Britanya Uçak Bileti

Britanya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Britanya Virgin Adaları 
  • Başkent: Road Town
  • Nüfusu: 31.196
  • Yüz Ölçümü: 152,8 km2
  • Komşuları: Britanya Virgin Adaları, Karayip Denizi’nde bulunan adalar topluluğudur. 
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +1-284
  • Başkan: Devlet Başkanı II. Elizabeth, Vali William Boyd McCleary
  • Para Birimleri: Amerikan Doları

Britanya Virgin Adaları’nın Kuruluş Yılı

Virgin Adaları’nın ilk sakinleri Arawak toplumudur. Milattan önce 100 yıllarında yerleşik hayat başlamıştır. Karayip Denizi’nden gelen Karib halkı adaya 15. yüzyılda gelmiştir. Ada ikinci Amerika seferine çıkan Kristof Kolomb tarafından 1493 yılında keşfedilmiştir. Avrupalı Kolomb, adaya Azize Ursula’nın 11000 Bakiresi anlamına gelen Santa Ursula y las Once Mil Vírgenes  adını vermiştir. Karayip korsanlarının uğrak yeri haline gelen adanın kontrol altında tutulması, İspanyol İmparatorluğu için önemli olmuştur. Bundan dolayı 16. yüzyılda adalar İspanyol İmparatorluğu’na dahil edilmiştir. Adaların bulunduğu bölgedeki diğer adalar, İspanyollar dışında Fransızlar, İngilizler, Danimarkalılar ve Hollandalılar tarafından hakimiyet altına alınarak yeni yerleşim yerleri kurulmuştur. 

virgin adaları nasıl gidilir

Korsanlardan korunmak için stratejik amaçlı kullanılan Virgin Adaları, bölgede yetişen şeker kamışında dolayı ekonomik olarak da değerlenmiştir. O dönemlerin en önemli ticaret ürünü olan şeker kamışını yetiştirebilmek için İngilizler adalara Afrika’dan köleler getirip çalıştırdılar. Amerika Birleşik Devletleri 1917 yılında Virgin Adalarını 25 milyon dolar karşılığında Danimarka’dan satın aldı. Böylece St. Thomas, St. John ve St. Croix adaları Amerikan Virgin Adaları olarak anılmaya başladı. Diğer adalar ise İngiltere’de kalmıştır. 

Britanya Virgin Adaları Gezilecek Yerler

Britanya Virgin Adaları uçak bileti kullanılarak uzun bir yolculuk neticesinde Virgin Adaları’nın en büyüğü olan Tortola Adası’na ulaşılmaktadır. Adaların Tortola’dan sonraki en büyük adası Beef’tir. Tabiatın muhteşem güzelliklerini görmenin mümkün olduğu Virgin Adaları’nda, insan hayatının en güzel tatili geçirilebilir. Ülke topraklarında tarihi eser veya tarihi mekân bulmak nerdeyse imkânsız gibidir. Fakat doğal güzellikler tarihi mekânları aratmayacak kadar çok ve muhteşemdir. Dünyanın gizli kalmış köşelerini keşfetmek, dinlenmek ve huzurlu bir tatil geçirmek için Virgin Adaları, en doğru adrestir. 

Tortola

Atlantik Okyanusu’nu Karayip Denizi’nden ayıran hatta bulunan Tortola, Karayip Adalarının en büyük ve en güzel adalarından biridir. İngiliz Virgin Adaları’nın önemli bir parçası olan Tortola, Porto Riko’nun doğusundan sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Tortola, gelen ziyaretçilerini çok çeşitli arazi ve su aktiviteleri sunduğundan dolayı her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Yapılan aktivitelerin arasında gezi, spor ve kültürel şenlikler bulunmaktadır. Vahşi flora ve faunanın bulunduğu adada güzel bir tatil geçirmek için muhteşem plajlar vardır. 

Dolphin Discovery Tortola

Virgin Adası’ndaki Prospect Reef Limanı’nın hemen içinde yer alan Dolphin Discovery Tortola St. Thomas tesisleri, beyaz kumlu plajlara, kristalin mavi tuzlu sulara ve kayalık yeşil dağlara sahiptir. Muhteşem Karayip Denizi manzarasının bulunduğu bölge yunuslar ve diğer deniz canlıları yaşamaktadır. Yunuslarla etkileşim içinde olmak, onların harika gösterilerini muhteşem manzara içerisinde seyretmek için Dolphin Discovery Totola ideal bir yerdir. Yunuslarla öpücük, kucaklama, ayak ve sırt basma gibi aktiviteler yapılmaktadır. Ziyaret eden turistler, yunusların beslenmesi, bakımı hakkında çok şey öğrenirken deniz yaşamına dair ayrıntılı bilgi edinme fırsatını da elde etmektedir. Dolphin Discovery Tortola’da yunuslarla yapılacak yüzmenin türü kişiler tarafından seçilmektedir. Daha keyifli bir eğlence için en sevilen yüzme şekli tercih edilmelidir. 

Devil’s Bay

Türkçe karşılığı; Şeytan Koyu olan Devil’s Bay, 1964 yılında kurulmuştur. 58 dönümlük bir alana sahip olan Devil’s Bay, Hamamın Tepesi’nden yaklaşık olarak 15 dakikalık yürüme mesafesinde yer alan Virgin Gorda’nın güneybatı ucundaki göz alıcı bir koydur. Kayıkçıların plaja ulaşmasını sağlayan demirleme şamandıraları ve bir sandal iskelesi vardır. At nalı şeklindeki Şeytan Koyu’nda kuru bodur bitki örtüsü, kayalıklar ve 15 dakikalık yürüyüş sonunda ulaşılan hoş bir manzara bulunmaktadır. Virgin Gorda’nın en güzel koylarından biri olan Devil’s Bay’da şnorkelle dalma ve yüzme yapılabilmektedir. 

virgin adaları tatil tur

Britanya Virgin Gorda Peak (Virgin Gorda Zirvesi)

Adaya Britanya Virgin Adaları uçak bileti ile geldiğiniz ziyaret etmeniz gereken bir diğer yer ise; Virgin Gorda’nın en yüksek noktası olan Virgin Gorda Peak, 1974 yılında kurulmuştur. 260 dönümlük alanı kaplayan zirve 1,379 ft yüksekliktedir. Kuzey Ses’in güneyindeki Gorda Peak, kuzeybatı sırtında ve Soldier Koyu’nun kuzeyinde bulunmaktadır. Karayip Kuru Ormanı’nın kalan nadir örneklerinin bulunduğu Gorda Beak, 1974 yılında Laurance Rockefeller tarafından bağışlanmıştır. Uluslararası koruma önceliğine sahip olan bölgede Ulusal Parklar Vakfı tarafından yürütülen araştırmalar neticesinde Virgin Gorda Peak’ın tehlike altındaki bitkilere ev sahipliği yaptığı ortaya çıkmıştır. Bölgedeki bitki çeşitliliği yüksekliğe göre değişmektedir. Zirvede hâkim olan hava koşullarına kendini adapte etmiş olan bitkilerin küçük mumsu yaprakları vardır. 

virgin adaları uçak bileti

Dünyanın küçük kertenkelesine ev sahipliği yapan zirvede, gözetleme kulesi bulunmaktadır. Gözetleme kulesine gidilen patikadan harika bir manzara vardır. Güneşli bir günde zirveden bakıldığında kuzeydoğu ufkundaki Anegada görülmektedir. Bölgede bulunan mango ağaçlarının çevresinde zebra kelebeklerini ve tepeli sinek kuşlarını görmek mümkündür. 

Rhone National Marine Park

Virgin Adalar’ındaki ilk ve tek deniz milli parkı olan Rhone National Marine Park, 1980 yılında kurulmuştur. Yaklaşık 800 dönümlük bir arazide kurulmuş olan deniz parkı, İngiltere Virgin Adaları içerisindeki en büyük eğlence mekânı ve en ünlü dalış alanıdır. Rhone National Marine Park’ta deniz otu yatakları ve resif bitkileri bulunmaktadır.  Park dahilinde 1867 yılında 125 kişilik mürettebatı ile yakalandığı kasırga neticesinde karaya oturan Royal Mail Steamer’ın enkazı vardır. Batık geminin enkazı iki bölümden oluşmaktadır. 30 ile 90 metre derinliğinde sulara gömülmüş olan batığı çoğu hala daha sağlam ve görünür durumdadır. 

Salt Island batısındaki Lee Koyu’ndan uzanan deniz parkı, Dead Island adasında yer almaktadır. Geminin bulunduğu bölge ve Peter Adası’nın oluşturduğu iki bölümden oluşmaktadır. Günlük birkaç ticari dalış operatörü tarafından kullanılan deniz parkında, Painted Walls, Blonde Rock ve Rhone Reef dalış siteleri yer almaktadır. Kamu ve özel gemiler tarafından kullanılmak üzere şamandıraların bulunduğu parktaki Rhone dalış sitesinde gemilerin kesinlikle demirlemesi yasaktır. 

The Baths Plajı

Virgin Adaları’nın bütün plajları her bakımdan güzeldir. Fakat The Baths Plajı, dünyanın en popüler ve en iddialı plajları listesinin ilk sıralarında yer almaktadır. Sadece resimleri bile plajın ne kadar muhteşem olduğunu anlamaya yetmektedir. Özellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği The Baths Plajı, Virgin Gorda’da bulunmaktadır. Tam anlamıyla tatil ve doğal güzellikler cenneti olan plaj, tertemiz sularda yüzmek, bembeyaz kumlarda güneşlenmek isteyenler için ideal tatil adresidir. 

virgin adaları havalimanı

Anagada Island

Virgin Adaları’nı oluşturan volkanik adalar zincirindeki tek mercan adası olan Anagada Island, nerdeyse tamamen düz bir adadır. Adanın çevresindeki mercan resifleri, mercan yataklarından çıkan berrak yaylalar, tenha ve huzurlu kumları ile dikkatleri çekmektedir. Anagada Island’da, Virgin Adaları’na özgü, yabani hayata ev sahipliği yapmaktadır. Yabani hayatın yanı sıra, tüylü deniz lavantalarını, yabani orkideleri, terpantin ağaçlarını, loblolly, frangipani gibi bitkileri de görme mümkündür. Adaya özgü iguanalar Bones Bight’taki doğa parkurunda görülebilir. Ayrıca Nutmeng Point’teki egzotik kuşlar da adanın cazibesini artırmaktadır. Çeşitli su sporlarının yapılabildiği Anagada Island’da, şnorkelle ve tüple dalış daha çok tercih edilmektedir. 

Britanya Virgin Adaları’nın Yemek Kültürü 

Virgin Adalarında, ada olması nedeniyle en fazla tüketilen gıda balık ve deniz ürünleridir. Deniz ürünlerinin yanı sıra sebze ağırlıklı bir mutfak kültürü vardır. Yemekler kullanılan çeşitli baharatlarla tatlandırılmaktadır. Virgin Adaları’nda farklı kültürlerden gelen insanlarda oluşan bir toplum olduğundan mutfak kültürü de oldukça çeşitlidir. Tropikal meyveler ise sofraların olmazsa olmazıdır. Balıkçılığın önemli olduğu ülkede, okyanustan tutulan balıklar oldukça lezzetlidir. Fastfly.com'dan alacağınız Britanya Virgin Adaları uçak bileti ile adaya ulaşabilir, yöresel lezzetlerini tatabilirsiniz.