Dominika Uçak Bileti

Dominika Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Dominika Milletler Topluluğu
  • Başkent: Roseau
  • Nüfusu: 72.660
  • Yüz Ölçümü: 754 km2
  • Komşuları:  Küçük Antiller’de küçük bir devlet olan Dominika’nın komşuları, Martinique Adası ve Guadeloupe’dir.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi dili İngilizce olup Fransızca tabanlı Kreolce tanınan dildir.
  • Telefon kodu: +1
  • Başkan: Charles Savarin
  • Para Birimleri: Doğu Karayip Doları

Dominika Kuruluş Yılı

Kristof Kolomb, 1493 yılına Karayipler’de bir adayı keşfetti ve keşfettiği bu adaya Dominika adını vermiştir. Dominika uzun yıllar Fransızlar ve İspanyolların hakimiyeti altında yaşadı. 1763 yılında yapılan Paris Anlaşması ile birlikte ülke toprakları İngilizlerin eline geçmiş oldu. Dominika 1967 yılında İngiliz Milletler Topluluğu’na katıldı. 1978 yılında bağımsızlığını ilan eden ülke devam eden bazı şiddet olayları yaşanmaktadır. Siyasi iktidarsızlık ve az gelişmişlikten kaynaklanan bu şiddet olayları ülkenin ekonomisini olumsuz olarak etkilemektedir. Aynı zamanda ülkede bazı dönemlerde yaşanan büyük yıkımlara neden olan kasırgalar da gelişmişliğin önünde bir engel olarak görülmektedir.

Dominika Morne Trois Pitons Ulusal Parkı

Ülkede 1980 yılında genel seçimler yapılmıştı. Yapılan bu genel seçimlerde muhafazakarlar iktidara yerleşmiş oldu. Muhafazakarların seçilmesinin ardından ülkede iki darbe girişimi yaşanmıştı. Yaşanan darbe girişimleri siyasi hayatın tekrar karışmasına neden olmuştur. Dominika, Karayip Topluluğu, Bileşmiş Milletler topluluğu ve aynı zamanda Nikaragua, Bolivya, Venezuela ve Küba’nın da içinde bulunduğu ALBA topluluklarına üyedir.

Dominika Gezilecek Yerler

Kristof Kolomb ’un ilk keşfettiği günkü gibi bozulmadan kalmış nadir adalardan biri olan Dominika’nın dünya turizminde önemli bir yeri vardır. Turizmdeki yeri lüks ve ihtişamlı yapılarından değil, yemyeşil doğası ve masmavi denizinden kaynaklanmaktadır. Dominika, turizm sektöründeki önemli firmalar tarafından doğallık ödülü almış Karayip Adası’dır. Dominika uçak bileti satın alıp, görebileceğiniz yerler şunlardır;

Morne Trois Pitons Ulusal Parkı

Dünyanın en büyük ikinci sıcak gölü olan Boiling Gölü, Morne Trois Pitons Ulusal Parkı’nda yer almaktadır. 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan ulusal park enfes manzaraları ve doğası ile insanları kendine hayran bırakmaktadır. Emerald Pool Gölü, Middleham ile Trafalgar Şelaleleri ve Morne Trois Dağı ulusal parkın içinde yer almaktadır. Morne Trois Dağı, çok çeşitli bitki örtüsü ile donatılmıştır. Dağın ilk metrelerinde otsu bitkiler görülürken daha yükseklere çıkıldığında otsu bitkilerin yerini orkideler almaktadır. Dağın zirvesine doğru çıkarken iki köy ile tanışma fırsatı bulunur. Bunlar harika Karayip manzarasına sahip Cochrane ve Laudat köyleridir. Park içinde bulun Emerald Pool Gölü ve Trafalgar ile Middleham şelaleleri dünyanın değer verdiği güzellikler olduğundan parkın önemi daha da artmaktadır.

Southern Ohio Müzesi

1979 yılında hizmete açılmış olan Southern Ohio Müzesi, sergilediği eserler ile kültür ve sanat meraklılarını cezp etmektedir. Müze, pazar ve pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açıktır. Southern Ohio Müzesi’nde sürrealist ressamlar, William Wertz ve Clarence Hobrook Carter’in eserleri bulunmaktadır. Resim meraklılarının muhakkak ziyaret edip müzedeki eseleri görmesi tavsiye edilir.

White Mountains

Dominika’ya gelen macera severlerin uğrak noktalarından biri olan White Mountains, Portsmouth kentine ortalama 2 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Yürüyüş yolları ve tırmanışa uygun ortamları ile tam anlamıyla adrenalin yeridir. Portmount kenti dağı kadar New Hampshire plajı ile de dikkatleri çekmektedir. New Hampshire plajında bisiklet ve sörf gibi spor etkinlikleri yapılabilmektedir.

Roseau Müzesi

Ülkenin ve bölgenin tarihi ve kültürel dokusunun yansıtıldığı Roseau Müzesi, adını yer aldığı Başkent Roseau’dan almaktadır. Müzenin içinde sergilenen eserler gelen yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Müzede sergilenen eserler kadar müzenin etkileyici deniz manzarası da turistleri etkisi altına almaktadır.

Dominika Morne Bruce Dağı

Morne Bruce Dağı

Roseau Müzesi’nin bulunduğu başkentte yer alan Morne Bruce Dağı’ndan etrafı izlemek oldukça muhteşemdir. Dağın manzarası yemyeşil adanın ta kendisidir. Başkent adada yapılanmanın en çok olduğu yerdir. Yapılar, deniz, yeşillik ve güneşin batımı dağdan çok daha güzel manzaralara şahitlik etmektedir.

Roseau Botanik Bahçeleri 

Başkentte bulunan Roseau Botanik Bahçeleri  kentin en değerli turizm mekanlarından biridir. Bazılarına göre alan olarak küçük olsa da içinde barınan bitkilerin güzelliği küçüklüğünü önemsiz kılmaktadır. Kuş cıvıltıları ve dünya üzerinde nadiren görülen bitki çeşitleri ile Cennet’ten bir köşeyi andıran Roseau Botanik Bahçeleri  yürüyüş yapmak için ideal bir yerdir. Çiçek manzaraları ve kuş sesleri içinde yürüyüş yapmanın yanı sıra bahçede düzenlenen etkinlikler ile de hoş vakit geçirilebilir.

Karib Bölgesi

Ülkenin en çok turist çeken bölgelerinden biri olan Karib Bölgesi’nde Kalinago veya bilinen adı ile Karibler yaşamaktadır. Kuzeydoğu sahillerinde bir kıyı şeridi olan Karib Bölgesi, adanın gerçek sahiplerinin kültürlerini yaşattığı birçok küçük köyden oluşmaktadır. İsteyenler dost canlısı insanların köyünde yatılı kalabilmektedir.

Indian River

Ülkenin yerli halkının bir zamanlar yaşam alanı olan İndian River yani Yerli Nehri, adanın Karayip Nehri ile buluştuğu yerdir. Ülkenin saklı cenneti olarak bilinen alanda ünlü Karayip Korsanları filminin bazı sahneleri çekilmiştir.

Dominika Roseau Botanik Bahçeleri 

Dominika Champagne Plajı

Champagne Plajı, adada yüzmek için gelinen en güzel yerdir. Plajın bulunduğu yerdeki denizin altında volkanik delikler bulunmaktadır. Volkanik delikler denizin içine buhar üflemektedir. Deliklerden çıkan buhar suda kabarcıklar meydana getirir. Bu kabarcıklar hem masaj gibi vücuda rahatlama hissi verirken diğer taraftan da kabarcıklı denizde yüzme fırsatı vermektedir. Güneşlenmek için çok uygun yeri bulunmayan plajda yapılacak en güzel aktiviteler şnorkelle veya tüple dalış ve yüzmedir. Plajın kenarları kayalık olduğundan güneşlenmek zor olmaktadır. Champagne plajına bir gezi düzenlemek için Dominika uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Dominika Scotts Head Marine Reserve

Pointe Michel’de bulunan Head Marine Reserve, dalış için en uygun noktalardan biridir. Harika bir manzaraya sahip olan Head Marine Reserve hem manzara keyfi hem de dalış için oldukça ideal bir yerdir. Jet ski yapılmayan ve balık avlanmayan bu bölgede izin almadan dalış da yapılamamaktadır. Kasım ayından Şubat ayına kadar bölgede balina görmek mümkündür.

Dominika Hampstead Plajı

Dominika’da çeşitli aktivitelerin yapılabileceği birçok plaj bulunmaktadır. Plaja gitmek isteyenler öncelikli olarak bir plajdan ne beklediğini bilmelidir. Yüzmek ve güneşlenmek için en ideal olan plajlar arasında Hampstead Plajı bulunmaktadır.

Dominika Yemek Kültürü 

Coğrafik olarak Karayipler’de bulunan Dominika’nın yemek kültürü, Karayip Adaları ile benzerlik göstermektedir. Ülkede gün güzel bir kahvaltı ile başlamaktadır.  Kahvaltı en mühim öğün olarak görülmektedir. Yapılan yemeklerde tuzlu balık ve kızartmalara rağbet daha fazladır. Tavuk veya balık kızartmaları en fazla sevilen kızartmalardır. Bu kızartmalar sokak tezgahlarında bile satılmaktadır. Kızartmalar sadece öğle ve akşam yemeklerinde tüketilmemektedir. Sabah kahvaltı sofralarında da önemli bir yeri vardır.

dominika yemek kültürü

Ülkede süt ve mısır ununun karıştırılmasından elde edilen lapa da kahvaltı besinleri arasında yer almaktadır. İngilizlerden kalma bir alışkanlık olarak ekmek, yumurta ve domuz pastırması çok tüketilmektedir. Dominika halkı öğle ve akşam yemeklerinde genellikle sebze yemeyi sevmektedir. Sebzenin yanında tavuk eti tercih edilmektedir. Tavuk kadar olmasa da sığır eti ve balık da halkın tükettiği gıdalar arasındadır. Tavuk, sığır veya balık eti genellikle haşlanarak yemeklerde kullanılmaktadır. Haşlanmış etle birlikte yemeğe zencefil, sarımsak, havuç, çeşitli baharatlar ve soğan eklenmektedir. Dominika mutfak kültüründe, bezelye, pirinç, muz, tatlı patates ve yer elması yoğunluklu kullanılmaktadır. Dominika mutfağını yakından tanımak için Dominika uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.