Brezilya Uçak Bileti

Brezilya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Brezilya Federal Cumhuriyeti
  • Başkent: Brasilia
  • Nüfusu: 206.440.850
  • Yüz Ölçümü: 8.515.767 km2
  • Komşuları: Arjantin, Uruguay, Fransız Guyanası, Paraguay, Peru, Bolivya, Kolombiya, Guyana, Venezuela ve Surinam komşularıdır.
  • Konuşulan Dilleri: Portekizce
  • Telefon kodu: +55
  • Başkan: Michel Temer
  • Para Birimleri: Brezilya Reali

Brezilya Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Brezilya’yı ilk keşfeden denizci Portekizli Pedro Alvarez Cabral’dır. Portekizli denizci, 1500 yılının İlkbahar aylarında ülkenin karasına ayak basmıştır. 10 yıl yerleşim yapılmamıştır. Fakat ilk yerleşim 1510 yılında başlamıştır. 1500’lü yıllarda Avrupa’daki Engizisyon mahkemeleri yapılmaktaydı. Engizisyondan kaçan Yahudiler ülkeye yerleşmişti. Bu ülkeye yerleşen Yahudiler ve sonradan gelenler, ülkenin yerli halkını esir etme yolunu denemişlerdir. 17. yüzyılda bazı rahipler esirlik durumuna engel olmuşlardır. Yerli halk köleleştirilemeyince Afrika’dan köleler getirilmeye başladı. Fakat, 1871 yılında köleliğin kaldırılması ile birlikte bu durumda sonlandırılmıştır.

İspanyol kral 1580 ile 1640 yılları arasında hem İspanya’yı hem Portekiz’i yönetmektedir. Bundan dolayı İspanyol kralı aynı zamanda Brezilya’yı da idare etmekteydi. Fransızların Portekiz’i işgal etmelerinden sonra Portekiz kraliyet ailesi Brezilya’ya kaçıp yerleşmiştir. 1821 yılına kadar kral Brezilya’da kaldı. Kralın Lizbon’a dönmesi ile birlikte Lizbon, Portekiz’in başkenti oldu.

brezilya hakkında

Kral 1821 yılında Lizbon’a döndü fakat oğlu I. Pedro’yu Brezilya’da bırakmıştı. Brezilya 1822 yılında bağımsızlığını ilan etti ve I. Pedro’yu imparator olarak ilan etti.  Sonrasında imparator olan II. Pedro, 1889 yılında kanlı bir ihtilal ile devrildi. Böylece ülkede yeni bir dönem başladı. Yeni anayasa düzenlendi ve Cumhuriyet ilan edildi. Brezilya I. ve II. Dünya savaşlarını sadece ismen katılmış oldu. I. Dünya Savaşı’ndan sonra ülkede ciddi manada kalkınma faaliyetleri gerçekleşti. Ülkenin 1946’daki anayasasına göre, Brezilya 20 devletten oluşan bir birleşik devlet olup cumhurbaşkanı her 5 yılda bir halk tarafından seçilmektedir.

brezilya uçak bileti

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Brezilya denilince akıllara rengarenk görüntülere sahne olan karnavallar gelmektedir. Karnavalları kadar ülkedeki tarihi, kültürel ve doğal güzellikler de ülkeye Brezilya uçak bileti alıp gelen turistleri çekmektedir.

Kurtarıcı İsa Heykeli

Ünlü mimarların ortak tasarımı olan Kurtarıcı İsa Heykeli 1922 ile 1931 yılları arasında yapılmıştır. Rio de Janeiro’da bulunan eser ülkenin en değerli kutsal simgelerinden biridir. Ülkenin kuruluşunun 100. yıl dönümüne ithafen açılışı yapılan heykel Corcovado Dağı’nın zirvesine yerleştirilmiştir. Ayakta ellerini yanlara açmış olarak tasvir edilen Hz. İsa Heykeli 2007 yılından bu yana, dünyanın 7 harikası arasında zikredilmektedir. 30 metre yüksekliği 1.145 ton ağırlığındaki eser, her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmektedir.  

İguazu Şelalesi

275 kademeli 82 metre yüksekliğindeki İguazu Şelalesi ülkenin en tanınmış doğal güzelliklerinden biridir. Arjantin ile Brezilya arasında oluşmuş olan şelale, 1984 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Oldukça harika doğal güzelliğe sahip olan şelalenin yakınlarında Brezilya uçak bileti alan ve burayı ziyaret eden turistlerin kullanabileceği platformlar yapılmıştır.

brezilya gezilecek yerler

Sugarloaf Mountain-Kesmeşeker Dağı

Rio de Janerio’da bulunan Sugarloaf Mountain, Atlas Okyanusu’na çok yakın bir mesafede bulunmaktadır. 1912 yılından itibaren teleferik hizmetinin sunulduğu dağın kesme şekere benzemesinden dolayı Kesmeşeker Dağı olarak isimlendirilmiştir. Dağcılık sporları yapanların gözde mekanlarından biri olan Sugarloaf Mountain’daki teleferik 2008 yılında yenilenmiş ve geliştirilmiştir.

Roraima Dağı

Dünyanın en esrarengiz alanlarından biri olan Roraima Dağı, Brezilya ile Venezuela sınırında yer almaktadır. Dünyanın en yüksek noktalarından biri dağın zirvesindeki Maverick Kaya’sıdır. Kayanın yüksekliği 2810 metredir. Doğal yapısı kuvartz olan dağ, yılın her mevsiminde bulutların içine karışmış gibi mükemmel bir görünüm sunarak izleyenleri kendine hayran bırakmaktadır. Dünyanın hiçbir yerinde görmenin mümkün olmadığı bitki ve canlılara ev sahipliği yapan dağın zirvesinde irili ufaklı çok sayıda şelale bulunmaktadır. Sarp yokuşların bulunduğu dağa tırmanmak zor olsa da dağcıların gözde alanları arasındadır. Harika bir silüeti olan dağ tatilcilerin gözde mekanlarından biridir.

Pelourinho

Ülkeye getirilen kölelerin cezalandırıldığı, Portekiz Koloni Devleti zamanında kent merkezi olarak kullanılan tarihi bir mahalledir. Bahia Eyaleti Salvador kentinde bulunan mahalle koloni devletinin başkentliğini yapmıştır. Disiplin bölgesi olarak kullanılmış olan mahalle dünyanın en eski şehirleri arasında yer almaktadır. Günümüzde birkaç eski ev, kilise ve kulenin bulunduğu Pelourinho, 1985 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiştir.

Yağmur Ormanları (Amazonlar)

Peru, Kolombiya ve Brezilya başta olmak üzere 9 ayrı ülkeye yayılmış olan Amazonlar, dünyanın akciğerleri olarak tanımlanmaktadır. Amazon Nehri ile birlikte çok fazla sayıda bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan Amazonlar, dünyanın en büyük ormanlık arazisidir. Amazonlarda binlerce insan yaşamaktadır.

brezilya tatil tur

Curitiba Botanik Bahçesi

Curitiba Botanik Bahçesi ülkenin güneyinde bulunan Curitiba bölgesinde yer almaktadır. Fransız bahçeleri dikkate alınarak tasarlanmış olan botanik bahçeleri Brezilya’nın en turistik alanlarından biridir. 1941 yılında 240 metrekarelik dev alana kurulmuş olan botanik bahçelerde dünya üzerinde görülebilecek veya görülemeyecek çok sayıda bitki çeşidi bulunmaktadır. Bahçedeki bitkilerden en fazla dikkati ülkenin doğusunda bulunan nemli Atlantik Ormanlarında yetişen bitkilerdir.

Oscar Niemeyer Müzesi

Oscar Niemeyer tarafından 1967 yılında tasarlanmış olan müze 35 bin metrekarelin bir alana kurulmuştur. Modern mimari tarzında yapılmış olan müze 2 binadan oluşmaktadır. Giriş katındaki havuzun üzerinde bulunan göz şeklindeki yapıdan dolayı Göz Müzesi olarak da bilinen yapı 2002 yılından beri hizmet vermektedir. Mimari eserlerin, grafik eserlerinin ve görsel sanat eserlerinin sergilendiği müze 20 galeriden oluşmaktadır.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülkenin tarihinde önemli bir yer kaplayan Portekizliler, ülkenin yemek ve mutfak kültürünü de etkilemiştir. Kümes ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, baharatlar, şeker tipleri, pirinç ekimi, pişirme teknikleri ve alkollü içecekler Brezilya halkına Portekizliler tarafından tanıtılmıştır. Brezilyalılar, Sao Paulo ve çevresindeki zengin topraklara yanlarında getirdikleri kahve tohumlarını ekmişlerdir. Zamanla kahve yetiştiriciliğinde uzmanlaşan Brezilyalılar dünyanın en büyük ve en iyi kahve üreticisi olmuştur. Hatta kahvelerini dünyanın çeşitli noktalarına ihraç etmektedir.

Ülkenin güney bölgesinde bulunan Sao Paulo’da barbekü çok fazla yapılmaktadır. Fakat ülke genelinde pirinç ve fasulye yemeklere yoğunluklu olarak kullanılmaktadır. Ülkenin güneyinde İtalyan ve Japon lezzetleri hâkim iken kuzeydoğusunda palmiye yağı, bamya ve Hindistan cevizi sütünden oluşan Afrika lezzetleri daha yaygındır. Brezilyalılar hemen hemen her öğünde şekerli yumurtalı ekmek ve Hindistan cevizli ve diğer meyve ve sebzelerden karıştırılarak yapılan deniz ürünleri yiyecekleri beğenilerek yenilmektedir. Yemekleri pişirme tekniği olarak genellikle sote, ızgara, tencerede pişirme ve kaynatma tercih edilmektedir.

Ülkede tatlılar genellikle meyveden yapılmaktadır. Meyve kullanılarak yapılan pastalar Brezilyalılar tarafından daha çok tüketilmektedir. Meyveden köpüklü tatlılar, meyveli pudingler ve meyveli parfe oldukça meşhurdur.

Ülkede içecek olarak kahve kullanılmaktadır. Kahve yetiştirildiği için en güzel kahveler ülkede bulunmaktadır. Çok fazla kahve çeşidi olmasına rağmen fazla talep gören çeşidi Ipanema Espresso’dur. Brezilya uçak bileti alan ve ziyaret eden turistler kahve içmeden geri dönmemekte.  Kalan şeker kamışını damıtarak elde ettikleri Cachaça ülkenin milli içeceğidir. Cachaça kullanılarak yapılan kokteyl çeşitlerinden en tanınmış olan Caipirinha’dır.

Ülkede sabah, öğle ve akşam öğünleri bulunmaktadır. Sabahları tereyağlı ekmek, meyve özellikle papatya meyvesi, kahve veya süt, portakal suyu daha fazla tüketilmektedir. Öğle yemeklerini daha hafif atıştırmalıklarla geçiştiren Brezilyalılar, akşam yemeklerine önem verirler. Ailenin bir arada olduğu akşam yemeklerinde başlangıç çorba ile yapılmaktadır. Çorbanın ardından et, pirinç, balık ve siyah fasulyeli yemekler yenilip arkasından meyveli tatlılarla öğün bitirilir.