Çad Uçak Bileti

Çad Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Çad
  • Başkent: N’Djamena
  • Nüfusu: 14,9 Milyon (2017 İtibari ile)
  • Yüz Ölçümü: 1.284.000 Kilometrekare
  • Komşuları: Kuzey sınırında Libya, güney sınırında Orta Afrika Cumhuriyeti, batı sınırında Kamerun, Nijer ve Nijerya, doğu sınırında ise Sudan yer alır.
  • Konuşulan Dilleri: Fransızca, Arapça, Sara ve Sangu Dilleri
  • Telefon kodu: +235
  • Başkan: Idriss Deby
  • Para Birimleri: CFA Frangı (XAF)

Çad’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Çad, tarihi anlamda çok eski bir yaşam alanıdır. Milattan önce yedi binli yıllara kadar yaşantının olduğu değerlendirilmektedir. Milattan önce iki binli yıllara ait kalıntılar ülke sınırları içerisinde bulunmuştur. Çad topraklarında uzun yıllar Kanem İmparatorluğu hüküm sürmüş ve ticaret yapmıştır. Müslümanlığın Arap topraklarında yayılması ile birlikte bu hüküm dönemi sona ermiştir. Müslüman Araplar tarafından yıkılan devlet kendileri tarafından yönetilmiştir. 20. yüzyılda uzun süre Fransızların sömürgesi altında kalmıştır. 1960 yılına kadar toprakların yönetimi bu şekilde gerçekleştirilirken 11 Ağustos 1960 yılı itibari ile bağımsızlığı ilan etmiştir. Uzun yıllar askeri yönetim altında kalan ülkede yaşanan iç savaşlar nedeni ile binlerce kişi ölmüştür.

çad sahra çölü

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Çad, konum olarak Orta Afrika’da bulunmaktadır. Herhangi bir denize kıyısı olmayan ülke karasal bir iklime sahiptir. Buna rağmen ülke içerisinde gezilip görülebilecek pek çok farklı alan bulunmaktadır. Siz de bu ülkeyi ziyaret etmek isterseniz Çad uçak bileti satın alabilirsiniz. Gezebileceğiniz yerlerden birkaçı şunlardır;

Sahra Çölü

Sahra Çölü dünyanın en büyük kum alanıdır. Mısır, Cezayir, Fas ve Moritanya gibi ülkeleri kapsayan Sahra Çölü’nün bir kısmı Çad sınırları içerisinde bulunmaktadır. Sahra Çölü oldukça kurak bir alandır. Bu çöl içerisinde on yıl boyunca yağmur yağmadığı zamanlar olmuştur. Dokuz milyon kilometrekarelik alanda yapılabilecek pek çok farklı etkinlik bulunmaktadır. Çölde arazi araçları ile gezip deveye binebilirsiniz. Çöl yaşantısına uygun olarak inşa edilmiş olan çadırlarda kalarak yöresel yemekleri yiyebilirsiniz. Çölde özellikle güneşin doğuş ve batışında oluşan manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

çad gölü

Çad Gölü

Daha önce Afrika’nın en büyük gölü unvanını elinde bulunduran Çad Gölü, yaşadığı küçülme sonrasında bu unvanı kaybetmiştir. Derin olmayan sulara sahip olan gölün en derin yeri on metredir. Geniş bir alana sahip olan Çad Gölü, ülkenin hem su kaynağı hem de balık deposu olarak görülmektedir. Göl kenarında yaşantılarını sürdüren kabileler ağırlıklı olarak balık yakalayarak geçimlerini sağlamaktadır. Çad Gölü üzerinde gezerek güzel manzaraların tadını çıkartabilirsiniz.

Ounianga Gölleri

Çad’ın kuzeydoğu kısmında yer alan oldukça ilginç bir göl sırasıdır. İçerisinde on adet göl bulunmaktadır. Bu göllerin her biri birbirinden kum tepeleri ile ayrılmış durumdadır. Özellikle uzaydan görünüşü oldukça ilginçtir. On bir kilometre kadar uzunluğa sahip olan göller neredeyse hiç yağış görülmeyen bir bölgede bulunur. Toplamda on sekiz adet göl bulunan bu alandaki küçük olan bazı göller belli dönemlerde kurumaktadır. Ancak on adet göl sürekli olarak kaynaklardan beslenmektedir. Göller arasında en derini yaklaşık olarak yirmi metre derinliğe sahiptir.

Zakouma Ulusal Parkı

Zakouma Ulusal Parkı, Çad’ın Mango şehrinde ve Barh Signaka Bölgesi civarında yer almaktadır. Afrika içerisinde ve çöl alanlarında bulunan doğal yaşamı merak edenler için en ideal yerlerden bir tanesidir. Ulusal parkın içerisinde bulunan aslanlar, zürafalar ve filler gibi özel hayvanları doğal yaşam alanlarında gözlemleyebilirsiniz. 1961 yılında ulusal park olarak kabul edilmiş olan alan koruma altında bir bölgedir. Avlanma yasağı bulunması ve içerisinde tehlikeli hayvanların da bulunması gezmek isteyenler için önemli hususlardır. Bu noktalar dolayısıyla turlara katılmak daha doğru olacaktır. Siz de turlara katılıp doğal yaşam alanlarını gözlemlemek için Çad uçak bileti bakabilirsiniz.

çad gölü zakouma ulusal parkı

Ennedi Kanyonu

Çölde vaha denildiğinde ilk örnek olarak akla gelen yerlerden bir tanesi Ennedi Kanyonu’dur. Kanyon Çad’ın kuzeydoğusunda bulunmaktadır. Yer altı sularından beslenen kanyon Sahra Çölü’nün içerisindedir. İçerisinde bulunan sular dolayısıyla pek çok canlının yaşadığı alandır. Derin olmasa da manzara bakımından oldukça çekici bir kanyondur. Afrika içerisinde görülebilecek en güzel manzaraları bulabilirsiniz. Sular içerisinde Nil Timsahları bulunması sebebi ile tehlikeli olabilecek bir yerdir.

Meryem Ana Katedrali

Meryem Ana Katedrali Çad’ın başkenti olan N’Djamena şehrinde bulunmaktadır. Çad’ın en büyük şehrinde 1965 yılında yapılmış olan katedral oldukça farklı bir mimariye sahiptir. Birkaç kez doğal afet gören katedral yenilenme çalışmaları sonrasında eski haline kavuşmuştur. Asıl ismi The Our Lady Of Peace Cathedral olarak bilinen bu dini yapı özellikle bölgedeki Hristiyan dünyası için önemlidir. Tarihi binalara ilgi duyan kişiler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Chari Nehri

N’Djamena şehri içerisinden geçen nehir sunduğu güzel manzaralar ile bilinmektedir. Ülke için önemli olan bir nehir olması yanı sıra turistik amaçlı kullanılmakta olan bir yerdir. Balık avlamaktan çamaşır yıkamaya kadar pek çok farklı şeyi nehir üzerinde görebilirsiniz. Bin kilometreye yakın uzunluğu sebebi ile geniş bir alanı kaplamaktadır.

Tibesti Dağları

Çad’ın kuzey kesiminde bulunan dağlar Afrika için büyük öneme sahiptir. Yaklaşık olarak 3.445 metre yüksekliği ile oldukça görkemlidir. Yüksekliği ve farklı yapısı fotoğraf sanatçılarını bile kendisine hayran bırakmaktadır. Özellikle ekstrem sporları ve doğa sporlarını seven kişiler için çok fazla seçeneğe sahiptir.

Çad Ulusal Müzesi

Çad’ın en büyük kenti ve başkenti olan N’Djamena şehrinde bulunmaktadır. 1962 yılında ziyarete açılmış olan müze içerisinde Çad ile ilgili olarak pek çok farklı eser bulunmaktadır. Çad ilgili bilgi almak, kültürünü ve tarihini öğrenmek isteyenler için ideal bir yerdir.

Tousside Yanardağı

Afrika için önemli dağ sırası olan Tibesti Dağları içerisinde bulunur. Aktif bir yanardağ olması sayesinde ülkeyi ziyaret edenlerin dikkatini çekmektedir. Geçmişte görülen küçük patlamalar turistlerin ilgisini çekmeye yetmektedir. Yaşanan büyük patlamalar sonucu yanardağın etrafında oluşmuş olan yapılar görenlerde hayranlık uyandırmaktadır. Çok yüksek bir yanardağ olmasının yanı sıra etrafından bulunan lav akıntısı ve krateri güzellikler sunmaktadır.

Tarso Toh Yanardağı

Çad’ın en büyük ikinci dağıdır. Tousside Yanardağı gibi aktif halde bulunan yanardağlar arasındadır. İki bin metre civarında olan yüksekliği turistik amaçlı olarak ziyaretlerin artmasını sağlamaktadır. Çevresinde bulunan krater ile birlikte oluşan göller güzel manzaralar sunmaktadır.

N’Djamena Büyük Camisi

Çad’ın başkentinde bulunan cami, Müslümanlar için önemli bir mekândır. Geniş bir alana yayılmış olan camii beyaz yapısı ile oldukça dikkat çekici bir yerdir. İçerisinde bulunan sütunları ve kubbeleri ile fotoğraf çekmek isteyenlere güzel görüntüler sunmaktadır. Büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkenin önemli camilerinden bir tanesidir.

çad yemek kültürü

Çad Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Çad yemek kültürü içerisinde farklı lezzetler bulunabilir. Yöresel yemeklerin içerisinde en çok tercih edileni Eş adı verilen yemektir. Bu yemek buğday ya da galeta unundan yapılmaktadır. Çad için milli yemek sayılabilecek türde bir yemektir. Eş yemeği ile birlikte bamya, kurutulmuş et, salça ve baharatlar ile hazırlanmış farklı türlerde soslar da kullanılmaktadır. Çad genelinde koyun eti çok tercih edilmektedir. Özellikle kurutulmuş şekilde hazırlanan etler uzun süre saklanabilmektedir. Soslar ve baharatlar ile hazırlanan bu etler oldukça lezzetli hale gelmektedir. Müslüman bir ülke olarak içki kültürüne sahip değildir. Çad'ın yemek kültürünü tanımak için Çad uçak biletlerini inceleyebilirsiniz.