Çekya Uçak Bileti

Çekya Uçak Bileti
 
  • Ülke Adı: Çekya (Çek Cumhuriyeti)
  • Başkent: Prag
  • Nüfusu: 10,58 Milyon (2017 Yılı İtibari ile)
  • Yüz Ölçümü: 78.865 Kilometrekare
  • Komşuları: Batısında Almanya, doğusunda Slovakya, güneyinde Avusturya ve kuzeyinde Polonya ile komşudur.
  • Konuşulan Dilleri: Çekçe
  • Telefon kodu: 4+20
  • Başkan: Başkan; Milos Zeman, Başbakan; Andrej Babis
  • Para Birimleri: Çek Korunası (CZK)

Çekya’nın Kuruluş Yılı

Çek Cumhuriyeti, yeni adı ile Çekya, Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Ülkenin kurulu olduğu bölgeye ilk yerleşim M.S. 5. yüzyıldadır. Bu dönemde Karadeniz kıyılarından gelen Slavlar bugünkü Çekya sınırlarının bulunduğu alana yerleşmiştir. Yerleşim sonrasında Moravya Krallığı kurulmuştur. 874 tarihinde Büyük Bohemya Devleti yine aynı topraklar üzerinde kurulmuştur. Bu devlet, Orta Avrupa Sınırlarının en güçlü devletlerinden birisi haline gelmiştir. 15. yüzyıla kadar sorunsuz devam eden devlet bu tarih itibari ile mezhep savaşlarına maruz kalmıştır. Bunun etkisi ile 16. ve 17. yüzyıllarda bölünmeler yaşanmış ve en son olarak Avusturya – Macaristan İmparatorluğu halini almıştır.

çekya karl köprüsü

Birinci Dünya Savaşı sonunda Avusturya – Macaristan İmparatorluğu bölünmesi sonrasında Çekoslovakya kurulmuştur. Bu kuruluşun tarihi 28 Ekim 1918’dir. Daha sonra İkinci Dünya Savaşı yaşayan topraklardan birisi olması nedeni ile tekrar sorunlar yaşamıştır. Slovakya toprakları Çekoslovakya’dan ayrılarak Almanya tarafına geçmiştir. Savaş sonrasında tekrar bir araya gelen ülke yaklaşık olarak kırk yıl bu şekilde idare edilmiştir. Söz konusu kırk yıllık süre komünist rejim ile idare edilmiş olan bir ülkedir. Uzun süre bu yönetimin sorunlarını yaşayan ülke 1989 yılında Kadife Devrim yaşamıştır. Bu devrimin etkileri ile birlikte 1 Ocak 1993 tarihi itibari ile ülke ikiye ayrılmıştır. Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olarak bölünen ülke bu tarihten sonra yönetim noktasında da bölünmüştür. Çek Cumhuriyeti olarak bölünen kısım 1999 yılında NATO ve 2004 yılında Avrupa Birliğine alınmıştır.

Çekya Gezilecek Yerler

Çek Cumhuriyeti yani Çekya içerisinde gezilip görülebilecek pek çok farklı alan bulunmaktadır. Özellikle tarihi yerleri ile öne çıkan Çekya, doğal güzellikleri bakımından da farklı seçeneklere sahiptir. Çekya uçak bileti alıp da görülebilecek yerlerin bazıları şunlardır;

Prag

Çekya’nın en büyük ve önemli şehri olarak bilinmektedir. Başkent olması ve turistik anlamda da yoğun olması önem kazanmasını sağlamıştır. Şehrin ortasından geçen Vlatna Nehri şehre ayrı bir hava katmaktadır. Prag içerisinde oldukça fazla tarihi yapı bulunmaktadır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı süresince çok fazla zarar görmemiş olması bu tarihi yapıların günümüze kadar sağlam şekilde kalmasını sağlamıştır. Prag ile ilgili olarak pek çok gezgin “Avrupa’nın Kalbi” tabirini kullanır.

Old Town Meydanı

Prag şehrinin merkezinde yer alan meydan şehrin en büyük meydanı olarak bilinir. Özellikle Çekya’yı gezmeyi planlayanlar için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Meydan içerisinde çok sayıda turist bulunması sayesinde sürekli dolu olan meydanda yaz aylarında boş yer bulmak imkânsızdır. Meydan çevresinde bulunan tarihi yapılar görülmeye değer manzaralar sunar. Güzel bir gezi sonrası dinlenmek için kafe ve restoranlar, lezzetli yemeklerini meydan çevresinde sunmaktadır. Prag’ın kalbi olarak değerlendirilen meydan 1992 yılından Unesco Dünya Mirası listesine alınmıştır.

Eski Belediye Sarayı

Old Town Meydanı içerisinde bulunan belediye sarayı en önemli tarihi yapılar arasında yer alır. Old Town Hall olarak bilinen sarayın yetmiş metrelik kulesi şehrin güzel manzarasını görmek için en ideal yerlerdendir. Sarayın en alt katında ise labirent ve mağaralar bulunmaktadır. Çok eski olan bu labirent ve mağaralar farklı bir yer görmek isteyenlere tavsiye edilir.

çekya prag astronomik saat kulesi

Astronomik Saat Kulesi

Eski Belediye Sarayı içerisinde bulunan saat kulesi Dünya’nın çalışır haldeki en eski saat kulesidir. Orloj adı verilen bu saat kulesi üzerinde oldukça güzel mimari çalışmalar bulunmaktadır. 1410 yılında inşa edilmiş olan saat kulesi birkaç kez restorasyona uğramış olsa da günümüzde sorunsuz olarak çalışmaktadır. Oldukça farklı bir çalışma sistemine sahip olan saatin animasyonları yapıldığı dönem bakımından hayranlık uyandıracak kadar güzeldir. Her bir saat dilimi için özel çizimler yapılmış olup bu çizimler insan davranışları ile alakalı olarak yapılmıştır. Çevresinde bulunan heykeller saat kulesini daha şık bir hale getirmektedir.

Prag Kalesi

Prag’da bulunan kale dünyanın en büyük kalesi olarak bilinmektedir. Bu konuda rekoru elinde bulunduran bu kalenin yapılışı dokuzuncu yüzyıla kadar dayanmaktadır. Kale içerisinde pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Kiliseler, manastırlar, bahçeler ve evlerden oluşan kale içi günümüze kadar yıkılmadan ulaşmıştır. Özellikle kale içerisinde nöbet tutan askerlerin nöbet değişimi turistlerin ilgisini çekmektedir. Kaleyi gezmeye gelenlerin resimlerini yapan ressamlara kendi resimlerinizi çizdirebilirsiniz. Dünya'nın en büyük kalesini ziyaret etmek için Çekya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz!

Karl Köprüsü

Karl Köprüsü Prag şehri ile Prag Kalesi arasında bağlantıyı sağlayan bir köprüdür. Şehrin etrafında kurulu olduğu Vlatna Nehri üzerinden ulaşımı sağlamak için inşa edilmiştir. Köprünün ilk temelleri 1170 yılına kadar dayanmaktadır. Günümüzdeki haline ise 1402 yılında kavuşmuştur. Üzerinde araç trafiği bulunmayan köprüden sadece yaya geçişleri sağlanmaktadır.

Karlovy Vary Şehri

Tarihi şehirlerden bir tanesi olan Karlovy Vary şehri içerisinde pek çok katedral, kilise ve kale bulunmaktadır. Ülkenin neredeyse her yerinde bulunan bu tarihi eserleri gezmekten yorulanlar için şehrin içerisinde şifalı sular bulunmaktadır. Şifalı suların içerisinde spa keyfi yaparak yorgunluk atabilir ve sağlık bulabilirsiniz.

çekya petrin gözlem kulesi

Petrin Gözlem Kulesi

Başkent Prag içerisinde yüksek bir noktada bulunan kule şehri izlemek isteyenler için ideal bir alandır. 1891 tarihinde inşa edilmiş olan toplam olarak kule üç yüz yirmi yedi metre yüksekliğe sahiptir. Eiffel Kulesi’ne benzeyen gözlem kulesi bu şekli ile de ilgi çekmektedir. Kendisi altmış dört metre olan kule bulunduğu tepe sayesinde oldukça geniş bir alanı gözlemleme olanağı sunmaktadır.

Çekya Podyji Ulusal Parkı

Çekya’nın doğal güzelliklerini görmek isteyenler için en doğru tercih burasıdır. Altmış üç kilometrekare alanı kaplayan park 1991 yılında ulusal park olarak ilan edilmiştir. Parkın içerisinden geçen nehir ve çevresinde bulunan yemyeşil orman sayesinde gezilip görülebilecek çok fazla seçenek bulunmaktadır. Yürüyüş alanları sayesinde doğa sporlarını sevenlere çok fazla imkân sunmaktadır.

Çekya Yemek Kültürü 

Çekya mutfağında et ve et ürünleri önemli bir yer tutar. Domuz eti ağırlıklı olmak üzere sığır ve tavuk eti de çok fazla tüketilmektedir. En fazla yenilen yemekler arasında domuzların kaburgasından yapılan geleneksel bir yemek bulunur. Domuzun en lezzetli kısmı olarak değerlendirilen kaburgası odun ateşi üzerinde pişirilmektedir. Diğer et yemekleri de Çekler için önemli yemekler arasında sayılır. Kaz, tavşan ve ördek gibi hayvanların etleri oldukça popülerdir.

çekya mutfağı

Çorbalar, Çekya mutfağı için önemli yiyecekler olarak bilinir. Özellikle kremalı ve yoğun sebzeli olarak tercih edilen çorbalar günün farklı saatlerinde tüketilebilir. Birbirinden değişik çorbaları tatmak için Çekya uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz. Bramboracka çorbası geleneksel çorba çeşitleri arasında yer alır. Yemeklerde çok fazla baharat ve domuz eti kullanan Çeklerin mutfak kültürü bizim kültürümüze çok yakın değildir. İçecek anlamında dünya genelinde meşhur olan Pilsener birası Çekler için önemlidir. Ayrıca tarçın kullanılarak yapılan likörler yoğun olarak tüketilir.