Bermuda Uçak Bileti

Bermuda Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Bermuda
  • Başkent: Hamilton
  • Nüfusu: 67.837
  • Yüz Ölçümü: 53.5 km2
  • Komşuları:  Bermuda’nın komşuları, Atlas Okyanusu, ABD ve Karayiplerdir.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Portekizce
  • Telefon kodu: +1-441
  • Başkan: Sir Richard Gozney
  • Para Birimleri: Bermuda Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Bermuda’nın tam olarak ne zaman ve kim tarafından keşfedildiği tam olarak bilinmemektedir. Bir rivayete göre 1515 yılında bölgeden geçen İspanyol doğa bilimci Fernandez de Oviedo keşfetmiş, başka bir rivayete göre ise Juan de Bermudez keşfetmiştir. İngilizlerin adaya bir gemi ile gelişlerine kadar hiçbir kimse adaya yerleşmemiştir. 1609 yılında gelen İngilizler 1616 yılında adaya Afrikalı ve yerli köleler getirmeye başladı. Getirilen kölelerin sayısı zamanla beyazlardan daha fazla olunca siyahi ırk nüfus bakımından daha üstün olma durumuna geldi.

İngilizlerin hüküm sürdüğü ada 1684 yılından itibaren kraliyet kolonisi statüsüne girdi. Başkent St. George iken 1815 yılından başkent Hamilton’a taşındı. Ülkede işler köleler aracılığı ile devam ediyordu. Fakat 1834 yılında kölelik kaldırılınca ülkenin ekonomisi uzun yıllar boyunca özel ticaret gemilerinin zenginliğine dayandırılmıştır. Amerika Birleşik Devletleri 1919 ile 1933 yılları arasında içki yasağı koymuştu. İçkinin yasak olduğu bu yıllar arasında Bermuda rom kaçakçılığı merkezi olarak kullanılmıştır. Rom kaçakçılığından o dönemde belli bir zenginliğe ulaşmıştır.

bermuda hakkinda

Turizmin artması ve gelişmesi ülkenin ekonomisini 20.yüzyılda olumlu manada etkiledi. Amerika Birleşik Devletleri 1941 yılında ülkedeki bir alanı deniz ve hava üssü olarak 99 yıllığına kiraladı. İngiliz hükümeti ülkede 1797 yılına kuruduğu garnizonu 1957 yılında adadan çekti. İngilizlere ait adada sadece küçük bir deniz üssü kalmıştı. 1968 yılında yeni bir anayasa hazırlanmıştı. Bu anayasada ülkedeki yürütme yetkisinin büyük bir kısmı yerel hükümete bırakılmıştı.

Anayasanın hazırlanması ve yürütme yetkisinin bir kısmının yerel hükümete verilmesinin ardından 1968 yılında ülkede ilk defa seçimlerin yapılmasına karar verildi. Fakat seçimlerden önce ülkede ilk defa ırkçılık kaynaklı çatışmalar yaşandı. Yaşanan çatışmalar gittikçe şiddetlendi. 5 yıldır süren şiddet olayları 1973 yılında Vali Sir Richard Sharples’in öldürülmesi ile zirveye tırmandı. Yaşanan ölümler ve çatışmalar ülkedeki yerel yönetimin 1977 yılında fiili ırk ayrımına son verme konusunda daha yoğun çaba göstermesini sağladı.

1970’lerde başlayan ülkenin bağımsızlığı konusundaki görüşmeler kısa bir süre sonra yaşanan askıya alınmak zorunda kaldı. 1995 yılına gelindiğinde ülkede bağımsızlık için referandum yapıldı. Yapılan referandumda ülke halkının büyük bir kısmı bağımsızlık aleyhinde oy kullandı. Ülke günümüzde hem bir turizm merkezi olmuş hem de bir offshore finans merkezidir. Ekonomik olarak iyi bir durumda olan Bermuda halkı bağımsızlıkla birlikte ekonomik gerilemenin olacağından korkmaktadır. Ekonomik kaygılar ülke halkını bağımsızlık konusunda ilgisiz olmaya itmiştir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Bermuda denilince akıllara Bermuda Şeytan Üçgeni gelmektedir. Genellikle insanların ülke ile ilgili bildiği şey bundan ibaret olmaktadır. Kuzey Atlantik Okyanusu’nda bulunan ülke bir adalar topluluğudur. Birleşik Krallığa bağlı olan ada ülkesinde 7 büyük ada 360 kadar da küçük mercan adacığından meydana gelmektedir. Adaların en büyüğünü bütün adaların yüzölçümünün yaklaşık yüzde 75’ini kaplayan Bermuda adası oluşturmaktadır. Diğer büyük adalar birbirine köprülerle bağlanmaktadır. Diğer büyük adaların isimleri ise St.David’s, İreland, Somerset, Walford ve St. Georges’dur.

Adaların kuzeybatısından Gulf Streem sıcak su akıntısı geçtiğin den dolayı ülkede iklim yağışlı ve yumuşaktır. Ülkede ırmak bulunmamaktadır. Irmak bulunmadığından ülke halkının içme suyu yağmur sularının biriktirilip arıtılmasından elde edilmektedir. Adada yerleşim toprağın sadece yüzde 20’lik kısımda vardır. Kara, Bermuda Sediri ve süs bitkileri ile kaplıdır. Oldukça güzel kumsallara, denize ve doğal güzelliklere sahip olması ülkeyi turizm cenneti haline getirmiştir.

Ülkeye gidebilmek için İngiltere Konsolosluğu’na başvurmak gerekmektedir. İşlemler yaklaşık olarak 2 veya 3 hafta kadar sürmektedir. Dünyanın farklı noktalarından turistin geldiği ülkede görülecek tarihi mekanlar da bulunmaktadır.

bermuda nasıl gidilir

Town of St. George

2000 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmiş olan Town of St. George en eski yerleşimin olduğu kasabadır. Town of St. George etrafını çevreleyen tarihi yapılar ve eserleri ile ünlenmiştir. Kasabanın sokakları Arnavut kaldırımıdır. Arnavut kaldırımı sokaklar kasabaya etkileyici ve büyüleyici bir hava katmıştır. Ülkenin en büyüleyici mekanlarından olduğu için yerli ve yabancı turistlerin en baştaki uğrak yeridir.

Crystal Cave (Kristal Mağarası)

Wilkinson Vakfı’na ait olan Crystal Cave yani Kristal Mağarası özellikle ilginç ve değişik yerler görmek isteyenler için idealdir. Tatilleri sırasında gelip görenleri hayran bırakan Crystal Cave, yaklaşık 500 metre uzunluğunda ve 62 metre derinliğindedir. Mağaranın içinde sarkıtlar, dikitler, berrak sulardan oluşmuş havuzlar vardır. Sarkıtlar, dikitler ve su havuzları görenleri berraklığıyla etkilemektedir.

Plajlar

Bermuda adalar ülkesi olduğundan dolayı çok fazla plaj bulunmaktadır. Bu plajlarda incecik kumlar, tertemiz sular ve şahane koylar bulunmaktadır. Dalış yapmayı, sörfü, su sporları yapmayı ve tertemiz denizinde yüzerek güneşlenmeyi tercih edenler için oldukça harika yerlerdir. Elbow Beach ve Pink Beach en meşhur plajlarıdır. 

The Royal Naval Dockyard (Kraliyet Donanması Tersanesi)

Eskiden kraliyet donanmasının mekânı olan yer şimdilerde dükkanlar, müzeler ve restoranlar ile donatılmış ve harika turistik bir ortam oluşturulmuştur.

bermuda tatil tur

St. Catherine Kalesi

Town of St. George’a yaklaşık 10 dakika uzaklıkta bulunan St. Catherine Kalesi, İngiliz askerlerinin adaya ilk adım attıkları yer olarak bilinmektedir. Şahane manzarası, muhteşem mimarisi ve plajı ile adını duyuran St. Catherine Kalesi hafta sonları ziyarete kapalıdır. Kaleyi ziyaret etmek isteyenler mekâna hafta içi gitmelidir.

Hamilton

Ülkenin başkenti olan Hamilton’un ana caddesi Church Street olarak adlandırılmaktadır. Bu caddede birçok restoran, mağaza ve kafe bulunmaktadır. Özellikle cadde üzerindeki belediye binası ve sanat galerisi oldukça büyüleyici bir yapıya sahiptir. Arka sokaklarında ise parklar vardır.

St. Peter’s Kilisesi

Kuzeybatı yarım kürede yer alan St. Peter’s Kilisesi İngilizler’den kalma en eski kilisedir.

Ülkede ulaşım vapurlar ve otobüslerle sağlanmaktadır. Otobüsler varılacak yere giderken farklı kasabalardan geçerek yolu biraz uzatmaktadır. Fakat vapur daha kestirmeden ulaşım sağlamaktadır. Day Pass adı verilen sınırsız biletler hem otobüsler hem de vapurlar için geçerlidir.

bermuda uçak bileti

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Bermuda mutfağında İngiliz yemek kültürünün yansımaları daha yoğunluklu olarak görülmektedir. Ülke genelinde İtalyan yemeklerini yapan restoranlar bulunduğu gibi İngiliz yemeklerini yapan yerler de bulunmaktadır. Bermuda kıyılarında yakalanmış olan deniz ürünleri satılırken muhakkak yanına local yani yerel kelimesi yazılmaktadır. Local kelimesinin yazılı olmaması, deniz ürünlerinin farklı yerlerden gelmiş olduğu anlamına gelmektedir.

Ülkenin yerel lezzetleri arasında Bermuda Balık Çorbası orijinal adı ile Bermuda Fish Chowder, İngiliz kültüründen gelmedir. Balık çorbası İngiltere’de krema ile yapılmaktadır. Bermuda balık çorbasının İngiltere versiyonundan farkı ise krema ile değil de domatesle yapılmasıdır. Ayrıca Bermuda’da balık çorbası Sherry Pepper veya Black Rum ile servis edilmektedir.

Ülkede restoranlarda yenilen yemekler maliyet olarak biraz daha yüksektir. Daha az para ödeyerek karnını doyurmak isteyenler için bazı marketlerde hot food counter bulunmaktadır. Sıcak yemek servisi anlamına gelen bu uygulamada kaplara istenilen yemekten istenilen kadar alınıp miktarı kadar ödeme yapılmaktadır. Bu uygulamada Japon yemeklerinden Çin yemeklerine, salatadan pilava kadar çok çeşitli bir yelpaze bulunmaktadır.