Brunei Uçak Bileti

Brunei Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Brunei Barış Ülkesi Devleti
  • Başkent: Bandar Seri Begawan
  • Nüfusu: 388.190
  • Yüz Ölçümü: 5.765 km2
  • Komşuları: Ülkenin tek komşusu Malezya’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Malayca
  • Telefon kodu: +673
  • Başkan: Sultan Hassanal Bolkiah
  • Para Birimleri: Brunei Doları

Brunei Kuruluş Yılı ve Geçmişi

15. yüzyılda Brunei sultanı Awang Alang Betatar, Malaya Yarımadasında kurulmuş Malakka Sultanlığını ziyarete gittiğinde Müslüman olmuştur. Müslüman olur olmaz adını Muhammed İskender Şah olarak değiştirmiştir. Sultanın Müslüman olması, Brunei halkının da kısa süre içinde İslamiyet’e ısınmasını ve kabul etmesini sağlamıştır. Muhammed İskender Şah’ın kurduğu sultanlık 15. yüzyılın sonlarına doğru genişlemeye başladı. Borneo adasının büyük bir kısmını, Filipinler’deki Luzon ve Sulu takımadalarını alarak büyümüştür. İspanyol sömürgecileri 1565 yılında Filipinler’e kadar gelmiş ve Brunei’ye de saldırmışlardı.

17. yüzyılın başlarına Hollandalı sömürgeciler ülkeyi güneybatı bölgesinden sıkıştırmaya başladılar. Yapılan taarruzlar neticesinde Hollanda Borneo’nun güneyine yerleşerek koloniler kurmayı başardı. Zamanla Hollandalı sömürgeciler Doğu Hint adalarını büyük bir kısmını ele geçirdiler. Hollandalıların ardından İngilizler de bölgeye yavaş yavaş yerleşmeye başlayınca İngilizler Brunei’yi ele geçirmeyi hedeflediler. İngilizlerin güçlerinin artması bölgedeki Hollanda’nın gücünü zayıflattı. 1841 yılında İngilizler Labuan adasını hakimiyetlerine aldılar.

brunei hakkında

1841 yılında Brunei’de çıkan ayaklanmayı bastırılmasında yönetime yardımcı olan İngilizler buna karşılık James Brooke adındaki bir üst düzey subayı Brunei’nin Sarawak eyaletine vali olarak atanmasını sağladılar. Başlangıç olan bu durum giderek yayıldı ve İngilizler bölgedeki hakimiyet alanlarını genişlettiler. 1847 yılında Brunei sultanı, sarayındaki bütün İngiliz danışmanlarını öldürdü. Bunun üzerine İngilizlerin saldırıları daha da arttı. 1888 yılında Brunei tamamen İngilizlerin eline geçti.

İngilizlerin valisi 1906 yılına bütün yetkileri eline aldı. Bu durum 1942 yılına kadar bu şekilde devam etti. 1941 yılında Japonya Brunei’yi hakimiyeti altına aldı. 1945 yılına kadar Japonların elinde kalan ülke 1945 yılında Avustralyalılar tarafından geri alındı ve ülke Sarawak’taki İngiliz valiye bağlandı. 1956 yılında Brunei Halk Partisi kuruldu. İngiliz himayesindeki sistemde değişiklikler yapıldı. 1961 yılında Brunei Birlik Partisi kurulmuş ve böylece anayasal bazı değişiklikler yapılmıştır. 1962 yılında yetkileri sınırlı yasama meclisi oluşturuldu. 1962 yılını sonlarına Brunei Halk Partisi, İngiliz himayesindeki Sultan III. Ömer Ali Seyfeddin’e karşı ayaklanma başlattı. Ayaklanma İngiliz kuvvetleri tarafından bastırıldı.

1967 yılında Sultan III. Ömer yerini oğlu Musa Hasanal Bolkiah’a devretti. Yeni sultan Musa Hasanal Bolkiah, İngilizlerle 1983 yılında hakimiyetin kalması konusunda anlaşma yaptı. Bu anlaşmanın neticesine göre ülke 1 Ocak 1984 yılında bağımsızlığını ilan etti. Malezya ve Endonezya’nın hakimiyetine girmekten korkan Musa Hasanal Bolkiah, İngilizlerle her zaman iyi ilişkiler içerisinde bulundu.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Tropikal iklimin yaşandığı Burunei ülkesinde genellikle sıcaklıklar yıl içerisinde 16 ile 28 derece arasında değişmektedir. Ülkede gezilecek ve ziyaret edilecek çok fazla mekân bulunduğundan rahat gezebilmek için en doğru zaman iklim şartlarının daha ılıman olduğu şubat ile mart ayları arasıdır. Petrol zengini olan ülke, lüks ve ihtişamlı bir tatil isteyenler için ideal bir yer olmaktadır.

brunei gezilecek yerler

Muara

Ülkenin en gözde tatil yerlerinden biri olan Muara, Güney Çin Denizi’nin hemen kıyısında yer almaktadır. Harika bir tatil kenti olduğundan yılın her mevsiminde yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Kentin en gözde olan yeri plajlarıdır. Deniz, kum ve doğa olarak harika güzelliklere sahip olan Muara plajları, ülkenin deniz turizminin en önemli parçasıdır.

Bangar

Vahşi yağmur ormanları, harika doğası, Ulu Temburong Milli Parkı, efsanevi Labu Ormanı ve muhteşem güzellikleri ile görülmesi gereken bir tatil kentidir. Temburong ilçesinde bulunan kasabalardan biri olan Bangar’ı gezmek için en az iki gün ayırmak gereklidir. Fotoğrafçıları mest eden harika kareleri Bangar’da yakalamak mümkündür.

Gadong

Alışverişi sevenler için tavsiye edilebilecek en güzel yer Gadong’tur. Burunei’nin kuzeydoğusunda yer alan Gadong, çarşısı, pazarı ve mağazaları ile tam anlamıyla alışveriş cennetidir. Gadong, Asya ülkelerinden birçok kişinin alışveriş yapmak için geldiği yerdir. Özellikle gelen turistler hediye alışverişini buradan yapmaktadır.

Jerudong

Bir kenti güzelleştiren ne varsa Jarudong’ta bulunmaktadır. Ülkenin Bandar Seri Begawan’ın batısında yer alan Jarudong, gezilip görülecek yerlerle doludur. Tarihi yapıları ile de dikkatleri çeken kentte temalı parkları ve plajları ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Okyanusun kenarında bulunan Jarudong’un plajları, denizi ve kumsalı ile bir harikadır.

brunei tatil tur

Kuala Belait

Ortama 25 bin kişilik nüfusu ile ülkenin ikinci büyük kenti olan Kuala Belait, Burunei’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Oldukça modern mimariye sahip olan kentin kendine özel sahili bulunmaktadır. Ülkenin modern tarafını yansıtan kentte deniz turizmi oldukça fazladır. Deniz ve sahilinin dışında doğal güzellikleri ve tarihi yapıları kenti daha bir etkileyici kılmaktadır.

Kampong Ayer

Su şehri olarak bilinen Kampong Ayer, ülkenin kuzeydoğusunda yer almaktadır. Gezilip ziyaret edecek yerler bakımından zengin olan kent Brunei Nehri’nin üzerine kurulmuştur. Kanalları ile meşhur olan kent Asya’nın Venedik’i olarak tanınmaktadır. Kanalları ile farklı bir havaya bürünen kentin doğal güzellikleri ve manzarası ile daha fazla etkileyici olmaktadır.

Bandar Seri Begavan

Bruney Sultanlığı’nın başkenti olan Bandar Seri Begavan yüz bine ulaşan nüfusu ile ülkenin en büyük kentidir.  Doğal yapısı, tarihi dokusu ile dikkatleri çeken kent Asya’nın en güzel başkentlerinden biridir. Kentte bulunan Brunei Müzesi, Brunei Tarih Müzesi, Sultan Balkanlık Sarı, Sultan Hassanal Boliah Camii, Sultan Ömer Ali Seyfettin Camii, Sultan Bolkiah Türbesi, Şerif Ali Türbesi, İslam Sanat Galerisi ve Kampong Ayer Bölgesi Malay Teknoloji Müzesi gezilecek harika yerler arasındadır. Ülkenin yemeklerini burada tatma fırsatı bulunabilir.

Labi Ormanı Koruma Alanı

Yılın büyük kısmında yağmur alan Labi Ormanı Koruma Alanı ülkenin güneybatısında yer alan harika doğal güzellilere sahip bir alandır. Ne zaman yağmur yağacağı belli olmadığından her zaman tedbirli olmakta fayda vardır. Ormanda harika fotoğraf kareleri yakalanabileceği için fotoğraf makinesi asla unutulmamalıdır. 

Ulu Temburong Ulusal Parkı

1991 yılında 549,1 kilometrekarelik alanı kapsayan Ulu Temburong Ulusal Parkı, başkentin güneydoğusunda yer almaktadır. Ülkenin en popüler parkıdır. İçinde birçok canlıyı barındıran Ulu Temburong Ulusal Parkı, Yağmur Ormanları’nın içinde yer almaktadır. Halattan köprülerin kurulduğu parkın nefesleri kesen harika bir manzarası vardır.

brunei uçak bileti

Sultan Ömer Ali Seyfettin Camii

28.Brunei sultanı tarafından 1958 yılında inşa ettirilmiş olan cami başkentte yer almaktadır. Manevi yapı Güneydoğu Asya’nın en güzel ibadethaneleri arasındadır. Mimarisi çok farklı olduğundan daha cazip olan cami ülkenin en güzel ve en popüler camisidir.

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Brunei yemek ve mutfak kültüründe en etkili olan ülke Endonezya’dır. Endonezya lezzetlerinin ciddi etkilerinin görüldüğü Brunei mutfağında Çin ve Thai mutfağının da etkileri görülmektedir. Çin, Thai ve Endonazya mutfakları kadar etkili olan diğer unsur ise Malay lezzetleridir. Köri, Malay mutfağında çok fazla kullanılmaktadır. Brunei’de çok beğenilen ve sıklıkla tüketilen Nasi Katok da köri soslu tavuk çeşididir.

Dünya lezzetlerine ve yemeklerine karşı sıcak olmayan ülkenin yerel yemeklerinde çok fazla yağ kullanılmaktadır. Kullanılan yağ, ilk defa tadanları rahatsız edebilir. Alışılmış lezzetlerin pek tüketilmediği ülkeni en meşhur lezzetleri, Nasi Katok, Beef Rendang, Ambuyat, Hindistan Cevizi Sütü, Kopi Kahvesi, Teh Tahrik’tir.