Beyaz Rusya (Belarus) Uçak Bileti

Beyaz Rusya (Belarus) Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Beyaz Rusya Cumhuriyeti
  • Başkent: Minsk
  • Nüfusu: 9.498. 700
  • Yüz Ölçümü: 207.595 km2
  • Komşuları: Beyaz Rusya Cumhuriyeti’nin komşuları; Polonya, Litvanya, Letonya, Rusya ve Ukrayna’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Beyaz Rusça ve Rusça’dır.
  • Telefon kodu: +375
  • Başkan: Aleksander Lukaşenko
  • Para Birimleri: Beyaz Rusya Rublesi

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Beyaz Rusya, Sibirya taraflarında yaşayan bazı Rus kabilelerinin yeni yer arayışı sırasında ulaştıkları topraklardır. M. S. 6. yüzyılda gerçekleşen bu olay sırasında ülkenin topraklarında Fin Ogur ve Viking kökenli kavimler yaşamaktaydı. Rus kabileleri bu kavimlerle birleşerek Avrupa Slav karışımı bir medeniyet kurdular.

17. yüzyılda Polonya ile Rusya arasında yaklaşık olarak 32 yıl süren savaşlar başladı. 1700’lü yıllarda Rusya ile İsveç arasında başlayan ve 20 yıl süren Büyük Kuzey Savaşları yaşandı. Yaşanan bu savaşta Beyaz Rusya halkının yarısından fazlasının vefat ettiği bilinmektedir. Savaş yorgunu olan Litvanya 18. yüzyıl sonlarından eski gücünün olmaması ve Rusya’nın etkisinin artmasından dolayı Rzeczpospolita olarak bilinen birlik üçe bölünür. Bu bölünme sırasında Belarus, Rusya’nın bir parçası olarak kalır.

Beyaz rusya hakkinda

19. yüzyıla sanayileşme ile birlikte köyden şehre göçler yaşanmıştır. Yaşanan bu göçle Misk güçlenmeye başlamış ve Belarus kültürel direnişinin merkezi haline gelmiştir. Belarus’un ilk partisi, Gronada 1902 yılında kurulmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında Belarus, Rus ile Alman askerlerinin çatışmalarına sahne olmuştur. I. Dünya Savaşı ülkenin özerkliğine olumlu katkıda bulunmuştur. İşgalci Alman askerleri ülkede milliyetçilik duygularını harekete geçirmiş böylece 1918 yılında Belarus bağımsızlığını ilan etmiştir. Rusya’da iktidara gelen Bolşevik güçleri ülkeyi işgal etmişlerdir. İşgalin ardından 1919 yılında Belarus Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin kurmuşlardır. 1922 yılında ise ülke SSCB’ye katılmıştır.

Nazi işgalinin başlangıcı olan 1941 yılından itibaren ülkede soykırım yaşanmıştır. Belaruslu yaklaşık olarak 800 bin Yahudi ki bu da ülkeden yaşayan Yahudilerin yüzde 90’nı demektir Nazi felaketinin kurbanı olmuştur. Yaşanan acılara karşı topluca mücadele veren ülke insanları 1960’ların sonunda ülkeyi yeni baştan inşa etmişlerdir.  Ülke bağımsızlığını 1991 yılında elde etmiştir. Belarus’un bağımsızlığını tanıyan ilk ülke ise Türkiye olmuştur.
beyaz rusya

Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar

Avrupa’nın en yeşil ülkelerinden biri olan Belarus yani Beyaz Rusya’da yaklaşık olarak 10 bin göl, onlarca el değmemiş dağ, 20 bin nehir bulunmaktadır. Yaşadığı işgallerin ve savaşların izlerini taşıyan ülkede çok sayıda gezilecek ve görülecek mekân bulunmaktadır.

 

Aziz Simon ve Helena Kilisesi

Başkent Minsk’te yer alan Aziz Simon ve Helena Kilisesi, Kırmızı Kilise olarak da bilinmektedir. Polonyalı mimarlar tarafından tasarlanan tarihi yapı Bağımsızlık Meydanı’nda yer almaktadır. Roma Katolik Kilisesi olan manevi yapının köşe taşı 1905 yılında atılmıştır. 1910 yılında tamamlanan kilise, Polonyalı iş adamı Edward Woynillowicz tarafından finanse edilerek vefat eden iki çocuğu Helena ve Simon adına yapılmıştır.

Belarus Ulusal Sanat Müzesi

1939 yılından bu yana açık olan Belarus Ulusal Sanat Müzesi’nde 30 binden fazla eser ve 6 farklı koleksiyon bulunmaktadır. Lenin Caddesi üzerinde bulunan müze yıllarca sanat galerisi olarak kullanıldıktan sonra 1957 yılından müzeye çevrilmiştir. Avrupalı ve Rus ressamlarının eserlerinin bulunduğu müzede sanat eğitimleri verilmekte akşam etkinlikleri düzenlenmektedir.

beyaz rusya nasıl gidilir

Gözyaşı Adası

Başkentin Trinity Bölgesi’ne bağlı olan Gözyaşı Adası, 1988 yılında kurulmuştur. Svislac Nehri üzerindeki adada heykellerle çevrili bir şapel bulunmaktadır. 1979 ile 1988 yılları arasındaki Afganistan Savaşında ölen 700 asker anısına yapılmış olan şapelin etrafındaki heykeller yas tutan eşleri, anneleri ve çocukları temsil etmektedir. Şapelin önünde askerler için gözyaşı döken genç bir gardiyan melek anıtı bulunmaktadır.

Zafer Meydanı

Moskova’daki Kızıl Meydan ile benzerlikler gösteren Zafer Meydanı, Bağımsızlık Bulvarı ile Zakharau Caddesi’nin kesiştiği noktada yer almaktadır. Alt geçidinde 1985 yılında açılan Anıt Salonu’nun bulunduğu meydanın ortasında Sovyet döneminde iken orduda verilen en üst rütbe olan Zafer Nişanı’nın kopyası bulunmaktadır. Şehri Nazi saldırılarında kurtaran askerlere adanmış olan meydanın yakınlarında 1961 yılında yakılan Sonsuzluk Ateşi’nin bulunduğu park ve müze bulunmaktadır.

Nesvizh Kalesi

Başkente 100 kilometre uzaklıktaki Usha Nehri’nin göletleriyle çevrili konumda bulunan Nesvizh Saray ve Kale topluluğunun yapımına 1583 yılında başlanmıştır. Beyaz Rusya’nın sembollerinden olan kalenin yapımı 16.yüzyılın başlarında büyük bir kısmı bitirilmiştir. Nesvizh Kalesi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Minsk Botanik Bahçeleri

1932 yılında kurulmuş olan Botanik Bahçeleri 53 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. İçinde 9 binden fazla Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Asya, Kafkaslar ve Avrupa’dan getirilmiş bitki türü bulunmaktadır. Ortasında küçük bir göletin bulunduğu bahçelerde egzotik bitkilerin bulunduğu bir piramitte vardır.

Taş Müzesi

Başkentte bulunan Taş Müzesi, Akademica Kuprevicha ile Shugaeva caddelerinin kesiştiği yerde bulunmaktadır. 2134 kaya parçasıyla ülke haritasının çizilmiş olduğu müze 6,5 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Açık hava müzesi olan Taş Müze’de son buzul çağından kalmış olan 500 dev kaya da bulunmaktadır. Aşındığından dolayı farklı görüntüler almış olan kayalar hakkında yerli halk farklı efsaneler uydurmuştur.

Aziz Francis Katedrali

Korkunç Ivan’a karşı zafer kazanmış olan Polonya Kralı Stephan Bathory Grodno’yu ziyaret etmiş ve çok beğendiği şehirde kilise yapılmasını istemiştir. Kilisenin yapımı için yüksek meblağ hibe etmişti. Beklenmedik vefatı ardından kilisenin yapımı 60 yıl ertelenmiştir. 1647 yılında kilisenin yapımı yeniden gündeme gelmiş ve yapım çalışmaları başlamıştır. Nerdeyse yarım yüzyıl süren inşa çalışmalarının neticesinde Rokoko ve Barok tarzında yapılan kilise 1705 yılında tamamlanmıştır. Yaşanan savaşlardan hiç hasar almadan günümüze kadar gelmiştir. Çan kulesindeki saati 16. yüzyılda inşa edilmiş olan katedral Sovyetler döneminde konser alanı ve müze olarak kullanılmıştır. Kulede bulunan saat SSCB’de buluna en eski saattir. Havari heykelleri, el oyması sunaklar katedralin sanatsal değerini artırmaktadır.

Mir Kalesi

Yapımına 16. yüzyılda karar verilen kale UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Duvarları 75 metrekareden oluşan kalenin avlusunu çevreleyen beş kule vardır. Deniz seviyesinden 164 metre yükseklikte bulunan kale 1568 yılında Rönesans tarzında yenilenmiştir. Yaşanan savaşlarda hasar görmüş olan kale uzun yıllar boyunca terk edilmiştir. Napolyon dönemindeki hasardan sonra 19. yüzyıla yeni eklenen kısımları ve park peyzajı ile birlikte kullanıma açılmıştır.

beyaz rusya uçak bileti

Brest Kalesi

1842 yılına Ruslar tarafından inşası tamamlanmış olan kale ilk planı 4 kilometrekarelik bir alanı kaplamaktadır.  Yapılan eklemeler ile 1914 yılında 30 kilometre çapında dairesel alana dönüşmüştür. 1939 yılındaki Nazi saldırılarında ağır hasar almış olmasına rağmen 1941 yılındaki Alman saldırılarına Rus askerleri yine kaleden savunma yapmak zorunda kalmıştır. Kaleyi savunanların anısına aldığı hasarlarla olduğu gibi bırakılan kale anıtsal eser olmuştur. Derin çukurların, yer altı tünellerinin, kanalların bulunduğu anıtsal esere ve savaş müzesine 3 kapıdan girilmektedir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Belarus’ta genellikle domuz eti tüketilmektedir. Çorba sofralarda bulunan bir yemek çeşididir. Kremalı mantar çorbası ise ülkenin en beğenilen çorbalarındandır. Mantar, et yemeklerinde bolca kullanılmaktadır. Ülkenin restoranlarında yöresel lezzetler yapılmaktadır. Fakat hafta sonları çok dolu olduğundan restoranlara gitmek isteyenler önceden rezervasyon yaptırmalıdır. Restorandaki yemek fiyatları çok ekonomik olduğundan insanlar dışarıda yemeyi tercih etmektedir.

Yemekleri gayet lezzetli olan Belarus’un insanları votka, martini ve bira içmeyi çok sevmektedir. Dünya mutfaklarından esintiler olsa da ülke mutfağında patates ve mantar bolca kullanılmaktadır. Her türlü et tüketilmektedir. Özel terbiyelerle pişirilen etle çok lezzetlidir.