Dominik Cumhuriyeti Uçak Bileti

Dominik Cumhuriyeti Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Dominik Cumhuriyeti
  • Başkent: Santa Domingo
  • Nüfusu: 10.090.000
  • Yüz Ölçümü: 48.442 km2
  • Komşuları: Karayiplerdeki Hispanyola adasındaki bir ülke olan Dominik Cumhuriyeti’nin komşuları Porto Riko, Küba, Jamaika, Venezuela ve Haiti’dir.
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca
  • Telefon kodu: +1-809, +1-829, +1-849
  • Başkan: Danilo Medina
  • Para Birimleri: Dominik Pezosu

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Avrupalıların Amerika kıtasındaki ilk sömürge merkezi olan Dominik Cumhuriyeti, Hispanyola adasında kurulmuş olan bir devlettir. Kristof Kolomb, adaya ilk olarak 1492 yılında çıkmıştır. Kolomb, adaya geldiğinde adada 7. yüzyıldan beri yaşayan Tiano halkı yaşamaktaydı. Tiano halkı, Meksika ve Orta Amerika kökenli yerlilerdir. Topraklar İspanyol sömürgesine girince yerli halk onları istemedi. Bundan dolayı yerliler ile sömürgeciler arasında çeşitli çatışmalar oldu. Çatışmalarda yerli halkın birçoğu katledildi. Adaya gelen İspanyollar beraberinde kızamık ve çiçek gibi salgın hastalıkları da getirdiler. 16. yüzyılın başlarında çatışmalar ve salgın hastalıklar nerdeyse yerli halkın nüfusunu tümden yok etti.

Üç yüzyıldan fazla İspanyol sömürgesinin altında kaldıktan sonra, Dominik halkı Jose Nunez de Caceres liderliğinde 1821 yılında bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlık hareketinin lideri konumunda olan Jose Nunez de Caceres ülkenin Büyük Kolombiya’nın bir parçası olmasını amaçlamaktaydı. Büyük Kolombiya’da o dönemde Ekvador, Venezuela ve Kolombiya bulunmaktaydı. Bağımsız olan ülke toprakları, komşusu olan Haiti tarafından ilhak edildi.

dominik cumhuriyeti

Ülke bağımsızlığı için tekrardan mücadele vermek zorunda kaldı. Bu mücadele 22 yıl sürmüş olup gerçekleşen Dominik Bağımsızlık Savaşı sayesinde geri elde edildi. Dış güçlere karşı bağımsızlığını elde etmiş olan ülke bundan sonraki 70 yılda da iç karışıklıklarla uğraşmak zorunda kalmıştır. İç karışıklığın yaşandığı süreçte kısa süreli İspanyol sömürge yönetimi tekrar yaşanmış oldu. 1865 yılında yapılan Restorasyon Savaşı ile ülke tekrardan bağımsızlığını elde etti. Ülke 1916 ile 1924 yılları arasında 8 yıl süren Amerika sömürgesini yaşamış olsa da 1865 yılından sonraki geri kalan yıllarında bağımsızlığını korudu.

1960 yılında ülkede yeniden iç karışıklıklar baş gösterdi. Yaşanan bu karışıklık Amerika askerinin müdahalesi ile bastırıldı. Karışıklıktan sonra Joaquin Balaguer iktidara getirildi. Joaquin Balaguer ülkeyi 1978 yılına kadar yaklaşık 12 yıl yönetti. Yönetimi sırasında siyasi hareketleri, insan hakları ve özgürlüklerini kısıtlayıcı bir yönetim tarzını benimsedi. 12 yıllık süre içinde ülkede 11 bin kişi hayatını kaybetti.

Ülke ve halkın çok çektiği Joaquin Balaguer, 1978 yılında yapılan seçimleri kaybetti ve yerine Antonio Guzman Fernandez geldi. 1982 yılında yapılan seçimlerde ise Salvador Jorge Blanco iktidara geçti. Bu iki yönetim sırasında özgürlük ve haklarda bazı gelişmeler yaşandı. 1986 yılında yapılan seçimlerde Balaguer yeniden 10 yıllığına ülkenin yönetimini eline aldı. 10 yıllık süre içinde ülkenin alt yapısına ciddi yatırımlar yapıldı. 1996 yılında hile iddialarından dolayı tekrar seçim yapıldı ve Dominik Kurtuluş Partisi kazandı.

Yeni lider Leonel Fernandez yönetiminin ilk 4 yılında istikrarlı bir büyüme kaydetti. İşsizliğin düşmesi, döviz kurunun istikrara kavuşması, enflasyonun düşmesi gibi güzel olaylar olmasına rağmen Fernandez sonraki seçimi kaybetti. Fakat daha sonraki iki seçimi kazanarak iktidara çıktı. Günümüzde ülkeyi 2016 yılında yapılan devlet başkanlı seçimini ikinci kez kazanan Danilo Medina liderliğindeki PLD hükümeti yönetmektedir.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Dominik Cumhuriyeti, rüzgâr sörfü meraklılarının, mercan resiflerini görmek isteyenlerin, gözleri kamaştıran su altı dünyasını keşfetmek, güzellikler içinde tatil yapmak isteyenler için Cennetten bir köşedir. Ülke, dünya turizminde flamingoları, Mangrov ormanları, egzotik kuşların yuva yaptığı mağaraları, beyaz balinaları, yağmur ormanları, yeşili ve mavisi ile oldukça önemli bir yer edinmektedir. Dominik Cumhuriyeti uçak bileti satın alıp, görebileceğiniz yerler şunlardır;

dominik cumhuriyeti tatil tur

Bavaro

Denize yaklaşık olarak 10 km uzunluğu bulunan Bavaro, Punta Cana şehrinde yer almaktadır. Kafeleri, restoranları, plajları, alışveriş merkezleri ve tatil köyleri ile ülkenin en önemli turizm mekanlarından biridir. Palmiye ağaçları, masmavi denizi, doğal güzellikleri ile yerli ve yabancı binlerce turist her yıl Bavaro’yu ziyaret etmektedir.

Los Haitises Milli Parkı

1976 yılında milli park ilan edilen bölgede subatanlar, konik tepeler, karstik oluşumlar, mağalar bulunmaktadır. Plato olan Los Haitises Milli Parkı, ülkenin kuzeydoğu kıyısında yer almaktadır. 208.829 kilometrekarelik bir alanı kaplayan milli park Mangrov ormanları ile kaplıdır. Birçok kuş türünün ve memeli hayvanın yaşadığı park ülkenin gözde turistik mekanlarındandır.

Ulusal Saray

Ülkenin başkan ve başkan yardımcılarının ofislerinin bulunduğu tarihi bir yapıdır. Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo’da bulunan sarayın temelleri 100.yıl anısına 1944 yılında atılmış ve 1947 yılında inşası tamamlanmıştır. Oldukça gösterişli bir yapısı olan saray, Neo Klasik mimari tarzda yapılmıştır. D’Alessandro tarafından tasarlanan Ulusal Saray toplam 18 bin metrekarelik alanı kaplamaktadır.

Basilica Cathedral of Santa Maria la Menor

Aziz Meryem’e adanan tarihi Basilica Cathedral of Santa Maria la Menor, Santa Domingo’nun Colonial Bölgesi’nde yer almaktadır. Yapımına 1512 yılında başlanan katedral 1535 yılında tamamlanmıştır. Gotik mimari tarzı ile yapılmış olan tarihi manevi yapı aynı zamanda başkentin başpiskoposluğu hizmetini de yapmaktadır. Yapıldığı yıl itibariyle Amerika kıtasının en eski katedrali olan yapı 1990 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Roma Katolik kilisesi olarak hizmet veren katedral, mezar anıtlar, antik ahşap oyma eserler, gümüş takılar, mobilyalardan oluşan harika sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Dominik Cumhuriyeti uçak bileti satın alarak siz de bu katedrali ziyaret edebilirsiniz.

dominik cumhuriyeti uçak bileti

Altos de Chavon

Chavon Nehri kıyısındaki Akdeniz tarzı Avrupa köyünün yenilenmiş hali olan Altos de Chavon, La Ramana kentinde yer almaktadır. Arkeolojik müze ve 5 bin kişi kapasiteli amfi tiyatronun bulunduğu bölge ülkenin en popüler ve cazip yerlerindendir. 1976 ile 1980 yılları arasında yenilenerek hizmete açılan köy, İtalyan iş adamının desteği ve mimarın dizaynı ile tasarlanmıştır.

Ozama Kalesi

Sömürgelerin yaşandığı dönemde İspanyollar tarafından yapılmış olan kale, 1502 ile 1508 yılları arasında yapılmıştır. Dönemin valisinin emri ile yapılan kale sadece ülkenin değil Amerika kıtasının da en eski yapısıdır. Adını yakınlardaki Ozama Nehri’nden almaktadır.

Samana Bay

Samana Yarımadası ve kasabasında bulunan Yuna Nehri’nin aktığı bölgede oluşmuş olan koy ülkeni doğusunda yer almaktadır. Los Haitises Milli Parkı’nın yakınlarında olan koyda, mağaralar, mangrov ormanlarının arasından akan nehirler ve balinalar bulunmaktadır.

Damajaqua Cascades

27 Şelaleler adı ile de bilinen Damajaqua Cascades, başkentin yaklaşık 200 kilometre kuzeybatısındaki Puerta Plata merkezsinde yer almaktadır. Yaz aylarına sakin olup gezmek için uygun olan şelaleler Rio Bajabonico Nehri üzerinde bulunmaktadır. Şelalelerin aktığı yerde küçük göletler oluşmuştur. Bu göletlere dileyen girip serinleyebilmektedir.

dominik cumhuriyeti nasıl gidilir

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Dominik Cumhuriyeti’nin yemek kültürü Güney Amerika ve Orta Amerika ile benzer özellikler göstermektedir. Ülkenin yemeklerinde deniz ürünleri, siyah fasulye, sebze, et, pirinç oldukça fazla kullanılmaktadır. Mangu ve Bacon kahvaltıda tüketilmektedir. Mangu, yeşil muz püresidir. Bacon ise ülkeye has olarak üretilen peynirdir.

Ülke halkı öğle yemeklerinde kızarmış muz, sebze, et, fasulye ve pirinçten yapılan La Bandera Dominicana isimli yemek sıklıkla tüketilmektedir. Yeşil muz, avakado, kırmızı veya tavuk eti ve çeşitli kök sebzelerden yapılıp pirinçle servis edilen Sancocho, bir çeşit içli köfte olan Quipes, kısır denilebilecek Tipili, Creole soslu Yengeç ülkenin yemekleri arasındadır. Yucca cassava ülkenin ekmeğidir.

Şekerkamışı üretilen ülkede karamel dipli meyveler, pudingler, kekler, kremalar ülkede en çok tüketilen tatlılardır. Sütlaca benzeyen arroz con leche, üzeri beyaz yumurta kremalı kekler, Hindistan cevizli veya meyveli süt kreması olan dulce de lehce en çok rağbet gören tatlılardır. Dominik Cumhuriyeti mutfağını yakından tanımak için Dominik Cumhuriyeti uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.