Cebelitarık Uçak Bileti

Cebelitarık Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Cebelitarık (İngiltere)
  • Başkent: Cebelitarık
  • Nüfusu: 34.571 (2017 İtibari ile)
  • Yüz Ölçümü: 6,8 Kilometrekare
  • Komşuları: Toprak sınırı bakımından sadece İspanya ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: İngilizce, İspanyolca ve Llanito
  • Telefon kodu: +350
  • Başkan: İngiltere toprağı olarak geçmesi nedeni ile Devlet Başkanı yani kraliçe II. Elizabeth, Genel Valisi Ed Davis, Başbakan Fabian Picardo
  • Para Birimleri: Cebelitarık Poundu (GIP)

Cebelitarık’ın Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Eski dönemlerde Cebelitarık bölgesi Calpe ismi ile anılmaktadır. Uzun yıllar bu şekilde anılan bölge, Endülüsler tarafından fethedildikten sonra ismi değiştirilmiştir. Endülüs Fatihi olarak ün yapmış olan Tarık bin Ziyad tarafından 711 yılında fethedilmiştir. Tarık bin Ziyad’ın ordusu, fetih sonrasında bu bölgeye yerleşmiş ve askeri karargâh olarak kullanmaya başlamıştır. Bu nedenle bu bölgeye Tarık’ın dağı anlamında Cebel-ü Tarık adı verilmiştir.  Daha sonra İspanyolca ve İtalyanca kaynaklara bu ismin değişik versiyonları şeklinde geçmiştir. Endülüslüler tarafından fethedilmesi sonrasında bu bölgede büyük değişim yaşanmıştır. Bölge üzerinde büyük bir liman ve bu liman ile bağlantılı yapılar inşa edilmiş ve yerleşim yoğunlaşmıştır.

cebelitarık moorish castle

Özellikle 1160 yılında bu bölgede pek çok yapı inşası tamamlanmıştır. 1462 yılında İspanyol Medina – Sidonia Dükü tarafından kuşatılmış olan bölge 1502 tarihinde İspanya Krallığı tarafından alınmıştır. Yani Cebelitarık ülkesi uzun süre Müslümanların yönetimi altında kalmıştır. 1704 yılında İspanyolların elinde İngiltere ve Hollanda ülkelerinin deniz güçleri tarafından alınmıştır. Ele geçirilen bu topraklar 1713 yılında yapılan anlaşma ile İngilizlere bırakılmıştır. Günümüzde statüsü oldukça çok tartışılan ülke dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer alır. Küçük ancak önemli bir toprak alanı olması nedeni ile sürekli tartışmalara maruz kalmaktadır. 2006 yılında yapılan halk oylaması ile İngiltere yönetiminde kalması yönünde karar alınmıştır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Cebelitarık, konum olarak İber Yarımadası’nın güney ucunda bulunur. Bu özelliği ile Alboran Denizi olarak adlandırılan deniz bölgesine kıyısı bulunmaktadır. Yılın neredeyse tamamını güneşli şekilde geçiren ülke içerisinde turistleri çeken çok fazla nokta bulunmaktadır. Cebelitarık uçak bileti alarak gezebileceğiniz turistik yerler sırasıyla;

Cebelitarık Boğazı

Ülkenin görülebilecek en önemli ve yoğun noktası olarak Cebelitarık Boğazı sayılabilir. Cebelitarık Boğazı, Avrupa ile Afrika arasında bulunan önemli bir noktadır. Hem ekonomik hem de coğrafi olarak önemli olan bu boğaz toplam olarak altmış kilometre uzunluğundadır. Boğaz ve çevresinde yapılan turlar ile boğazın önemli noktaları görülebilir. Gezilebilecek diğer alanların gemi türleri ile gezilmesi de mümkündür. Doğaseverler için Cebelitarık Boğazı önemli unsurlara sahiptir. Özellikle yunus ve balina görmek isteyenler için gemiler ile yapılan turlar büyük fırsat sunmaktadır. Cebelitarık Boğazı ile ilgili olarak görülmesi gereken en önemli nokta ise iki denizin birleşim noktasıdır. Atlas Okyanusu ile Akdeniz’in suları boğazın bir noktasında bir araya gelmektedir. Ancak bu iki denizin tuz oranı yani yoğunluklarının farklı olması karışmamalarını sağlamaktadır. İki denizin birleşim yeri bu nokta dikkate alınarak gezilebilir.

cebelitarık boğazı

Gorham Mağarası

Cebelitarık Boğazı’nın kıyı kesimine yakın noktada bulunan mağara içerisinde çok eski yaşam alanları yer almaktadır. Tahmini olarak on iki bin senelik olduğu düşünülen mağara içerisindeki yaşam alanları da oldukça eskidir. Arkeolojik çalışmaları devam eden mağaranın geneli yirmi sekiz hektar kadar alan kaplamaktadır. Bu alanda ziyarete açılmış olan yerler camlar ile kaplanmıştır. Mağara ve içerisindeki yaşam alanları 2016 yılında Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınmış ve koruma altındadır. Ülkeyi ziyaret etmeyi düşünenler için mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde yer alır. Siz de Gorham mağarasını görmek için sayfamızdan Cebelitarık uçak bileti fiyatlarına bakabilirsiniz.

Cebelitarık Kayası

Cebelitarık Boğazı’nın en önemli yerinde bulunan kaya aslında bir dağ kadar büyüklüğe sahiptir. Tamamı kayalardan oluşan bu nokta ülkeyi gezmek için gelenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında yer alır. Teleferik ile çıkabildiğiniz kayanın üst kısmında boğazın muhteşem manzarası bulunmaktadır. Pek çok gözlem noktası bulunan kayadan hem ülkenin alanlarını hem de boğazı doyasıya izleyebilirsiniz. Kayanın üst noktaların buraya özgü olan maymunları da görebilirsiniz. Cebelitarık maymunlarını beslemek yasak olsa da onların eğlenceli hallerini gözlemleyebilirsiniz.

St. Michael Mağarası

Cebelitarık şehir merkezine yakın bir konumda bulunan mağara deniz yüzeyinde üç yüz metre yüksekliğe sahiptir. Milyonlarca yılda oluşmuş olan mağara yağmur sularının alanda bulunan kireç taşlarını aşındırması ile şekillenmiştir. Her sene milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen mağara doğal koruma alanı olarak ilan edilmiştir. İçerisinde çok sayıda sarkıt ve dikit bulunan mağara özellikle fotoğraf çekmeyi sevenler için kaçırılmayacak fırsatlar sunmaktadır. Mağaraya ulaşmak için merdivenlerden yürümek gerekmektedir. Burada iniş ve çıkış yapılan merdivenler doğal taşlardan yapılmış The Mediterranean Steps olarak bilinen merdivenlerdir.

Cebelitarık St. Michael Mağarası

Büyük Kuşatma Tünelleri

Great Siege Tunnels olarak bilinen bu tüneller İngilizler tarafından inşa edilmiştir. Büyük kuşatma döneminde 1783 yılında inşa edilmiş olan tüneller büyük başarı elde edilmesini sağlamıştır. Kayaların içerisine oyulmuş olan tünellerde askeri bölümler bulunmaktadır. Günümüzde yapılan yenileme işlemleri sonrasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. İngilizlerin tarihini simgeleyen heykeller ve toplar ile tüneller oldukça ilginç bir yer olarak görülmektedir. Yapıldığı dönemde askeri anlamda büyük başarılar elde etmesi nedeni ile tüneller ile ilgili olarak “Bu işler Romalılara layıktır” övgüsü kullanılmıştır.

Windsor Asma Köprüsü

Asma köprü, ülkenin güzel manzaralarına sahip alanlardan birisine inşa edilmiştir. Köprünün altında bulunan vadi elli metre derinliktedir. Yetmiş metre uzunluğu bulunan asma köprü yükseklik korkusu bulunmayanlar için görülmesi gereken yerlerdendir.

İbrahim Al İbrahim Camisi

Önceleri Müslümanlar tarafından yönetilmiş bir ülke olan Cebelitarık içerisinde günümüzde de yaşayanlar bulunmaktadır. Bu Müslümanlar için inşa edilmiş olan cami güzel mimarisi ile beğenilen yerler arasındadır. 1997 yılında inşa edilmiş olan caminin masrafları Suudi Arabistan Kralı tarafından karşılanmaktadır.

Avrupa Noktası (Europa Point)

Cebelitarık Boğazını en güzel şekilde izleyebileceğiniz yerlerden bir tanesidir. İspanya kıyılarından başlayarak Afrika kıtasına kadar çok geniş bir alanı buradan görebilirsiniz. Tepe bir noktaya kurulmuş olan bu alanda bir de deniz feneri bulunur. Aktif olarak kullanılan deniz feneri 1841 yılında inşa edilmiştir. Deniz fenerinin menzili otuz yedi kilometre civarıdır.

Moorish Castle

Mağribi Kalesi olarak da bilinen kale on birinci yüzyıldan günümüze kadar korunarak gelmiştir. İlk olarak 1160 yılında başlanmış olan kale 1333 yılında geliştirilmiştir. Sağlam bir yapıya sahip olan kalenin bir kısmı 2010 yılına kadar hapishane olarak kullanılmıştır. Kayaların üzerine kurulmuş olan Mağribi Kalesi boğazın neredeyse her noktasında görülür.

cebelitarık yemek kültürü

Cebelitarık Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Cebelitarık ülke olarak karmaşık bir yapıya sahiptir. Ancak günümüzde İspanyol kültürü ağırlıklıdır. Bu ağırlık yemek kültüründe de görülmektedir. Okyanusa olan kıyısı nedeni oldukça fazla balık tüketimi bulunmaktadır. Balığın ve deniz ürünlerinin her türlüsü yöresel yemekler içerisinde kullanılır. Ayrıca kırmızı etin de tercih edildiği yemekler ve sebze yemekleri de çok fazla yapılmaktadır. Turistik bir alan olması sayesinde Cebelitarık içerisinde neredeyse her ülkeye özgü yemek yenilebilecek restoranlar mevcuttur. Gece hayatı çok canlı olan ülkede bir şeyler içmek için farklı mekânlar bulabilirsiniz. Bu ülkenin yemek kültürünü denemek için Cebelitarık uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.