Estonya Uçak Bileti

Estonya Uçak Bileti
  • Ülke Adı: Estonya
  • Başkent: Tallinn
  • Nüfusu: 1,316 Milyon (2017 yılı itibari ile)
  • Yüz Ölçümü: 45.226 Kilometrekare
  • Komşuları: Güney kısmında Letonya, kuzey ve batı kısmında Finlandiya Körfezi ve doğu kısmında Rusya bulunur.
  • Konuşulan Dilleri: Estonca, Rusça, İngilizce ve Almanca
  • Telefon kodu: +372
  • Başkan: Cumhurbaşkanı, Kersti Kalijulaid, Başbakan Jüri Ratas
  • Para Birimleri: Euro (EUR)

Estonya’nın Kuruluş Yılı

Estonya tarihi anlamda oldukça eski bir yaşam alanı olarak bilinir. Ülke sınırlarında milattan önce iki binli yıllara kadar eski dönemlere ait eserler bulunmuştur. Tunç Çağı dönemlerinde Estonya sınırlarında bulunan Parnu Nehri kıyılarında İskandinav halkın balıkçılık ve avcılık ile uğraştığı bilinir. Uzun yıllar buradaki milletlerin bağımsız yaşantılarını sürmesi 1227 yılına kadar devam etmektedir. O dönemde Almanlar tarafından fethedilen topraklar daha sonra Polonya, İsveç, Danimarka ve Rusya’nın egemenliğine girmiştir.

estonya tatil tur

1700’lü yıllarda Rusya tarafından alınan topraklar 19. yüzyıla kadar bu şekilde idare edilmiştir. Rusya İmparatorluğu’nun elinde kalan topraklar 1917 yılında Almanlar tarafından tekrar alınmıştır. 1918 yılına kadar Almanların elinde kalan topraklar Estonya Bağımsızlık Savaşı’na maruz kalmıştır. Bu savaş sonrasında 2 Şubat 1920 tarihinde imzalanan barış anlaşmasına taraf olmuştur. Yaklaşık yirmi yıl bağımsız kalan ülke, tekrar Ruslar tarafından alınmıştır. 1941 yılı itibari ile Almanlar tarafından tekrar saldırıya uğrayan ülkede, özellikle Yahudiler büyük sıkıntılar çekmiştir. 1944 yılında Almanya’nın savaşı kaybetmesi sonrası ülkenin kontrolü tekrar Ruslara geçmiştir. 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin yıkılması ile Estonya için bağımsızlık ilan etme süreci başlamıştır. 1994 yılında tamamen çekilen Rus askerleri sonrasında ülke kendi bağımsızlığını kazanmıştır. Estonya 2004 yılında hem Avrupa Birliği’ne hem de NATO’ya üye olmuştur.

Estonya Gezilecek Yerler

Estonya, Baltık Denizi kenarında yer alan eski ve güzel bir ülkedir. Farklı kültürlerin yönetiminde bulunması sayesinde Estonya’da gezilip görülebilecek çok fazla tarihi alan bulunmaktadır. Kuzey Avrupa’da bulunan ülke doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir. Estonya uçak bileti aldıktan sonra gezilip görülebilecek yerler arasında şunlar yer alır;

Aleksander Nevsky Katedrali

Ülkenin en eski yapılarından bir tanesidir. Başkent Tallinn şehrinde bulunan kilise 1884 tarihinde bitirilmiştir. Özellikle Rus hâkimiyetinin olduğu bir dönem olması nedeni ile mimari özellikleri bakımından Rus yapılarına benzemektedir. 1991 yılında geçirdiği yenileme çalışmaları sonrası çok daha güzel bir hal almıştır. Adını Estonya kültüründe kahraman olarak geçen Aleksander Nevsky’den almıştır.

estonya temsil

Tallinn Tarihi Meydanı

Estonya kültüründe önemli bir yer sahibi olan meydan içerisinde uzun yıllar boyunca pazarlar kurulmuştur. 13. yüzyılda inşa edilmiş olan meydan pazar yeri olarak çok fazla kullanılmıştır. Özellikle Noel zamanlarında kurulan büyük Noel ağacı buranın simgesi haline gelmiştir. 1441 yılından beri kurulan bu ağaç ile Noel heyecanı daha güzel şekilde yaşanmaktadır. Şehri gezip dolaşan kişiler için meydanın çevresinde pek çok dinlenme olanağı bulunmaktadır. Meydan çevresinde bulunan kafe ve restoranlarda bir şeyler yiyip içerek yorgunluk atmanız mümkündür.

Toompea Kalesi

Başkent Tallinn içerisinde bulunan tarihi kalenin yapımı on üçüncü yüzyıla kadar gitmektedir. Eski kalenin temelleri üzerine bugünkü hali 1773 yılında inşa edilmiştir. Estonya tarafından uzun yıllar askeri amaçla kullanılmıştır. Bazı dönemlerde yenileme çalışmaları yapılmış olsa da ağırlıklı olarak barok mimarisi ile düzenlenmiştir. Günümüzde Estonya Meclisi bu bina içerisinde faaliyetlerine devam etmektedir. Gezmek için ülkeye gelenler meclis çalışmalarını buradan takip edebilmektedir. Estonya için önemli olarak görülen Tall Hermann Kulesi bu kale içesinde yer alır. Bu kulede bağımsızlığı simgeleyen kırk yedi metre yüksekliğindeki Estonya bayrağı bulunur.

Elizabeth Kilisesi

 Estonya’nın Parnu şehrinde bulunan kilise 1750 yılında inşa edilmiş dini bir yapıdır. Barok mimari anlayışı için önemli bir eser olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kilise, dönemim Rus İmparatoriçesi Jelizaveta’ya ithafen yaptırılmıştır. İçerisinde bulunan tarihi org ve diğer farklı eserler oldukça ilginç görüntüler sunmaktadır. Bazı dönemlerde kilise içerisinde konserler düzenlenmektedir. Kilisenin akustik yapısından dolayı konserler için burası tercih edilmektedir.

estonya uçak bileti

Kızıl Kule

Parnu şehrinin en eski yapılarından birisidir. 1893 yılında tamamen bitmiş olan yapı günümüze sağlam olarak gelmiştir. Şehir surlarının bir parçası olan kule sadece üst kısmından oluşmamaktadır. Kulenin üst kısmında dört kat bulunurken alt kısmında alt metreye kadar inen zindanlar bulunmaktadır. Günümüzde sanat galerisi olarak kullanılan yapı aslında beyaz bir dış alana sahiptir. Ancak çatısının kızıl renkte olması sayesinde kızıl ismini almıştır.

Jekaterina Kilisesi

Rus Kraliçeşi II. Catherina tarafından 1768 yılında Parnu şehrinde inşa ettirilmiştir. Estonya içerisinde bulunan en güzel kiliselerden bir tanesi olarak bilinir. Barok tarzını yansıtan kilise içerisinde pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Ülkede bulunan diğer kiliselere göre daha eski olması ile bilinen bu kilise mimari açıdan farklılıklar içermektedir.

Tallinn Televizyon Kulesi

Estonya’nın en yüksek binası olarak bilinen kule başkent Tallinn şehrinde bulunmaktadır. 1975 yılında bitirilmiş olan kule toplam olarak 341 metre yüksekliğe sahiptir. Ülkenin telekomünikasyon işlemleri için önemli bir kule olmasının yanı sıra turistik anlamda da önemlidir. Ülkeye gelen turistlerin izleyebileceği en güzel manzaralara sahip olması dolayısıyla mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerler listesinde yer alır.

Kadriorg Sarayı

1725 yılında inşa edilmiş olan saray Büyük Pedro ve ailesi onuruna yapılmıştır. Rus Çarlığı yönetiminde bulunduğu döneme denk gelen saray inşaatında dönemin en önemli mimarları çalışmıştır. İçerisinde Estonya Sanat Müzesi’nin bir kısmı bulunan sarayda pek çok tarihi eser bulunmaktadır. Başkent Tallinn şehrindeki müzenin çevresinde bulunan havuzlar, renkli çiçekler ve havuzlar ile oldukça ilgi çekici bir alana sahiptir. Özellikle resim çekmek isteyenler için çok farklı seçeneklere sahiptir.

estonya

Estonya Toompea

Tallinn şehrinin merkezi konumunda bulunan bir tepedir. Tepenin en önemli özelliği kireç taşından oluşmasıdır. 17 dönümlük bu tepe üzerinde Estonya’nın tarihi binaları bulunur. Şehrin güzel manzaralarının izlenebildiği bu nokta şehrin birkaç bölgesi ile birlikte UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Toompea'da bir gün geçirmek için Estonya uçak bileti bakmaya başlayabilirsiniz.

Estonya Lehemma Ulusal Parkı

Tallinn şehrine yakın mesafede bulunan park 1971 tarihinde milli park ilan edilmiştir. 725 kilometrekarelik alanı kaplayan bu park Avrupa’nın geniş milli parklarından bir tanesidir. Orman kaplı olan park içerisinde bölgeye özgü olan yabani hayvan çeşitleri görülebilir.

Estonya Yemek Kültürü 

Estonya mutfağı, ülkenin yakaladığı gelişmişlik ile birlikte et temeline dayanmaktadır. Rus, Alman ve İsveç kültürlerinden de etkilenen ülkede balık ile kırmızı et çok fazla tercih edilmektedir. En fazla yenilen yemek olarak güveçte pişirilen et yemeği Seljanka öne çıkmaktadır. Bunun yanı sıra, Baltık Denizi kıyısında bulunan ülke somon ve alabalık bakımından oldukça zengindir. Bunların yanı sıra, soğuk meze çeşitleri yemek kültüründe önemli yer tutar. Özel soslar ile hazırlanmış kırmızı etler, balıklar ve pancar kökü sosları yemekler ile birlikte çok fazla tüketilmektedir. Yöreye özgü olan Estonya ekmeği olarak bilinen esmer ekmek yemeklere eşlik eder. Pek çok özel yemeğe sahip olan Estonya lezzetli yemek seçeneklerine sahiptir. Estonya'nın yemek kültürünü tanımak için Estonya uçak bileti bir tık uzağınızda.