Christmas Adası Uçak Bileti

Christmas Adası Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Christmas Adası
  • Başkent: Flying Fish Cove
  • Nüfusu: 1402
  • Yüz Ölçümü: 135 km2
  • Komşuları: Yeni Gine Adası, Yeni Zelanda
  • Konuşlan Dilleri: İngilizce, Malayca, Çince
  • Telefon Kodu: +61
  • Başkan: Gordon Thompson
  • Para Birimleri: Avustralya Doları

Christmas Adası Kuruluş Yılı

Bu ada ilk olarak 1615 yılında Richard Rowe tarafından görülmüştür. 1643 yılında da İngiliz Doğu Hindistan firmasının kaptanı olan William Mynors Noel günü vasıtasıyla adaya bugünkü adını vermiştir. 1887 senesinde adaya gelen bilim insanları adada incelemelerde bulunmuş, kaya ve toprak örnekleri almıştır. John Murray liderliğinde alınan örnekler analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda neredeyse saf olan kalsiyum fosfat elde edilmiştir. Bu keşif büyük devletlerin ve halkın ilgisini adaya yöneltmiştir. 1888 senesinde bu ada İngilizler tarafından ilhak edilmiştir. Adanın başkentinde George Clunies-Ross’un çabaları ile ilk yerleşim bölgeleri kurulmaya başlanmıştır.

christmas adası tatil tur

Kereste kesmek ve fosfat madenlerini çıkarabilmek için 99 yıllık kira kontratını Murray ve Clunies-Ross imzalamıştır. Daha sonrasında yapılan bu anlaşma Christmas Adası Fosfat Şirketine devredilmiştir. 1900 senesinde İngiliz konisi olan ada, II. Dünya Savaşı’ndan sonra Japonların kuşatması altında kalmıştır. Daha sonra 1948 senesinde Avustralya ve Yeni Zelanda hükümetleri Christmas Adası Fosfat Şirketinin tüm varlıklarını satın almıştır. 1958 yılında da Britanya hükümeti adada bulunan tüm yetkilerini Avustralya’ya devretmiştir. Böylelikle bu ada bir Avustralya toprağı halline gelmiştir.

Christmas Adası Gezilecek Yerler

Christmas Adası, Pasifik Okyanusunda yer almaktadır. Bu adaya turist çeken en önemli olay adaya yapılan kırmızı yengeç akınıdır. Kırmızı yengeçler tuz ihtiyacını giderebilmek için bu adaya yılın belirli bir döneminde adeta istila etmektedirler. Kırmızı yengeçlerin yolculuğu ormandan başlar ve okyanusun kıyılarında son bulur. Ve bu akın yaklaşık olarak bir hafta sürer. Aralık ve Ekim aylarında bu göç olayına tanıklık edilebilinmektedir. Plajları, mağaraları, şelaleleri ve bakir olan doğası ile huzurlu ve keyifli bir tatil isteyen kişilerin ilgisini çekmektedir. Son derece cezp edici bir tatil noktası olan bu ada son dönemlerde adından sıkça söz ettirir olmuştur. Christmas Adası uçak bileti alarak gezebileceğiniz turistik yerler sırasıyla;

Tai Jin House

İlk olarak 1898 senesinde keşfedilmiş olan adanın o zamanlardan günümüze geçirdiği değişimi ve dönüşümü gözler önüne sermektedir. Adanın sahip olmuş olduğu tarihi ve kültürel ile ilgili detaylı bilgiler, çeşitli belgeler ve fotoğrafların sergilendiği bir müze evidir. Müze evi, hem içerisinde yer alan belgelerle, hem de çevresini kuşatan harika doğası ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Eğer bu adayı ziyaret edebilme olanağınız varsa bu müze evinin kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

christmas adasına nasıl gidilir

Lily Beach

Bu adada tatil için plan yapan kişiler harika plajlar göreceğinizden emin olabilirsiniz. Christmas Adası’nın en meşhur ve göz dolduran plajı Lily Beach plajıdır. Plajdaki kum taneleri adeta bir inci tanesini andırır. Suyu son derece berrak olup rengi turkuaz rengidir. Bu plajda yüzmenin tadını çıkartabilme gerçekten de ayrıcalıktır. Bu adada başka plajlarda vardır. Diğer alternatif plajlar Dolly Beach, Greta Beach ve Ethel Beach gibi muhteşem plajlarda gene bu adada mevcuttur. Kumun ve güneşin tadını en güzel bu adada çıkarmak için Christmas Adası uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

christmas adası

The Dales Hiking Trail

The Dales Hiking Trail adayı ziyaret eden ve doğa yürüyüşü yapmaktan hoşlanan kişilerin uğrak noktalarından bir tanesidir. Yağmur ormanlarının içerisinde yapacağınız yürüyüşle bu ormanların görkemli ve gizemli güzelliğini keşfedebilirsiniz. Yürüyüş esnasında birçok doğal güzellikle, yengeçle ve farklı bitki çeşitleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu saydığımız güzelliklerin yanı sıra yürüyüş parkurun sonundaki şelale ise en etkileyici olanıdır.

Christmas Island National Park

Christmas Adası Ulusal Parkı, bu adanın %63’ünü kaplayan oldukça etkileyici ve büyük bir doğa alanıdır. Etkileyici deniz yaşantısı, görkemli yağmur ormanları, kırmızı yengeçleri ve çok değişik kuş çeşitlerine ev sahipliği yapmaktadır. Christmas Island National Park doğaseverler, sessizlik ve huzur arayanlar için adeta cennetten bir köşedir. Bu park, 1980 senesinden sonra inşa edilmiştir. Burada stresten uzaklaşacağınıza ve huzuru bulacağına emin olabilirsiniz.

christmas adası uçak bileti

Christmas Adası Yemek Kültürü

Farklı milletlerin kültürlerinden etkilenmiş olan mutfağıyla ön plana çıkan Christmas Adası, özellikle İngiliz kültürünün etkilerini üzerinde hissetmektedir. Yine ada olmasından kaynaklı olarak çok sayıda balık yemeğinin bölgede tüketildiği bilinmektedir. Özellikle Noel dönemlerinde bölgeye çok sayıda turist gelmektedir. Paskalya döneminde hatta Çin Yeni Yılı kutlamalarında dahi adaya çok sayıda farklı ziyaretçi gelmektedir. Bundan dolayı yemek kültüründe Çin mutfağının da etkisi de görülmektedir. Bununla birlikte adadaki yemeklerin baharatlı Asya mutfağından Batı mutfağına kadar çok geniş bir yelpazede oluştuğunu söylemek mümkündür.  Kırmızı yengeçlerin ülkesi olan Christmas Adası, deniz ürünlerinin de ön planda olduğu bir mutfağa sahiptir. Christmas Adası uçak bileti alarak ada'nın yemek kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz.