El Salvador Uçak Bileti

El Salvador Uçak Bileti
  • Ülke Adı: El Salvador Cumhuriyeti
  • Başkent: San Salvador
  • Nüfusu: 7.185.218
  • Yüz Ölçümü: 21.041 km2
  • Komşuları: El Salvador’un komşuları, Guatemala, Honduras ve Büyük Okyanus’tur.
  • Konuşulan Dilleri: İspanyolca
  • Telefon kodu: +503
  • Başkan: Salvador Sanchez Ceren
  • Para Birimleri: Amerikan Doları

Kuruluş Yılı ve Geçmişi

14 idari bölgeden oluşan El Salvador, Orta Amerika ülkesidir. El Salvador tarihinde yaklaşık olarak 3 asırlık İspanyol sömürgesi bulunmaktadır. Bundan dolayı ülkede resmi dil olarak İspanyolca kullanılmaktadır. Ülkenin kilometrekaresi küçük olmasına rağmen nüfusu oldukça kalabalıktır. Bundan dolayı Orta Amerika’nın en kalabalık ülkeleri arasında yer almaktadır.

16. yüzyılın ilk çeyreğinde ülke topraklarına İspanyollar hakimdi. El Salvador, Dünya’nın Kurtarıcısı anlamında ülkeye sefer yapan İspanyol denizci tarafından 16. asrın ilk çeyreğinde verilmiştir. Dünyanın kurtarıcısı olarak Hz. İsa’ya atıfta bulunulmuştur. 1821 yılında El Salvador bağımsızlığını ilan etti. 1821 yılında bağımsızlığını ilan etmiş olmasına rağmen Orta Amerika Federasyonu’na bağlı idi. 1839 yılında ise Orta Amerika Federasyonu’ndan ayrılarak tam anlamıyla bağımsızlığını elde etmiş oldu.

1980’li yıllarda ülkeyi yöneten hükümet ile solcular arasında askeri ve siyasi bazı reformlardan kaynaklı iç savaş başladı. Yaşanan iç savaşta yaklaşık olarak 75 bin El Salvador vatandaşı hayatını kaybetti. Yaklaşık olarak 12 yıl süren iç savaş 1992 yılında imzalanan anlaşma neticesinde sona erdi.

el salvador

Amerika Birleşik Devletleri ülkesindeki yasa dışı göçmenleri El Salvador’a göndermektedir. Bu kişiler ülkede bazı çeteler oluşturup çeşitli cinayetlere karışmaktadır. Ülkede 2015 yılında yapılan araştırmalara göre 100 bin kişide 103 kişi cinayete kurban gitmektedir. Savaş dışında yüksek ölüm oranı olarak dünya kayıtlarına geçmiştir. 

Bakır, altın ve gümüş açısından zengin yer altı kaynaklarına sahip olan ülkede 2008 yılından bu yana yeni maden ocakları açılması yasaklanmıştır. 2017 yılından itibaren de metal madenciliği yapılması yasaklanmıştır.

Ülke günümüzde başkanlık sistemine dayalı demokratik cumhuriyetler yönetilmektedir. Yürütmenin başında salt çoğunluğu elde eden kişi beş yıllığına devlet başkanı olarak görev yapmaktadır. Şayet salt çoğunluk elde edilmezse ikinci tur gerçekleşir. Yasamanın başında ise 3 yıllık süre ile seçilen 84 üyeli, tek kanatlı meclis bulunmaktadır.

Gezilecek Yerler/Tarihi ve Turistik Mekanlar

Yakın çevresinde bulunan ülkelerle birlikte uzun yıllar boyunca İspanya’nın sömürgesi altına kalmış olan El Salvador, uzak ve yakın tarih açısından Orta Amerika kıtasının kilit ülkelerinden biridir. Tarihi ile hem geçmişe hem geleceğe ışık tutan ülkede bulunan doğal güzellikler tatilcilerin keyif almasına yardımcı olmaktadır. El Salvador'a bir gezi düzenlemek için El Salvador uçak bileti fiyatlarını sayfamızdan inceleyemeye başlayabilirsiniz. Turistlerin gözde ülkeleri arasında bulunan El Salvador’un gezilecek ve görülecek yerlerinin bazılarını şöyle sıralayabiliriz.

İlopango Gölü

Volkanik oluşumlu bir krater gölü olan İlopango Gölü, başkent ile La Paz ve Cuscatlan merkezlerinin kesiştiği bölgede yer almaktadır. Derinliği bazı yerlerinde 440 metreyi aşan İlopango Gölü yaklaşık olarak 72 kilometrekarelik bir alanı kapsamaktadır. Volkanik gölden belli bir zaman içerisinde Büyük Okyanus’a dökülen Jiboa Nehri oluşmuştur. Ortasında volkanik oluşumlu bir adanın bulunduğu gölün etrafındaki kasabalar için oldukça değerlidir. Çünkü gölden dolayı bölgeye gelen turistler kasaba halkı için ekonomik bir katkı sağlamaktadır.

el salvador uçak bileti

Coatepeque Caldera

72 bin ve 57 bin yıl öncesine dayana volkanik oluşumlu Kaldera yaklaşık 26 kilometrekarelik bir alana sahiptir. Volkanik oluşumlu Kaldera’nın en yüksek noktası 746 metre olup yakınlarında Coatepeque Gölü bulunmaktadır. Kaldera’nın doğusunda bulunan Coatepeque Gölü ise volkanik patlamalardan sonra oluşmuş olan bir göldür. Coatepeque Gölü ülkenin en büyük gölleri arasında olup çevresinde çok sayıda kaplıca alanları bulunmaktadır. Adası, lav kubbeleri ile dikkatleri çeken göl yıl içerisinde binlerce turisti ağırlamaktadır.

Tazumal

Kristof Kolomb ’un ülkeyi keşfetmeden önce topraklarda yaşayan Maya Medeniyeti’nin yaşadığı zamanlarda oluşmuş olan arkeolojik sitedir. Chalchuapa merkezine bağlı bir bölgede bulunan Tazumal, arkeolog Stanley Boogs’un 1940 ile 1950 yıllarında yapmış olduğu kazılar neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Arkeolojik sitede, topraklarda yaşamış olan birçok medeniyete ve döneme ait taş ve metal eserlere rastlanmıştır. Eserleri ve sitesiyle dikkat çeken Tazumal, turistlerin gözde mekanlarındandır.

El Museo de la Palabray la Imagen

1993 yılından beri hizmet veren El Museo de la Palabray la Imagen, ülkenin başkenti San Salvador’da bulunmaktadır. Siyasi ve kültürel açıdan değerli eserlerin bulunduğu kurum, ülkenin tarihini, kültürünü korumak, tarihini ve kültürünü yaymak amacı ile kurulmuştur. El Museo de la Palabray la Imagen’de ülke tarihinde ve kültüründe bulunan kostüm, gündelik eşya, duvar resimleri, fotoğraflar, haritalar sergilenmektedir.

Ulusal Saray

İlk olarak 1866 ile 1870 yılları arasında yapılmış olan Ulusal Saray, yapımından 20 yıl sonra büyük bir yangın neticesinde ağır hasar görmüştür. Yangının hasarının gidermesi için mühendis Jose Emilio Alcaine görevlendirilmiştir. 1905 ile 1911 yılları arasında hasar tamir edilirken başta Belçika, Almanya ve İtalya olmak üzere Avrupa’nın farklı yerlerinden malzeme getirilmiştir. 4 ana oda ve 101 ek odadan oluşan saray 1974 yılına kadar devlet erkanı tarafından kullanılmıştır. Ulusal Saray, 1974 yılında Ulusal Tarihi Mirasları’na eklenerek turizme açılmıştır. Siz de El Salvador uçak bileti alarak Ulusal Saray'ı ziyaret edebilirsiniz.

el salvador havalimanı

El Boqueron Milli Parkı​

Başkent San Salvador yakınlarında yaklaşık 5 kilometrelik alanı kaplayan El Boqueron Milli Park’ın en fazla rağbet gören bölgesi volkanik oluşumun zirvesinin içindeki krater alandır. Bu krater alanın derinliği 558 metredir. Volkanik kraterin alt kısmında Bogueroncito adında küçük bir volkan vardır. 1800 metrelik volkanik oluşumda ve milli park içinde rakun, geyik, armadillo, tilki gibi çeşitli canlılar yaşamaktadır. Volkanik oluşumları görmek için gelenler böylece çeşitli hayvanlarla da karşılaşmaktadır.

Monumento al Divino Salvador del Mundo

1911 ile 1913 yılları arasında inşa edilmiş olan yapıda dünya küresi üzerinde dikilen Hz. İsa tasvir edilmektedir. Başkentin Plaza El Salvador adlı meydanında bulunan Hz. İsa anıtı belli bir amaçla dikilmiştir. Tarihi anıtın en önemli amacı ülkenin başkanı Manuel Enrique Araujo’nun kabrini güzelleştirmektir. Yıllar içerisinde anıt ülkenin sembollerinden biri haline geldi. Ülkeyi ziyaret edenler muhakkak 18 metre yüksekliğindeki tarihi anıtı görmektedir.

Santa Ana Katedrali

Roma Katolik Kilisesi olarak hizmet vermekte olan manevi yapı ülkenin en önemli kentlerinden biri olan Santa Ana’da bulunmaktadır. 1906 yılına temelleri atılan yapı, 1913 yılında papa tarafından kutsanıp Neo Gotik mimari tarzı ile 1956 yılında tamamlanarak hizmete başlamıştır. Meryem Ana’ya ithaf edilen katedral şehrin en işlek yerinde kent tiyatrosu, belediye binası gibi kuruluşların hemen yanındadır.

el salvador tatil tur

Mutfağı ve Yemek Kültürü 

Karayipler’de bir ülke olan El Salvador, bulunduğu coğrafyadaki diğer devletler gibi deniz mahsulleri, fasulye ve pirinci oldukça fazla tüketmektedir. Ülke genelinde beğenilen yerel yemeklerde genellikle bu üçlü çeşitli şekilde kullanılmaktadır. Ülke Fransız, Japon ve İtalyan mutfaklarından etkilenmiştir. El Salvador, kendi yerel lezzetleri kadar etkilendiği ülkelerin tatlarını da mutfağında kullanmaktadır. Ülke yemeklerinin bazılarının tadı oldukça güzel olup Türk damak lezzetine hitap etmektedir. Bazıları ise Türk mutfağına oldukça uzaktır. Fakat yeni lezzetler tatmayı sevenler için güzel olabilir.

Ülkede en fazla rağbet gören yiyecekler olan Tamal, Popusas, Panes Can Pavo, El Salvador usulü Haşlanmış Mısır ve Harchata tadılabilecek lezzetler arasındadır. Ülkede bira tüketimi ve bira üretimi fazlaca yapılmaktadır. Bira sunumları oldukça değişik ve ilgi çekicidir. El Salvador mutfağını denemek için El Salvador uçak bileti bakmaya başlayın.