Ekvador Uçak Bileti

Ekvador Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Ekvador Cumhuriyeti
  • Başkent: Quito
  • Nüfusu: 15.740.000
  • Yüz Ölçümü: 283.560 km2
  • Komşuları: Ekvador’un komşuları, Kolombiya, Peru, Büyük Okyanus’tur.
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca
  • Telefon kodu: +593
  • Başkan: Lenin Moreno
  • Para Birimleri: Amerikan Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Günümüzde ülkenin başkenti olan Quito, İspanya hakimiyeti altında iken 10 bin kişinin yaşadığı bir yerleşim yeriydi. 1809 yılında şehir halkı İspanya’dan ayrılmak ve bağımsız olmak için talepte bulunmuştur. İspanya’dan ayrılmak için ilk çağrıyı yapan Latin Amerika ülkesi olan Ekvador’un merkez kentlerinden olan Guayaquil 9 Ekim 1820 yılında bağımsızlığını kazanan ilk Ekvador şehri olmuştur.  Sonrasında Mareşal Antonio Jose de Sucre komutasındaki Ekvador ordusu, başkent yakınlarında yapılan Pichincha Savaşı’nda İspanyolları yenerek 24 Mayıs 1822 tarihinde Quito’nun bağımsızlığını kazanmıştır.

Ülkede yöneticiler çok çabuk değişmektedir. Bundan dolayı 19. yüzyılda devamlı değişen yöneticilerden dolayı Ekvador dengesizlikler yaşamıştı. Peru ile aralarında yaşanan gerginlik 1941 yılında savaşa dönüşmüştür. Peru, ülkenin bazı yerlerinde Ekvador askerlerinin varlığı olduğunu kabul etmekle birlikte kendi toprakları olduğunu iddia etmiştir. Ekvador ise tam tersini iddia edince 1941 yılında iki ülkenin ordusu harekete geçmiştir. Eğitimsiz askerlerle savaşa giren Ekvador savaştan çekilmek zorunda kalmıştır.

Ekvador Compania de Jesus Quito

Ülkede 1960’lı yıllarda bazı ekonomik sıkıntılar baş gösterdi. Piyasalardaki durgunluk ve toplumdaki huzursuzluk siyasi ve askeri müdahaleleri beraberinde getirdi. Yabancı şirketler Amazon yakınlarında petrol yataklarını keşfedince ülke ekonomik sıkıntılardan kurtulmaya başladı. 1971 yılında Amazonlardan petrolü sahil şeridine taşıyan And Dağları boru hattı ülkeyi Güney Amerika’nın ikinci büyük petrol ihraç eden ülkesi haline getirmiştir. Askeri rejim döneminde başlayan kötü yönetim 1970’li yıllardan sonra ülke yönetilemez hale getirmiştir.

1990’lı yıllarda ülke yönetimi zayıf olarak lanse edilmiştir. Son yıllarda yerli halk etken seçmeler olarak ortaya çıkmıştır. Yerli halk, işsizlikte azalma, toprak reformu, sosyal hizmetleri sağlamak gibi isteklerle daha önceki yönetimin hatalarının telafi edilmesini istemişlerdir. Zaten zayıf olarak karakterize edilen yürütme halkın bu istekleri ile bozulmuştur. 

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Güney Amerika’nın incilerinden biri olan Ekvador, tarihi, kültürel ve doğal gezilecek ve görülecek yerlerinin zenginliği ile dikkatleri çekmektedir. Ekvador uçak bileti satın alıp, görebileceğiniz yerler şunlardır;

Compania de Jesus Quito

Halk arasında La Compania olarak da bilinen Compania de Jesusu Quito, ülkenin başkentinde bulunan bir Roma Katolik Kilisesidir. İnşasında volkanik gri taşların kullanıldığı manevi yapı Cizvit tarikatına aittir. Latin Amerika Barok mimari tarzının eşsiz örnekleri arasında bulunan yapı 1605 ile 1765 yılları arasında yapılmıştır. Ülkenin en değerli turistik ve tarihi değeri olan Compania de Jesus Quito’nun yaldızlı sıvası, altın varak kaplamalı dış cephesi ve ahşap oymaları oldukça dikkat çekicidir.

Ekvador cotopaxi

Cotopaxi

Ülkenin en yüksek ikinci dağı olan Cotopaxi aynı zamanda en yüksek aktif volkanıdır. 5897 metre yüksekliğindeki bu dağ dünyanın en yüksek volkanik dağları arasında gösterilmektedir.  Aktif bir volkanik dağ olmasına rağmen başkentin yaklaşık olarak 50 kilometre güneyindeki Cotopaxi tırmanışların en fazla yapıldığı mekandır. Güney Amerika’nın en fazla ilgili gören zirvesine sahip olan dağa tırmanışlar ülkenin seyahat işletmelerinin verdiği izin çerçevesinde yapılmaktadır. Oldukça yüksek olduğundan tırmanışı gerçekleştirenlerin geceyi geçirmesi için 4800 metrede Jose Rifa Korunma Kulübesi yapılmıştır.

Old Cathedral of Cuenca

Cuenca kentinde bulunan Old Cathedral of Cuenca, İspanyolların egemenliği zamanındaki bölgenin en büyük ibadet yerlerinden biridir. Günümüzde kullanılmayan katedral müze olarak hizmet vermektedir. Yapımına 1567 yılında başlanan manevi yapıya zamanla kuleler ve saatler eklenmiş ve günümüzdeki yapısına kavuşmuştur. Katedralin karşısındaki Calderon Parkı, kentin doğal güzelliklerine ev sahipliği yapmaktadır.

Cajas Ulusal Parkı

Ülkenin dağlık alanındaki değerli bir koruma alanı olan Cajas Ulusal Parkı, deniz seviyesinden yaklaşık olarak 3100 metre ile 4450 arasında değişen yükseklikte yer almaktadır. Ulusal park içinde yaklaşık olarak 270 göl ve lagünler bulunmaktadır. Cajas Ulusal Parkı’nda çeşitli canlılar bulunmaktadır. Bu canlıların bulunduğu bazı bölgeler tehlikelidir. Tehlikeli hayvanların yanında 157 çeşit kul türüne ev sahipliği yapan ulusal parkta bulunan göllerin bazılarından içme suyu elde edilmektedir. Ulusal park özellikle milli park araştırmacılarının dikkatini çekmektedir. Ekvador'a bir gezi düzenlemek için Ekvador uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Tungurahua Yanardağı

5160 metre yüksekliğe sahip olan Tungurahua Yanardağı, 1999 yılında en son patlamıştır. Bu patlama büyük tehlike arz ettiğinden dolayı dağın eteklerinde bulunan Banos şehrinin boşaltılmasına neden olmuştur. 2006 yılında gerçekleşen ufak patlamalar bazı köylerde tahribat yapmıştır.

La Carolina Parkı

670 bin metrekarelik bir alanı kaplayan La Carolina Parkı, başkentin en merkezi yerinde 1939 yılında kurulmuştur. Şehrin merkezinde bulunan parkta, peyzajlı alanlar, koşu ve bisiklet yolları, tenis kortları, kafeler, futbol, basketbol ve voleybol sahaları bulunmaktadır. Yetişkinlerin bisikletle gezebilecekleri harika alanların yanı sıra tekne turu veya deniz bisikleti gezisinin yapılabileceği gölet bulunmaktadır. Quito’nun en cazip ve eğlenceli mekanlarından biri olan parkta çocuklara özel oyun parkı da bulunmaktadır.

ekvador floreana adası

Floreana Adası

173 kilometre karelik alanı kaplayan Floreana Adası, Galapagos Adaları’ndan biridir. Santa Maria veya Charler Adası olarak da bilinen ada volkanik patlamalar neticesinde oluşmuştur. 100 ile 150 arasında insanın yaşadığı adanın en yüksek noktası 640 metre olan Cerro Pajas tepesidir. Ülkenin en değerli gezi konumlarından biri olan Floreana Adası’nda harika manzaralar, plajlar ve farklı bir bitki örtüsü bulunmaktadır.

Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi

Guayaquil’de bulunan Antropoloji ve Çağdaş Sanat Müzesi halk arasında kısaca MAAC olarak bilinmektedir. 2003 yılında hizmet vermeye başlayan müze, Kolomb öncesi ve Latin Amerika’nın sanat ve kültür eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Sanat ve tarih meraklılarının muhakkak ziyaret etmesi gereken müzede 3 binden fazla çağdaş sanat eseri, 50 binden fazla da Ekvadorlu arkeolojik öge sergilenmektedir.

ekvador yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ekvador, bulunduğu konum itibariyle farklı iklim şartları yaşamaktadır. Yaşanan iklim şartları ülkede dünyanın en lezzetli kahvesi, kakaosu, muzları ve ananasının yetişmesini sağlamaktadır. Başta kahve ve tropikal meyveleri olmak üzere yetişen ürünler hem kaliteli hem de oldukça lezzetlidir. Ülkenin lezzetlerinin ana malzemesi olarak ülkede bolca yetiştirilen patates, mısır, şeker, pirinç, elma ve mandalina kullanılmaktadır. Ekvador mutfağı, İspanya yemek kültürünün izlerini taşımaktadır.

Dünyanın en lezzetli ve zengin mutfaklarından birine sahip olan Ekvador’un yemekleri oldukça çeşitlidir. Ülkede sığır, tavuk, domuz üretimi yapıldığından yemeklerinde etleri kullanılmaktadır. Dağlık bölgelerde kullanılan pirin, patates ve tahıllarla birlikte yapılan et yemekleri oldukça lezzetlidir. Mısır ve patatesin yoğun olarak kullanıldığı Ekvador mutfağında 100 çeşitten fazla patates yemeği çeşidi bulunmaktadır. Patatesin ana vatanı olarak kabul edilen ülkede sokaklarda satılan domuz ve kobay etlerinin yanında patates verilmektedir.

Ülkenin alçak kesimlerinde egzotik meyveler yetişmektedir. Bu bölgelerde en fazla guanabana, papaya, maracuya ve portakal ile domates arasında olan naranjilla bulunmaktadır. Meyve çeşitliliği arasında tatları ile meşhur olan muzlar 1990’lı yıllardan beri ülkemize de ihraç edilmektedir. Ülkemizde beğenilerek tüketilen Chigita muzlarının ana vatanı Ekvador’dur.

Dünyanın en lezzetli ıstakoz ve karidesinin bulunduğu kıyı şeridinden en fazla deniz ürünleri tüketilmektedir. Ülkede öğle ve akşam yemeklerinden önce çorba tüketilmektedir. Avakado, mısır ve patatesten yapılan Çoban Çorbası en lezzetli çorbasıdır. Et ve tavuk ağırlıklı olarak yapılan ana yemeklerin yanında farklı baharatlarla tatlandırılan patates servis edilmektedir. Acı biber ve çeşitli baharatlarla çıtır kızartılmış kobay olan Cuy ülke mutfağının tanınmış lezzetidir. İnka tarzı Tamales, Ceviche, Ilapingachos, Humita ve Patates Çorbası olan Locro, Ekvador’un popüler yemekleridir. Ekvador mutfağını tanımak için Ekvador uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.