Cape Verde Uçak Bileti

Cape Verde Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Cape Verde (Yeşil Burun Adaları)
  • Başkent: Praia (Praya)
  • Nüfusu: 546.388 Kişi
  • Yüz Ölçümü: 4.033 Kilometrekare
  • Komşuları: Adalardan oluşan bir ülke olması nedeni ile doğrudan sınırı olan herhangi bir ülke yoktur. Atlas Okyanusu içerisinde Senegal ile Moritanya ülkelerinin açığında yer alır.
  • Konuşulan Dilleri: Cabo Verde Kreolü, Portekizce
  • Telefon kodu: +238
  • Başkan: Cumhurbaşkanı; Jorge Carlos Fonseca, Başbakan; Jose Maria Neves
  • Para Birimleri: Yeşil Burun Adaları Eskudosu (CVE)

Cape Verde’nin Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Cape Verde, Afrika kıtasının en batı ucunda yer alan adalar topluluğudur. Topluluk içerisinde on adet büyük ada ve sekiz adet küçük ada bulunmaktadır. Bu adaların birleşimi ile takımada devleti kurulmuştur. Ülkenin adı Portekizcede yeşil burun adaları olarak anılmaktadır. Afrika’nın batı kısmında yer alması ve yeşil bir doğaya sahip olması sayesinde bu isimle anılmaya başlamıştır. Portekizliler 1456 yılında bu adaları ilk kez keşfetmişlerdir.

cape verde

Ada toplulukları keşfedildiği süreçte herhangi bir yaşam bulunmamaktadır. Ancak daha sonra Portekizliler tarafından uygulanmaya başlayan köle ticareti ile adalara Afrika kökenli kişiler yerleşmeye başlamış ve ticaret alanı olarak kullanılmıştır. Daha sonra yerleşen Portekizliler ile birlikte adalarda yaşantı alanı büyümüştür. Uzun süre bu şekilde değerlendirilen adalar 1975 yılına kadar Portekiz’e bağlı olarak kalmıştır. 5 Temmuz 1975 tarihinde ise bağımsızlığını ilan etmiştir. 2013 yılında ise Birleşmiş Milletler tarafından tanınmış ve ismi Cape Verde olarak onaylanmıştır. Ülke adalardan oluşması, çok fazla doğal kaynağa sahip olmaması ve genellikle kurak bir iklime sahip olması nedeni ile yaşantı azalmış durumdadır. Ülke vatandaşları yakın ya da gelişmiş ülkelere göç etmişlerdir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Cape Verde adalar topluluğunun en büyük üç adası Santiago, Boa Vista ve Santo Antao adalarıdır. Bu adaların büyüklükleri altmış kilometre civarıdır. Cape Verde uçak bileti aldıktan sonra gezilebileceğiniz yerler arasında şunlar bulunmaktadır;

Praia Şehri

Santiago Adası’nın içerisinde bulunan bir şehirdir. Ülke sınırları içerisinde bulunan en büyük adadır. Nüfus olarak da en kalabalık şehirdir. Atlas Okyanusu ile çevrilmiş halde bulunan adanın dört bir tarafı kumsallar ile doludur. Ilıman bir iklime sahip olsa da ada ve etrafının çok sert rüzgârlara maruz kalması denizini oldukça dalgalı hale getirmektedir. Bazı dönemlerde denize girmek zor gibi gözükse de sakin zamanlarda tercih edilebilir. Ancak güneşlenmeyi ve kumsallarda gezmeyi sevenler için çok geniş alanlar bulunmaktadır. Şehrin iç kısımlarında Portekizlilerden kalan tarihi yapıları gezip görmek de mümkündür. Bu hali ile özellikle fotoğraf çekmeyi ve gezmeyi sevenler için çok fazla seçenek sunmaktadır.

cape verde nasıl gidilir

Mindelo Şehri

Ülkenin kültürel anlamda en hareketli ve önemli şehir olarak bilinen Mindelo şehri, Sao Vicente adası içerisinde yer alır. Farklı kültürel aktiviteler nedeni ile hareketli bir şehir olarak ün salmıştır. Özellikle gece hayatını tercih edenler için çok farklı seçenekler bulunmaktadır. Afrika müziklerinin yanı sıra Portekiz esintilerini de dinlemek ve müzik keyfi yapmak isteyenler için ideal bir şehirdir. Yaz aylarında tatil yapmak isteyenlere çok güzel imkânlar sunan şehir son dönemlerde popülerliğini kaybetmeye başlamıştır. Ekonomik olarak zorluklar yaşayan şehre gelen kişi sayısı her geçen gün azalmaktadır.

Boa Vista Adası

Cape Verde’nin üçüncü büyük adası olarak bilinir. Afrika kıtasına uzaklığı beş yüz kilometre kadardır. Atlas Okyanusu ortasında bulunması özellikle Caretta Caretta’ları görebileceğiniz bir alan olarak öne çıkartmaktadır. Adanın etrafındaki yaşam alanlarında onlarla yüzmek ve fotoğraflarını çekmek mümkündür. Yumurtalama dönemlerinde geldikleri sahillerde bu güzel kaplumbağa türünü görebilirsiniz. Bunlara ek olarak adanın birkaç farklı yerinde bulunan tarihi yapılar turistlerin ilgisini çekmektedir. Tarihi alanlarda ve kumsallarda bulunan hediyelik eşya dükkânlarından kendiniz ve sevdikleriniz için hatıra eşyalar satın alabilirsiniz.

cape verde uçak bileti

Santiago Adası

Büyüklük bakımından ilk sırada bulunan ada içerisinde birkaç şehir bulunmaktadır. Praia şehrinin yanı sıra adada bulunan parklar gezilip görülebilecek çok farklı seçenekler sunmaktadır. Ada içerisinde bulunan endemik bitkiler ve hayvanlar ilginç görüntüler sunabilmektedir. Özellikle yaz tatili yapmak isteyenler için huzurlu ve sessiz kumsallara sahiptir. Adada bulunan tarihi kale ve bu kalede bulunan toplar mutlaka görülmelidir. Portekizlilerin denizcilik ve ticaret faaliyetlerini güvenlik altına almak için inşa ettikleri kalenin büyük bölümü günümüze zarar görmeden gelmiştir. Siz de Cape Verde uçak bileti alarak tarihi kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Sal Adası

Sal Adası, yaz ayları için en çok tercih edilen ada olarak da bilinmektedir. En fazla güneşli günün burada yaşanması etkili olmaktadır. Adada bulunan liman sebebi ile ticari anlamda da hareketli bir adadır. Özellikle adadan çıkartılan tuzun dünyanın farklı ülkelerine gönderilmek için bu liman tercih edilmektedir. Ayrıca adadan çıkartılan tuzların bulunduğu Tuz Banyosu ile pek çok hastalığın iyileştirilebildiği belirtilmektedir. Bunun yanı sıra ada etrafından görülebilecek pek çok kumsal alanı ve resif bulunmaktadır.

Dalmayı tercih edenler ve bu konuda merakı olanlar için güzel görüntüler oluşabilmektedir. Sert rüzgârları ve dalgaları sayesinde rüzgâr sörfü gibi sporlar da yapılabilir. Ülkenin tek uluslararası havaalanı ada içerisinde yer alır. Adada bulunan Palmeira şehri ise hareket bir diğer şehirdir. Özellikle eğlence mekânları tatilcileri kendisine çekmektedir. Şehrin yakınlarında bulunan su altı mağaraları ilginç manzaralara sahip olan güzel bir yerdir. Adanın diğer şehri Santa Maria ise lüks otellere ev sahipliği yapmaktadır. Tatil amaçlı gelenlerin büyük çoğunluğu bu şehri tercih etmektedir. Aktiviteler ile dolu oteller tatilin tadını çıkartmak isteyenlere uygun konaklama tesisleridir.

Fogo Adası ve Yanardağı

Ülkenin geneline bulunan adalar volkanik faaliyetler sonucu oluşmuştur. Ancak bu adalarda faal olarak bulunan tek yanardağ Fogo adasındadır. Fogo Yanardağı olarak bilinen bu yanardağ, 2014 yılında bir faaliyet yaşamıştır. Yanardağın etrafında bulunan köyler bu durumdan etkilenmiştir. Volkanik faaliyetlerine etkilerini görmek isteyenler bu köyleri gezebilir. Adada bulunan diğer köyler şirin yapıları ve binaları ile dikkat çekmektedir.

Maio Kilisesi

Cape Verde sınırlarının doğusunda yer alan Maio Adasında bulunan tarihi bir kilisedir. Portekizlilerin ilk olarak keşif yaptıkları dönemde inşa edilmiştir. Adanın geneline hâkim olan Portekiz mimari anlayışını kilise üzerinde de görmek mümkündür. Ayrıca ada geneli tatil yapılabilecek alanlara sahiptir. Kumsal alanları ve diğer adalara göre daha sakin denizi nedeni ile tatilciler için doğru tercih olabilir.

cape verde tatil tur

Cape Verde Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Cape Verde Adası içerisinde Afrika ve Avrupa yemek kültürünün esintileri görülebilir. Ada olması ve çok fazla yağış almaması nedeni ile çok fazla sebze üretimi gerçekleşmez. En fazla tüketilen yemek türü deniz ürünleridir. Özellikle ton balığı çok fazla tercih edilmektedir. En ünlü yemekleri arasında ıstakozdan yapılan Lagostada yemeği ve patates, mısır, balık veya tavuk ile yapılan Cachupa yemeği bulunmaktadır. Cape Verde yemek kültürünü ve lagostada yemeğini denemek için Cape Verde uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Kahvaltılarda ve öğün aralarında sandviç yemeği tercih ederler. Tosta Mista adını verdikleri ve yapımında peynir ile jambon kullandıkları sandviçleri oldukça lezizdir. Sal Adasında bulunan İtalyan restoranında farklı tatlar bulunabilir. İçecek olarak Strela adı verilen yerel birası ile birkaç adada yetiştirilen üzümlerden yapılan şaraplar tercih edilmektedir.