Doğu Timor Uçak Bileti

Doğu Timor Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Doğu Timor Demokratik Cumhuriyeti
  • Başkent: Dili
  • Nüfusu: 1.066.409
  • Yüz Ölçümü: 14.609 km2
  • Komşuları:  Doğu Timor’un tek komşusu Endonezya’ya bağlı Batı Timor’dur. 
  • Konuşulan Dilleri: Tetum ve Portekizce’dir.
  • Telefon kodu: +670
  • Başkan: Francisco Guterres
  • Para Birimleri: Amerikan Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ülkede yaşayan yerli halkın kökenleri Avustralya ve Güneydoğu Asya’ya dayanmaktadır. Timor halkı tarihinin başlangıcında devamlı yer değiştiren, çok küçük göçebe bir millettir. Zamanla büyüyen Timor halkı kalabalıklaşmıştır. Yerli halkın ilk akrabaları olan Avusturyalılar ve Yeni Gineliler 40 bin yıl önce farklı yerlerden göç ederek Doğu Timor’a yerleşmişlerdir. Doğuya doğru göç etmeye başlamış olan ilk nesil Doğu Timorlular milattan önce 3000 yılında Okyanusya’ya kadar ulaşmışlardır.

Doğu Timor’un topraklarına yerleşen halk yıllar içerisinde ülkenin topraklarını tarım açısından geliştirmişler, ekip biçmeye başlamışlardır. Ülkeye en son gelen uygar Malay Toplumu ise kuzey Çinhindi ve güney Çin’den gelmektedir. Portekizliler ilk kolonilerini kurdukları yıllarda Timor Adası ve etrafındaki bütün adaları egemenlikleri altına almışlardı. Fakat sonrasında ellerinde sadece Doğu Timor kalmıştır. Portekiz’in Doğu Timor’da hakimiyet kurduğu sırada ülkede Habsburg Hanedanı yönetimi elinde tutmaktaydı.

doğu timor cristo rei

Doğu Timor uzun yıllar Portekizlilerin kolonisi olarak yaşamıştır. Portekizlilerden kurtulduktan sonra ülkeyi komşusu olan Endonezya 1975 yılında işgal etmiştir. 1975 yılında Doğu Timor Endonezya’nın 27. eyaleti oldu. 1999 yılında Birleşmiş Milletler ülkenin özerkliğini alması için aracı oldu. Yapılan bu müdahale ile birlikte Endonezya ülke üzerindeki kontrol iddialarında vazgeçti. Özerklik hakkını elde etmiş olan ülke 1999 yılında referandum yaptı. Referandumun ardından ülke 20 Mayıs 2002 yılında bağımsızlığını kazanmış oldu.

1999 yılına yapılan referandumun ardından ülkede bazı karışıklıklar çıkmış fakat bastırılmıştır. Tekrar 2006 yılında aynı türden çatışmalar siyasi partiler, kabileler ve çeteler arasında yaşanmaya başladı. Yaşana bu çatışmalar neticesinde ülkenin başkenti ve daha birçok merkez yakılıp yıkılmış hasara uğratılmıştır. Halkın birçoğu hayatını kurtarabilmek için mülteci kamplarına sığınmıştır. Birleşmiş Milletler çokuluslu polis gücünün adaya müdahale etmesi ile birlikte Doğu Timor halkına huzur gelmiştir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Yaşadığı işgaller, savaşlar ve çatışmalardan sonra daha yeni yeni ayağa kalmaya başlamış olan ada, dünyanın en yoksul ülkelerinden biridir. Aslında 1975 yılında kurulmuş olmasına rağmen dünya nazarında 2002 yılında bağımsızlığını ilan ederek tanınmış olan Doğu Timor, dünyanın yeni ve genç ülkeleri arasındadır. Ülke genelinde tarihi, turistik ve kültürel gezilecek ve görülecek çok mekân bulunmaktadır. Doğu Timor uçak bileti satın alıp, görebileceğiniz yerler şunlardır;

Cristo Rei Dili

Ülkenin başkenti olan Dili’nin merkezi bir yerine yerleştirilmiş olan Hz. İsa heykelidir. Hz. İsa’nın dünya küresine basarak ellerini iki yana doğru açması tasvir edilmiş olan heykel mimar Mochamad Syailillah tarafından tasarlanmıştır. Başkente hâkim bir yerde bulunan heykel, 27 metre yüksekliğindedir. Endonezya Cumhurbaşkanı Suharto tarafından 2006 yılında ülkeye hediye edilen heykel, Fatucama Yarımadasının ucundan okyanusa doğru bakmaktadır. Kentin en turistik yapılarından biri olan Hz. İsa Heykeli, Christ the King of Dili vey Dili Cristo Rei olarak bilinmektedir.

Atauro Adası

Dili’ye yaklaşık 25 kilometrelik mesafede bulunan Atauro Adası, halk arasında Pulau Atauro olarak bilinmektedir. Bölgede çok fazla keçi olduğundan keçi anlamına gelen bu isim verilmiştir. 105 kilometrekarelik alanı kaplayan küçük adada 8 bin kadar Doğu Timorlu yaşamaktadır. Adada bulunan mercan resifleri bölgenin turizm açısından canlı olmasını sağlamaktadır. Özellikle dalış meraklıları Atauro Adası’nı tercih etmektedir.

doğu timor atauro adası

Tatamailau

2986 metre yüksekliğindeki Tatamailau Dağı, Ramelau Dağı olarak da bilinmektedir. Ülkenin en yüksek dağı olan Ramelau, başkentin yaklaşık 70 kilometre güneyinde bulunan Ainaro ilçesinde yer almaktadır. Dağda nesli tükenmekte olan birçok kuş çeşidi, geniş çayırlar ve ormanlık alan bulunmaktadır. Herkesin Büyükbabası anlamına gelen Tatamailau’nun zirvesinde muhteşem görüntüye sahip Meryem Ana heykeli bulunmaktadır. Doğu Timor’un görülmesi gereken yerleri arasında bulunan dağ, dağcılık sporuyla ilgilenenlerin dikkatini çekmektedir. Aimeta Köyü’nde dağa turistik tırmanışlar gerçekleştirilmektedir.

Tais Market

Tezgahlarında tais adı verilen ve yerel halkın hanımları tarafından dokunan geleneksel dokuma eşyaların ve yöresel ürünlerin satıldığı Tais Market, ülkenin ve başkentin en büyük pazarlarından biridir. Taislerin satışının 30 yıllık bir mazisi bulunmaktadır. Özel olarak yapılan bu dokumadan kıyafetler, kilimler, bohçalar, ev dekorasyon eşyaları ve süslemeler yapılmaktadır. Turistlerin dikkatini çeken bu dokumaları satan halk, ailesinin geçimini sağlamaktadır.

Ombai Boğazı

Wetar, Atauro, Lesset Sunda Adaları ve Timor Adalarından Alor Takımadalarını ayıran Ombai Boğazı aynı zamanda Banda ve Savu denizlerini de birbirine bağlamaktadır. Denizin mavisinin doğanın yeşili ile buluştuğu oldukça harika manzaraya sahip olan boğaz hem Endonezyalılar hem Doğu Timorlular tarafından kullanılmaktadır.

Santa Cruz Mezarlığı

Ülkenin işgali sırasında yaşamını yitirmiş olanların defnedildiği yer olan Santa Cruz Mezarlığı, ülkenin yakın tarihine damga vurmuş olan kişilere ithaf edilmiştir. Mezarlıkta, 12 Kasım 1992 yılında meydana gelen Santa Cruz Katliamı’nda bağımsızlık mücadelesi verirken hayatını kaybetmiş olan 250 kişinin naaşları bulunmaktadır. İngiliz gazetecilerin katliam görüntülerini videoya çekerek dünyaya duyurmuştu. Çoğu öğrenci olan bu siviller, Doğu Timor özgürlük hareketinin ilk direnişçileri olarak kabul edilmiştir.

Akrema Plajı

Ahşap gölgelikleri ve şirin bahçeleri ile ülkenin en gözde mekanlarından biri olan Akrema Plajı genellikle tenhadır. Yaz aylarının dışında kalabalık olmamasından dolayı rahatça yüzme imkânı bulunmaktadır. Bembeyaz kumsalları, masmavi denizi ile yaz tatilinde işlerlik kazanan plajda şnorkelle dalış yapılarak mercan resifleri incelenebilir. Bazen güçlü akıntılar yaşanabildiği için yüzerken dikkatli olmakta fayda vardır.

doğu timor tatamailau

Immaculate Conception Cathedral

Dili başpiskoposluğu ve Roma Katolik kilisesi olarak hizmet vermekte olan Immaculate Conception Cathedral, 1984 ile 1988 yılları arasında yapılmıştır. Yapımı için Endonezya hükümeti 235 bin dolar fon sağlamıştır. 2 bin kişilik kapasitesi bulunan manevi yapı 1800 metrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Rengi, heykelleri, yapısı, 10 bin metrekarelik şahane bahçesi ve çan kulesi ile oldukça etkileyici olan katedral inşasından bir yıl sonra Papa II. Jean Paul tarafından kutsanmıştır. Bu katedrale bir gezi düzenlemek için Doğu Timor uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Aziz Mary Sütunu

Saint Mary Column olarak da bilinen Aziz Mary Sütunu, ülkenin turistik ve manevi yapılarından biridir. 1990 yılında çıkan isyanlar sırasında çok fazla hasar görmesine rağmen halen ayakta olan yapı, ülkenin sembollerindendir. Melekler üzerinde duran Aziz Mary’i temsil eden heykelin heykeltıraşının kim olduğu bilinmemektedir.

Dili Entegrasyon Anıtı

Ülkenin kolonicilik bağlarından kurtulmasını sembolize etmek için Endonezya’nın Doğu Timor’daki hakimiyeti yıllarında dikilmiştir. Geleneksel kıyafetler giyinmiş olan Doğu Timorlu bir kişinin ellerindeki ve ayaklarındaki zincirleri koparması resmedilmiş olan heykel 10 metre yüksekliğindedir.

doğu timor yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ülke tarihinde Portekiz ve Endonezya’nın işgallerini yaşamıştır. İşgal dönemlerinde ülkenin mutfağı ve yemek kültürü ister istemez Endonezya ve Portekiz’den etkilenmiştir. Avrupa ve Asya kıtalarının melezi olan Doğu Timor mutfağında, balık, fesleğen, bakliyat, pirinç, domuz, kök sebzeler, tropik meyveler ve mısır çok fazla tüketilmektedir. Et olarak, keçi, tavuk ve domuz eti sevilerek kullanılmaktadır. Etin yanında sebze, özellikle köklü sebzeler yemeklerde kullanılmaktadır. İklim bakımından yakın olan diğer ülkelerde olduğu gibi muz, ananas, karpuz ve hindistan cevizi bolca üretilip vazgeçilmez lezzetler arasında tüketilmektedir. Doğu Timor mutfağını yakından tanımak için Doğu Timor uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.