.

barbados

İki dalga olarak gelen göçebeler ve Avaraklardan sonra adayı ilk kez bulanlar Portekizlilerdir. 16. yüzyılda bulan Portekizlilerden sonra İngilizler adaya gelmiştir. İngilizlerin geldiği 1625 tarihinde adada yerli halk yoktu çünkü çoktan adayı terk etmişlerdi. Şekerkamışı üretiminde kullanmak üzere İngilizler, Batı Afrika’dan köle getirmek zorunda kalmıştır.

Batı Hint Adaları’nın en eski yüksek öğrenim okulu Barbados’tadır. Bu yüksek okulun adı Codrington Koleji olup ülke halkı için büyük gurur kaynağıdır. 30 Kasım 1966 yılında İngiliz sömürgesinden çıkan ülke, bağımsız bir devlet olarak İngiliz Uluslar Topluluğu’nun üyesidir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Ülkede M.Ö. 800 yılında başlayan hayat çeşitli eserlerini bırakmıştır. Barbados, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi ve kültürel eserleri ile görülmeye değer bir ülkedir.

Harrison Mağarası

Dünya üzerindeki en güzel jeolojik oluşumlardan biri olan Harrison Mağarası, 1981 yılında insanların görebilmesi için hizmete açılmıştır. Ülkenin önemli turistik noktalarından biri olduğu için tramvay konulmuştur. Ulaşımın oldukça kolay olması mağaranın cazibesini artırmıştır.

Andromeda Bahçeleri

6 dönümlük araziye kurulmuş olan büyük bir botanik parktır. Andromeda Bahçeleri Saint Joseph köyündedir. Ülkenin bahçe derneğinin girişimleri sonucunda hakla açık hale getirilmiş olan botanik bahçenin deniz bakan kısmı bulunmaktadır. Bu bölümde insanların ihtiyaçlarını gidermeleri için kafeterya, kütüphane ve hediyelik eşya dükkânı gibi mekanlar bulunmaktadır. 1971 yılında kurulmuş olan bahçelerde tropikal ağaçlar, çiçekli ağaçlar ve daha birçok çeşit bitki bulunmaktadır. Ülkenin en önemli doğal parkı olan Andromeda Bahçeleri görsel olarak bir harikadır.

St. Nicholas Abbey

Batı Yarım Küre’deki gerçek jakoben tarzındaki üç konaktan biri olan St. Nicholas Abbey, Albay Benjamin Berringer tarafından yaptırılmıştır. Konak 1650 ile 1660 yılları arasında Georgia ve Tudor tarzında inşa ettirilmiştir.  Döneminin İngiliz Jakoben köşklerine benzeyen konak, Barbados Turizm Otoritesi tarafından hazırlanan Barbados’un Yedi Harikası arasında girmeye başarmıştır.

barbados nasıl gidilir

Barbados Müzesi ve Tarih Derneği

Sanatsal ve mimari açıdan çok değerli eserleri barındıran Barbados Müzesi ve Tarih Derneği 1933 yılında kurulmuştur. Tarihsel bir dokusu olan yapıda tahmini olarak 500 bin eser bulunmaktadır. Tarihi dokusuyla birlikte çok fazla eserin bulunması turistlerin rağbetini artırmaktadır.

Miami Plajı Barbados

Ülkenin en popüler kumsallarından biri olan Miami Plajı Barbados, Oistins Kasabasında yer almaktadır. Net bir şekilde izlenen parlak gün batımı, sakin suları ve güzel manzarası ile plaj adanın güney kısmında yer almaktadır. Yerli ve yabancı turistlerin dikkatini inci tanesi kumsalları ve masmavi denizi ile çekmektedir. Eşsiz bir tatil yeri olan plajda, her yaştan insanın eğlenmesi için çeşitli aktiviteler bulunmaktadır. Yürüyüş parkurları, su kaydırakları, sörf alanları ve eğlence yerleri bulunmaktadır. Sıcak yemeklerin olduğu restoranlar, alışveriş merkezleri ve kafeteryalar, Miami Plajı Barbados’u diğerlerinden ayırmaktadır.

Parlamento Binaları

Başkentteki Anayasa Nehri’nin kuzeyinde yer alan Parlamento Binaları halk arasında Kamu Binaları adı ile de bilinmektedir. Güney kısmı Ulusal Hereos Meydanı ile çevrilmiş olan binalar ülkenin meclisine ev sahipliği yapmaktadır. Neo-Gotik mimari tarzın en gözde örneklerinden olan binalar 1870 ile 1874 yılları arasında yapılmıştır. Aslında ülkede parlamentonun kuruluşu 1639 yılında olmasına rağmen binasının kurulması nerdeyse 19. yüzyılı bulmuştur. 335 yıl boyunca çeşitli devlet dairelerinde toplanmış olan meclis için yıllar sonrasında mükemmel binalara yapılmıştır. UNESCO’nun gözlemi altında bulunan bu binalar görülmeye değerdir.

barbados nerede kalınır

Çiçek Ormanı (Flover Forest)

Harika park ve bahçe alanı olan Çiçek Ormanı Bloomsbury kentinde Saint Joseph Köyü civarlarındadır. Tropikal ağaçlar ve rengarenk çiçekleri görmek isteyenlerin en fazla ziyaret ettiği Çiçek Ormanı parkına girenler kendini farklı bir dünyada hissedebilir. Güzelliği ile kartpostalları hatırlatabilir. Yemyeşil ağaçları, çeşitli tonlardaki yeşillikler ve rengârenk çeşitli çiçekler gezenlerde cennet hayallerini uyandırmaktadır.

Bussa Özgürlük Heykeli

1816 yılında köleliğe karşı çıkan isyanda yakalanıp kollarından zincire vurulmuş olan bir vatandaşı temsil eden heykel başkentin doğusunda yer almaktadır. Yaşanan isyandan ortalama 169 yıl sonra dikilmiş olan Bussa Özgürlük Heykeli’nin ülke ve halkı için değeri büyüktür. Çok değerli olan bu heykelin her iki bileğinden sarkan zincirle ise oldukça gerçekçidir. Köleliğe karşı direnişi temsil ettiğinden bütün insanlık için önemlidir.

Hillaby Dağı

Doğu Karayip adalarının en yüksek dağı olarak bilinen Hillaby Dağı, deniz seviyesinden tam olarak 340 metre yüksekliktedir. Dağın zirvesinde Aziz Andrew Kilisesi vardır. Ülkenin sembollerinden biri olan Hillaby Dağı’nın zirvesindeki kilise dağa farklı bir yaklaşım sağlamaktadır. Zirveden eşsiz manzarayı seyretmek için muhakkak ziyaret edilmelidir.

barbados tatil tur

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

İngiliz, Kızılderili ve Afrika yemek kültüründen oluşmuş olan Barbados mutfağı, Bajan mutfağı olarak bilinmektedir. Kültürlerin karışımı olan Bajan mutfağı ülkenin coğrafik yapısında üretilen öğelerin de etkisiyle tam bir kombinasyon oluşturmuştur. Barbados yemek kültüründe bol aroma, karbonat ve deniz ürünleri kullanılmaktadır.

Bajan mutfağını lezzeti ve aroması ile en güzel temsil eden yemekler Cou-Cou ve uçan balıktır. Deniz ürünlerinin kullanıldığı yemeklerde uçan balık çok tercih edilmektedir. Bunun nedeni ülkenin sularında yaşayan mikroorganizmalardır. Bu mikroorganizmalar sayesinde dünyanın en lezzetli uçan balıkları bu sularda yetişmektedir. Uçan balık kendine has sosu ile servis edilmektedir. Cou-Cou ise mısır unu ve bamya ile yapılmaktadır. Ülkenin restoranlarında muhakkak uçan balık ve cou-cou bulunmaktadır. Uçan balık genellikle cutter adı verilen bir sandviçle birlikte yenilmektedir. İçerisinde veya yanında bir dilim jambon veya peynir bulunan bu sandviçler tuzlu ekmek olarak da bilinmektedir.

Cutter ile uçan balık Bajan mutfağının ayrılmaz ikilisi olup tam bir Barbados yemeğidir. Yemeklere atıştırmalık olarak balık kekleri ile başlanmaktadır. Balık kekleri, balığın Bajan otları ve baharatlarına batırıldıktan sonra kızartılmasıdır. Balık kekleri acı sosu ile tüketilmektedir.

Ülkenin baharatlarına ve lezzetlerine alışık olmayanlar için tavsiye edilebilecek yiyecek mac and cheese’dir. Mac and chesee bildiğimiz peynirli fırında makarnadır. Doyurucu bir öğün için idealdir.

Bajan mutfağında en çok tüketilen tatlı conkies’dir. Conkies, Hindistan cevizi, mısır unu, bal kabağı, şeker ve baharatlarla yapılan bir tatlıdır. Yemek sofralarında ülkenin tropik meyvelerinden muhakkak bulunur. Tropik meyvelerini tatmamak büyük bir kayıp olacaktır. Adanın sofralarında tropikal meyvelerden yapılan içecekler ve alkollü içecekler tüketilmektedir.