Botswana Uçak Bileti

Botswana Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Botsvana
  • Başkent: Gaborone
  • Nüfusu: 2.209.208
  • Yüz Ölçümü: 582.000 km2
  • Komşuları: Botsvana’nın komşuları, Güney Afrika Cumhuriyeti, Namibya, Zambiya ve Zimbabve’dir.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce ve Tsvana
  • Telefon kodu: +267
  • Başkan: Mokgweetsi Masisi
  • Para Birimleri: Botsvana Pulası

Botswana Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Bağımsızlığını kazanmadan önce Botsvana, bulunduğu bölgede Bechuanaland olarak anılmaktaydı. Bu tarihlerde Birleşik Krallığın sömürgeci güçleri kıtanın güneyine doğru ilerlemişlerdi. Birleşik Krallığı’n ilerleyişi ve Boer Cumhuriyetleri’nin art ardına devlet kurması Batsvana halkına sıkıntılı zamanlar yaşatmıştır. Batsvana halkı bütün bu tehditlere karşı güçlerini ve bölgelerini birleştirme kararı almışlardı. Böylece varlıklarını korumak istemişlerdir. Batsvana haklarının birleşerek oluşturdukları bölgeyi Birleşik Krallık hakimiyeti altına aldığını 30 Eylül 1885 yılında duyurmuştu.

Boerlerin tehdidinden kaçınan Batsvana halkı yaptıkları bu girişim neticesinde İngiliz himayesini elde etmiş oldular. Birleşik Krallığın bölgeyi himayesi altına almasında toprakların zengin yer altı kaynaklarının etkisi büyüktür. Bölgede yaşana siyasi sebepler de himaye konusunda etkili olmuştur. Değerli altın yataklarına sahip olan ülke 30 Eylül 1966 yılında Botswana devletini kurmuş ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Bağımsız olan ülke, İngiliz Milletler Topluluğu üyesidir.

Botswana hakkında

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Afrika’nın gizli cenneti olarak bilinen Botsvana’da ulusal parklar, vahşi yaşam alanları ve doğal güzellikler dikkatleri çekmektedir. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği ülkede doğal, tarihi ve kültürel birçok mekân bulunmaktadır.

Gaborone

Güney Afrika Cumhuriyeti sınırına yaklaşık olarak 15 kilometrelik mesafede bulunan Gaborone, ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olup, Notwane Nehri’nin kıyısında kurulmuştur. Oldukça modern bir yapıya sahip olan kentte çok fazla gezilecek yer bulunmaktadır. Bu yerlerin başında, Doğal Yaşam Parkı, Gaborone Barajı, Somarelang Tikologo Ekoloji Parkı, Kgale Tepesi, Botsvana Parlamento Binası, Mokolodi Doğal Yaşam Parkı, Botsvana Sanat Galerisi, Khama Anıtı, Ulusal Müze, St. Claire Aslan Parkı ve Opera Evi bulunmaktadır. Safari tutkunlarının ilk aklına gelen şehir Gaborone’dir.

botswana gezilecek yerler

Kasane

Chobe Nehri’nin güney kısmına kurulmuş olan Kasane ülkenin en kuzeyinde yer almaktadır. 4 ülkenin kesişim noktasında kurulmuş olan Kasane, tarih boyunca hep değerli olmuştur. Yaklaşık 9 bin kişinin yaşadığı kentte yıl içerisinde binlerce turist gelmektedir. Gelen turistlerin büyük çoğunluğu Chobe Ulusal Parkı’nda safari yapıp doğal güzelliklerin cazibesine kapılmaktadırlar.

Maun

Batawana Kabilesi tarafından 1915 yılında kurulmuş olan Maun, ülkenin kuzey kesiminde yer almaktadır. Ülkenin turizm başkenti olarak bilinen Maun, safari turlarının başlangıç noktası olarak belirlenmiştir. Maun kentinde dünyanın en büyük iç deltası olan Okavango Deltası bulunmaktadır. 50 binin üzerinde kişinin yaşadığı kentte vahşi doğa tüm çıplaklığı ile görülmektedir. Modern şekilde tasarlanmış olan kentte turistler için özel restoranlar, konaklama yerleri, eğlence mekanları ve kafeler bulunmaktadır.

Francistown

100 binden fazla kişinin yaşadığı Francistown ülkenin ikinci büyük kentidir. Botswana’nın doğusunda yer alan kentte gezilip görülecek çok sayıda tarihi, doğal ve kültürel yapı bulunmaktadır. Başkentin 450 km kuzeyinde bulunan kentte, ülkeye özgü hediye eşyaları satan mağazalar bulunmaktadır. Hediye almak için en ideal yer burasıdır.

Moremi Rezervi

Afrika kıtasındaki en popüler vahşi yaşam alanlarından biri olan Moremi Rezervi, yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır. Çok fazla hayvan türü ve bitki türü bulunmaktadır. Lagün, orman ağaçları ve nilüfer tarzı bitkilerle donatılmış olan doğası görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ormanların, lagünlerin ve bitkilerin çok olması Moremi Rezervindeki kuş türünü de zenginleştirmiştir. Dünyadaki insanların birçoğunun adını bile duymadığı hayvanları Moremi Rezervinde görmek isteyenler ülkeyi ziyaret etmelidir. Moremi Rezervini görmek için yılın haziran ayı ile ekim ayları arası iklim şartları açısından daha uygundur.

botswana tatil tur

Kalahari Rezervi

Dünyanın en büyük ve en popüler doğal yaşam alanı olan Kalahari Rezervi, Güney Afrika ülkesi olan Botswana’nın sınırında yer almaktadır. Vahşi hayvanların da bulunduğu Kalahari Rezervi’nde çok fazla sayıda zürafa, aslan, leopar, çıta, sırtlan ve kaplan görmek mümkündür. Vahşi yaşamı ile dünya çapında ünlü olan bölgeyi ünlü kılan bir başka unsur da Siyah Yeleli Kalahari Aslanı’dır. Çok geniş tuzlalara, ovalara ve vadilere sahip olan Kalahari Rezervinde su birikintileri bulunmaktadır. Su birikintileri, bölgeyi hayvanlar için değerli kılmaktadır. Su birikintisi etrafında su içmek için verilen mücadeleye şahit olmak isteyenler muhakkak Kalahari Rezervini ziyaret etmelidir.

Okavanga Deltası

Dünyanın denize dökülmeyen en büyük iç deltası olan Okavango Deltası ülkenin nerdeyse üçte birini kaplayan bir büyüklüğe sahiptir. Angola’dan doğan Okavango Nehri’nin oluşturduğu bu delta Angola ülkesinde başlayan Ekim yağmurları ile beslenmektedir. Ekim ayında başlayan yağmurlar Nisan ayına kadar devam ederek deltayı beslemektedir. Yaz aylarında yağış olmaması nedeniyle kuruyan deltanın kenarında yaklaşık olarak 200 bin memeli havyan yaşamaktadır. Kış aylarında çok sayıda küçük tropik adaya ev sahipliği yapan deltada birçok hayvan ve bitki türünü görmek mümkündür.

Afrika kıtası başlı başına bir efsane iken Okavanga Deltası da o efsanenin bir parçasıdır. Mayıs ile kasım ayları arasında iklim ve doğal güzellikleri görme açısından en ideal aylardır. Deltadaki harika yaşamı ve düzeni görmek için gelenlere konaklama imkanları sunulmaktadır. 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Sit Alanı’na alınmış olan delta konaklamak için lüks oteller bulunmaktadır.

Chobe Ulusal Parkı

Ülkenin en büyük ve aynı zamanda en eski milli parkı olan Chobe Ulusal Parkı 1967 yılında milli park ilan edilmiştir. Botsvana’nın kuzeyinde yer alan Chobe, biyolojik yapı bakımından oldukça zengindir. Dünya üzerindeki biyolojik en çok çeşidi sunan parkta çok sayıda hayvan türü görülmektedir. Yaklaşık 12 bin kilometrekarelik bir alanı kapsayan Chobe Ulusal Parkı’nda nesli tükenmek üzere olan hayvanlar bulunmaktadır. İklim şartları ve daha fazla hayvan türü görebilmek için bölgeyi ocak ile şubat aylarına ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.

botswana ucak bileti

Nxai Pan Ulusal Parkı

1992 yılında ülkenin kuzeydoğusunda kurulmuş olan Nxai Pan Ulusal Parkı’nda çok sayıda vahşi hayvan türü bulunmaktadır. Yaklaşık 2578 kilometrekarelik alanda kurulmuş olan parkta, çok çeşitli bitki türlerini görme ve seyretme fırsatı bulunmaktadır. Nxai Pan Ulusal Parkı için en ideal ziyaret zamanı kasım ile nisan ayları arasıdır.

Kgalagadi Sınır Ötesi Parkı

Rüzgâr, hava ve su gibi dış etkenlerin aşındırması neticesinde ortaya çıkan dalgalı kırmızı toprak tepeciklerinin bulunduğu Kgalagadi Sınır Ötesi Parkı içinde çok sayıda hayvan türü bulunmaktadır.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülkenin kendine özgü bir mutfağı bulunsa da Güney Afrika esintilerini hissetmemek mümkün değildir. Yemekte kullanılan mısır ununun yanı sıra lapa ve meyve püresi ülkede en çok tüketilen yiyeceklerdir. Ülkede sığır yetiştirilmektedir. Bundan dolayı yemekler genellikle sığır etinden yapılmaktadır. Bol tuzlu olarak yapılan Seswaa, ülke halkı tarafından çok sevilmektedir. Restoranlarda Seswaa bulunmaktadır.

Yemeklerin yanında verilen ve sandviç yaparken kullanılan ekmeklerine Vetkoek adını vermektedirler. Vetkoekten yapılan sandviçlerin içine genellikle kavrulmuş kıyma koyarlar. Damak lezzetine göre bazen bal veya jambon da koyulmaktadır. Yulaf lapası Bogobe ise en çok sevilen yiyecektir. Mısır unundan yapılan Nshima ve meyve püresi ülkede oldukça popülerdir. Yemeklerde geleneksel biraları olan Mosi’yi tüketmektedirler.