Ekvator Ginesi Uçak Bileti

Ekvator Ginesi Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Ekvator Ginesi Cumhuriyeti
  • Başkent: Malabo
  • Nüfusu: 676.000
  • Yüz Ölçümü: 28.051 km2
  • Komşuları: Ekvator Ginesi’nin komşuları, Kamerun, Gabon ve Atlas Okyanusu’dur.
  • Konuşulan Dilleri: Resmi diller İspanyolca, Fransızca, Portekizce kullanılmaktadır. Tanınmış olan diller ise Bube, Fang ve Annobonese’dir.
  • Telefon kodu: +240
  • Başkan: Teodoro Obiang
  • Para Birimleri: Central African (CFA) Frangı

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

Ekvator Ginesi’nin tarihi 10. yüzyılda başlamaktadır. Ülkenin yerlisi olan Bubi halkı, Bantu lisanıyla konuşmaktadır. Bubi halkı, 10 ile 15. yüzyıllar arasında bulundukları yerden göç etmek zorunda kalmıştırlar. Göç ettikleri yerin sonradan ismi Fernando Po olan bir bölgedir. Buti halkının göç ettiği bölgeye 1749 yılında ilk olarak Avrupalı gemici Fernando Po ayak basmıştır. İlerleyen yıllarda Portekizliler bu bölgeyi sömürgesi haline getirdi. Portekizlilerin sömürgesinden 1778 yılında İspanyollara geçti fakat İspanyollar bir koloni kuramadılar.

İngilizlere 1827 yılında adanın Santa İsabel’de kölecilik faaliyetlerine karşılık yardım etmeleri için bir üs verildi. Bu üssün kurulmasından sonra adada İngilizlerin hakimiyeti daha fazla hissedilmeye başlandı. 1843 yılında ise adanın kontrolü İspanyolların eline geçti. Bundan sonraki dönemlerde ada politik suçlarından dolayı sürgün edilenler ve Kübalılarla doldu. Zamanındaki adıyla Fernando Po Adasında ekonomik gelişmeler 20. yüzyıldan sonra görülmeye başladı. Zaten 20. yüzyıla kadar İspanya adanın Rio Muni’deki kıyı gölgelerini hep işgal etmişti. Adanın işgali 1923 yılında resmilik kazanmış oldu.

ekvator ginesi piko dağı

Birleşmiş Milletler teşkilatı, 1959 ile 1960 yılları arasında kolonicilik faaliyetlerine karşı bir fikir akımı geliştirmişti. Bu fikir akımı karşısında İspanya, Ekvator Ginesi’nin kolonisi olarak tutmak yerine uzak denizlerdeki eyaleti haline getirmiş ve o zamanlar ülke İspanyol Ginesi olarak bilinmeye başlanmıştır. Belli bir süre sonra ülke tekrar Ekvator Ginesi haline geri döndü. Madrid’de 1968 yılında yapılan konferans sonrasında Ekvator Ginesi bağımsızlığını elde etmiş oldu. Bağımsızlığını elde etmiş olan ülkede, Fang topluluğundan Macias Nquema ülkenin ilk başkanı olarak seçildi.

Bağımsızlığını kazanan ülkede sıkıntılar bitmedi. Siyasi sıkıntıların yanı sıra ekonomik sıkıntılar da yaşandı. Ülkenin bazı bölgelerinde yerli halk ile diğer insanlar arasında ciddi gerginlikler yaşanmaya başladı. Rio Muni’deki yerli halk ile İspanyollar arasında 1969 yılında yaşanan sıkıntıların dozu artınca İspanya ülkeye gemi göndererek vatandaşlarını ülkelerine geri getirdi. Kriz bitmiş olmasına rağmen Madrid büyükelçisini geri çağırdı. Durum böyle olunca ülkede bulunan çok sayıdaki İspanyollar ülkeyi terk etti. Aynı yılın mart ayında Birleşmiş Milletlerin temsilcisi ile ülkenin Dışişleri Bakanı darbe girişiminde bulundular. İbongo, Bubi ve Ndongo liderleri yakalanmış fakat Başkan Macias kaçmayı başarmıştır. Darbe teşebbüsünden sonra tekrar başkan seçilen Macias tam bir diktatör olarak ülkeyi yönetmeye başladı. 1982 yılında ülke için yeni hazırlanan Anayasa kabul edildi ve 1983 yılında yeniden seçimler yapıldı.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Ekvator Ginesi adından da anlaşılacağı üzere Ekvator civarlarında bulunan küçük bir ülkedir. Ekvatorda bulunduğundan dolayı Ekvator Ginesi adı verilmiştir. Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan ülkede harika deniz ve doğa manzaraları bulunmaktadır. Diğer Afrika ülkelerinde görülen güzelliklerin birçoğunu Ekvator Ginesi’nde de görmek mümkündür. Ülke, güzelliklere ev sahipliği yapmasına rağmen yollarının bozuk olmasından veya kontrolden dolayı genellikle ulaşım zorlukla yapılmaktadır. Birçok bölgede güvenlik nedeniyle polis kontrol merkezi bulunmaktadır. Bu merkezler yerli ve yabancı turistlerin hızını kesmekte ve ulaşımını zorlaştırmaktadır. Dürbün bulundurma yetkisi ülkede sadece polislerde ve askeri personelde bulunmaktadır. Sivil halkın dürbün gibi aletleri kullanması yasaktır. Bundan dolayı fotoğraf çekmek veya dürbünle bakmak çok hoş karşılanmamaktadır.

Ülke genelinde karayolu ulaşımı için ortalama 2800 kilometrelik yol yapılmıştır. Ülke genelinde bazı zamanlarda yağan yoğun yağmur karayollarının asfaltını bozmaktadır. Devamlı alt yapı ve üst yapı tamir ve tadilat çalışmaları yapılsa dahi, yollar yağmur gibi çeşitli nedenlerle bozulmaktadır. Demiryolu olmayan ülkede hava yolu ulaşımı ülkenin çeşitli bölgelerinde bulunan altı adet havalimanından gerçekleştirilmektedir. Ülkenin en büyük ve işlek havalimanı Malabo Havaalanı’dır. Malabo İnternational Airport’tan Fransa, Almanya, Gabon, İspanya, Nijerya, Kamerun, Angola, Benin ve Etiyopya gibi ülkelere uluslararası uçuşlar düzenlenmektedir. Ülke içinde sadece Bata ve Malabo arasında uçuş vardır. Ekvator Ginesi uçak bileti aldıktan sonra gezilebileceğiniz yerler arasında şunlar bulunmaktadır;

Rio Muni

Yaz döneminde oldukça kuru iklime sahip olan Rio Muni, Ekvator Ginesi’nin anakara üzerindeki en ünlü turistik alanıdır. Ülke genellikle yaz aylarında yağış almaktadır. Fakat diğer bölgelerde görülen yağışlar Rio Muni’de görülmediği için seyahat daha keyifli olacaktır.

Elobey Grande

Bölge halkı hafta sonlarını farklı mekanlarda geçirmeyi sevmektedir. Özellikle ülkenin güney batısında bulunan ülke vatandaşların hafta sonlarını Elobey Grande’de geçirmeyi tercih etmektedir. Etkileyici manzarası ve göz kamaştıran doğal mekanlarıyla Elobey Grande yabancı turistlerin de gözdesidir.

Pico Basile Dağı

3011 metre yükseklikle ülkenin en yüksek dağı olan Pico Basile Dağı, Bioko Adasında yer almaktadır. Pico Basile Dağı, volkanik dağdır. Fakat en son 1923 yılında lav püskürtmüştür. Halen daha aktif olan dağda macera tutkunlarının ülkedeki önemli uğrak yerlerinden biridir. Aynı zamanda harika bir manzaraya sahip olan dağ ülkenin gözde mekanlarındandır.

ekvator ginesi ebebiyin katedrali

Ebebiyin Katedrali

Ülkenin Gabon ile Kamerun sınırında yer alan Ebebiyin Katedrali ülkenin tarihi yapılarından biridir. 1950 yılına inşa edilmiş olan Ebebiyin Katedrali, hem manevi yapı olması hem de farklı mimari yapısıyla oldukça heybetli ve göz kamaştırıcıdır.

Malabo Kültür Merkezi

Ülkenin sömürge altında olduğu dönemlerden kalma yapılarından biri olan Malabo Kültür Merkezi, ülkedeki birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Galeri salonu ve etkinlik merkezi olan yapı ülkenin ikinci büyük kenti olan Malabo’da yer almaktadır.

Aziz Elizabeth Katedrali

Yapımına 1897 yılında başlanan Aziz Elizabeth Katedrali 1916 yılında hizmet vermeye başlamıştır. Malabo şehrinde bulunan katedral, tarihi dokusu ve göz kamaştıran mimarisi ile ülkenin turizm değeri yüksek mekanlarından biridir. Siz de Ekvator Ginesi uçak bileti alarak Aziz Elizabeth Katedralini ziyaret edebilirsiniz.

ekvator ginesi monte allen

Monte Alen Ulusal Parkı

Yaklaşık 2 bin kilometrekarelik bir alana sahip olan Monte Alen Ulusal Parkı, ülkenin en büyük parkıdır. 1990 yılında kullanıma açılmış olan ulusal parkta çeşitli canlı türlerini ve harika doğasını görmek mümkündür.

Ekvator Ginesi Modern Sanat Müzesi

Ülkenin ve kıtanın geleneksel ve çağdaş sanat eserlerinin sergilendiği müze Malabo kentinde yer almaktadır. Ekvator Ginesi Modern Sanat Müzesi, kıtanın en etkileyici eserlerini görmek isteyen sanatseverler için doğru adrestir.

Malabo

Ülkenin başkenti olan Malabo, kalabalık nüfusu ile ülkenin 2. büyük kentidir. Yaklaşık 21 kilometrekarelik bir alanı bulunan şehirde çok sayıda tarihi ve doğal turizm alanları mevcuttur.

Bata

Ülkenin en büyük ve en kalabalık kenti olan Bata, Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer almaktadır. Okyanusun kıyısında bulunduğundan dolayı ülkenin liman kenti olarak kullanılmaktadır. Liman kenti olduğundan ticari anlamda ülke için önemli yeri vardır.

ekvator ginesi yemek kültürü

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Ekvator Ginesi’ne özgü bir mutfak ve yemek kültürü bulunmamaktadır. Genellikle çevre ülkelerin ve sömürgesi altında bulunduğu ülkelerin yemek kültüründen oldukça fazla etkilenmiştir. Uzun süre sömürgesi altında kaldığı İspanya’nın etkilerini görmek mümkündür. Ülkenin restoranlarında yoğunluklu olarak İspanya yemekleri bulunmaktadır. Ülke konumu itibariyle Afrika’da bulunduğundan Afrika’ya özel olan yemeklerinden tatma fırsatı elde edilebilir. Ayrıca ülkede Fransa, Fas ve Çin yemekleri de yapılmaktadır. Gerek evlerde gerekse restoranlarda çeşitli ülkelerin yemek zevkini tatmak mümkündür. Ekvator Ginesi mutfağını tanımak için Ekvator Ginesi uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyebilirsiniz.