Belçika Uçak Bileti

Belçika Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Belçika
  • Başkent: Brüksel
  • Nüfusu: 11.420.163
  • Yüz Ölçümü: 30.528 km2
  • Komşuları: Fransa, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Felemenkçe, Almanca ve Fransızca
  • Telefon kodu: +32
  • Başkan: Charles Michel
  • Para Birimleri: Euro

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Belçika’nın bulunduğu topraklara ilk gelip yerleşenler Belgealar’dır. İlk yerleşimin M.Ö. 1. yüzyıl olduğu tahmin edilmektedir. M.S. 5. yüzyıla kadar Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalmıştır. 5. yüzyılda Franklar’ın saldırısına uğradı. Zamanla çeşitli saldırılara maruz kalan ülke Şarlken yani Charles Batı İmparatorluğu’na dahi oldu. Şarlken’in yeğeni Maximilian yönetimi 1477 yılında eline geçirince, bundan sonraki 300 yıl Belçika yabancılar tarafından yönetilmek zorunda kaldı.

Avusturya İmparatorluğu 1713 yılında toprakları ele geçirdi. Böylece ülke Avusturya Hollandası olarak anılır oldu. Fransa, 1813 yılında Belçika’yı ele geçirdi. 2 yıldan sonra Napolyon yenilince ülkenin idaresi Hollandalıların eline geçti. Belçikalılar 1830 yılında Fransa ve İngiltere’nin garantisi altında bağımsız bir devlet kurdular. Belçika 4 Haziran 1831 yılında krallık haline geldi. Krallık olur olmaz Afrika’da sömürgecilik faaliyetlerine başladı.

Belçika, dünya üzerinde gerçekleşen 1. ve 2. Dünya savaşlarının her ikisinde de Almanya tarafından işgal altına alınmıştır. Savaşlardan Almanya’nın yenik düşmesinden dolayı işgalden kurtulmuş oldu. Ülkenin sömürgesi altında olan Kongo, 3 Haziran 1960 yılında bağımsızlığını ilan etmiştir. Kongo, ülkenin sömürgesinden bağımsızlığını kazanan son ülkedir. Belçika şu anda NATO ve Birleşmiş Milletler üyesi bir devlettir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Belçika, doğal güzellikler kadar geçmiş kültürlerden kalan tarihi eserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Avrupa’nın en değerli ülkelerinden biri olan Belçika’da gezilecek ve görülecek çok fazla yer vardır.

Büyük Saray

Belediye sarayı ve müze gibi değerli kurumlara ev sahipliği yapan Grote Meydanı şehrin tam orta yerinde yer almaktadır. Ülkenin en önemli yapıları arasında bulunan Büyük Saray UNESCO Dünya Miras Listesindedir. Önünde bulunan çiçek desenli 1800 metrekarelik halı ile tanınmış olan saray Avrupa’nın en şaşalı saraylarından biri olarak bilinmektedir.

Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali

Ülkenin başkenti Brüksel’de bulunan Aziz Michael ve Aziz Gudula Katedrali bir Roma Katolik Kilisesidir. Yapımına 11. yüzyılda başlanmış ancak 1519 yılında kullanıma açılmıştır. 64 metrelik iki kuleye sahip olan katedral yaklaşık olarak 300 yılda Gotik mimari tarzı ile yapılmıştır. Harika bir yapıya sahip olan kilise 1962 yılında katedral statüsüne alınmıştır. Günümüzde de ibadete açık olan katedral ülkenin sembollerinden biridir.

aziz gudula kadetrali

Müzik Enstrümanları Müzesi

Kraliyet sanat ve tarih müzesi kollarından biri olarak hizmete açılmış olan Müzik Enstrümanları Müzesi, müziğe adanmış bir kurumdur. Dünyaca ünlü koleksiyonlara sahip olan müzede yaklaşık 8 binden fazla öğe bulunmaktadır. Antik ve modern tarz çok fazla öğenin yer aldığı müzeye en çok bağış 1. Dünya Savaşı’ndan sonra yapılmıştır.

Grote Markt Meydanı

Yaklaşık olarak 1 hektarlık alanı kaplayan meydan Pazar olarak adlandırılan Brugge kentinde bulunan tarihi kent meydanıdır. Taksi ve tur otobüslerinin dışında araç trafiğine kapatılmış olan meydan 1995 ve 1996 yılında yeniden restore edilmiştir. Tarihi meydanın etrafında ülkenin en popüler kafeteryaları, restoranları, otelleri ve işletmeleri bulunmaktadır. Ülkenin en hareketleri yerlerinden olan meydan günün her saati açıktır.

Grote Markt Meydanı

Atomium

Expo 58 fuarı için 1958 yılında yaptırılmış olan anıt ülkenin başkenti Brüksel’de bulunmaktadır. 102 metre yüksekliğindeki anıt Andre Waterkeyn tarafında tasarlanmıştır. Dokuz çelik kürenin birleşmesinden oluşturulan anıt atomun yapısından esinlenilerek yapılmıştır. Ülkenin modern mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

İşeyen Çocuk Heykeli

Bronz madeninden 61 cm boyutunda yapılmış olan heykel Brüksel ile özdeşleşmiş bir yapıdır. İşeyen Çocuk Heykeli’nde tasvir edilen şey çıplak bir çocuğun çeşmenin havzasına işemesidir. 1619 yılında yerine yerleştirilmiş olan yapıt Hieronymus Duquesnoy Elder tarafından tasarlanmıştır. Hakkında birçok efsane bulunduğundan dolayı turistlerin dikkatini çekmektedir.

Pairi Daiza

İlk olarak 1993 yılında kuş bahçesi olarak açılmış olan Pairi Daiza ülkenin Hinaut ilçesinde bulunmaktadır. Hayvan ve botanik park olarak hizmet vermekte olan park 55 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Dünyanın en büyük kuş kafeslerinin bulunduğu Pairi Daiza’da 4 binden fazla hayvan türü barınmaktadır.

Pairi Daiza

Aziz Bavo Katedrali

942 yılında inşa edilmiş olan katedral ülkenin Gent şehrindedir. Gotik mimari tarzı ile yapılmış olan Aziz Bavo Katedrali şuadan başpiskoposluk olarak vazife yapmaktadır. Katedralin en yüksek noktası 1038 yılında Romanesk tarzında yenilenmiş ve genişletilmiştir. Ülkenin en önemli kutsal yapılarından biri olan katedral Gent kentinin sembolü olmuştur.

Meryem Ana Katedrali

1352 ile 1521 yılları arasında Gotik mimari tarzı ile yapılmış olan Meryem Ana Katedrali, Belçika’nın Anvers kentinde yer alan Roma Katolik kilisesidir.  25 bin kişilik bir kapasitesi olan manevi yapının yüksekliği 123 metredir. Meryem Ana Katedrali’nin 120 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğindeki çan kulesi UNESCO Dünya Miras Listesi’ndedir.

Leuven Belediye Binası

1448 ile 1469 yılları arasında Geç Gotik mimari tarzı ile yapılmış olan Leuven Belediyesi Binası Grote Markt Meydanı’ndaki Aziz Peter Kilisesi karşısındadır. Mimar Jan Van der Eycken tarafından tasarlanmış olan yapının nişleri ve konsolları göz doldurmaktadır. Bina içinde 236 tane heykel bulunmaktadır. 1794 yılından bu yana belediye başkanlığı yapmış olan siyasilerin portrelerine de ev sahipliği yapan yapı Leuven kentinin simgesi olmuştur.

Leuven

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Belçika, Kuzey Denizi, Hollanda ve Fransa arasında kurulmuş olan coğrafik olarak küçük bir ülkedir. Tarihinde Vikingler, Romalılar, Almanlar, Fransızlar, İngilizler, Hollandalılar ve İspanyollar tarafından işgale uğramıştır.  Latin kültürü ile Germen kültürü karışarak Belçika’nın mutfak kültürünü oluşturmuştur. Ülke, Orta Çağ dönemlerinde kendi mutfak kültürünü oluşturmuş olsa dahi sonrasında Fransız mutfağından fazlaca etkilenmiştir. Belçika’nın mutfak kültürü için, Fransız gibi pişirilip Alman gibi servis edilen yemek kültürüdür gibi ifadeler kullanılmaktadır.

Ülkede ciddi oranda hayvancılık ve tarım yapılmasa da 164 çeşit peynir bulunmaktadır. Belçikalılar yemeklerinde dana eti, tavuk veya domuz eti kullanmaktadırlar. Balık ve deniz ürünleri ise ülkenin kuzeyinde daha fazla tüketilmektedir. Ülkenin yemeklerinde genellikle tereyağı kullanılmaktadır. Yüksek oranda süt ve süt ürünleri tüketilmektedir. Ülke ciddi oranda göç aldığından gelen milletler kendi etnik mutfak kültürünü de ülkeye zenginlik olarak sunmaktadır.

Özel günler ve törenlerde ülkede büyük sofralar kurulur. Özel günlerde genellikle hamurdan yiyecekler yapılır. Hamur işinden yapılan küçük İsa ekmekleri özellikle Noel’de bolca tüketilmektedir. Aile bireylerinin bir araya geldiği toplu yemeklerde kuzinede tavşan yapılır. Ağır ağır pişirilen etin yanında az pişirilmiş sebzelerin birlikte servis edildiği yahniler ülke halkının uzmanlaştığı yemek çeşididir. Fazlaca yapılan ve çok sevilen yahniler kocaman tabaklarda ikram edilmektedir. Bundan dolayı bitirmek biraz zor olur.

Ülkenin iç kesimlerinde organik sebze üretimi yapılmaktadır. Çok lezzetli olan bu sebzeler etli ve balıklı yemeklerin yanında tamamlayıcı olarak servis edildiği kadar tek başlarına kullanıldıkları harika yemek türleri de vardır. Ülkenin denize birkaç saatlik mesafede bulunmasından dolayı balık ve deniz ürünleri mutfak kültüründe önemli yer tutmaktadır.

Peynirin türlü çeşitleri bulunduğundan tuzsuz olanlarından çeşitli tatlılar yapılmaktadır. Özellikle restoranlarda ağır yemeklerin üzerine tatlı olarak peynirli tatlılar bulundurulur. Ülkenin en fazla tüketilen peynir çeşitleri Djotte de Nivelles, Remaoudor ve krem peynirdir. Krep her öğünde farklı malzemelerle tüketilmektedir. Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Belçika’da da patates kızartması sevilmektedir. Özel soslarla tüketilen patates kızartması sokak lezzetleri arasındadır.

Belçika, çikolatası ve pralinleri ile meşhurdur. Bütün dünyaya çikolata ihraç eden Belçika en iyi çikolatayı kendi ülkesinde tüketmektedir. Ülkenin milli içkisi olan biranın tarihi bağımsızlık ilanından önceki Haçlı Seferleri’ne dayanmaktadır. Fransızlar ve Flaman manastırlar Katolik Kilisesinin izni ile maddi kazanç sağlamak amacı ile üretmişlerdir. Ülkede çok fazla bira çeşidi vardır. Fakat bunlardan 18 çeşidi daha fazla popülerdir.