Cayman Adaları Uçak Bileti

Cayman Adaları Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Cayman Adaları (İngiltere)
  • Başkent: George Town
  • Nüfusu: 61.559 (2017 yılı itibari ile)
  • Yüz Ölçümü: 264.2 Kilometrekare
  • Komşuları: Adalardan oluşan bir ülke olması nedeni ile doğrudan sınır komşusu yoktur. Karayipler’de bulunan adalar Jamaika ve Küba’ya yakın konumdadır.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce
  • Telefon kodu: +1-345
  • Başkan: Kraliçe II. Elizabeth, Vali Helen Kilpatrick, Başbakan Alden McLaughlin
  • Para Birimleri: Cayman Adaları Doları (KYD)

Cayman Adaları Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Cayman Adaları günümüzde İngiltere’ye bağlı olarak yönetilmekte olan ada topluluğudur. Konum olarak Karayipler’de bulunmaktadır. Jamaika’nın kuzeybatı, Küba’nın güney kısmında yer alır. Cayman Adaları içerisinde üç adet ada bulunmaktadır. Grand Cayman, Little Cayman ve Cayman Brac isimleri bulunan adalar bir araya gelerek ülkeyi oluşturur. Tarihte ilk olarak 1503 yılında Kristof Kolomb tarafından bulunmuştur. Bulunduğu dönemde üzerinde yaşantının çok az olduğu adalarda fazla sayıda kaplumbağa bulunması nedeni ile Las Tortugas ismi verilmiştir. Adaların keşfedilmesinden sonra yerleşim artmaya başlamıştır.

cayman adaları uçak bileti

Kolomb tarafından keşfedildikten sonra adalar uzun süre İspanya ve Jamaika yönetiminde kalmıştır. 1670 yılında yapılan Madrid Anlaşması ile adalar İngiltere yönetimine bırakılmıştır. İngiltere’ye bağlı olan adalar o dönemde Jamaika’dan yönetilmiştir. 1962 yılında ise yönetim olarak bağımsız olarak tamamen İngiltere yönetimine geçmiştir. Dünya genelinde off-shore hesap açılabilen bir ülke olarak bilinmektedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekânlar

Cayman Adaları konum olarak Meksika Körfezi’nin güneydoğu kısmında yer alan Karayipler’in batı kısmında yer alır. Karayipler’in içerisinde yer alması sayesinde tatil alanı olarak da bilinmektedir. Bu özelliği ile her sene milyonlarca turisti kendisine çekmektedir. Cayman Adaları uçak bileti satın alıp, görebileceğiniz yerler ve yapılabilecek aktiviteler şunlardır;

Grand Cayman Adası

Cayman Adaları içerisinde bulunan üç adet adadan en büyük olanıdır. İçerisinde başkenti ve en büyük şehri olan George Town şehri de bulunan Grand Cayman Adası içerisinde görebileceğiniz çok farklı alanlar bulunmaktadır. Ada olmasının ve Karayipler’de bulunmasının avantajı ile dört tarafı kumsallar ve plajlar ile kaplıdır. Tatil yapmak, güneşlenmek ve dinlenmek isteyenler için ideal kumsallara sahiptir. Masmavi denizi ile birlikte altın sarısı kumsalları birbirine iyi şekilde uyum sağlamıştır. Adanın kuzey kısmında bulunan Rum Point Kumsalı en güzel yerlerden birisidir. Özellikle açık mavi tonunda olan denizin dibini kolay şekilde görebilirsiniz. Sığ bir deniz olması sayesinde az yüzme bilen kişiler bile rahatlıkla tadını çıkartabilir. Batı kısmında bulunan Seven Mile Kumsalı ise mercanları görebileceğiniz ideal alanlar arasındadır. Şnorkel ile dalış yaparak tüpe ihtiyacınız olmadan denizin altındaki güzelliklerin tadını çıkartabilirsiniz.

cayman adaları havalimanı

Cayman Adaları Ulusal Müzesi

Grand Cayman Adası içerisinde bulunun müze ülkenin tarihini yansıtmaktadır. Başkent George Town şehrinde bulunan müze ülkenin en eski binasına yerleşmiştir. Müze içerisinde bulunan eserler ile ada ve çevresi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. İçerisinde bulunan eserler belli aralıklar ile değiştirilerek yeni eserler konulmaktadır. Ayrıca bölgenin kültürünü ve doğal güzelliklerini yansıtan şeyleri de müze içerisinde görebilirsiniz.

Kraliçe II. Elizabeth Botanik Parkı

George Town şehri içerisinde yer alan büyük park mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Cayman Adaları’nın doğal alanları ile buraya özgü bitki ve hayvanların bulunduğu park içinde hem eğlenebilir hem de huzur bulabilirsiniz. Bölgeye özgü olan iguana türleri ve papağanların bulunduğu park palmiyeler ve diğer bitkiler ile donatılmış durumadır. Rengârenk bitkiler ve farklı türdeki hayvanlar özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için güzel manzaralar sunmaktadır. Doğal alanları gezmeyi sevenler ise burada günlerce kalabilir.

Pedro St. James Kalesi

Cayman Adaları’nın tarihi öneme sahip yerleri arasında gösterilmektedir. 1790 yılında inşa edilmiş olan kale o dönem köle ticareti amacı ile kullanılmıştır. Bu özelliğini görebileceğiniz alanlara sahip olan kale günümüze sağlam şekilde ulaşmıştır. Birçok kez doğal afet geçiren kale sağlam yapısı ile bunları atlatmıştır. Kalenin içerisinde bulunan toplar meraklıları için kullanılır halde durmaktadır. Güzel manzaralara sahip olan kale içerisinde hediyelik eşya alabileceğiniz birçok alan bulunmaktadır. Sevdiklerinize hediye olarak, kendinize de hatıra olarak alabileceğiniz hediyeler için en güzel seçeneklere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaplumbağa Çiftlikleri

Grand Cayman Adası üzerinde bulunan West Buy şehri içerisinde bulunan kaplumbağa çiftliği görmeye değer yerler arasında bulunur. Özellikle nesli tükenme tehlikesi altına olan deniz kaplumbağalarının bakımlarının yapıldığı ve yetiştirildiği bir çiftliktir. İçerisinde bulunan on altı binden fazla kaplumbağa ile oldukça ilginç bir yerdir. Kaplumbağaları burada yakından görebilir ve sevebilirsiniz. Siz de kaplumbağaları yakından görebilmek için Cayman Adaları uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz. Çiftliklerin içerisinde yöreye özgü olan bitkiler ve diğer hayvanları da gözlemleyebilirsiniz.

Black Mangrove Bataklığı

Grand Cayman Adası içerisinde bulunan bataklık oldukça ilginç doğal alanlardan bir tanedir. Oldukça sulak bir alan olan bu bataklık geniş bir alan kaplamaktadır. Bataklık içerisinde bulunan orman alanı ve ağaçlar yaklaşık olarak iki milyon yıldır aynı şekilde durmaktadır. Doğallığın bozulmadan kaldığı ormanın içerisinde geçen Mastic Yürüyüş Yolu ile tüm güzellikleri rahat şekilde görebilirsiniz. Yürüyüş yolu üzerinde bulunan ilginç ağaçlar insanları şaşırtabilecek türdedir. Üç kilometreden uzun olan yürüyüş yolu doğa sporları ve yürüyüşlerini sevenler için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

cayman adaları nasıl gidilir

Deniz Gezintileri ve Aktiviteler

Cayman Adaları’na tatil amaçlı giden kişiler çok farklı aktivitelere katılabilir. Karayipler’in güzel denizlerinde özellikle dalış turları oldukça yaygındır. Sığ sulara sahip olan adalar özellikle masmavi sularda yapıldığı için oldukça zevklidir. Bu dalışlarda özellikle vatoz gibi deniz canlılarını görebilir ve bunları ellerinizle besleyebilirsiniz. Adaların çevresinde bol miktarda bulunan vatozlar ile ilgili tur rehberlerinin ikazlarına dikkat etmek gerekir. Vatozlar ile birlikte deniz kaplumbağası çeşitlerini de dalışlarda görebilirsiniz. Adaların etrafında yapılan gemi ve yat turları da oldukça güzel zamanlar geçirilmesini sağlar. Özellikle güneşin batışına yakın yapılan turlar ile keyifli zamanlar geçirilebilir. Gemide yemek yiyerek hem lezzetli yemeklerin tadını çıkartabilir hem de manzara eşliğinde dinlenebilirsiniz. Adaların doğu kısmında meraklıları için gemi batıkları bulunmaktadır. Sığ sularda bulunan batıklar özellikle gemi turları ile yüzeyden kolayca görülebilmektedir. İsteyen kişiler dalış yaparak etrafında gezebildiği gibi sadece yüzeyden de incelemek mümkündür. Bu alana yakın konumda sahil kesiminde bulunan hava delikleri de ilginç doğal alanlar arasında yer alır.

cayman adaları tatil tur

Cayman Adaları Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Cayman Adaları, Karayipler’de bulunması dolayısıyla yemek kültüründe oldukça fazla deniz ürünü bulunmaktadır. Adanın ticari ve ekonomik anlamda gelişmesi ile birlikte çok farklı besinlerin bulunabilmesi mümkündür. Ancak yerel ürünler ağırlıklı olarak deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Özellikle ton balığı ve torik gibi balıklar yoğun olarak tüketilmektedir. Bu balıklar farklı şekillerde pişirilerek yeşillikler eşliğinde sunulmaktadır. Hindistan cevizinin çok fazla bulunması yemeklerde yoğun olarak kullanılmasına neden olmuştur. Balıkları Hindistan cevizi sütünde pişirmek farklı bir pişirme tarzı olarak benimsenmiştir. Deniz salyangozu ülkemiz için çok tercih edilen bir yemek olmasa da bu ülkede oldukça popülerdir. Ayrıca çok fazla bulunan deniz kaplumbağası da özel çiftliklerden temin edilerek hazırlanmaktadır. Yemekler ile birlikte meyve sularından hazırlanmış kokteyl seçeneklerinin tadına bakabilirsiniz. Cayman Adaları mutfağını yakından tanımak için Cayman Adaları uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.