Danimarka Uçak Bileti

Danimarka Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Danimarka Krallığı
  • Başkent: Kopenhag
  • Nüfusu: 5.789.957
  • Yüz Ölçümü: 42.924 km2
  • Komşuları: Danimarka’nın komşuları, İsveç, Norveç ve Almanya’dır.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili Danca’dır. Almanca da konuşulmaktadır.
  • Telefon kodu: +45
  • Başkan: Lars Lokke Rasmussen
  • Para Birimleri: Danimarka Kronu

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Danimarka’nın bilinen tarihi milattan sonra 800’lü yıllarda Vikingler ile başlamaktadır. Danimarka toprakları, yapılan arkeolojik kazılar neticesinde dünyanın en eski eserlerinin rastlandığı yerdir. Vikingler, ülke topraklarında milattan sonra 9 ile 11. yüzyıllar arasında İlk Danimarka Krallığı’nı kurmuşlardır. Danimarka tarihi boyunca çeşitli zamanlarda İngiltere ile uzun süreli savaşlar yapmıştır. Yapılan savaşlar neticesinde Danimarka 1013 yılında İngiltere topraklarını hakimiyeti altına aldı.

Danimarka, İngiltere ile Norveç’i de topraklarına katıp, birleştirdi ve büyük bir krallık meydana getirdi. İngiltere 1042 yılında çıkan karışıklıktan istifade ederek bağımsızlığını ilan etti. 1397 yılında yaşanan olaylar neticesinde İsveç de Danimarka topraklarına katıldı. Yıllar içerisinde yaşanan savaşlar, elde edilen ve kaybedilen topraklarla birlikte Danimarka 1645 yılında bugünkü durumuna ulaştı.

danimarka uçak bileti

1848 yılında yönetim şeklinde değişiklik yapılarak meşrutiyet idare şekli olarak kabul edildi. Danimarka, 1. Dünya Savaşı sırasında tarafsızlığını ilan etti. Sınır komşusu olan Almanya ile de saldırmazlık paktı anlaşmasını yaptı. Yapılan saldırmazlık paktına rağmen Alman orduları 1940 yılında ülkenin topraklarını işgal etti. Danimarka bu işgale bilerek direnç göstermedi. Zaten 1945 yılında Almanların yenilmesi ile birlikte gerçekleşmiş olan işgal de sona erdi. Danimarka, Birleşmiş Milletler kurumunun kurucu üyelerindendir. 1949 yılında NATO’ya kabul edilen Danimarka, Grönland’ın savunması için Amerika ile anlaşma yapmıştır. Aynı zamanda Avrupa Konseyi’nin de kurucu üyelerinden olan ülke 1951 yılında İskandinav ülkeleri arasında bir konsey kurmuştur. Kurduğu bu konsey ile iş birliği yaptığı ülke sayısını artırmıştır. Danimarka 1960 yılında AET’ye dahil olmuştur.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Vikinglerin torunu olarak tanıdığımız Danimarka, günümüzde modern yaşam ile tarihini oldukça güzel harmanlamış durumdadır. Andersen’in hikayelerinde anlatmış olduğu yerleri keşfetmek, sanat ve tasarımlarla ilgili çalışmalarda yoğunlaşmak isteyenler ülkeyi ziyaret etmelidir. Danimarka uçak bileti satın alıp, görebileceğiniz yerler şunlardır;

Frederiksborg Sarayı

Gölün tam ortasına kurulmuş olan Frederiksborg Sarayı, Milli Tarih Müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Danimarka Kralı, King Christian IV’ün malikanesi olarak 17. yüzyılda inşa edilen saray 1878 yılında müze haline getirilmiştir. İskandinav ülkelerinin en iyi sanat koleksiyonlarından biri olan eserler sarayın koridorlarındaki duvarlara asılara, salonlarda sergilenerek gelenlerle tanıştırılmaktadır. Gölün ortasında olduğundan dolayı sarayın bahçesinde bulunan özel botlarla göl turu yaptırılmaktadır. Tekneyle göl turu yaparken aynı zamanda Frederiksborg Sarayı’nın harika resimlerini çekebilir.

danimarka tatil tur

Oresund Köprüsü

İsveç şehri Malmö ile Danimarka’nın başkentini birbirine bağlayan Oresund Köprüsü, bir mühendislik harikasıdır. Demiryolu ve karayolu ulaşımının sağlandığı köprü 8 km uzunluğundadır. Günde ortalama 17 bin aracın geçtiği köprü 2000 yılında açılmıştır. Havayolundan bile görülen bu köprü İsveç’e yapılacak yolculukları kolaylaştırmaktadır.

Vikingeskibsmuseet

Türkçe anlamı Viking Gemi Müzesi olan Vikingeskibsmuseet, Roskil’de yer almaktadır. Özellikle çocukların çok fazla ilgisini çeken müzede dünyada gemicilik tarihinde önemli yere sahip olan Vikingler ’den kalan gemiler sergilenmektedir. Viking gemilerinin nasıl yapıldığını görmek ise çok daha etkileyici olmaktadır.

Skagen Sahili

Genellikle tenha ve rüzgârlı olan Skagen Sahili, deniz kenarında tatil yapmayı sevenlerin tercih ettikleri bir noktadır. Danimarka’nın toplamda 5 bin mil sahil şeridi bulunmaktadır. Bundan dolayı tatil için güzel mekanlar bulmak zor olmamaktadır. Ülkenin kuzeyinde bulunan Grenen, güneşin çok farklı yansımalarını görmek mümkündür. Işığın vuruş açısıyla daha da güzelleşen sahil, Danimarkalı ressamların genellikle ilk çalışmalarını yaptıkları yerdir. Sahilin harika güzelliğini yansıtan resim tablolarının şehir merkezinde satışı yapılmaktadır. Sahilden tamamen kuma gömülen ve sadece kuleleri görülen kilise görülmektedir. Aynı zamana Danimarka’nın en hızlı hareket eden kumulu Rabierg Mile de buradan görülmektedir.

danimarka

Legoland Billund

Dünyanın en meşhur yapılarının legodan yapılmış hallerinin sergilendiği Legoland Billund, sadece çocukların değil yetişkinlerin de dikkatini çekmektedir. Bazı bölümlerinin büyüklerin girişine yasaklandığı sadece küçük çocuklara ayrılan Legoland Billund’da legodan yapılmış şehirler bile görülebilir. Yakınlarında otel bulunduğundan konaklama sıkıntısı yaşanmamaktadır. Legoland Billund'a bir gezi düzenlemek için Danimarka uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Küçük Deniz Kızı

Kopenhag Langelinie limanında, bir kayanın üzerinde oturur şekilde resmedilmiş olan Küçük Deniz Kızı heykeli, görenleri kendine hayran etmektedir. Sadece 1,25 metre yüksekliği, 175 kilo ağırlığındaki heykelin küçüklüğü görenleri şaşırtmaktadır. Edvard Eriksen tarafından Andersen’nin denizkızı oyunu anısına 1913 yılında yapmıştır. Kafası defalarca kırılmış olan heykelin kafa kısmı her defasında aslına uygun olarak tekrardan yapılmıştır.

Den Gamle By

Danimarka’nın çeşitli yerlerinden toplanan tarihi eserlerin hep birlikte sergilendiği açık hava müzesi olan Den Gamle By, 1909 yılında kurulmuştur. Tarihi bir köy hayatının örnek olarak temsil edildiği müzede, Danimarka’nın tarihi hakkında çok şeyler bulmak mümkündür.

Kronborhg Kalesi

Rönesans’ın en iyi örneklerinden biri olarak kabul edilen Kronborg Kalesi, 1574 yılında inşa edilmeye başlamıştır. Danimarka ile İsveç’in sınırında olan kale uzun yıllar boyunca Danimarka’nın sınırını korumuştur. Tarihi boyunca çok gizli kararların alındığı mekanlardan biri olan kalenin hem içi hem de dışı oldukça güzeldir.

Bornholm

Almanya, İsveç ve Polonya’ya mesafe olarak daha yakın olan Bornholm Adası, Baltık Denizi’nde yer almaktadır. Adanın coğrafi konumu çok güzel manzaralara şahitlik etmektedir. Plajları ile meşhur olan Bornholm Adası’nda, el sanatları ve balıkçılık oldukça ilerlemiştir. Muhteşem doğası ve denizi ile tatilcilerin bir numaralı mekânı olan adada bulunan Aldmindingen Ormanları da keşfedilmeyi beklemektedir. Svaneke köyünde çok güzel eserlerin bulunduğu sanat galerisi ve eski evler bulunmaktadır.

Tivoli Bahçeleri

1843 yılında kurulmuş olan Tivoli Bahçeleri Avrupa’nın en sevilen ve en ünlü yerleri arasındadır. Huzur bulmak, dinlenmek ve rahatlamak isteyenler için Kopenhag kentinin merkezinde bulunan bahçelere gitmektedir. Şehrin merkezinde olan bahçelerde çeşitli sanat performansları da sergilenmektedir.

danimarka nasıl gidilir

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Güne sağlıklı ve zinde başlamak isteyen Danimarkalılar kuvvetli kahvaltı yaparak güne başlarlar. Yemek kültürünün temelini oluşturan kahvaltıda, lezzetli bir fincan kahve, tatlı, hafif ve gevrek kahveli rulolar bulunmaktadır. Dünya genelinde Danimarka pastası olarak bilinen bu rulolara Danimarkalılar Viyana Ruloları demektedir. Farklı kültürlerle çok fazla benzerlik göstermeyen Danimarka yemek kültürünün kendine özgü gıdaları vardır. Tereyağlı ekmek, çeşitli sandviçler ve rulolar, Danimarka mutfağı denilince ilk akla gelenlerdir.

Ülkenin yemek kültürünü balık, patates ve et ön plana çıkmaktadır. Dereotu ile terbiye edilmiş patatesli somon balığı, baharatlı haşlama sığır etinden yapılan güveç ve kızarmış kırmızı et halkın en fazla beğendiği ve tükettiği yemek çeşitleridir. Çok az tereyağı sürülmüş ekmeğin üzerine 3 kat sürülen lezzetli garnitürden oluşan Smorrebrod genellikle öğle yemeklerinde yoğun olarak tüketilmektedir. Tat açısından damak lezzetlerine hitap eden bu ekmeklerin üzerine her tür yiyecek garnitür olarak sürülebilmektedir. Her tür yiyecek sürülebildiği için ekmeklerin zenginliği artarak her kişiye hitap edecek lezzete bürünmektedir.

Vitamin bakımından oldukça güçlü olan Rosta gibi etli yemekler ve sebzeli yemekler genellikle akşam yemeklerinde tüketilmektedir. Deniz kıyısında yer alan Danimarka’nın mutfağında balık olmazsa olmazdır. Balık tüketimi çok fazladır ve en fazla karides, somon, ıstakoz ve havyar tüketilmektedir. Danimarka mutfağını yakından tanımak için Danimarka uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.