Belize Uçak Bileti

Belize Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Belize
  • Başkent: Belmopan
  • Nüfusu: 400.011
  • Yüz Ölçümü: 23.201 km2
  • Komşuları: Belize’nin komşuları, Meksika, Guatemala ve Karayip Denizi’dir.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili İngilizce olup İspanyolca, Maya, Garifuna ve Plautdietsch konuşulan dillerdir.
  • Telefon kodu: +501
  • Başkan: Genel Vali; Sir Colville Young
  • Para Birimleri: Belize Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Toprakların ilk yerleşimin milattan önce olduğu ve ilk zamanlardaki toprak sakinlerinin Maya’lar olduğu bilinmektedir. Ülke topraklarına ilk yerleşen topluluk olan İspanyolların Belize’ye yerleşmeleri 1500’lü yılları bulmaktadır. Bu yıllar ise Amerika kıtasının keşfinden sonraki yıllara denk gelmektedir.

İlk yerleşen İspanyollardan sonra ülke topraklarına İngilizler yerleşmiştir. 1600’lü yıllarda gelen İngilizler ülkenin yer altı kaynaklarını sömürmüşlerdir. Yer altı kaynaklarını çıkarmak ve Avrupa’ya taşımak için Afrika’dan insanları getirip köle olarak çalıştırmışlardır. Belize 1860’da tamamen İngiliz sömürgesine girmiştir. İngiliz sömürgesinde iken Britanya Honduras’ı olarak nitelendirilmiştir.

Ülke 1964 yılından uzun süren sömürgeci yıllardan sonra içişlerindeki bağımsızlığını kazanmıştır. Birleşmiş Milletler Teşkilatının gözetimi altında yapılacak olan referandum ile kendi yönetim şeklini kazanma şansını ise 1980 yılında elde etti. Birleşmiş Milletler Teşkilatının denetiminde yapılan referandum neticesinde ülke 21 Eylül 1981 yılında tam bağımsızlığını ilan etmiş oldu. Komşusu olan Guatemala ülkenin bağımsızlığına karşı çıkarak hak iddiasında bulundu. Guatemala saldırılarına karşı ülkeyi savunma hakkı İngilizlere verildi. Saldırı tehdidinden dolayı ülkede bulunan İngiliz askerleri 1984 yılında tamamen ülkeden çıktılar.

belize

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Yaklaşık olarak 400 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Belize, Orta Amerika’da küçük bir ülkedir. Coğrafi zenginlikleri ile dünya çapında meşhur olan ülkede yaz turizminde önemli yere sahip olan plajları, tarihi ve kültür eserleri ile görülecek ve gezilecek çok mekân vardır. 

Ambergris Caye

Uzunluğu 40 metre, genişliği ise yaklaşık olarak 1,6 kilometre olan Ambergris Caye, Karayip Denizi’nin kuzeydoğusunda bulunan bir adadır. Corozal bölgesinin bir parçası olan ada Belize’ye bağlıdır. Yerleşim yerlerinin de bulunduğu Ambergris Caye, mükemmel kumsalı, masmavi denizi ve gözleri kamaştıran doğası ile turistler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir. Adada turizmin gelişmeye başlaması 1970 yılına denk gelmektedir.

Caye Caulker

Harika kireçtaşı mercan adası olan Caye Caulker aynı ismi taşıyan köyün içinde yer almaktadır. Ulaşımın hızlı deniz taksileri ile sağlanması adayı daha kullanılır kılmaktadır. Sualtı mağaraları, 30’dan fazla restoran, dükkân ve otelleri ile bölge turistler için cazibe merkezi haline gelmiştir. Dalış meraklıları için harika ortamların bulunduğu ada, misafirlerine muhteşem manzaralar, canlı bir hayat ve plaj etkinlikleri sunmaktadır.

belize tatil tur

Xunantunich

Antik Maya arkeoloji sitesi olan Xunantunich, ülkenin Cayo District merkezinde bulunmaktadır. Mopan Nehri ve Guatemala sınırına yakın bir konumda, yüksek bir bölgede bulunan Xunantunich, Maya dilinde Taş Kadın anlamına gelmektedir. Antik siteye taş merdivenlerden çıkılmaktadır. Taşlara oyulmuş mezarların ve eski birçok yapının bulunduğu Xunantunich hem tarihi hem de turistik değer taşımaktadır.

Lamanai

Maya Uygarlığı’ndan kalmış olan çok değerli bir arkeolojik site olan Lamanai ülkenin Orange Walk District kentinin kuzeyinde yer almaktadır. İngiliz ve İspanyol egemenliklerini yaşamış olan antik site yaklaşık olarak 3 bin yıllık bir maziye sahiptir. İspanyol egemenliğinin sürdüğü 17. yüzyılda alana 2 tane Roma Katolik Kilisesi yapılmıştır. Alanda çok eski yapı olmasına rağmen Yüksek Tapınak, Jaguar Tapınağı ve Maske Tapınağı daha fazla ilgi görmektedir.

Büyük Mavi Çukur

Dünyaca ünlü deniz çukuru olan Büyük Mavi Çukur, ülkenin Belize City kentinin 70 km uzağındaki Lighthouse Resifi alanında yer almaktadır. Derinliği 124 metre, genişliği 300 metre olan Büyük Mavi Çukur, UNESCO Dünya Mirasları Listesinde bulunmaktadır. İlginç bir görüntüsü olan çukur görenleri hayrete düşürmektedir.

Belize Müzesi

İngiliz sömürüsü yıllarında inşa edilmiş olan bina günümüzde çok değerli sanat ve tarih müzesidir. Ülkenin Belize City kentinde yer alan müze bir dönem hapishane görevi görmüştür. Bina 1854 ile 1857 yılları arasında inşa edilmiş olup 1993 yıllarından Belize City Hapishanesi olarak kullanılmıştır. Yapılan restorasyon çalışmalarının ardından bina 2002 yılında ulusal bir müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Müzede maya uygarlığına ve tarihine ait eserler sergilenmektedir. Ülkenin tarihinde yaşanmış olan sömürgecilik hayatı ve ülkede yaşamış olan etnik grupların sanat çalışmaları da müzede bulunmaktadır.

belize gezilecek yerler

Kristal Mezar Mağarası (Actun Tunichil Muknal)

Seramikler, iskeletler ve çömlek gibi çok çeşitli eserlerin bulunduğu Kristal Mezar Mağarası, ülkenin Cayı semtinde bulunmaktadır. Tarihi bir mağara olan Actun Tunichil Muknal’da Maya arkeolojik sit alanındadır. San Ignacio yakınlarında bulunan mağaranın ana odasında çok sayıda iskelet bulunmaktadır. Duvarlarında çeşitli Maya çizimlerinin olduğu Actun Tunichil Muknal’ın içinde yarasalara, yırtıcı örümceklere ve bazen balıklara rastlanmaktadır. Mağaranın giriş kısmı yağmurun çok fazla olduğu dönemlerde kapanmaktadır. Bundan dolayı giriş ve çıkış yapılamamaktadır. Ülkenin en değerli mekanlarından biri olan mağara ATM olarak da bilinmektedir.

Guanacaste Ulusal Parkı

1973 yılında milli park ilan edilen Guanacaste Ulusal Parkı 20 hektarlık bir alanda kurulmuştur. Belize City kentine 80 km uzaklığında bulunan park, Belize Audubon Derneği tarafından yönetilmektedir. Belize Audubon Derneği tarafından korunan alanlardan biri olan park, şehir merkezine yakın olmasından dolayı daha fazla turist ağırlamaktadır. Doğasever yerli ve yabancı turistlerin muhakkak uğradığı parkta Guanacatse, Brezilya Firetree, Honduras Mahogany ağaçları gibi farklı ağaç türleri, nehirler ve şelaleler bulunmaktadır.

belize uçak bileti

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Maya kültüründen Meksika yemek kültürüne kadar birçok geniş alandaki kültürden etkilenerek oluşması Belize yemek kültürünün daha lezzetli olmasını sağlamıştır. Karayip Denizi’nde bulunan Belize halkı deniz ürünlerini sıklıkla tüketmektedir. Balık başta olmak üzere deniz ürünlerinin yanında pirinç, fasulye, tavuk ülkede en fazla tüketilen gıdalardır. Diğerlerine göre ayrıcalıklı olan bu gıdalar yemeklerde fazlaca kullanılmaktadır. 

Dukunu ülkenin en meşhur yemeğidir ve mısır unundan yapılmaktadır. Boil-Up domuz pastırmasından, conch fritter deniz ürünlerinden, taco vendor tortilla ekmeğinden, tamales ise mısır ya da muz yaprağına sarılan hamurdan yapılmaktadır. Boıl-up, conch fritter, taco vendor tortilla ve tamales ülkenin en bilinen lezzetleridir.

Kahvaltı sofralarında tortilla ekmeği ve fry jack adı verilen hamur kızartmaları daha fazla tüketilmektedir. Fry jack adı verilen bu kızartmalar peynir, fasulye ve mısır gevreği ile tüketilmektedir. Öğlen yemeklerinde yoğunluklu olarak bakliyat ve pilav tercih edilmektedir. Öğlen yemekleri için en popüler olan yemekler, kızartılan mısır kabuklarının balıkla veya fasulye ile servis edilmesi olan Panades, soğan çorbası, salatalar, tavuk yahnisi ve biftektir.

Deniz kenarı olan bir ülkede yenilebilecek en güzel lezzet tabi ki balık ve deniz ürünleridir. Balık ve deniz ürünlerinin yanında etkilendiği kültürlerin yemek çeşitleri de Belize mutfağını zenginleştirmiştir. Ülkenin yemeklerinde kullanılan baharatlar yiyeceklere güzel bir acı katmaktadır. Aynı zamanda içecekleri oldukça rahatlatıcıdır. Sokaklarda balık ızgara yanında verilen taco sevilen yiyeceklerdendir. Her milletin genellikle damak lezzetinde bulunan deniz ürünleri, pirinç ve fasulye gibi ürünler ülkenin yemeklerini yenilebilir kılmaktadır.

Ülke halkını yiyeceklerinde bolca kullandıkları pirinç ve fasulyeden yapılmış olan yemeklerin lezzetleri oldukça güzeldir. Deniz mahsulü börek, deniz mahsulü çorba ve pirinçli ıstakoz ülkede denenmesi tavsiye edilen yemeklerdir.